Wycieczka do Zakładu Utylizacji Odpadów, czyli z ekologią za pan brat

Od wielu lat nasz Ośrodek bierze udział w akcjach zbierania surowców wtórnych. Każdego roku czynnie włączamy się do światowych akcji „Sprzątania świata”, „Światowego Dnia Wody” czy „Godziny dla Ziemi”. Ważnym aspektem edukacji ekologicznej, a zarazem świetnym podsumowaniem współpracy naszego Samorządu Uczniowskiego z ZUO była wycieczka wielu klas naszej Szkoły na teren obecnego Zakładu Utylizacji Odpadów, zakładu XXI wieku, który spełnia wszelkie wytyczne w zakresie uwarunkowań prawnych w sferze najnowszych technologii recyklingu.

Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie klas: 5a, 6a, 7b, 8b, 8d, 8c, 1b BSI i 2b BSI poznali sposoby gospodarowania odpadami komunalnymi, zwiedzając kolejne stanowiska obróbki technologicznej. Największe wrażenie wywarła na nas sortownia, kompostownia, składowania odpadów zmieszanych oraz produkcja biogazu. Dowiedzieliśmy się, że znaczny procent bioodpadów jest wykorzystywany do wytwarzania prądu. Innymi słowy, gospodarka obiegu zamkniętego, w którym nic się nie zmarnuje, a każdy surowiec krąży w środowisku według zasady: NIE MARNUJ!/ NAPRAWIAJ!/ WYMIENIAJ!, to lokalna mini elektrownia dla miasta Elbląg. Pani prelegent uświadomiła nam, iż każdy może mieć swój udział w produkcji prądu dla miasta, mądrze wykorzystując, np. używaną odzież czy zużyty sprzęt elektryczny. Idea trzech zasad służy ograniczaniu produkcji odpadów, a to w dużej mierze zależy od nas samych.

Film edukacyjny z plastikową butelką w roli głównej przypomniał nam podstawowe zasady recyklingu. Podczas ćwiczeń praktycznych skoncentrowanych wokół obowiązujących zasad segregacji, w ocenie pani Elizy, wypadliśmy całkiem nieźle. Każdy z nas wie, że plastik to kolor żółty, a butelki po napojach mogą otrzymać drugie życie na przykład pod postacią plastikowych rur hydraulicznych do przepływu wody, czy chociażby strzykawek medycznych. Zatem w produkcji, jak w przyrodzie, nic nie ginie, jeśli tylko właściwie o to zadbamy. Kojarzenie koloru z rodzajem odpadów też nie przysporzyło nam trudności, bo dla makulatury od zawsze zastrzeżony jest kolor niebieski, szkło utożsamiane jest z zielonym, brązowy kryje w sobie bioodpady, zaś jasnożółty zarezerwowany jest dla niebezpiecznych odpadów, typu akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Pogłębianiu wiadomości na temat nowatorskich metod recyklingu służyły zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem programu komputerowego i gry edukacyjnej „Jak powstaje papier?”. Zwieńczeniem spotkania był moment wspólnego rozwiązywania krzyżówki, w której słowo klucz – „recykling”, było wnikliwie omawiane, aby ono już nigdy nie wydało się nikomu obce, zarówno w teorii, jak i praktyce.

Miłym akcentem zajęć sprzyjających kształtowaniu postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży było wręczenie pamiątkowych zakładek i książek edukacyjnych ufundowanych przez ZUO. Spotkanie oparte na zasadach obserwacji uczestniczącej okazało się źródłem bogatej wiedzy merytorycznej na temat gospodarki odpadami komunalnymi,         co zrekompensowało nam wszelkie niedogodności natury biodegradacyjnej podczas zwiedzania kompostowni, w której powstaje nawóz.

Organizatorzy: Samorząd Uczniowski

Opiekunowie:  Małgorzata Kliks, Magdalena Janiak, Aneta Latecka, Edyta Pardo, Agnieszka Teklińska, Monika Patecka, Sylwia Walczak-Dobosz, Magda Banach

Komentarze są wyłączone.