BIP

OŚRODEK

STRUKTURA OŚRODKA

ORGANIZACJE

CERTYFIKATY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANERY

 

 

 

 

 

Kronika szkoły


 [Rok 2008/2009] [Rok 2009/2010] [Rok 2010/2011] [Rok 2011/2012]

[Rok 2012/2013] [Rok 2013/2014] [Rok 2014/2015]


 

--- Rok szkolny 2014/2015 ---

--- semestr I ---

[semestr I] [semestr II]

 

12.12.2014r.

 

Świąteczne "nasze spotkanie ze sztuką"

 

W atmosferze świąt Bożego Narodzenia spotkały się klasy gimnazjum zet., by wspólnie przygotować się do rodzinnego świętowania. Grudniowa realizacja programu edukacyjnego „Nasze spotkania ze sztuką” pozwoliła naszym podopiecznym przypomnieć najważniejsze tradycje bożonarodzeniowe, które zaprezentowała w multimedialnym pokazie p. Dorota Szablewska. Ciekawym dopełnieniem prezentacji była recytacja okolicznościowych wierszy w wykonaniu wychowawców klas: „Biały obrus lśni na stole, pod obrusem siano...” Nie zabrakło również życzeń, stanowiących nieodłączny element świątecznych tradycji.

       Projekcja filmu „Przyjaciele św. Mikołaja”, w drugiej części spotkania, uświadomiła nam, iż święta, tuż, tuż... Jeśli ktoś planuje zostać mikołajem, to najwyższy czas pomyśleć o prezentach!  Może będą to wytwory własnej pracy? 

 

                                                                                     D. Szablewska

                                                                                     M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                      G. Tumanowska

                                                                                     M. Zalewska

                                                                                      S. Sroczyńska

 

    


 

 

12.12.2014r.

Boże Narodzenie tuż-tuż…

Dnia 12.12.2014 r. uczniowie Ośrodka spotkali się z uczniami SP nr19. W atmosferze świąt Bożego Narodzenia wspólnie przygotowywaliśmy ozdoby choinkowe, zwane aniołami dobroci, oraz tworzyliśmy łańcuchy przyjaźni. Miłym akcentem spotkania było dzielenie się świątecznymi ozdobami oraz składanie życzeń.

                                                                                            Tomasz Wasiukiewicz

     

 


 

08.12.2014r.

 

POMIKOŁAJKOWY KONKURS

JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 

 

Dnia 8 grudnia 2014 r. odbył się Pomikołajkowy Konkurs Języka Niemieckiego dla uczniów gimnazjum i szkoły zawodowej.

Celem konkursu było motywowanie młodzieży do podnoszenia poziomu umiejętności językowych.

W konkursie uczestniczyło łącznie 20 osób (7 osób z gimnazjum i 13 ze szkoły zawodowej). Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający umiejętność rozumienia tekstu czytanego oraz zadania określające poziom opanowania słownictwa i struktur gramatycznych.

Pierwsze miejsce w kategorii klas gimnazjalnych zdobył Daniel Mazurczak z klasy Ib, natomiast wśród uczniów szkoły zawodowej najlepiej wypadł Łukasz Pieczywek z klasy III kucharz.

Zwycięzcy konkursu odbiorą dyplomy i nagrody na apelu porządkowym.

 

Oczywiście, naszym zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

 

Całe przedsięwzięcie w formie zdjęć zrelacjonowali fotoreporterzy z klasy II a realizujący projekt „W szponach mediów…”.

 

 

S. Walczak – Dobosz

T. Lorentsen

E. Pojawa

 

    

 

 

 


 

06.12.2014r.

W atmosferze mikołajkowego święta...


 

Jak co roku św. Mikołaj, w ścisłej współpracy, z prężnie działającą Radą Rodziców, odwiedził starszych i młodszych, posłusznych i tych mniej pokornych, uczniów naszego Ośrodka. Jak widać, chyba wszystkich nas lubi, skoro o nikim nie zapomniał... Nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji też się świątecznie pokłonił, a było mu tym bardziej łatwo, że miał swych pomocników- tu ukłon w stronę wolontariuszy, których rolę pięknie pełniła młodzież Liceum Ekonomicznego w Elblągu.

Przebiegający pod znakiem łakoci dzień 6. grudnia znacznie uatrakcyjniła Pani Danuta Czerska-Biały, która wraz z przedstawicielami Rady Rodziców, zadbała o niepowtarzalny nastrój i hojne dary dla podopiecznych.

Wszystkim sponsorom, jako wielkim przyjaciołom dzieci i młodzieży, serdecznie dziękujemy za pamięć i słodkie upominki w tym szczególnym dniu...


 

Społeczność szkolna SOSW nr 1

 


 

5.12.2014r.

 

 

                                                        Mikołajki, mikołajki…

 

 

 Długo oczekiwany „mikołaj” zawitał w naszej szkole, w tym roku, wcześniej, bo już
5 grudnia. Powód do uciechy był dla wszystkich tym większy, iż 6 grudnia, w dzień właściwych mikołajek, oczekujemy chociażby drobnych upominków. Klasy gimnazjum zet.: IIa, IIIb i IIIc bawiły się w mikołajkowy dzień wspólnie przy okolicznościowej muzyce i suto zastawionym stole, na którym można było degustować pizzę, ciasto, pączki i inne smakołyki. Mikołajkowy nastrój towarzyszył nam do samego końca zabawy, tym bardziej, iż większość uczestników, w czerwonych czapkach na głowach, malowała symboliczne postaci św. Mikołaja oraz różne jego atrybuty. Spotkanie ze szkolnym „mikołajem”, który obdarował uczniów każdej klasy słodyczami, uświadomiło nam, że każdy z nas może z powodzeniem wcielić się w jego rolę... Wystarczy podzielić się tym, co mamy, z tymi, którzy z różnych powodów nie zostaną obdarowani…

 

                                                                                                                    

                                                                                        M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                         G. Tumanowska

                                                                                         M. Zalewska

 

 

     

 

    

 


 

05.12.2014r.

Mikołajki

 

     Dnia 5 grudnia 2014 r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych: I a i III c gościli u siebie 19 posłańców Mikołaja. Byli to gimnazjaliści Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu. Przybyli do nas, już po raz kolejny, w tym miłym dniu, ze słodkimi upominkami i pięknymi naczyniami, z których nasze potrawy będą smakowały jeszcze lepiej. Wspólnie spędzony czas umiliły pląsy przy muzyce oraz zajęcia plastyczne. Wszyscy doskonale się bawili, a efekty twórczej ekspresji można podziwiać na szkolnym korytarzu.

     Przedświąteczne spotkanie pozostanie na długo w pamięci, i tych młodszych, i starszych uczniów.

                                                                             

                                                                                          Organizatorzy:

                                                                                                    Ewa Łukaszewska

                                                                                                    Hanna Gorączkowska

 

 

    

 

 

 

 


 

04.12.2014r.

 

„Jak to jest”- film, który poruszył nasze serca...


 

W ramach realizacji projektu pn. „Nowe horyzonty edukacji filmowej” młodzież klas gimnazjum(Ia, IIa, IIIa/b) oraz szkoły zawodowej(I stolarz, I kucharz/tapicer) zgłębiała temat trudnej sztuki dojrzewania. Rodzaje dojrzałości, definiowanej każdorazowo w innym aspekcie: fizycznym, poznawczym, emocjonalnym, społecznym czy moralnym, skłaniały uczniów do twórczej refleksji nad samym sobą i otoczeniem. Blaski i cienie przyjaźni, dylematy pierwszych inicjacji i pełnienia odpowiedzialnych ról, posłużyły jako tworzywo do ożywionej dyskusji, burzy mózgów, pracy w grupach na lekcjach języka polskiego i godziny wychowawczej.

Spontaniczny i pełen przekory scenariusz wkrada się w prywatny świat dorastających chłopców. Ucząca empatii „Jak to jest”- z pozoru komedia o seksie- to przede wszystkim pozbawiona sentymentu opowieść o autentycznej przyjaźni, do przysłowiowej „grobowej deski”. Motyw śmierci młodego bohatera, który w obliczu widma nieuleczalnej choroby, pragnie wejść w dorosłość.., uwrażliwia na los drugiego człowieka, ukazując jednocześnie niezgłębioną moc przyjaźni.


 

                                                                                               A. Baur

                                                                                               D. Kaszczuk

                                                                                               A. Latecka

                                                                                              W. Palkowska

                                                                                               E. Pardo

                                                                                               E. Pojawa

 


 

02.12.2014r.

 

Z kulturą za pan brat...

Poznajemy atrakcje Muzeum Historyczno-Archeologicznego- a inaczej:

co to jest pokaz holograficzny?


 

Młodzież klas gimnazjum (Ib,IIIa/b) uczestniczyła w zajęciach muzealnych w ramach projektu edukacyjnego pn. „Muzea ponad granicami” realizowanego we współpracy z Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie. Program muzeów, jako instytucji kultury i dziedzictwa przeszłości, służy wypracowaniu wzorców dobrego sąsiedztwa, zrozumienia podobieństw kulturowych i wspólnoty doświadczeń na podstawie historii regionalnej.

Za sprawą zajęć muzealnych „Historie ponad granicami” uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli film holograficzny, odwiedzając sąsiedni kraj i dokonując analogii porównawczej tożsamych historią miast: Elbląga i Kaliningradu. Projekcja przedstawienia holograficznego, w nowo otwartej mini sali kinowej, oparta była na zrozumiałych dla uczniów kodach kulturowych, nawiązujących symboliką i przekazem do historii regionu. Największe wrażenie wywarł wśród gimnazjalistów fakt, iż technika holograficzna pozwala umiejscowić ruchome obrazy w przestrzeni oraz zaprezentować w nowatorski sposób upływ czasu i zachodzących zmian.

Spotkaniu towarzyszyło zwiedzanie kolejnych pomieszczeń muzealnych, poświęconych historii Wikingów, Gotów, zdobyczom dawnych Prus. Burzliwe dzieje Elbląga, złożone losy jego mieszkańców, stały się kanwą opowieści o wiekach świetności miasta, którą przybliżyła uczniom Pani Agata Kosacz- przewodnik muzeum.

- Dziękujemy.

 

                                                                                           E. Dyczewska-Szulecka

                                                                                           D. Kaszczuk

                                                                                           E. Pardo

 


 

28.11.2014r.


 

„Nasze spotkania ze sztuką”, czyli andrzejkowej tradycji ciąg dalszy…

 

 

Realizacja szkolnego programu edukacyjnego pn. „Nasze spotkania ze sztuką” zbiegła się z tematyką zwyczajów i tradycji andrzejkowych. Pierwsza część integracyjnej imprezy uczniów klas gimnazjum zet. została przygotowana przez p. Dorotę Szablewską, która w ciekawy sposób przybliżyła uczestnikom tradycje katarzynkowo- andrzejkowe, wykorzystując pokaz multimedialny. Wróżby, z nieodzownym tego dnia rekwizytem, z odziałem butów, kubeczków, imion w roli głównej, dopełniły swego, czyniąc dzień św. Andrzeja jeszcze bardziej tajemniczym . Wspólną zabawę, jako drugą część spotkania, uświetniła projekcja filmu komediowego. „Bajki na dobranoc” wprawiły naszych podopiecznych w doskonały nastrój, czego dowodem był gromki śmiech i wesołe komentarze.

Andrzejki już za nami , teraz oczekujemy świąt Bożego Narodzenia!


 

                                                                                  D. Szablewska

                                                                                  M. Zalewska

                                                                                  M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                   G. Tumanowska

 

 

    

 

    

 

 


 

28-30.11.2014r.

 

ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

 

Zaangażowanie w Świąteczną Zbiórkę Żywności coraz częściej angażuje znaczny procent populacji Polaków. Aby uczynić tradycji zadość, tegoroczna akcja odbyła się już po raz osiemnasty. W dniach: 28-30 listopada 2014 r. w sklepach spożywczych, w całej Polsce, czekali wolontariusze z Banków Żywności. Artykuły podarowane podczas Świątecznej Zbiórki Żywności są przekazywane podopiecznym organizacji charytatywnych, które systematycznie wspierają najuboższych.

Szkolni wolontariusze naszego Ośrodka z wielkim zaangażowaniem włączyli się do akcji. Organizatorzy dziękują rodzicom za okazaną pomoc i poświęcony czas J.

Wolontariat to życiowa pasja, która sprzyja nabywaniu szlachetnych cech i wartościowych umiejętności. Obok niezapomnianych wrażeń, dostarcza osobistej satysfakcji, otwierając na potrzeby innych.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy i zachęcamy do dalszego dzielenia się z potrzebującymi.

 

 

                                                                             Koordynatorzy akcji:

                                                                                              P. Sokalska

                                                                                              A. Bełza

 


 

27.11.2014r.

 

 

Andrzejki.   andrzejki…

 

W andrzejkowy czas, w rytmie dyskotekowych przebojów, bawili się uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum zet. oraz pdp. Zabawa przebiegała w atmosferze andrzejkowych wróżb, a niepowtarzalny, magiczny nastrój potęgowała okolicznościowa dekoracja z gwiazdami, znakami Zodiaku i …czarnym kotem w tle.  A wszystko to, by uchylić rąbka tajemnicy niedalekiej przyszłości…

              Do wspólnej zabawy dołączyli niezawodni przyjaciele z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie, z paniami: Dorotą i Anią. Miłym akcentem imprezy okazał się słodki poczęstunek, który dostarczył sil witalnych wszystkim, mniej i bardziej, zaangażowanym tancerzom… Tegoroczny repertuar, przygotowany przez pana Tomka Wasiukiewicza, porwał do tańca nawet najbardziej opornych.  Zresztą, oceńcie sami, jak bawili się nasi uczniowie!? Naprawdę do ostatniego tańca!

 

 

                                                                                             M. Zalewska

                                                                                             M. Kowalczyk- Zielonka

                                                                                             G. Tumanowska

                                                                                             M. Sierek

                                                                                              B. Jurec

                                                                                              K. Kaszewska

                                                                                               J. Kochanowska

 

    

 

    

 

    


 

26.11.2014r.

 

Papierowe choinki, czyli kolejne warsztaty plastyczne…

 

Listopadowe spotkanie, klas gimnazjum zet.: IIa, IIIb, IIIc, z udziałem pana Bogdana Kilińskiego przebiegało już w przedświątecznym nastroju. Elbląski mistrz plastyki wprawił wszystkich uczestników w niemałe zdumienie. Okazało się, że choinkę, czyli dobrze wszystkim znane zielone drzewko- wielopokoleniowy symbol najpiękniejszych w roku świąt Bożego Narodzenia, można wykonać z 32- kartkowego zeszytu. To sztuka składania kartek sprawiła, iż papierowe drzewko przypomina kształtem to tradycyjne, które wystrojone w różnobarwne koraliki, będzie stanowiło element dekoracji naszych świątecznych stołów.

Jaki kolejny ciekawy pomysł zrodzi się w twórczym umyśle pana Bogdana ? O tym już w styczniu...

 

                                                                                              M. Zalewska

                                                                                              M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                               G. Tumanowska

 

    

 


 

26.11.2014r.

 

VII MIĘDZYWOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI

 

Myśl przewodnia konkursu Nic bardziej cennego niż miłość i przyjaźń...” towarzyszyła poetyckim zmaganiom młodych artystów. Trudne wyzwanie, twórczej zabawy poezją, podjęło aż 18 placówek z trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Impreza przebiegała pod patronatem Starosty Tczewskiego, a honory przewodniczącego pełnił prezes Stowarzyszenia na rzecz Szkolnictwa Specjalnego- pan Jacek Wojcieszak. Jurorzy, wśród których zasiedli dyplomowani nauczyciele języka polskiego, kierownik miejscowej biblioteki, sponsorzy oraz lokalna poetka- autorka tomiku poezji, po długiej debacie wyłonili zwyciezców. Niezwykle miło było nam odbierać poetyckie trofea w trzech kategoriach:

- szkoła podstawowa- Oliwier Głowiński (kl. Vb) II m-ce – bajka I. Krasickiego „Przyjaciele”:

- gimnazjum zet.- Estera Kubicka (kl. IIIb) IIm-ce- wiersz pt. „Ręce”

H. Niewiadomskiej;

- gimnazjum- Daniel Paczkowski (kl. Ia) III m-ce- wiersz pt. „Niepewność”

A. Mickiewicza.

Godnym reprezentantom naszego Ośrodka, serdecznie gratulujemy!

Pełen emocji i wzruszeń dzień z poezją zakończono radosnym karaoke, którego inicjatorem był nauczyciel informatyki Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie.

 

                                                                                    Nauczyciele jęz. pol.:

                                                                                                    G. Tumanowska

                                                                                                     E. Pardo

 

     

 

     

 

     


 

13-14.11.2014r.

 

W atmosferze narodowego święta…

 

 

W dniach 13-14 listopada 2014r. odbyła się gra planszowa pt. „Polska - moja Ojczyzna" zorganizowana z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczestnikami gry byli uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum ZET oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Podczas gry uczniowie rzucali kostką, przesuwali pionki i odpowiadali na pytania skoncentrowane wokół tematów: Elbląg, geografia Polski, sport, muzyka, sławni ludzie, kuchnia polska. Zwycięzcy i uczestnicy gry otrzymali słodkie nagrody.

 

                                                                                     Organizatorzy:

                                                                                               Małgorzata Sierek

                                                                                               Aleksandra Światkowska

 

     

 

     

 

     


 

13.11.2014r.

Spotkanie z policjantem

Nauczycielki klas PdP zainicjowały spotkanie uczniów z przedstawicielami KMP w Elblągu. Nasi goście przeprowadzili pouczającą i obrazową pogadankę na temat zasad zachowania w kontakcie z obcymi. Uświadomili również, jak niebezpieczny może okazać się kontakt z groźnym psem. Funkcjonariusze policji wiele uwagi poświęcili ćwiczeniom praktycznym, demonstrując bezpieczne pozycje. Uczniowie ochoczo włączyli się w czynny przebieg zajęć. Spotkanie zaowocowało utrwaleniem i pogłębieniem wiedzy na temat bezpieczeństwa w bezpośrednim kontakcie z psem, który wbrew przysłowiu, nie zawsze może okazać się przyjacielem…

Organizatorzy: M. Łokuciewska, K. Kaszewska, I. Kochanowska

    

 

    

 

 


12.11.2014r.

Akademia z okazji 11 LISTOPADA

Tegoroczny apel z okazji Święta Niepodległości przebiegał pod hasłem „I wojna światowa szansą dla niepodległości Polski”. Inicjatorem upamiętnienia Narodowego Święta Polaków, w kontekście, zbawiennych dla nas, wydarzeń społeczno-politycznych, była Pani Dorota Szablewska- bibliotekarz Ośrodka. Prezentacja multimedialna nawiązywała przekazem do faktów historycznych z dziejów Polski u progu XX w. Odzwierciedlała niepokoje i nastroje wśród rodaków oraz ich determinację w walce o suwerenny byt ojczyzny. W realizację projektu włączyły się Panie: Wiesława Palkowska i Grażyna Dworzyńska oraz grupa członków Koła Przyjaciół Biblioteki: Marta Józefowicz, Kamila Potorska, Kamila Nadrowska, Natalia Szeporda i Rysiek Wójcik. Uczniowie pełnili rolę narratorów i lektorów prezentowanych obrazów,  toteż musieli wykazać się  umiejętnością płynnego czytania, czemu w pełni sprostali... Występ chóru, pod czujnym okiem opiekuna-Pani Aleksandry Światkowskiej, sprawił, że akademia przebiegała w podniosłej, uroczystej atmosferze. Prezentacja sztandaru szkolnego oraz pełna patriotycznej wymowy dekoracja, wykonana przez plastyka- Pana Pawła Konopkę, dopełniły swego. Obchody setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, a zarazem uroczyste świętowanie z okazji Polski- wolnej od lat, posłużyły jako dobra lekcja historii, uświadamiając wagę słów- kluczy: patriotyzm, suwerenność, niepodległość.

     


 

04.11.2014r.

 

„Muzyczny mam talent”

 

    Dnia 4 listopada dzieci ze świetlicy szkolnej naszego Ośrodka wzięły udział w imprezie pn. „Muzyczny mam talent”, zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 19 w Elblągu. Głównym celem spotkania była integracja dzieci oraz odkrywanie muzycznych talentów. Uczestnicy konkursu śpiewali piosenki indywidualnie i w parach, wykorzystując instrumenty własnoręcznie zrobione. Muzycznemu show towarzyszyła niezwykle radosna atmosfera. Uczniowie zadziwiali i wzruszali obecnych gości swoimi umiejętnościami.


I miejsce zajęła:

- Wiktoria Wojciechowska – piosenka „Stokrotka”

- Marta Gilewicz - piosenka ”Nauczyciel wie”

 

II miejsce:

- Matylda Kulik i Wiktor Skowron – gra na instrumentach

- Michał Wiśniewski – piosenka „Zielony ogórek”

 

III miejsce:

- Zosia Ziegert i Sebastian Majewski – piosenka „Kasztankowa gra”

- Piotr Ożadowicz – piosenka „Księżniczka”


Muzyczne spotkanie uwieńczono słodkim poczęstunkiem. Równie miłym akcentem był moment wręczania nagród oraz wspólne pamiątkowe zdjęcie.

 

 

 

                                                                                                                      P. Sokalska

                                                                                                                      K. Grabowska

                                                                                                                      A. Bełza

    

 

    

 

    

 


29.10.2014r.

 

Pierwszoklasiści ślubują…

 

 

W dniu 29 października 2014 r. w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste „Pasowanie na ucznia” dzieci klas pierwszych. Po części artystycznej przyszedł czas na oficjalne ślubowanie, podczas którego każdy uczeń był osobiście pasowany przez Pana Dyrektora i Panią Wicedyrektor. Zgodnie z tradycją nie mogło zabraknąć „zaczarowanego ołówka”, który- jako nieodzowny rekwizyt, zwykle wiernie towarzyszy maluchom w pierwszej, szkolnej potyczce.

     Rodzice przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek. Było miło i gościnnie.

 

 

                                                                                                    Wychowawcy:

                                                                                                          Anna Bełza, Beata Maj

 

     

 

    


 

 

28.10.2014r.

 

                                        Święto pieczonego ziemniaka

 

         Ziemniak, zwany również kartoflem lub pyrą, wystąpił w roli głównej podczas święta pieczonego ziemniaka, które odbyło się w Bażantarni przy ognisku wiaty „Margitka”.              Klasy gimnazjum zet zgodnie przyznały, iż nasz warzywny bohater bezsprzecznie króluje na polskich stołach. Jak głosi jedno z kartoflanych przysłów: „Lepiej smakują ugotowane z miłością ziemniaki, niż usmażona w złości kiełbasa".  Młodzież została zapoznana z historią ziemniaka oraz z potrawami, które można przyrządzić z tego pożywnego warzywa. Koneserzy dobrego smaku mogli spróbować pieczonych w ognisku kartofli, które kijem-pocięglem, skutecznie wyciągały panie wychowawczynie. Smakowały wybornie! Honorowymi gośćmi imprezy były, zaprzyjaźnione z nami od lat, klasy gimnazjum zet. z O S W z Braniewa wraz z wychowawczyniami: p. Anią i p. Dorotą. Radość świętowania potęgowało jesienne słońce, które dopełniło miłą atmosferę integracyjnego spotkania przy ognisku. Żal było wracać do szkoły… Do zobaczenia za rok!

                                                                                                        

                                                                                                

                                                                                                 G. Tumanowska

                                                                                                 D. Deniziak

                                                                                                M. Zalewska

 

    

 

    

 


 

23.10.2014r.

                  

                      Kolejna edycja projektu „Nasze spotkania ze sztuką’’.

 

 

Klasy gimnazjum zet. kontynuują, w bieżącym roku szkolnym, integracyjne spotkania pod nazwą „Nasze spotkania ze sztuką’’. Głównym celem projektu jest wdrażanie uczniów do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez film oraz edukacja filmowa w wymiarze dostosowanym do możliwości psychofizycznych naszych podopiecznych. Na starcie obejrzeliśmy film pt. „Atramentowe serce”, w reżyserii Iaina Softely, który zachęcił nas do śledzenia przygód przyjaciół wyruszających na ratunek ojca bohaterki.

Mamy nadzieję, iż comiesięczne filmowe spotkania zbliżą do siebie, choćby tylko podczas projekcji, całą gimnazjalną brać.

                                                                                                       

                                                                                                        G.Tumanowska

                                                                                                        M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                                         M. Zalewska

 

    

 


 

23.10.2014r.

 

„Jak dobrze mieć Anioła”

 

 

Dnia 23 października 2014r. pani Anna Czeczkowska zaprosiła uczniów zespołów edukacyjno – terapeutycznych szkoły podstawowej, klas gimnazjum oraz klas PdP do przygody z niewidzialnymi przyjaciółmi – Aniołami. Prezentację multimedialną pn. „Jak dobrze mieć Anioła” połączono z recytacją wierszy.

Aniołowie stworzeni przez Boga, obdarzeni niezwykłą inteligencją, wolną wolą i zdolnością kochania, nieustannie wielbią i wychwalają Boga, a posłane do ludzi pomagają im. Prezentacja przypomniała zebranym: „tak wielka jest godność duszy, że każda ma ku obronie Anioła Stróża”( św. Hieronim). Towarzyszy on człowiekowi od początku jego ziemskiej pielgrzymki, aż ku jej końcowi. Czasami ma niełatwe zadanie! Wiemy przecież, że na świecie (niedaleko szukać, choćby nasza szkoła…) żyją wyjątkowe „charaktery”, a właściwie „charakterki”. Anioł Stróż człowieka, który nie chce chodzić Bożymi ścieżkami, ma wiele pracy, bowiem ich zadaniem jest chronić ludzi przed złem (przed atakami złych duchów, przed pokusami i grzechem) oraz prowadzić ich ku dobru. Aniołowie starają się, by człowiek nie zbłądził z dobrej drogi, jeśli upada, pomagają mu powstać, dodają odwagi, podsuwają dobre myśli i święte pragnienia, ofiarowują jego modlitwy i dobre uczynki Bogu. Aniołowie pomagają ludziom osiągnąć zbawienie.

Pani Ania zaprezentowała również krótką charakterystykę Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, w postacie których wcielili się nasi koledzy (Sebastian, Mateusz i Jakub – uczniowie kl. IV i V SP).Ich gra aktorska, stroje i rekwizyty, pozwoliły lepiej zrozumieć godność, dostojność i zadanie Bożych Sług. Zebrani uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się również, że każdy „…prawdziwie jest aniołem, jeśli zdoła odwieść bliźniego od zła, jeżeli stara się zachęcić go do dobrego, jeśli błądzącemu mówi o wiecznym królestwie i o karze, i nie szczędzi mu świętych słów upomnienia” (św. papież Grzegorz Wielki).

 

                                                                           Przygotowała i opracowała:

                                                                           Anna Czeczkowska

 

     

 

     

 


23.10.2014r.

KTO BĘDZIE NAS REPREZENTOWAŁ podczas obrad Młodzieżowej Rady Miasta…

    23 października 2014r. w naszej szkole, w specjalnie przystosowanym na tę okoliczność, lokalu wyborczym odbyło się głosowanie na Radnego do Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga. W głosowaniu udział wzięli uczniowie szkoły zawodowej - łącznie 44 osoby. Liczenie głosów odbyło się 24 października 2014r. w Urzędzie Miasta, natomiast 27 października ogłoszono oficjalne wyniki.

    Radnymi III Kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Elbląga zostali:

KAMIL BIL z klasy II stolarz/tapicer oraz NATALIA POTORSKA z klasy I kucharz/tapicer. Gratulujemy.

 

Opiekunowie SU


23.10.2014r.

 

Wycieczka do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt 

 

 

Światowy Dzień Zwierząt skłonił młodzież klas I PDP do udział w akcji charytatywnej pn. „Pełna miska dla schroniska”. Wspólnie z Kołem PCK uczniowie zorganizowali zbiórkę pokarmu i koców, szczególnie cennych w jesienne, chłodne szarugi. Przyniesione dary przekazano na ręce opiekunów, którzy opowiedzieli o codziennej opiece nad zwierzętami i możliwościach ich adopcji. Los czworonożnych przyjaciół na tyle mocno poruszył serca uczniów, że już na pierwszym spotkaniu deklarowali dalszą pomoc i kolejne odwiedziny tych, którzy na nie czekają…

 

 

                                                                                   ORGANIZATORZY:

                                                                                               K. Kaszewska,

                                                                                                 I. Kochanowska,

                                                                                               M. Łokuciewska,

                                                                                                  I. Nosarzewska

 


 

21.10.2014r.

 

Niecodzienne spotkanie

 

 

     Dnia 21 października 2014 r. odbyło się spotkanie integracyjne uczniów zespołów edukacyjno-terapeutycznych z pracownikami naszego Ośrodka - ,,Zawody pracowników naszej szkoły”. Wśród zaproszonych gości byli: dyrekcja Ośrodka oraz przedstawiciele administracji i obsługi. Uczniowie odgadywali nazwy zawodów wykonywanych w naszej placówce, wykazując się dobrą orientacją specyfiki funkcji i zadań pełnionych przez ich przedstawicieli. Wśród zaproszonych gości najlepszą znajomością naszych podopiecznych wykazała się pani Agnieszka z księgowości, gratulujemy… W podziękowaniu za wielkie serce, zaangażowanie i trud codziennej pracy, dzieci obdarowały gości pamiątkowymi laurkami.

 

 

                                                                                         Organizatorzy: 

                                                                                                      B. Karpińska

                                                                                                      E. Łukaszewska

                                                                                                      B. Maj

                                                                                                     K. Pietrzyńska

                                                                                                     A. Wójtowicz

 

    

 

    

 

    

 


20.10.2014r.

 

Wycieczka do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt

 

 

 

Światowy Dzień Zwierząt skłonił młodzież klas I PDP do udział w akcji charytatywnej pn. „Pełna miska dla schroniska”. Wspólnie z Kołem PCK uczniowie zorganizowali zbiórkę pokarmu i koców, szczególnie cennych w jesienne, chłodne szarugi. Przyniesione dary przekazano na ręce opiekunów, którzy opowiedzieli o codziennej opiece nad zwierzętami i możliwościach ich adopcji. Los czworonożnych przyjaciół na tyle mocno poruszył serca uczniów, że już na pierwszym spotkaniu deklarowali dalszą pomoc i kolejne odwiedziny tych, którzy na nie czekają…

 

 

                                                                                   ORGANIZATORZY:

                                                                                               K. Kaszewska,

                                                                                                 I. Kochanowska,

                                                                                               M. Łokuciewska,

                                                                                                  I. Nosarzewska

 


17.10.2014r.

 

„Strajk żywności”

 

 

W dniu 17 października w kilkunastu miastach Polski odbyły się happeningi zwane „Strajkami żywności”. Ich celem było uświadomienie społeczeństwu skali marnotrawstwa żywności przy jednoczesnym problemie wciąż istniejącego niedożywienia. Warto przypomnieć, iż „Strajki żywności” stanowią jedną z szeregu inicjatyw, poświęconych obchodom Światowego Dnia Żywności.

Podopieczni świetlicy szkolnej naszego Ośrodka również wystąpili w obronie niemarnotrawienia żywności. Godnie reprezentowali placówkę, propagując poszanowanie pożywienia. Byli przy tym bardzo przekonywający z uwagi na stroje, które przemawiały do przechodniów wymową i treścią.

Uczestnikom marszu uważnie przyglądali się jurorzy. Ich zadaniem było wybranie najlepszego hasła oraz stroju uczestnika strajku. Uczeń klasy IV a Mateusz Król zajął pierwsze miejsce za strój piekarza. Otrzymaliśmy też grupowe podziękowanie za udział i zaangażowanie w marszu.

 

 

                                                                                                                      P. Sokalska

                                                                                                                      A. Bełza

                                                                                                                      K. Grabowska

 

     

 

    

 

    

 


 

16.10.2014r.

 

23 października 2014r. (czwartek) uczniowie naszej szkoły wybiorą dwóch Radnych do Młodzieżowej Rady Miasta Elbląg.

Wybrani przez Was Radni będą reprezentować głos młodych przed władzami miasta, np. wydając opinie w sprawach nas dotyczących lub organizując akcje charytatywne.

Kandydatami na Radnych do MRME z naszej szkoły są:

 

1. Natalia Potorska   klasa 1 kucharz

2. Laura Wagasewicz   klasa 1 kucharz

3. Kamil Bil   klasa 2 stolarz

 

Wybrani Radni włączą się w działania na rzecz miasta, będą wspierać rozwój społeczeństwa obywatelskiego oraz reprezentować uczniów naszej szkoły poza nią.

 

 


14.10.2014r.

 

Z cyklu: Nagrody dla Najlepszych, czyli po prostu: GRATULUJEMY!

 

     We wtorek w Ratuszu Staromiejskim, podczas miejskich uroczystości Dnia Edukacji Narodowej, Nagrodę Prezydenta miasta Elbląga odebrali: Leszek Iwańczuk - Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu oraz Mirosław Szablewski - nauczyciel wychowania fizycznego. To szczególne wyróżnienie nobilituje obu Panów, jako godnych reprezentantów naszej placówki, do tytułu doświadczonego pedagoga, wychowawcy, a nade wszystko ambasadora i przyjaciela dzieci i młodzieży specjalnej troski.

Za to wszystko pięknie dziękujemy, życząc dalszych sukcesów.

 

    

 

    


 

13.10.2014r.

 

„Uczenie jest niekończącą się podróżą”,

                                          Donna Bulger

 

    Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale Komisji Edukacji Narodowej wręczono 13 października w Bibliotece Elbląskiej im. C. K. Norwida, nauczycielom województwa warmińsko-mazurskiego. Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej uświetnili swoją obecnością Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty- Grażyna Przasnyska oraz wicewojewoda warmińsko-mazurski Grażyna Kluge.
   Oprócz nauczycieli ze szkół i placówek oświatowych województwa warmińsko-mazurskiego w uroczystości wzięli udział przedstawiciele elbląskich uczelni i instytucji kultury, przedstawiciele władz miasta oraz
 województwa. Trzem nauczycielkom naszej szkoły, Paniom: Urszuli Łopaciuk, Małgorzacie Sierek, Edycie Pardo, wręczono Medale Komisji Edukacji Narodowej. Medal KEN przyznaje minister edukacji za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli.
   Święto nauczycieli uświetnił występ kwartetu uczennic Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu.

 

 


 

13.10.2014r.

 

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 

     13 października, jak rokrocznie o tej porze, odbył się uroczysty apel z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej. Głos zabrał dyrektor Ośrodka Pan Leszek Iwańczuk oraz przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Niedziałkowska. Nie zabrakło życzeń okolicznościowych, skierowanych do wszystkich pracowników placówki, tak na szczeblu kadry pedagogicznej, administracji, jak i obsługi.

     Kolejnym etapem akademii był moment wręczania Nagród Dyrektora szczególnie wyróżniającym się pracownikom naszego Ośrodka.

     Na apelu ogłoszono także wyniki konkursu na „ Super nauczycielkę” i „Super nauczyciela”, którymi w tym roku, przeważającą ilością głosów, zostali pani Ewa Bida i pan Mirosław Szablewski. Zwycięzcom konkursu i obrońcom tytułu: „Super nauczyciel” serdecznie gratulujemy, zwłaszcza że to dla nas „belfrow”, największe wyróżnienie: Wasze uznanie, sympatia i szacunek…Parze Najlepszych wręczono pamiątkowe statuetki oraz kwiaty.

     Część artystyczna, prezentująca scenki z życia szkoły, w wykonaniu zespołu „Koperniczki”, pod opieką Pań: Wiolety Szczepańskiej, Aleksandry Światkowskiej, Marty Zalewskiej, uświetniła spotkanie społeczności szkolno-uczniowskiej w tak szczególnym dniu.

Przekaz semantyczny cytatu, z którym zapoznała nas prowadząca apel Pani Izabela Leszner-Szatkowska, dopełnił swego, czyniąc przysłowiowy Dzień Nauczyciela jeszcze bardziej podniosłym…

„Przeciętny nauczyciel - mówi

Dobry nauczyciel -  wyjaśnia

Lepszy nauczyciel -  demonstruje

Wspaniały nauczyciel - inspiruje”.

 

 

    

 

    

 


9.10.2014r.

 

Pierwszy w tym roku szkolnym apel porządkowy

 

        Nowy rok szkolny rozpoczęto przedstawieniem członków Samorządu Uczniowskiego, w składzie: przewodniczący- Kamil Bil, Julia Olejnik, Karolina Dąbrowska oraz ich opiekunów-Panie: Monika Patecka, Sylwia Walczak-Dobosz.

        Poinformowano o planowanych, w naszej szkole, wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta.

Kluczowym zagadnieniem, któremu poświęcono na apelu więcej uwagi, była frekwencja szkolna. A tu, jak rokrocznie, wyróżniono 26 uczniów o stuprocentowej frekwencji w miesiącu wrześniu, łącznie na etapie szkoły podstawowej, zawodowej i gimnazjum. Wręczono dyplomy klasom o najwyższej frekwencji: V b -100%, IIIa gim.-98%, I stolarz- 92,5%, gratulujemy! 

        Jak co roku, nie mogło zabraknąć symbolicznego momentu składania życzeń okolicznościowych wszystkim, młodszym i nieco starszym…, chłopcom naszej szkoły w Dniu Ich Święta. Ukoronowaniem było ogłoszenie wyników konkursu na „Super chłopaka szkoły, edycji 2014”, którymi zostali ex aequo: Radek Rutkowski(IIa) i Kamil Bil(II stolarz/tapicer), gratulujemy!

       Podziękowania za pomoc w przygotowaniu Biegów Przełajowych Olimpiad Specjalnych skierowano do uczniów szczególnie zaangażowanych w ich przebieg i organizację. Na wysokości zadania stanęli: Patryk Budkiewicz, Paweł Gereluk (II stolarz/tapicer), Kacper Lange, Michał Dwojacki( III c gim.).

       Nowym wyzwaniem dla uczniów było ogłoszenie konkursu pn. „Super klasa”, do którego udziału serdecznie wszystkich zachęcamy…

       Miłym akcentem spotkania było wystąpienie dyrektora Ośrodka- Pana Leszka Iwańczuka, który złożył oficjalne podziękowania, na ręce Pani Teresy Jankowskiej, za wieloletni trud opieki nad Samorządem Uczniowskim.

 


9.10.2014r.

Wystawa książki edukacyjnej

 

W dniu 9 października przy bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę książki edukacyjnej wydawnictwa Harmonia z siedzibą w Gdańsku. Nasz gość - przedstawiciel Wydawnictwa, udzielił, zainteresowanym pedagogom naszego Ośrodka, informacji nt. najnowszej oferty reklamowej księgozbioru cennego w pracy z dziećmi i młodzieżą. Wśród pozycji książkowych największym zainteresowaniem cieszyły się poradniki metodyczne skierowane do nauczycieli, terapeutów i specjalistów rewalidacji wielu dziedzin usprawniania. Szczególnie cenne okazały się karty pracy pomocne w bezpośredniej pracy z uczniem specjalnej troski i zeszyty ćwiczeń do szeroko pojętej rewalidacji dzieci z dysfunkcjami.

 

                                                  Organizator wystawy:

           Bibliotekarz-  D. Szablewska

 

 


5.10.2014r.

JESIENNY ROZRYWKOWY KONCERT


 

„WSPOMNIENIA-CZAS NAS UCZY POGODY” -motto przewodnie koncertu muzycznego uczniów ZPSM w Elblągu wprawiło zgromadzoną publiczność w stan zadumy i refleksji nad nieuchronnym upływem czasu. Motyw przemijania skłonił, obecnych na koncercie, uczniów naszego Ośrodka, do refleksji nad stanem ducha w różnych okresach życia, począwszy od dzieciństwa, aż do pogodnej jesieni. Montaż słowno-muzyczny połączony z prezentacją multimedialną, poezja śpiewana, kadry filmów kina polskiego i światowego, uświadamiały, nieocenioną wartość ponadczasową życia i tego wszystkiego, co się na nie składa...


 

Koncert poświęcony był pamięci, niedawno przez nas żegnanej, Anny Przybylskiej...

 


 

04-05.10.2014r.

 

Ogólnopolska zbiórka żywności pn. „Podziel się posiłkiem”

- podziel się sobą!

 

     W dniach 04–05 października 2014 r. w całej Polsce odbyła się ogólnopolska zbiórka żywności pn. „Podziel   się   posiłkiem”.

         Po raz kolejny wolontariusze SOSW nr 1 z wielkim zapałem, energią i zaangażowaniem włączyli się do akcji. To dowód, że chcemy i potrzebujemy dzielić się z innymi, także sobą i swoim czasem. Miejscem naszej zbiórki był sklep sieci VaBank przy ul. Chopina.

     Program dożywiania angażuje rokrocznie kilka tysięcy uczestników i wolontariuszy, nadając przedsięwzięciu rangę jednego z najpopularniejszych wydarzeń społecznych w kraju. 

Organizatorzy kierują podziękowania w stronę rodziców i podopiecznych Ośrodka za solidaryzowanie się w myśl szlachetnej idei niesienia pomocy innym.

 

                                                                                            

                                                                                              P. Sokalska

                                                                                              A. Bełza

 


 

 

3.10.2014r.

Integracja ze środowiskiem lokalnym


      Chcąc integrować się ze środowiskiem lokalnym, podopieczni kl. III PDP uczestniczyli w zajęciach z uczniami SP nr 19. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jak stawać się coraz lepszym człowiekiem. Po wymianie pomysłów i próbie ustalenia przysłowiowej recepty na „bycie dobrym”, wykonaliśmy postacie charakteryzujące nas. Miłym akcentem spotkania było wypełnienie „złotymi myślami” łodzi o nazwie „Płyniemy po oceanie dobra”. Pożegnaliśmy się z nadzieją kolejnego spotkania, co już niebawem.

 

Tomasz Wasiukiewicz

 

 

    

 


 

3.10.2014r.

 

Zajęcia kulinarne

 

            W ramach lekcji techniki, klasy: II a i III b gim. z.e-t., uczestniczyływ zajęciach kulinarnych. Smakowity deser, z goframi w roli głównej, okazał się nie już tylko przyjemnością dla wysublimowanego podniebienia podopiecznych, ale kojąco zadziałał na najbardziej zwaśnionych uczniów.

             Przed przystąpieniem do degustacji, młodzież została wprowadzona w tajniki sztuki kulinarnej przez wychowawczynie, które czuwały nad poprawnością wykonania owego smakołyku zgodnie z przepisem. Smaczne gofry popijano owocową herbatą, a ta, choć melisą nie jest, dopełniła swego…Było zgodnie, sielsko, wesoło.

             Apetyty dopisały, o czym świadczą fotki wykonane przez zręczną ekipę fotoamatorów.

 

G. Tumanowska

M. Zalewska

 

    

 

    

 

 


29.09.2014r.

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania bibliotekarze: Dorota Szablewska i Jolanta Pruszak, przygotowały zajęcia pn. „Poczytajmy wszyscy wraz”. W formie zabawy, z uśmiechem na twarzy i w atmosferze wspomnień pierwszych prób dziecięcego czytania,  uczniowie przypominali sobie najpopularniejsze utwory Jana Brzechwy  i  Juliana  Tuwima . Wiersze były ilustrowane prezentacjami multimedialnymi, co umożliwiało, nawet uczniom mającym trudności z opanowaniem techniki czytania, kojarzenie treści w oparciu o materiał obrazkowy. Zajęcia wzbudziły zainteresowanie dzieci, dlatego obchody Dnia Głośnego Czytania trwały w naszej bibliotece tydzień, a uczestniczyło w nich łącznie 19 zespołów klasowych. Spotkania okazały się źródłem humoru, uczniowie z pewną dozą niedosytu opuszczali bibliotekę, co dobrze wróży, planowanym w niedalekiej przyszłości, zajęciom bibliotecznym.

 

 


 

,,Szkoła drugim domem„

 

     We wrześniu 2014 roku ruszyła II edycja programu,,S zkoła drugim domem”. Program ma na celu przybliżenie wiadomości i rozwijanie umiejętności z zakresu prac domowych, kucharstwa, spędzania czasu wolnego, a także kształtowanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych.   

      Chętne dzieci, które chciałyby uczestniczyć w,, nocnym biwakowaniu” w śpiworach i na karimatach, zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy.

 

                                                                                                      I.  Kusaj 

                                                                                                     E. Łukaszewska

                                                                                                     K. Pietrzyńska

                                                                                                     A. Wójtowicz

 


26.09.2014r.

 

II edycja warsztatów plastycznych

 

      Klasy gimnazjum zet.: II a, III b i III c kontynuują, rozpoczęte w ubiegłym roku szkolnym, warsztaty plastyczne, którym patronuje elbląski plastyk, pan Bogdan Kiliński.

      Uczniowie pracowali pod hasłem: „ Zdrów, jak ryba”, dlatego owocem twórczej pracy, ich sprawnych palców, są gliniane figurki ryb. Wśród nich, łatwo było rozpoznać: dorsza, płotkę, okonia oraz pięknego, akwariowego welona.

       Kolejne wyzwania plastyczne już w listopadzie. Czekamy na nowe, artystyczne doznania.

 

                                                                                        M. Kowalczyk- Zielonka

                                                                                         G. Tumanowska

                                                                                         M. Zalewska

 

  

 

    


 

26.09.2014r.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ JABŁKA

 

Walory odżywcze jabłek wszelkiej odmiany, a co za tym idzie: wielkości, koloru i kształtu, wszyscy dobrze znamy...Dietetycy i lekarze zgodnie przyznają, iż właśnie te zjadane na surowo, kryją w sobie najwięcej witamin, makro i mikroelementów. Preferując tę formę konsumpcji, uczniowie kl. II b PDP, częstowali owocami wchodzących do szkoły uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. W tym celu pozostawili przy wejściu do szatni pełne kosze dorodnych owoców, które wabiły zapachem i skusiły do degustacji, nawet najbardziej opornych do zjadania czegokolwiek wczesnym rankiem...

 


 

25.09.2014r.

 

Spektakl „Matnia. Sprawa elbląska”

 

Młodzież szkoły zawodowej, wraz z rówieśnikami szkół średnich Elbląga, obejrzała w Teatrze Dramatycznym przedstawienie poświęcone faktom z życia elblążan przed kilkunastoma laty. Przykre wydarzenia dotyczyły pożaru w hali produkcyjnej Zakładów Mechanicznych „Zamech” w 1949 roku. Ówczesne władze komunistyczne, ze wszech miar, chciały ukarać sprawców owego czynu. Aresztowano niewinnych ludzi, tortury stały się narzędziem do wymuszania przyznania się do winy, wbrew prawdzie. Wielu skazano na karę śmierci i niesprawiedliwy pobyt w więzieniu.

Dyskusja wśród młodego pokolenia widzów przywoływała każdorazowo wstrząsające refleksje, zwłaszcza że dotyczyła, nam bliskiej, sprawy elbląskiej.

 


 

 

 

19.09.2014r.

ŚWIĘTO 16 POMORSKIEJ DYWIZJI ZMECHANIZOWANEJ.

Nasi uczniowie wraz z pocztem sztandarowym, uczestniczyli w święcie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Rocznicowe świętowanie rozpoczęto, o godz. 16.00 na terenie 16 Batalionu Dowodzenia, uroczystą mszą polową w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy 16 Dywizji. Mszę odprawił Biskup Polowy Wojska Polskiego
dr Józef Guzdek. Po mszy nastąpił przemarsz pododdziałów reprezentacyjnych jednostek wojskowych Dywizji na Plac Króla Kazimierza Jagiellończyka, gdzie w towarzystwie zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów, służb mundurowych, kombatantów oraz młodzieży, odbyły się centralne uroczystości z okazji „urodzin” 16 PDZ.

    

 

 


 

 

75. ROCZNICA POWSTANIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

 

 

Przed 75 laty, 27 września 1939 roku, rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono przejawem ogólnonarodowej mobilizacji w obliczu wojennej zagłady narodu polskiego. We wrześniu 1998 roku Sejm RP ustanowił Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, stwierdzając w uchwale, że było ono „fenomenem w dziejach nie tylko II wojny światowej”. Oznaczało coś niepowtarzalnego, unikatowego, jedyną w swoim rodzaju, ogromną strukturę konspiracyjną, podlegającą Rządowi RP na uchodźctwie. Powstawaniu pierwszych struktur podziemnej Polski towarzyszyła równolegle obrona Helu i Warszawy. Tymczasem w kraju, podzielonym różnymi granicami, niełatwo było utrzymać tajną sieć konspiracyjną, co czyniło ją tym bardziej niebezpieczną. A jednak struktura Podziemnego Państwa Polskiego przybrała charakter masowy, angażując rzesze Polaków. Z inicjatywy Polskiego Państwa Podziemnego naród polski podjął otwartą walkę z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznica również przypada w tym roku. Nieocenionym dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było poszanowanie niepodległościowej tradycji oraz wierności ideałom Polaka – patrioty.

Dziś, w przededniu 75-lecia wydarzeń, powinnością obywateli wolnej Polski jest pamiętać o Polskim Państwie Podziemnym jako narodowej chlubie i dziedzictwie, którego jesteśmy spadkobiercami. Oddając cześć świadkom historii, często bezimiennym bohaterom wydarzeń okresu II wojny światowej, winniśmy przypomnieć, iż to za Ich sprawą ideały Polskiego Państwa Podziemnego ziściły się w wolnej ojczyźnie.

Lokalne obchody rocznicy utworzenia PPP pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy…”, zainicjowane przez Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej, są dowodem narodowej tożsamości i solidarności Polaków również w dobie pokoju.  Oby dzień 27 września tegoż roku, zachowany został w sercach milionów Polaków, jako symbol zwycięstwa wartości uniwersalnych i ponadczasowych: umiłowania niepodległego bytu Ojczyzny, wolnej od komunistycznej dyktatury.

 

 


 

15-18.09.2014r.

 

Projekt pn. „SPOTKANIA ze SZTUKĄ FILMOWĄ”

 

    W ramach szeroko pojętej edukacji kulturalno-oświatowej uczniowie klas szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach filmowych zorganizowanych w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Akcja pod hasłem „Gdynia dzieciom” korespondowała z 39 edycją festiwalu filmowego i przebiegała pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Projekt „Spotkania ze sztuką filmową” realizowany jest po raz pierwszy w oparciu o działający od jedenastu lat program Polskiego Kina Młodego Widza. Program ten powstał z inicjatywy Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich i obejmuje swoim zakresem różnorodne wydarzenia kulturalne dla najmłodszych, bazujące na dorobku polskiej i światowej kinematografii.

    Głównym celem projektu „Spotkania ze sztuką filmową” jest przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego i świadomego uczestnictwa w kulturze m.in. poprzez prezentację wartościowych pozycji filmowych z polskiego i międzynarodowego repertuaru kinematografii dziecięcej, przybliżenie młodym widzom sylwetek artystów oraz tworzenie warunków do rozwijania aktywności twórczej dzieci i młodzieży w ramach organizowanych konkursów, zajęć interaktywnych, zajęć artystycznych i warsztatów.

      Podczas zajęć filmowych nasi podopieczni wykazali się inwencją twórczą i pomysłowością, aktywnie angażując się w szereg prób zadaniowych, obok kolegów i koleżanek innych elbląskich szkół. Nagrodą, obok atrakcyjnych upominków, był film pt. „Avatar”, który młodzi widzowie obejrzeli z wielkim zainteresowaniem.

 

 


 

17.09.2014r.

APEL PAMIĘCI przed Krzyżem Katyńskim

   Dnia 17.09.2014r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 uczestniczyli, wraz z pocztem sztandarowym, w uroczystościach upamiętniających 75. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę. Obchody zainaugurowano mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych w Elblągu. Podniosłym momentem spotkania był apel pamięci na Cmentarzu Agrykola przed Krzyżem Katyńskim, składanie wieńców i kwiatów. Uroczystości towarzyszyły wystąpienia przedstawicieli władz wojewódzkich, samorządowych, organizacji, instytucji i stowarzyszeń. Nie zabrakło parlamentarzystów oraz licznie przybyłej społeczności lokalnej. Obok oficjalnych przemówień, zaprezentowano część artystyczną, która przekazem i formą nawiązywała do wydarzeń historycznych minionych lat. W obchodach upamiętniających poległych rodaków uczestniczyli przedstawiciele Sybiraków i związków kombatanckich, dla których dzień ten miał szczególny wymiar…

                                                                                              Sylwia Walczak-Dobosz


 

17.09.2014r.

W kręgu rozmów o wojnie…

     W ramach realizacji działań projektowych skoncentrowanych wokół obchodów upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej młodzież gimnazjum odbyła wycieczkę do Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida. Przedmiotem uwagi uczniów podczas lekcji historycznej była projekcja filmu pt. „Joanna” w reżyserii Feliksa Falka. Złożona problematyka filmu korespondowała z realiami codziennej egzystencji ludności polskiej i żydowskiej w okupowanym Krakowie, dając wyobrażenie zagrożonego bytu narodu w całej Polsce. Historia tytułowej bohaterki, ukrywającej z narażeniem życia, bezbronne żydowskie dziecko, do żywego poruszyła serca widzów, którzy obejrzeli film w wielkim skupieniu.

 

                                                                                                                      Edyta Pardo


 

08.09.2014r.

Lekcja wychowania fizycznego

W ramach zajęć wychowania fizycznego klasy PdP uczestniczyły w alternatywnych formach ruchowych w Parku Linowym w Bażantarni przy Górze Chrobrego. Trasa, którą pokonywali okazała się sporym wyzwaniem, bowiem Nasi podopieczni musieli wykazać się nie lada odwagą, zwinnością i podzielnością uwagi. W trakcie pokonywania kolejnych przeszkód na twarzach rysowała się wielka radość i zadowolenie.

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwali Tomasz Chwoszcz, Grzegorz Jaworski i Jakub Hryniewicz.

     

 

     

 

     

 


 

01.09.2014r.

Inauguracja roku szkolnego 2014/2015

 

Uczniowie NA START!

W myśl słów, czyniąc tradycji za dość, brać uczniowska OSW nr 1 w Elblągu, uroczyście powitała nowy rok szkolny. W oficjalnej części akademii okolicznościowej głos zabrał dyrektor placówki-Pan Leszek Iwańczuk, który życząc sukcesów w nauce, zachęcał do sumiennego pokonywania zmagań szkolnych na kolejnych etapach edukacyjnych. W trosce o godny byt podopiecznych szkoły zawodowej, apelował o dojrzałość w pełnieniu odpowiedzialnej roli młodocianego pracownika. Wystąpienie wicedyrektor- Pani Grażyny Jędrzejczak nawiązywało do poszanowania, przez młode pokolenie Polaków, pokoju jako wartości nadrzędnej w kraju i na świecie w dobie obecnych wydarzeń w Europie, u zbiegu 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Szeroko rozumiane bezpieczeństwo to słowo klucz, które koncentrować będzie uwagę dzieci, młodzieży i pedagogów w bieżącym roku szkolnym.

 

 

    

 

 

 

 


 

 
 
 

Copyright © 2008 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr1 w Elblągu