BIP

OŚRODEK

STRUKTURA OŚRODKA

ORGANIZACJE

CERTYFIKATY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANERY

 

 

 

 

 

Kronika szkoły


[Rok 2008/2009] [Rok 2009/2010] [Rok 2010/2011] [Rok 2011/2012]

[Rok 2012/2013] [Rok 2013/2014] [Rok 2014/2015]


 

--- Rok szkolny 2008/2009 ---

 

 

 

09.02.2009r.

 

 

W czasie ferii zimowych w dniu 9 lutego 2009 r. zorganizowano kurs udzielenia pierwszej pomocy: "MAŁY RATOWNIK MEDYCZNY"

 

W kursie uczestniczyło 9 osób, uczniów Ośrodka, uczyli się praktycznego wykonywania Resuscytacji Krążeniowo - Oddechowej na szkolnym fantomie.

 

     

 

 

Zapoznali się m.in. z:

 

> układaniem poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej)

 

  

 

 

> udzielaniem pierwszej pomocy przy zadławieniach

 

 

 

 

> wykonywaniem opatrunków za pomocą chusty trójkątnej

 

  

 

 

> bandażowaniem kończyn

 

 

 

 

> zakładaniem opatrunku procowego nosa

 

 

 

> zabezpieczniem przy użyciu koca termicznego

 

 

 

Pani dyrektor Ośrodka Bogumiła Rudoman wręczyła dyplomy i znaczki

"MAŁY RATOWNIK MEDYCZNY"

 

 

 

Organizator: Krzysztof Aszendorf

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich zdjęć z kursu >>>tutaj<<<

 


 

06.01.2009r.

Zgodnie z polską tradycją kolędowania, 6 stycznia 2009r.w uroczystość Trzech Króli, na terenie SOSW nr1 w Elblągu, zorganizowano spotkanie kolędnicze. Zapoznano uczniów z tradycją wędrujących po domach kolędników oraz przeprowadzono przegląd kolęd. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas gimnazjalnych i zawodowych. Koncertowanie w rytmie staropolskich kolęd wprawiło wszystkich w iście rodzinny nastrój, przepełniony radością minionych świąt Bożego Narodzenia.


 

 

19.12.2008r.

 

W dniu 19 grudnia 2008r. odbyło się, na terenie SOSW nr1 w Elblągu, spotkanie świąteczne uczniów gimnazjalnych i zawodowych. Imprezę okolicznościową uświetniło przedstawienie o historii Obrazu Jasnogórskiego, przygotowane przez klasę 3a gimnazjum. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli dramę, której bohaterami były znane postacie historyczne. Spotkaniu towarzyszył symboliczny moment przekazania "iskierki miłości" wśród uczniów i nauczycieli.

 


 

12.12.2008r.

Zespół "Orfiki" wziął udział w VII Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd "Złota Bombka"
w Słupsku. Za piękne wykonanie piosenek: "Grudniowe noce" i "Kolędnicy - wędrownicy" zespół otrzymał wyróżnienie. >więcej<

 

     


11.12.2008r.

 

W dniu 11 grudnia 2008r. uczniowie klas gimnazjalnych Zespołów Edukacyjno Terapeutycznych wzięli udział w otwartej lekcji muzyki pt. "poznajemy instrumenty". Zajęcia poprowadził pan Ryszard Skotnicki - instruktor muzyki w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu.

 

 

 

       

 

     

 

 


 

 

08-12.12.2008r. "Zimowy pobyt nad Morzem Bałtyckim"

 

            W dniach 08-12 grudnia 2008 roku III oraz V-VI zespół edukacyjno terapeutyczny dla dzieci z autyzmem przebywały na zajęciach Zielonej Szkoły w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Piaskach. Dla V-VI zespołu był to 3 pobyt w tej szkole, natomiast dla III zespołu był to pierwszy kilkudniowy wyjazd bez rodziców.

            W trakcie pobytu w Piaskach dzieci zdobywały nową wiedzę dotyczącą fauny i flory Mierzei Wiślanej oraz Morza Bałtyckiego, ale przede wszystkim uczyły się nowych i doskonaliły do tej pory zdobyte umiejętności samoobsługowe.

 

            W trakcie wyjazdu dzieciom towarzyszyły 2 psy pracujące w szkole - Sabrina (Bereński Pies Pasterski - I kl. terapeutyczna) oraz Negra (Labrador Retriever - pies asystujący w trakcie szkolenia). Dzięki temu nasi podopieczni mają możliwość całodobowego obcowania z psami, opieki nad nimi, udziału w zajęciach w terenie a także w zajęciach dot. pielęgnacji, bezpiecznego postępowania oraz szkolenia psów pt. "Bezpiecznie z psem".

 

            W wyjeździe towarzyszyliśmy dzieciom z klas VI, uczęszczających do SP Nr 12 w Elblągu co okazało się doskonałą integracją i przyniosło wiele korzyści zarówno naszym podopiecznym jak i młodzieży pełnosprawnej.

            Pobyt w Piaskach okazał się doskonałą formą nauki oraz wypoczynku i mimo ujawniającej się niekiedy tęsknoty za domem wszyscy świetnie się bawili i nie chcieli wracać do murów miasta.

 


 

 

06.12.2008r. „U Kopernika na imieninach”

 

Wycieczka krajoznawczo-turystyczna do Fromborka pod nazwą „U Kopernika na imieninach” odbyła się 6 grudnia 2008r.

Założenia wycieczki to:

   Przypomnienie sylwetki wielkiego polskiego astronoma i jego dzieła,

  Zwiedzenie ekspozycji w muzeum we Fromborku poświęconej Kopernikowi, 
  seans w planetarium;

   Zwiedzenie wzgórza katedralnego oraz szpitala św. Ducha i znajdującej się tam wystawy dawnej medycyny;

   Obserwacja krajobrazu polodowcowego Wysoczyzny Elbląskiej, wysoczyzna jako centrum przemysłu ceramicznego w dawnych wiekach;

W wycieczce wzięło   udział 13 osób pod opieką Pań Teresy Jankowskiej i Grażyny Jędrzejczak. Zrealizowano wszystkie punkty założonego programu. Uczestnicy złożyli także kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, zwiedzili katedrę fromborską, dowiedzieli się gdzie, według najnowszych badań, z ostał pochowany nasz wielki astronom.

 

                                                       

    Kopernik chyba trochę zaskoczony naszą wizytą.                    Ale kwiatki przyjął.

 

 

                                         

              Proszę, to karty pracy.                                        Tu znaleźliśmy najwięcej informacji

        Aktywnie poszukujmy wiedzy.                                   o wielkim polskim astronomie.

 

 

                                        

    W planetarium obejrzeliśmy program                                     W poszukiwaniu wiedzy.

     o pochodzeniu meteorytów. 

 

 


 

 

05.12.2008r.

 

Dnia 5 grudnia 2008r. w Domu Pomocy Społecznej w Elblągu odbyła się uroczysta impreza mikołajkowa. W atmosferze nadchodzących świąt Bożego Narodzenia podopieczni radowali się otrzymanymi prezentami i raczyli słodkościami przekazanymi przez Rade Rodziców przy SOSW nr1. Szczególną atrakcją mikołajkowego spotkania był, pełen niepowtarzalnych wrażeń, moment wręczania upominków pochodzących z akcji charytatywnej przeprowadzonej w Szkole Wyższej im. B. Jasińskiego w Elblągu. Dzięki hojności Organizatorów i Współuczestników akcji, serca dzieci przepełniał widok oryginalnych darów, wśród których wymienić należy telewizor oraz sprzęt DVD, zabawki mobilne, kasety z bajkami, pomoce dydaktyczne na łączną kwotę 660zł.

 

Zapraszamy do odwiedzenia galerii:

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

20. 11.2008r.  "Emocje" dały nam dużo emocji.

 

Uczniowie III, V i VI zespołu edukacyjno terapeutycznego wzięli udział w VI Przeglądzie Teatrzyków - "Słoneczne Teatralia". Zaprezentowali się w spektaklu pt. "Emocje" Było to dla dzieci pierwsze tego typu doświadczenie, że mogli się pokazać przed taką ogromną widownią. Podniosło to ich wiarę we własne możliwości i dało dużo zadowolenia.

 


 

11. 11.2008r. O Święcie Niepodległości

11 listopada, jak co roku pojechaliśmy do Gdyni, aby uczestniczyć w obchodach Święta Niepodległości. Tym razem była to okrągła 90 rocznica. W wycieczce wzięło udział dziesięcioro uczniów. Zaczęliśmy od rogali marcinkowych. Sprzedają je w Gdyni tylko w ten jeden dzień. Pycha!

Oglądaliśmy formowanie parady, a potem razem z mieszkańcami Gdyni oglądaliśmy barwny pochód prowadzony przez orkiestrę wojskową. Na czele postać historyczna – sam Marszałek Piłsudski, którego później spotkaliśmy spacerującego ulicami miasta i zaprosiliśmy do wspólnej fotografii. Dalej stare samochody, Bractwo Kurkowe z historyczną armatą, żołnierze w historycznych strojach, kibice „Arki” i barwny, wesoły pochód uczniów gdyńskich szkół.

Po obejrzeniu parady zwiedziliśmy port i przystań jachtową, spędziliśmy kilka chwil na plenerowej wystawie sprzętu wojskowego w Muzeum Marynarki Wojennej i razem z wszystkimi uczestnikami obchodów Święta Niepodległości udaliśmy się do centrum handlowo-rozrywkowego „Gemini” na okolicznościowy koncert i spotkanie z Maciejem Kuroniem.

Za rok zapraszamy i Was!

 

                                 

Parada niepodległości na ulicach Gdyni             W paradzie niepodległości defilują harcerze

 

 

                                

  Kilka chwil poświęciliśmy na zwiedzanie                     A tak wyglądają rogale marcinowe

  portu w Gdyni                                                           - a jak smakują!

 


 

11.10.2008r.

Dnia 11 października 2008 r. podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Elblągu wraz opiekunami uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Parku Ekologicznego w Pasłęku. Szczególną atrakcją jesiennego obcowania z przyrodą był kontakt z kucykami, a nade wszystko możliwość poznania polisensorycznego w bezpośredniej bliskości z nimi. Dzieci z wielkim przejęciem i nieukrywaną radością dotykały zwierząt, a co śmielsze odbyły nawet krótkie przejażdżki pod okiem doświadczonych instruktorów.

Osobliwości krajobrazowo-przyrodnicze okolic Pasłęka podziwiały dzieci podczas spaceru wokół jeziora Zakrzewko. Troskliwa opieka nauczycieli oraz wolontariuszy z pasłęckiego gimnazjum i elbląskich szkół sprzyjały doświadczaniu pozytywnych emocji i skojarzeń, związanych z odkrywaniem piękna złotej polskiej jesieni.

Uwieńczeniem jesiennej wyprawy była wspólna degustacja pieczonych kiełbasek i ziemniaków przy ognisku.

Pobyt uczniów na łonie natury w gronie zaprzyjaźnionych opiekunów i młodzieży okazał się źródłem niezapomnianych wrażeń i na trwałe pozostanie w ich pamięci.

 

     

     


 

 

"Żeglarstwo jest wspaniałą przygodą"

 

              Żeglarstwo jest wspaniałą przygodą. Jest również formą aktywnej rekreacji, sposobem na ciekawe życie, pasją, którą warto przekazać naszej młodzieży. Sporty wodne nie tylko przyczyniają się do kreowania postaw, są również szkołą charakteru, sposobem na poznanie świata. Żeglarstwo pojmowane jako sposób spędzania wolnego czasu i kształtowania charakteru młodego człowieka, jest doskonałym środkiem wychowawczym.

              HOW "Bryza" i Komenda Hufca ZHP Elbląg opracowały program Junga i Kadet, w którym to programie uczestniczy młodzież naszego Ośrodka. Jest to cykl zajęć edukacyjnych o tematyce żeglarskiej, bezpieczna zabawa w żeglarstwo.

Celem programu jest:

- Propagowanie aktywnych form spędzania czasu, aktywności ruchowej i środowiskowej

- Popularyzowanie sportów wodnych wśród młodzieży

- Rozwijanie zainteresowań związanych tak ze sportami wodnymi, jak i szeroko pojętą kulturą żeglarską

- Zapewnienie harmonijnego rozwoju zdolności poznawczych, manualnych i życia w społeczeństwie

- Zwiększenie bezpieczeństwa uczestników aktywnego wypoczynku nad akwenami wodnymi

- Zainteresowanie sprawami ochrony środowiska naturalnego, propagowanie modelu spędzania wolnego czasu na łonie przyrody

- Rozwój cech psychofizycznych, widomości i umiejętności z zakresu wiedzy przyrodniczej, kultury i sprawności fizycznej.

W realizacji programu Junga i Kadet uczestniczy młodzież z klas IIIa i b PDP, wraz z wychowawcami: K. Pietrzyńską i K. Kaszewską. Do tej pory udało nam się zrealizować zajęcia z zakresu prac bosmańskich, cumowania, pływania na łodziach wiosłowych i kajakach. Poznaliśmy też 4 rodzaje węzłów, a także miło spędziliśmy czas przy ognisku słuchając szant. Uczymy się również przepowiadać pogodę z chmur. Już i w tym roku szkolnym odbyliśmy ciekawe zajęcia badając kierunek wiatru, pływając po kanale elbląskim.

 


 

 
 
 

Copyright © 2008 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr1 w Elblągu