Olsztynek, mała miejscowość, duże tajemnice… – wycieczka do Huty Szkła

ZOBACZ,  JAK SIĘ WYRABIA SZKLANE „CUDEŃKA” ! – taki cel przyświecał zorganizowanej w dniu 22 kwietnia wycieczce do Huty Szkła Artystycznego w Olsztynku. A wszystko to potwierdza naszą ciekawość świata i chęć poznawania tego, co nowe, ciekawe i oryginalne. W myśl tych słów uczniowie klas: IVc, Vc, VIa, VIIa, VIIIc, IIb BSI, Ib BSI, Ia BSI, Ia PdP, Ic PdP, Id PdP, IIIb PdP, IIId PdP. uczestniczyli w pogadance nt. sposobu obróbki szkła dla celów artystycznych oraz w pokazie praktycznym opartym na kolejnych etapach procesu technologicznego. Zajęcia przebiegały pod czujnym okiem mistrza tej dziedziny rzemiosła, który  opowiadał o historii, technologii i ciekawostkach związanych ze szkłem oraz jego produkcją.

Jak się pewno domyślacie, spotkanie okazało się źródłem niezapomnianych wrażeń, tak pod względem estetycznym, jak i technicznym, mając na względzie kreatywność i nieograniczone możliwości człowieka w poszukiwaniu nowatorskich metod obróbki szkła. Przyglądaliśmy się sztuce tworzenia figur z zapartym tchem, a powstanie pierwszego szklanego ptaka powitaliśmy gromkimi brawami. Innymi słowy, było nad wyraz ciekawie i zaskakująco. Kolejno formowane stworzenia „wyskakiwały” z rąk mistrza Tarasa Krynickiego (właściciela huty), niczym  z kapelusza wytrawnego magika.

W niewielkim budynku w toku obserwacji bezpośredniej można było obejrzeć niezwykły proces wytwarzania wyrobów, czyli szkła dekoracyjnego (m.in. aniołki, ptaszki, słoniki) oraz użytkowego (np. wazony, salaterki, świeczniki, kielichy, misy). Na oczach uczniów rzemieślnik dmucha i formuje gorącą masę szklaną, tworząc artystyczne formy. Przedmiotem zainteresowania starszych  uczniów był  kilkuetapowy proces powstawania atrakcyjnych bombek, które zdobią nasze bożonarodzeniowe drzewka. Jeszcze więcej radości sprawiła dzieciom możliwość zakupu jedynych w swoim rodzaju, niepowtarzalnych wyrobów w firmowym sklepie, będącym wizytówką i reklamą tego niecodziennego miejsca.

Dzieląc się refleksjami z wycieczki nie sposób nie wspomnieć, iż Huta Szkła Artystycznego w 2010 roku otrzymała nagrodę w konkursie na Najlepszy Produkt I Usługa Warmii i Mazur oraz w 2014 roku certyfikat – prawo korzystania ze znaku Produkt Warmia Mazury. Złożony proces powstawania szklanych wyrobów, doskonale opanowany  przez profesjonalistów tej branży, nadal pozostaje dla nas przedmiotem nie w pełni zaspokojonej ciekawości, choć niewątpliwie uchylono nam rąbka tajemnicy.

Opiekunowie:

Małgorzata Kliks, Aneta Latecka, Edyta Pardo, Agnieszka Kaciełowicz, Małgorzata Sierek, Monika Patecka, Jakub Hryniewicz, Adam Wysocki

Komentarze są wyłączone.