W obronie książki, a inaczej: „Stereotypom, NIE!”

Wciąż postępujący rozwój sieci komputerowej sprawił, że znajdujemy się w sieci lokalnej pajęczyny, a tradycyjna, hołubiona przez wieki, książka odeszła w przysłowiową odstawkę. Stereotypem stało się myślenie o książce, jako o czymś mało atrakcyjnym, nudnym i starym, nad czym nie warto się pochylać. Tymczasem postanowiliśmy się z takim zgubnym myśleniem zmierzyć, a wszystko za sprawą prezentacji multimedialnej pt. „Zarażamy czytaniem”. Do swoich racji postanowiliśmy przekonać uczniów klas II gimnazjum, realizujących projekt pn. „Jak walczyć ze stereotypami?”, którym kontakt z książką na pewno nie zaszkodzi, zwłaszcza u progu końca roku szkolnego…Kolejne slajdy prezentacji poświęcone były walorom poznawczym książek o różnorodnej tematyce. Wśród wymienionych znalazły się,m. in. bajki i baśnie, które przenoszą nas w świat magii, pozycje przyrodnicze z bogactwem świata fauny i flory, młodzieżowe pełne perypetii i nieoczekiwanych zwrotów akcji, czy historyczne zwykle z królem w roli głównej. Encyklopedie i słowniki mogą z kolei okazać się konkurencyjne dla internetu, który nie powinien być jedynym guru w zakresie wiedzy popularnonaukowej.

Uczniowie obejrzeli prezentację poświęconą promocji książki, a w dowód uznania dla tej skarbnicy wiedzy, wypożyczyli w szkolnej bibliotece pozycje odpowiadające ich zainteresowaniom i pasjom.

 „ Jeśli  sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła ,zwłaszcza wśród dzieci, to niezawodny znak ,że jesteś MUGOLEM”

                                                             J.K. Rowling ,”Harry   Potter “

 

Prezentację przygotowały panie: Dorota Szablewska i Edyta Pardo wraz z członkiniami Koła Przyjaciół Biblioteki.

Dorota Szablewska
Edyta Pardo

Komentarze są wyłączone.