BIP

OŚRODEK

STRUKTURA OŚRODKA

ORGANIZACJE

CERTYFIKATY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANERY

 

 

 

 

 

Kronika szkoły


[Rok 2008/2009] [Rok 2009/2010] [Rok 2010/2011] [Rok 2011/2012]

[Rok 2012/2013] [Rok 2013/2014] [Rok 2014/2015]


 

--- Rok szkolny 2009/2010 ---

 

18.06.2010r.

 

 

OSTATNI DZWONEK…

 

 

       Dnia 18 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy SOSW nr 1 w Elblągu. Edukację w placówce pomyślnie ukończyli uczniowie klas o profilach: II kucharz małej gastronomii, III krawiec, III stolarz. Dyrektor-
L. Iwańczuk wręczył świadectwa najlepszym uczniom oraz złożył listy gratulacyjne na ręce rodziców. Akademia przebiegała w miłej, przyjaznej atmosferze, której towarzyszyła wakacyjna nuta…

                   

 

                                                                                              wychowawcy klas zawodowych

 

   

 

   

 

   

 


 

25.05.2010r.

 

 NA  SZLAKU   JANTAROWEGO   BOGACTWA  BAŁTYKU

 

         Dnia 25 maja uczniowie klas gimnazjalnych: II b, II c, III a, III b, III c pz. uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Bursztynu w Gdańsku (Oddział Historycznego Muzeum Miasta Gdańska).

W ramach programu dydaktyczno- ekologicznego- „ Bursztyn- złoto Bałtyku ” młodzież:

- poznała historię bursztynu, czym jest bursztyn, jak powstał;

- badała właściwości chemiczne i fizyczne bursztynu jako szczególnego stopu żywicy;

- zaznajomiła się z inkluzjami roślinno- zwierzęcymi jantaru;

- wysłuchała pogadanki na temat różnych technik obróbki bursztynu;

- poznała sposoby pozyskiwania i trudności wydobywania bursztynu na terenie Gdańska na przestrzeni wieków;

- wysłuchała fragmentów legend z przewodnim motywem bursztynu

( legendy o Featonie, o Juracie, o Ambrelli, o Aniele z Kaszub,

o Gryfie, o kaczeńcach itp.)

         Podczas oglądania wystawy pn. „Gdańsk w bursztynowym obiektywie” gimnazjaliści obejrzeli bogatą kolekcję bursztynu i wyrobów bursztyniarskich.

 

Wycieczka sprzyjała korelacji treści z pogranicza przedmiotów: język polski- nadmorskie legendy i magiczny motyw bursztynu w literaturze, matematyka- procentowy połów bursztynu dawniej i obecnie, geografia- linia brzegowa Morza Bałtyckiego, biologia- fauna i flora Bałtyku sprzyjająca powstawaniu bursztynu, chemia- zasolenie wód Bałtyku i skład chemiczny bursztynu, historia- jantar przedmiotem wymiany towarowej pomiędzy plemionami na przestrzeni wieków, wychowanie prozdrowotne i ekologiczne-  walory morskiego klimatu i ochrona wód Bałtyku, język niemiecki-

„ Bernstein”, co znaczy kamień bursztynu…

 

         Wyjazd uświadomił młodzieży jak wieloaspektowo rozpatrywać można pojęcie „bursztyn”, przez wzgląd na powiązania tego bogactwa naturalnego- daru morza z różnymi dziedzinami nauki, z uwagi na wzajemne uwarunkowania i zależności na przestrzeni stuleci.

 

  

 

  

 

  

 

 

                                                                           Organizatorzy:

A. Latecka

E. Pardo

M. Patecka

G. Tumanowska

S. Walczak- Dobosz

 

 


 

21.05.2010r.

„WIELKA MAJÓWKA 2010”

 

 

            Wzorem lat ubiegłych dnia 21 maja w Parku Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej- w Bażantarni odbył się festyn rekreacyjno- sportowy pn. „ Wielka majówka”. Imprezie otwartej, rokrocznie organizowanej przez SOSW nr 1 w ramach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, przyświecała idea integracji społecznej. Przebieg imprezy, jak zawsze niezwykle atrakcyjny z uwagi na założenia programowe i walory środowiska przyrodniczego, sprzyjał czynnemu wypoczynkowi na łonie natury zarówno podopiecznych, wychowawców jak i gości- Gimnazjum nr 6 w Elblągu przy ulicy Rawskiej.

            Szczególną atrakcją okazał się dla młodzieży udział w grach drużynowych z elementem rywalizacji ( siatkówka, kometka, ringo, „ bocce”- gra w kule, przeciąganie liny, strzały na bramkę- unihokej, slalom parami z piłką nożną). Uczniowie zespołów edukacyjno –terapeutycznych równie ochoczo i aktywnie podejmowali sportowe wyzwania w ramach następujących konkurencji: rzut woreczkiem do kosza, skoki w workach, rzut kręglami, rzut piłką lekarską, pokonywanie toru przeszkód na czas z wykorzystaniem pachołków, szarf, laseczek i woreczków. Źródłem doświadczeń polisensorycznych był dla najmłodszych moment charakteryzacji w ramach wykonywania zabawnego makijażu twarzy oraz rozpoznawanie smaku i kształtu.

            Marsz na orientację wytyczonymi szlakami Bażantarni, zgodnie z instrukcjami zawartymi na mapach konturowo- obrazkowych, mobilizował nawet najbardziej rozleniwionych pieszych, zwłaszcza że dotarcie do celu oznaczało przejęcie słodkiej nagrody w uznaniu za trud.

            Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników festynu czuwała zaprzyjaźniona pani pielęgniarka, a nauczyciel przysposobienia obronnego- pan K. Aszendorf po raz kolejny instruował, jak udzielać pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

            Momentem pełnej integracji społeczności szkolnej i przybyłych gości była degustacja kiełbasek pieczonych przy ognisku na polanie i trendy muzyki dyskotekowej, które chyba mało komu nie nasuwały myśli, że wakacje letnie tuż, tuż… 

                                   

 

Organizator:                                                                           Koordynatorzy:

SOSW nr 1 w Elblągu                                                            K. Aszendorf

                                                                                              P. Banach

Współpracujący:                                                                    A. Górecki       

nauczyciele i wychowawcy                             

 


 

21.05.2010r.

 

WYRÓŻNIENIE   DLA   NAJMŁODSZYCH    ARTYSTÓW    SOSW nr 1

 

 

            Dzień 21. maja już od pewnego czasu budził wśród członków zespołu „Koperniczki” słodki niepokój…i oznaczał nie lada wyzwanie. Najmłodsi, szkolni artyści wiedzieli, że tego dnia wezmą udział w XXIX Przeglądzie Twórczości Artystycznej Ośrodków Szkolno- Wychowawczych w Bartoszycach. I tym razem obiecali nie zawieźć…Za prezentację inscenizacji pt. „ W świecie barw ” otrzymali wyróżnienie i okazały puchar oraz niezwykle przydatną, zwłaszcza że wakacje za pasem…, nagrodę rzeczową- aparat fotograficzny. Z pozakulisowego wywiadu z aktorami i opiekunami, w osobach pań: A. Światkowskiej, W. Szczepańskiej, A. Wójtowicz, wynika, że niełatwo było, zwłaszcza że konkurowało aż dziewięć zespołów, reprezentujących województwo warmińsko- mazurskie. Mimo to…, „ Koperniczki ” dowiodły, że można…i warto było…

 

                                

Organizatorzy: 

                                                                                            A. Światkowska           

                                                                                            W. Szczepańska

                                                                                            A. Wójtowicz

 

 


 

 

 

 

19.05.2010r.

V REGIONALNE BIEGI PRZEŁAJOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH

 

            Dnia 19 maja w Bażantarni odbyła się V edycja Regionalnych Biegów Przełajowych Olimpiad Specjalnych. Organizatorami byli tradycyjnie: SOSW nr 1 w Elblągu oraz Sekcja Olimpiad Specjalnych „Rekord”. Impreza, jak rokrocznie, przebiegała pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Elbląga. Uczestnikami byli zawodnicy z upośledzeniem umysłowym zrzeszeni w ruchu Olimpiad Specjalnych, a także dzieci i młodzież z elbląskich placówek oświatowych. W V Biegach Przełajowych wzięło udział 13 ekip reprezentujących województwo warmińsko- mazurskie- zgłoszono 110 zawodników. W organizację zawodów zaangażowali się wolontariusze- studenci Elbląskiej Uczelni Humanistyczno- Ekonomicznej.

            Tradycyjnie imprezę rozpoczęły dwa biegi (oba na dystansie 200 m), rozgrywane poza konkurencją medalową, a ich celem była integracja uczestników i inauguracja imprezy sportowej. Biegi zostały rozegrane na dystansach: 500m, 800m, 1600m z podziałem na dwie kategorie: wiekową i sprawnościową. Zwycięzcy będą reprezentowali województwo warmińsko- mazurskie na Ogólnopolskich Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych.

            Tytułem przypomnienia, Sekcja Olimpiad Specjalnych „Rekord”, działająca od 2005r. przy SOSW nr 1, zrzesza 60 zawodników i 25 członków. Młodzież realizuje się sportowo w następujących dyscyplinach: piłka koszykowa, piłka nożna, lekka atletyka, gimnastyka korekcyjna, badminton, jazda konna, bowling, MATP, a od roku nowa dyscyplina- bocce. Zawodnicy biorą udział w zawodach na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim, odnosząc znaczące sukcesy. Dwóch zawodników rodzimej sekcji zakwalifikowało się na Europejskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które odbędą się w Warszawie we wrześniu 2010r. Reprezentanci Ośrodka wystąpią w dwóch dyscyplinach: lekkiej atletyce i bowlingu.

            Sportowym zmaganiom dzieci i młodzieży wytrwale dotrzymywali tempa licznie przybyli Goście, a wśród nich, m. in.:

  • Pani Anna Wasilewska- Dyrektor Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie

  • Pani Joanna Żbikowska- Starszy Wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu

  • Pani Wioletta Janas Inspektor Wydziału Edukacji UM w Elblągu

  • Pan Marek Burkhard- Naczelnik Wydziału Sportu UM w Elblągu

  • Pani Krystyna Miezio- Dyrektor SOSW nr 2 w Elblągu

W organizację V edycji biegów przełajowych zaangażowało się szerokie Grono Darczyńców, dzięki hojności, których spotkanie miało charakter imprezy na szeroką skalę, przebiegało w atmosferze wzajemnego poszanowania i przyjaźni. Wielki dar serca okazali:

  • Pan Leszek Wójcik- Prezes Zarządu Fabryki Mebli „Stolpłyt”

  • Pan Zenon Reszka- Właściciel Salonu RTV Zew Elbląg

  • Pan Roman Chlebowski- Przedsiębiorstwo Handlowe „Optima” Elbląg

  •  Fundacja Darka Michalczewskiego „Równe szanse” Gdańsk

  •  Pan Leon Budzisiak- Dyrektor Zieleni Miejskiej

  •  Pan Krzysztof Tupaj- P. H. U. Hurtownia BKT

  • Ryszard Leśniak- Cukiernia „Anetka” Elbląg

  • PKO Bank Polski Elbląg ul. Teatralna

  •  Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

  • K& M S.J. R. Mazurek W. Kluge Elbląg ul. Hetmańska 3K

  • Jolanta i Zbigniew Grudzień Elbląskie Centrum Mięsne „El- Hurt” Elbląg

  • Zakłady Mięsne GZELLA NET sp. z o. o. w Osiu

  • Poczta Polska oddział w Elblągu

Biegi Przełajowe Olimpiad Specjalnych uatrakcyjnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Elbląg” pod kierunkiem pani Małgorzaty Wiczenbach (nauczyciela SP nr 25 w Elblągu - instruktora tańca ludowego w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid”) oraz pokaz sportowy Elbląskiego Klubu Karate, którego trenerem jest pan Józef Zawada. Ceremonię zakończenia poprzedził długo oczekiwany przez obserwatorów moment loterii fantowej pt. „ Wytrwały Kibic”.

                                                                                    

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

 

                                                                              Organizator:

                                                                                        SOSW nr 1 w Elblągu

                                                                                        Sekcja OS „REKORD”

                                                                                        M. Kliks

                                                                                        M. Patecka

                                                                                        A. Kaciełowicz

                                                                                        M. Lewandowska

                                                                                        E. Radwaniecka

 

 


 

18.05.2010r.

 

 

X WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY 

                                     „MATMA ’10

 

 

 

W naszym Ośrodku odbyła się dziesiąta edycja Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego „Matma” adresowanego do uczniów szkół specjalnych: gimnazjów oraz szkół zawodowych. 

 

Zgodnie z regulaminem konkurs przebiegał w dwóch etapach.

            Pierwszy etap: „domowy” trwał od 8 do 19 marca. Wszyscy uczniowie zainteresowani udziałem w konkursie otrzymali testy zawierające zadania o różnym stopniu trudności. Rozwiązywali je samodzielnie bądź z pomocą rodziny, wychowawców, nauczycieli lub kolegów. Tradycyjnie, już ta część konkursu pobudziła ciekawość uczniów i wzmocniła ich aktywność poznawczą. Stała się okazją do wspólnej nauki i zabawy, jak również rozwijania niezwykle cennej umiejętności współpracy. W dniach od 22 do 31marca szkolne komisje konkursowe, po sprawdzeniu zestawów zadań, wyłoniły zwycięzców I etapu w kategorii:

- gimnazjum ( 3 uczniów)

- szkoły zawodowej ( 3 uczniów)

 

Finał konkursu odbył się 18 maja. Gościliśmy w naszym ośrodku 65 reprezentantów czternastu ośrodków i szkół specjalnych oraz ich opiekunów - 17 nauczycieli z terenu województw: warmińsko- mazurskiego oraz pomorskiego.

Przybyli do nas przedstawiciele następujących szkół: SOSW w Braniewie, Zespołu Szkół nr 2 w Gdańsku, Zespołu Szkół Specjalnych w Gdańsku, SOSW w Giżycku, Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Iławie, SOSW w Kwidzynie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kwidzynie, Zespołu Szkół w Lubawie, SOSW w Malborku, SOSW w Miłakowie, SOSW w Nowym Dworze Gdańskim, SOSW w Olsztynie, SOSW w Ostródzie,. Po raz pierwszy udział w konkursie wzięli uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Nasz ośrodek także posiadał swoją reprezentację.

 

Jak co roku, impreza miała uroczysty charakter. Uświetnili ją zaproszeni goście:

 - Pan Marek Pruszak – wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Elblągu

 - Pan Mariusz Bachanek- wizytator ds. matematyki Elbląskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie

 Pani Elżbieta Kurkiewicz- konsultant ds. matematyki W-M ODN w Elblągu

 - Pan Jan Jacek Pączkowski- prezes Elbląskiej Izby Przemysłowo-Handlowej

 - Pan Mirosław Borzęcki- kierownik grup wychowawczych SOSW nr 1, pomysłodawca konkursu „MATMA”

 

Podczas konkursu uczniowie rozwiązywali test finałowy, składający się
z siedmiu zadań. Komisja Konkursowa, do której zaproszono goszczących u nas nauczycieli - opiekunów finalistów, dokonała oceny wiadomości i umiejętności uczniów, a następnie wyłoniła listę laureatów.

 

W klasyfikacji indywidualnej wyróżniono pięć miejsc :

 

w kategorii gimnazjum :

I miejsce

Maciej Asztemborski

SOSW nr 1 w Elblągu

II miejsce

Michał Żyła

SOSW w Kwidzynie

III miejsce

Arkadiusz Czerniawski

SOSW w Olsztynie

IV miejsce

Alicja Gil

SOSW w Giżycku

V miejsce

Marcin Potuczko

SOSW w Kwidzynie

 

w kategorii szkół zawodowych:

I miejsce

Anna Bronakowska

SOSW w Miłakowie

II miejsce

Adam Woźniak

SOSW nr 1 w Elblągu

III miejsce

Konrad Gużyński

ZSP w Kwidzynie

IV miejsce

Justyn Skibicki

SOSW w Miłakowie

V miejsce

Mateusz Górecki

SOSW w Ostródzie

 

Przyznano także miejsca w klasyfikacji zespołowej:

 

w kategorii gimnazjum :

I miejsce

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Kwidzynie

II miejsce

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr1 w Elblągu

III miejsce

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Giżycku

 

 

IV miejsce

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Olsztynie

V miejsce

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Braniewie

 

w kategorii szkół zawodowych:

I miejsce

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Giżycku

II miejsce

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Miłakowie

III miejsce

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1 w Elblągu

 

 

IV miejsce

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy Ostródzie

V miejsce

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kwidzynie

 

Nagrodzono wszystkich wyróżnionych uczniów. Wręczono także puchary i nagrody zespołom, które uzyskały najwyższe miejsca. Nagrody wręczali uroczyście Pan Marek Pruszak i Pan Jan Pączkowski.

Każdy uczestnik finału otrzymał pamiątkowy dyplom oraz komplet atrakcyjnych upominków.

 

Naszym działaniom patronowali:

  • Pan Janusz Nowak- Przewodniczący Rady Miejskiej,

  • Pan Marek Pruszak- wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Elblągu, sprawujący opiekę nad naszym konkursem i wspierający nas od wielu lat,

  • Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu

 

Fundatorami nagród i upominków byli :

  • Rada Miejska Elbląga,

  • Pani Elżbieta Kurkiewicz -konsultant ds. matematyki W-M ODN w Elblągu,

  • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu,

  • Elbląska Izba Przemysłowo- Handlowa,

  • Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”

 

Słodki poczęstunek zapewnili finalistom:

Pan Cezary Zwierski (Cukiernia „Pod Kogutem”)

Pan Ryszard Leśniak ( Cukiernia „Anetka”)

Państwo Wołkowie ( Ciastkarnia „U Wołka”)

   Coroczna pomoc i hojność wymienionych osób znacznie uatrakcyjniła przebieg imprezy oraz zapewniła miłą, przyjazną atmosferę.

  Dzięki dobroci Dyrekcji Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, młodzież w tym roku, skorzystała z dodatkowej atrakcji - bezpłatnej projekcji komediowego filmu pt. „Fighter. Kochaj i walcz”.

 

Organizatorzy konkursu:

                                         Aneta Latecka

                                                                                  Małgorzata Czajkowska

                                                                                  Agnieszka Kaciełowicz

                                                                                  Sylwia Witomska

                                                                                  Sylwia Walczak-Dobosz

                                                                                  Artur Baur

                                                                                  Grzegorz Amulewicz

 


 

 

„ELBLĄSKI TYDZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” w SOSW nr 1

    

    MAJ 2010

 

 

      Tradycją lat ubiegłych maj 2010 roku zaowocował serią imprez okolicznościowych i uroczystości otwartych z udziałem szerokiego grona odbiorców w ramach uroczyście obchodzonego w Elblągu Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. W bogatym repertuarze spotkań organizowanych w myśl poszanowania godności, autonomii i równości osób niepełnosprawnych wyjątkową popularnością cieszyły się następujące przedsięwzięcia:

  • FESTYN na Bulwarze Zygmunta Augusta- ekspozycja szczególnych osiągnięć i wytworów pracy przez stoiska promocyjne placówek i organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym również stoisko SOSW nr 1 w Elblągu ( dn. 16.05.2010);

  • WYSTĘP, działającego przy SOSW nr 1, ZESPOŁU „ KOPERNICZKI ” ( dn. 16.05.2010);

  • „XII WARMIŃSKO- MAZURSKIE DNI RODZINY” - wystawa prac konkursowych uczniów SOSW nr 1 pn. „Moja rodzina”, realizacja treści jednostki lekcyjnej zgodnie
    z szeroko pojętą tematyką rodziny ( dn. 17.05.2010);

  • X WOJEWÓDZKI KONKURS MATEMATYCZNY pn. „ MATMA 2010” z SOSW nr 1
    w roli gospodarza ( dn. 18.05.2010);

  • „V REGIONALNE BIEGI PRZEŁAJOWE OLIMPIAD SPECJALNYCH”, których gospodarzem był, jak co roku, SOSW nr 1 (dn. 19.05.2010, park Bażantarnia );

  • „DRZWI OTWARTE” w SOSW nr 1 - zajęcia otwarte, wystawa prezentująca projekt pn. „Elbląg w starej fotografii”, szkolenie romskie ( dn. 20.05.2010);

  • „WIELKA MAJÓWKA”- integracyjny festyn rekreacyjno-sportowy w Bażantarni rokrocznie organizowany przez SOSW nr 1 ( dn. 21.05.2010).

 


17.05.2010r.

 

KONKURS WIEDZY O KSIĄŻCE

 

 

 

 

            Z okazji Światwego Dnia Książki na przełomie kwietnia i maja biblioteka szkolna ogłosiła „Konkurs wiedzy o książce”. Uczestnikami byli uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej. W ramach zadań konkursowych młodzież rozwiązywała krzyżówkę oraz ustalała, jakie utwory, popularnych, polskich twórców literatury dla dzieci i młodzieży, wchodzą w skład szkolnego księgozbioru. Mottem konkursu, a zarazem hasłem przewodnim krzyżówki, była myśl Kornela Makuszyńskiego: ”Książka to mędrzec łagodny i pełny słodyczy, który życie napełnia światłem, a puste serce wzruszeniem”. Laureatów owej potyczki z książką wyróżniono atrakcyjnymi nagrodami na apelu szkolnym.

 

 

                                                                                              Organizator:

                                                                                              D. Szablewska - bibliotekarz

 

 


 

16.05.2010r.

 

FESTYN na  Bulwarze Zygmunta Augusta

 

 

Dnia 16 maja elbląska Starówka gościła zainteresowanych twórczością osób niepełnosprawnych. W ramach promocji placówki również SOSW nr 1 w Elblągu zaprezentował ciekawą wystawę różnorodnych prac uczniów. Na stoisku kupieckim szczególnym zainteresowaniem elblążan cieszyły się, wykonane na zajęciach szkolnych pod okiem doświadczonych instruktorów praktycznej nauki zawodu, przysposobienia do pracy i plastyków, wytwory pracy dzieci i młodzieży. Wśród nich wymienić należy: wyroby z ceramiki, drewna, poligraficzne, krawieckie oraz kulinarne. Degustacji łakoci i wymianie pozytywnych spostrzeżeń na temat osiągnięć podopiecznych Ośrodka towarzyszył występ szkolnego zespołu „ Koperniczki ”. Program artystyczno- wokalny przygotowany przez panie: A. Światkowską i W. Szczepańską spotkał się z aplauzem publiczności współuczestniczącej w sukcesie młodych artystów.

 

   

 

 

                                                                                                   Organizatorzy:

I. Kochanowska

P. Konopka

M. Łokuciewska

K. Rucińska

G. Terlikowska

P. Zabłocki

 

 


 

12.05.2010r.

W RYTMIE MUZYKI  BREAK  DANCE

            Wojewódzkie Prezentacje Amatorskiej Twórczości Artystycznej, zorganizowane dnia 12 maja 2010r. w Ostródzie, stały się udziałem Roberta Cyrka – ucznia klasy III c pz. SOSW nr 1 w Elblągu. Zdobywając I miejsce w kategorii tańca break dance, młody, utalentowany artysta zakwalifikował się do Ogólnopolskich Prezentacji Twórczości Artystycznej, które trwały w Lesznie od 17 do 20 maja. Robert, na tyle skutecznie urzekł jurorów sztuką taneczną, że został wybrany do ścisłego finału. Wystąpił przed publicznością Leszna na tamtejszej scenie. Oprócz gorącego aplauzu, otrzymał atrakcyjną nagrodę rzeczową: torbę podróżną, zestaw mp3 oraz pamiątkową czapkę.

Tak więc, społeczności SOSW nr 1 nie pozostaje nic innego, jak tylko życzyć koledze dalszych, owocnych sukcesów…

 


 

 

05.05.2010r.

W KRĘGU TREŚCI „XII WARMIŃSKO-MAZURSKICH DNI RODZINY”

 

Mija czwarta edycja Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, których organizatorem jest SOSW nr 1 w Elblągu. W ramach kontynuacji założeń programowych podjęto w roku 2010 następujące działania:

1.                  Realizacja wybranych tematów podczas lekcji w gimnazjum i szkole zawodowej

na przestrzeni miesięcy: kwiecień, maj . Omawianie różnorodnej problematyki związanej z funkcjonowaniem współczesnej rodziny.

2.                  Prowadzenie Punktu Konsultacyjnego dla osób współuzależnionych – zadanie całoroczne.

3.                  Udzielanie wsparcia i pomocy psychologicznej rodzicom uczniów, borykających się ze specyficznymi trudnościami – zadanie całoroczne.

4.                  Prelekcja konsultanta Warmińsko- Mazurskiego ODN- pani Jolanty Jankowskiej  nt. „Relacje w małżeństwie i rodzinie” – 5 maja.

5.                  Konkurs plastyczny i literacki pod hasłem „Moja rodzina” – maj 2010.

6.                  Festyn „ FAMILY DAY ” pn. „ Moja mama jest kochana, mój tata jest fajny.” – 28 maja, grupy wychowawcze SOSW nr 1 przy ul. Chopina.

W ramach projektu pn. „ Silna i aktywna rodzina szansą na godne życie ” 5 maja zainicjowano na terenie placówki spotkanie z przedstawicielem W- M ODN w Elblągu. Prelekcję na temat wzajemnych relacji w małżeństwie i rodzinie, wygłosiła w niezwykle interesujący i przystępny uczniom sposób, pani Jolanta Jankowska- konsultant ds. wychowania prorodzinnego. Uczniowie klas III gimnazjum i szkoły zawodowej mieli okazję bezpośrednio u źródeł pytać o dylematy współczesnych rodzin, wpływające na ich rozpad, jak również o współzależności i interakcje scalające ją jako podstawową komórkę społeczną..

W dniu 17 maja nauczyciele i podopieczni SOSW nr 1 aktywnie włączyli się w obchody „XII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny 2010”. Uwieńczeniem starań związanych ze zgłębianiem różnych aspektów życia w rodzinie był finał konkursu plastyczno- literackiego pt. „Moja rodzina”. Organizatorami przedsięwzięcia były panie: M.Czajkowska, T. Jankowska, U. Łopaciuk, D. Maroszek, J. Pruszak. Uczestnicy konkurencji - uczniowie wszystkich oddziałów Ośrodka, wykazali się niemałą inwencją twórczą i pomysłowością. Jury oceniło prace i przyznało nagrody oraz wyróżnienia w dwóch kategoriach: praca plastyczna i praca literacka( list, opowiadanie). Oficjalnego ogłoszenia wyników konkursu należy oczekiwać w czerwcu 2010 r., przy czym autorów wyjątkowo ciekawych i ujmujących prac postanowiono wyróżnić już w maju. Antyramy z wyeksponowanymi pracami konkursowymi zdobią już szkolne korytarze w nadziei, że przekaz treści w wymiarze plastycznym i literackim skłoni do pozytywnej refleksji o rodzinie, także tej własnej…, całą społeczność uczniowską.

 Kulminacyjnym momentem, koncentrującym dzieci i młodzież wokół tematu rodziny, okazał się dzień 17 maja( 5 godzina lekcyjna: 11.45- 12.30). W ramach prowadzonych zajęć każdy z nauczycieli, w sobie najbardziej adekwatny i innowacyjny sposób, zawarł i zrealizował w omawianych treściach kontekst rodzinny. Tym samym dokonano uporządkowanego i usystematyzowanego podsumowania zagadnień związanych z rodziną szeroko rozumianą.

 

                                                                                                  Organizatorki:

                                                                                                          M. Czajkowska

                                                                                                          T. Jankowska

                                                                                                          U. Łopaciuk

                                                                                                          D. Maroszek

                                                                                                          J. Pruszak

 


 

18 - 20.04.2010r.

W dniach 18-20 kwietnia 2010 odbyła się wycieczka do Berlina. Pod opieką nauczycieli: Tamary Lorentsen, Marcina Sierzputowskiego i Jarosława Karczewskiego do Niemiec wyjechało 11 uczniów naszej szkoły: Karolina Woźniak, Dominika Marjańska, Agnieszka Kowalska, Adrianna Sorkowicz, Kamil Dyszewski, Michał Iwon, Daniel Jakóbiak, Paweł Redlicki, Karol Tuszyński, Mirosław Jarzyński, Piotr Tymicki.

            Podróżowaliśmy pociągiem, a w Berlinie poruszaliśmy się autobusami miejskimi i metrem. Wygodny nocleg oraz smaczne i obfite posiłki mieliśmy zapewnione w schronisku młodzieżowym, w którym oprócz nas przebywali turyści z Niemiec i innych państw.

            Głównym celem wyjazdu było zwiedzenie stolicy naszego zachodniego sąsiada oraz kontakt z językiem niemieckim w warunkach naturalnych. Już pierwszego dnia, zaraz po zakwaterowaniu w schronisku i kolacji, udaliśmy się na wieczorny spacer ulicami miasta. Cały następny dzień poświęciliśmy również na dotarcie do jak największej ilości godnych uwagi miejsc. Udało nam się zwiedzić lub chociaż zobaczyć z zewnątrz m.in.:

  • wielopiętrowy Dworzec Centralny
  • Bramę Brandenburską
  • rzeźbę „Berlin”
  • ulicę Unter den Linden
  • Kościół Pamięci
  • Wieżę Telewizyjną
  • Alexanderplatz z zegarem „Urania”
  • ratusz
  • Fontannę Neptuna
  • Sony Center
  • Reichstag – siedziba parlamentu
  • Urząd Kancelarii
  • Katedrę Berlińską
  • Pomnik Holokaustu
  • Muzeum Cukru
  • Ka-De-We – dom handlowy

Oprócz tego mieliśmy możliwość skorzystania z najkrótszej linii metra w Niemczech. Linia U55 ma długość 1,8 km, 3 przystanki, a jej pokonanie zajmuje 3 minuty.

Po intensywnym zwiedzaniu udaliśmy się na zakup pamiątek i artykułów spożywczych do domu towarowego „Alexia”. Mogliśmy tam wydać euro, które każdy ze sobą miał, porównać ceny i – co najważniejsze – spróbować sił w porozumiewaniu się w języku niemieckim.

  

 

  

 

  

 

       

 


 

15 - 29.04.2010r.

 

TURNUS „ZIELONEJ SZKOŁY” W LĄDKU ZDROJU- „ Sudety 2010”

 

W dniach od 15 do 29 kwietnia dwunastoosobowa grupa uczniów SOSW nr 1( klas I, II gimnazjum i szkoły zawodowej) uczestniczyła w wiosennej ekspedycji pn. „ Sudety 2010”. Warunkiem uczestnictwa w turnusie było posiadanie orzeczenia medycznego komisji lekarskiej oraz dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Tymczasowym lokum był dla miłośników górskich krajobrazów dom wczasowy „Rybniczanka” w Lądku Zdroju. Cele turnusu skoncentrowano wokół następujących zagadnień:

- poznanie osobliwości przyrodniczo- klimatycznych i geograficznych regionu,

- przybliżenie historii Sudetów,

- uświadomienie walorów zdrowotnych aktywnego wypoczynku,

- integracja społeczności uczniowskiej,

- kształtowanie postawy szacunku i współodpowiedzialności w grupie.

            W ramach realizacji programu w trakcie turnusu organizowano zajęcia dydaktyczne oraz wycieczki piesze i autokarowe. Pogłębianiu wiedzy uczniów sprzyjały lekcje biologii i geografii regionu Sudetów, podczas których młodzież korzystała ze specjalnie na ten cel opracowanych zeszytów ćwiczeń. Nieocenionym źródłem poznania urokliwej odmienności terenów Kotliny Kłodzkiej i Gór Stołowych okazały się wycieczki. O kondycję fizyczną można było zadbać podczas wypraw pieszych:

- do wsi Lutynia,

- na Trojan,

- do ruin zamku na Karpieniu,

- na wzgórze Szubieniczne,

- na Śnieżnik.

Wiele atrakcji dostarczyły też uczniom wycieczki autokarowe, których bogaty wykaz mówi sam za siebie:

- Kopalnia Złota w Złotym Stoku,

- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie,

- Sztolnia Fluorytowa w Kletnie,

- Góry Stołowe z wejściem na Szczeliniec Wielki i do Błędnych Skał,

- Huta Szkła Kryształowego „Sudety” w Szczytnej,

- Twierdza Kłodzka w Kłodzku, Labirynt i Podziemna Trasa 1000- lecia,

- Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej,

- Sanktuarium w Wambierzycach.

Pobyt na turnusie w Sudetach dostarczył zarówno młodzieży jak i opiekunom niezapomnianych wrażeń, do których łatwo powrócić, przeglądając galerię zdjęć.

 

Organizatorzy:                                                 Opiekunowie współpracujący:

E. Dyczewska- Szulecka                                             W. Hałas

M. Szablewski                                                G. Romańska- Dworzyńska

 

 

 


 

06.05.2010r.

 

W ramach działań szkoły, jako drugiego po domu rodzinnym środowiska najbliższego uczniowi, OSW nr 1 przystąpił do realizacji zadań, mających na celu ochronę dzieci i młodzieży przed negatywnym wpływem Internetu. Ubiegając się o prestiżowy certyfikat Szkoły Bezpiecznego Internetu, świadomie i celowo podejmujemy walkę o bezpieczeństwo wychowanków w sieci. Wydaje się, iż tylko drogą profilaktyki uda się uchronić podopiecznych przed niepokojącymi konsekwencjami korzystania z przekazu internetowego w jego destrukcyjnym wymiarze, kształcie i formie. Zrozumiałym jest fakt, iż w sytuacji masowego rozprzestrzeniania się Internetu, nadzór i kontrola muszą przybrać właściwą formę, stając w skutecznej opozycji do tego, co w sieci atrakcyjne, łatwo dostępne, ale niekoniecznie bezpieczne.
Tak więc, mając na względzie wagę problemu, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Elblągu nawiązał współpracę z Centrum Edukacyjnym Fundacji Kidprotect, aby konsekwentnie i permanentnie wcielać w życie wytyczne i zalecenia nieodzowne przy realizacji przedstawionych warunków.

 

 

 


 

30.05.2010 r.

 

W ATMOSFERZE POSTANOWIEŃ KONSTYTUCJI 3 MAJA 1791 r.

 

 

W przeddzień obchodów 219 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja młodzież Gimnazjum przy SOSW nr 1 zaprezentowała scenkę rodzajową, nawiązującą do wydarzeń historyczno- politycznych Rzeczypospolitej u schyłku XVIII wieku. Głęboki wymiar przemian, które dokonać się miały w kraju za sprawą postępowej grupy patriotów, obrazowo przedstawili uczniowie, utożsamiając się z poglądami szlachciców, żywo dyskutujących w pewnej gospodzie…Drama wydała się szczególnie autentyczna i atrakcyjna, zwłaszcza że aktorzy wystąpili w strojach ówczesnej szlachty i mieszczan, co znacznie pobudziło wyobrażenie publiczności o kulturowo- obyczajowym wizerunku ojczyzny u progu wejścia w życie, drugiej na świecie- po Stanach Zjednoczonych, a pierwszej w Europie, konstytucji.

Inscenizacji towarzyszył komentarz narratora połączony z montażem poetycko- muzycznym, co dało możliwość wglądu w historię obrad Sejmu ówczesnej Rzeczypospolitej, a jednocześnie skłaniało do zadumy nad stanem państwa w przeddzień wyborów czerwcowych 2010 roku…

Powagę spotkania, w atmosferze rozważań o Polsce dawnej i obecnej, potęgowały aktualne wydarzenia społeczno-polityczne w kraju oraz scenografia, dzięki której zapoznano młodzież z Zasłużonymi dla Konstytucji 3 maja, a co za tym idzie, dla stanu państwa polskiego na przełomie osiemnastego
i dziewiętnastego stulecia.

 

Organizatorzy:

E. Pardo

G. Tumanowska

A. Światkowska                                                                                 Współorganizatorzy:

                                                                                                          A. Wysocki

                                                                                                          P. Konopka

 

 

  

 

  

 


 

15 - 29.04.2010r.

 

TURNUS „ZIELONEJ SZKOŁY” W LĄDKU ZDROJU- „ Sudety 2010”

 

W dniach od 15 do 29 kwietnia dwunastoosobowa grupa uczniów SOSW nr 1( klas I, II gimnazjum i szkoły zawodowej) uczestniczyła w wiosennej ekspedycji pn. „ Sudety 2010”. Warunkiem uczestnictwa w turnusie było posiadanie orzeczenia medycznego komisji lekarskiej oraz dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Tymczasowym lokum był dla miłośników górskich krajobrazów dom wczasowy „Rybniczanka” w Lądku Zdroju. Cele turnusu skoncentrowano wokół następujących zagadnień:

- poznanie osobliwości przyrodniczo- klimatycznych i geograficznych regionu,

- przybliżenie historii Sudetów,

- uświadomienie walorów zdrowotnych aktywnego wypoczynku,

- integracja społeczności uczniowskiej,

- kształtowanie postawy szacunku i współodpowiedzialności w grupie.

            W ramach realizacji programu w trakcie turnusu organizowano zajęcia dydaktyczne oraz wycieczki piesze i autokarowe. Pogłębianiu wiedzy uczniów sprzyjały lekcje biologii i geografii regionu Sudetów, podczas których młodzież korzystała ze specjalnie na ten cel opracowanych zeszytów ćwiczeń. Nieocenionym źródłem poznania urokliwej odmienności terenów Kotliny Kłodzkiej i Gór Stołowych okazały się wycieczki. O kondycję fizyczną można było zadbać podczas wypraw pieszych:

- do wsi Lutynia,

- na Trojan,

- do ruin zamku na Karpieniu,

- na wzgórze Szubieniczne,

- na Śnieżnik.

Wiele atrakcji dostarczyły też uczniom wycieczki autokarowe, których bogaty wykaz mówi sam za siebie:

- Kopalnia Złota w Złotym Stoku,

- Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie,

- Sztolnia Fluorytowa w Kletnie,

- Góry Stołowe z wejściem na Szczeliniec Wielki i do Błędnych Skał,

- Huta Szkła Kryształowego „Sudety” w Szczytnej,

- Twierdza Kłodzka w Kłodzku, Labirynt i Podziemna Trasa 1000- lecia,

- Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej,

- Sanktuarium w Wambierzycach.

Pobyt na turnusie w Sudetach dostarczył zarówno młodzieży jak i opiekunom niezapomnianych wrażeń, do których łatwo powrócić, przeglądając galerię zdjęć.

 

Organizatorzy:                                                 Opiekunowie współpracujący:

E. Dyczewska- Szulecka                                             W. Hałas

M. Szablewski                                                G. Romańska- Dworzyńska

 

 


 

 

21.04.2010r.

 

CHOPINIADA 2010

 

Uwieńczeniem cyklu spotkań szkolnych, poświęconych uroczystym obchodom 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora i pianisty- Fryderyka Chopina, stała się zorganizowana dnia 21 kwietnia impreza pn. „CHOPINIADA”. Uczestniczyła w niej społeczność uczniowska Gimnazjum i Szkoły Zawodowej przy OSW nr 1, a głównym inicjatorem był Samorząd Uczniowski z opiekunami, w osobach pań, : T. Jankowskiej i M. Pateckiej.

Spotkaniu przyświecała idea pogłębienia wśród młodzieży wiedzy na temat niezwykłego geniuszu muzycznego, jakim niewątpliwie wspomniany Polak- „poeta fortepianu” był obdarzony. Celem poznania istotnych momentów życia i twórczości Wielkiego Artysty, zespoły klasowe przedstawiały dziesięciominutową prezentację zgodnie z wylosowaną uprzednio tematyką zagadnienia. Pragnienie ukazania sylwetki Chopina jak najpełniej, na tyle twórczo zainspirowało uczniów, że niektórzy z nich przybrali nawet postać samego Mistrza Fortepianu i osób bliskiej mu epoki romantyzmu, w której wzrastał, tworząc swe muzyczne arcydzieła…Tak więc, ujrzeliśmy trendy mody romantyków XIX wieku, przybliżyliśmy postacie kobiet tamtego stulecia, a nawet sięgnęliśmy do ciekawostek ukazujących życie towarzyskie na przestrzeni lat współczesnych Chopinowi. Tematyka prezentacji wydaje się wyjątkowo zróżnicowana i bogata, poprzez co starano się oddać głębię treści związanych z artystą jako wybitną indywidualnością, nie tylko w dziedzinie muzyki. A oto wykaz wystąpień klasowych:

 

  • Miejsce urodzenia F. Chopina- Żelazowa Wola – dawniej i dziś.

  • Rodzina F. Chopina.

  • Kobiety w życiu F. Chopina.

  • F. Chopin w Warszawie.

  • F. Chopin w Paryżu.

  • Konkursy Chopinowskie i ich laureaci.

  • Instytucje i organizacje Chopinowskie.

  • Pomniki F. Chopina.

  • F. Chopin w literaturze.

  • F. Chopin – jego osobowość.

  • Polityka, technika i medycyna w czasach F. Chopina.

  • Moda i życie towarzyskie w czasach F. Chopina.

  • Patriotyzm F. Chopina.

  • Zagraniczne miejsca związane z F. Chopinem.

  • F. Chopin w malarstwie.

  • Talent muzyczny i źródła inspiracji F. Chopina.

  • Najpiękniejsze utwory F. Chopina.

  • Ulica im. F. Chopina w Elblągu.

 

„ Chopiniadzie” towarzyszył mobilizujący element rywalizacji międzyklasowej, zwłaszcza że w składzie szkolnego jury zasiedli: Dyrektor- L. Iwańczuk, Wicedyrektor- G. Jędrzejczak oraz wybrani nauczyciele: p. B. Jurec (wych. zespołu edukacyjno- terapeutycznego), p. U. Łopaciuk (psycholog), p. D. Szablewska (bibliotekarz). Werdykt komisji konkursowej zapadł po długiej naradzie, jako że wszystkie zespoły zadbały o wysoki poziom i cenną merytorycznie oprawę przekazu. Wśród innowacyjnych form pracy za szczególnie oryginalne uznano: prezentację multimedialną, pokaz mody, któremu towarzyszył występ modelek i modeli na wybiegu w scenerii XIX wieku, pełne pozytywnej pikanterii scenki rodzajowe oraz niepozbawione kolorystyki i wyobraźni plakaty i plansze tematyczne.

Największą inwencją twórczą wykazały się klasy:

  • III c gimnazjum, która zaprezentowała pokaz mody w iście romantycznym stylu, realizując temat: „ Moda i życie towarzyskie w czasach F. Chopina” ( I miejsce- 49, 5 pkt.),

  • III b gimnazjum z aktorską pasją opowiadała o życiu F. Chopina w Warszawie ( II miejsce- 47 pkt.),

  • grupa wychowawcza przedstawiła temat: „Ulica im. F. Chopina w Elblągu” ( III miejsce- 44,5 pkt.).

Zwycięzców nagrodzono atrakcyjnymi nagrodami i pamiątkowymi dyplomami na apelu szkolnym.

W ramach propagowania muzyki fortepianowej oraz właściwego odbioru treści, jakie ona z sobą niesie, młodzież udała się, tego samego dnia, na koncert utworów F. Chopina w wykonaniu orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych w Elblągu. Ta lekcja przeżywania muzyki „tu i teraz” znacznie przybliżyła sylwetkę Wielkiego Polaka- patrioty i artysty w swym jedynym i niepowtarzalnym arcydziele muzyki klasycznej.

 

 

Organizatorki:

T. Jankowska

M. Patecka

 

                                                        Nauczyciele współpracujący:

                                                        - T. Wasiukiewicz

                                                             - wychowawcy klas

                                                             - wychowawcy grup wychowawczych

 


 

 

13.04.2010r.

 

 

 

 

SZLAKAMI CHOPINA…

 

 

 

Włączając się w ideę inauguracji uroczystych obchodów Roku Chopinowskiego 2010, młodzież Gimnazjum i Szkoły Zawodowej przy OSW nr 1 obejrzała prezentację multimedialną, poświęconą życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora i pianisty. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja wybranych fragmentów znanych utworów wspomnianego „poety fortepianu”. Aby przybliżyć sylwetkę Wielkiego Geniusza muzyki poważnej, uczniowie wysłuchali również wierszy Wandy Chotomskiej, zawartych w zbiorze pt. „Muzyka Pana Chopina”, w wykonaniu kolegów i koleżanek. Wzorcowa recytacja utworów poetyckich, poparta mistrzowskim wykonaniem dzieł, uświadomiła zgromadzonym, jak wielkim artystą Fryderyk Chopin był…

 

 

                                                                           Organizatorki:

I.Leszner-Szatkowska

D. Szablewska

 

 

 


 

12.04.2010r.

 

1940 KATYŃ-2010 SMOLEŃSK

 

…  „  Czas ucieka- wieczność czeka …”            

„ Wszystko ma swój czas,
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem:
Jest czas rodzenia i czas umierania (…) ”

Księga Koheleta (3,1-8)

 

 

W siedemdziesiątą rocznicę zbrodni katyńskiej powtórzył się dramat narodu polskiego. Jak przed laty, KATYŃ POCHŁONĄŁ NOWE OFIARY…! Zginął nieoceniony kwiat polskiej elity życia politycznego, społecznego i kulturalnego. Polska poniosła niepowetowaną stratę…Ogólnoludzki wymiar mordu katyńskiego na polskich oficerach i inteligencji wiosną 1940 roku wiernie oddaje tragizm wydarzeń ofiar katastrofy lotniczej 10 kwietnia 2010 roku. Okupiony bólem czas żałoby narodowej rozpatrywać można w kategoriach czarnej dla Ojczyzny karty, na trwałe zapisanej w sercach, pamięci i sumieniu ludzi- milionów Polaków winnych hołd, szacunek i cześć Poległym Rodakom 1940 i 2010roku.

 

Łącząc się w chwilach smutku i zadumy z bólem rodzin poległych ofiar katastrofy, którzy po raz ostatni wypełnili swą misję wobec Ojczyzny, pozostajemy solidarni w narodowej żałobie...

               

 

                                               Pracownicy, uczniowie i podopieczni

                                                       SOSW nr 1 w Elblągu

 

 

   

 

    

 

    

 

 

 


 

 

31.03.2010r.

 

„ Z Chopinem za pan brat…”

 

Dnia 31 marca uczniowie klas: I, II Gimnazjum przy OSW nr 1 uczestniczyli w konkursie

 pn. „ Fryderyk Chopin - kompozytor nam najbliższy". Istotą spotkania była prezentacja wiadomości na temat życia i twórczości Wielkiego Mistrza Fortepianu- kompozytora i wykonawcy w jednej osobie. W ramach międzyklasowych eliminacji młodzież odpowiadała na pytania konkursowe, rozpoznawała utwory muzyczne poprzedzone wzorcem instrumentalnym, kojarzyła fotografie z właściwymi etapami życia Chopina. Podążając ścieżkami kompozytora, tak w wymiarze osobistych doświadczeń i przeżyć, jak i w sferze muzycznych uniesień, gimnazjaliści rozwiązywali krzyżówki tematyczne i układali puzzle.

Rywalizacja była równie pasjonująca, jak i sam poziom wiedzy na temat sylwetki wybitnego pianisty epoki romantyzmu. Młodzież wykazała się doskonałą orientacją tematu i z powodzeniem mogłaby wziąć udział w teleturnieju pn. „ Wielka gra”. Potwierdzeniem dobrej kondycji uczniów w ich zmaganiach z wiedzą o Fryderyku Chopinie, są wyniki konkursowe, które kształtują się następująco:

I miejsce- kl. Ib, II miejsce- kl. II a, III miejsce- kl. II b, IV miejsce- kl. I a.

 

                                                                                 

                                                                                                          Organizator konkursu:

                                                                                                          A. Światkowska

 

 

    

 

    

 

    

 

    

 

 

 


 

30.03.2010r.

 

W duchu świąt Wielkiej Nocy…

 

            W okresie poprzedzającym radosny dzień cudu Wielkiej Nocy - 30 marca, uczniowie OSW nr 1 w Elblągu uczestniczyli w inscenizacji męki i śmierci Pańskiej. Młodzież gimnazjum( klasy: III a, II c) zaprezentowała sceny misterium, nawiązujące do przebiegu i biblijnej symboliki czternastu stacji Drogi Krzyżowej. W atmosferze skupienia i powagi dla świadectwa cierpienia i triumfu Jezusa Ukrzyżowanego, podopieczni z wielkim zainteresowaniem śledzili grę aktorów, utożsamiając wydarzenia Chrystusowej drogi na Golgotę z treściami omawianymi na lekcjach religii. Drama oparta na przekładzie Nowego Testamentu dowiodła biblijnego zwycięstwa życia nad śmiercią. Przekonała zgromadzonych, że Jezus dla nas umęczony, ukrzyżowany i zmartwychwstały jest mocą, siłą i drogowskazem w naszym ziemskim pielgrzymowaniu ku życiu i zmartwychwstaniu…

 

 

                                                                                                                      Katecheci:

                                                                                                                      B. Świgoń

                                                                                                                      T. Wasiukiewicz

 

 

   

 

   

 

   

 

   

 

   

 

    

 

   

 

   

 


 

 

26.03.2010r.

 

Młodzi artyści muzycy z wizytą w SOSW nr 1

 

Dnia 26 marca Ośrodek Szkolno -Wychowawczy nr 1 podejmował, w roli gospodarza, gości Zespołu Szkół Muzycznych w Elblągu. Utalentowani muzycznie uczniowie zaprzyjaźnionej elbląskiej szkoły przybyli z koncertem pn. „ Chopin inny niż zwykle". Podopieczni ośrodka przeżyli jedną z nielicznych chwil bezpośredniego obcowania z klasyką Wielkiego Geniusza, jakim niewątpliwie jest, wciąż obecny swą muzyką wśród nas, Fryderyk Chopin. Młodzież usłyszała wybrane utwory Chopina w niecodziennej, a jednocześnie jakże oryginalnej, aranżacji – z udziałem instrumentów dętych.

Koncert okazał się dla wszystkich uczestników źródłem przeżyć estetycznych, jakich dostarczył artyzm zawarty w muzycznych fascynacjach wspomnianego wyżej „ poety fortepianu”.

Spotkanie z młodymi artystami wniosło też wiele nowych treści i wyobrażeń na temat samej istoty muzycznego eksperymentu. Uczniowie obejrzeli instrumenty, poznali ich budowę, przeznaczenie i technikę gry, a w ramach doświadczeń polisensorycznych utożsamiali brzmienie wygrywanych dźwięków z odpowiednim sprzętem dętym.

            Wizyta uczniów Zespołu Szkół Muzycznych zaowocowała pragnieniem częstszego kontaktu dzieci i młodzieży OSW nr 1 z muzyką wykonywaną tu i teraz.    

 

 

                                                                                                          Organizator spotkania:

                                                                                                          A. Światkowska

 

 

 

 

     

 

     

 

    

 

    

 

 

 


 

 

26.03.2010r.

 

 

Z WIZYTĄ W MUZEUM…

 

 

Dnia 26 marca 2010r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych klas: I, II, IV c uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Spotkanie skoncentrowane było wokół tematu wystawy :„Elbląg-odzyskane świadectwo przeszłości”.

O życiu mieszkańców dawnego Elbląga niezwykle ujmująco i przystępnie opowiadała archeolog- pani Ewa Trocka. W ramach doświadczeń polisensorycznych podopieczni obejrzeli eksponaty minionych epok, wytwory z gliny, skóry, szkła, metalu i drewna oraz rekwizyty, które po dziś dzień są namacalnym dowodem życia elblążan na przestrzeni stuleci, począwszy od XIII wieku. Pogadanka kształcąco- poznawcza, poparta metodą oglądową, przybliżyła dzieciom poziom życia mieszkańców pierwotnej osady „Truso”. Uczniowie poznali dokumenty lokacyjne miasta, wśród nich pieczęć Elbląga sprzed wieków, obejrzeli monety, a także zaznajomili się z przeznaczeniem dawnych przedmiotów codziennego użytku. Za sprawą pani archeolog, podopiecznym uświadomiono bogactwo kulturowo- historyczne miasta Elbląga na przestrzeni niezwykle obrazowych losów jego mieszkańców.

                                                                                 

 

       Organizatorki:

                                                                         E. Łukaszewska

                                                                       K. Pietrzyńska

 

  

  

  

 

 


 

22.03.2010r.

 

Za oknami wciąż króluje zima, a w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1 w Elblągu gorący okres trwa. Ubiegły tydzień zaowocował kolejnymi spotkaniami, związanymi z promocją naszej placówki. Mieliśmy niewątpliwy zaszczyt gościć pedagogów, psychologów oraz nauczycieli zainteresowanych tematyką kształcenia specjalnego z Elbląga i powiatu. Wśród zaproszonych Gości, nie zabrało również przedstawicieli Urzędu Miasta, Kuratorium Oświaty i Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. W trakcie spotkania zaprezentowano najbardziej oryginalne i nowatorskie metody pracy z powodzeniem praktykowane w bezpośrednim kontakcie z podopiecznymi. Wśród form rewalidacji upowszechnianych w Ośrodku wymienić należy: EEG Biofeedback prezentowany przez Małgorzatę Sierek, Metodę Tomatisa, prowadzoną przez Teresę Jankowską oraz kynoterapię, upowszechnianą w naszym regionie przez Joannę Kijowską-Lasek oraz Annę Hatle.

            EEG Biofeedback jest metodą terapii opartą na wyspecjalizowanej technice komputerowej. Umożliwia trening mózgu w celu poprawienia jego efektywności i uzyskania kontroli nad procesami fizjologicznymi, zachodzącymi w organizmie, zwykle niedostępnymi dla naszej świadomości. Stosując EEG Biofeedback, możemy udoskonalić czynność bioelektryczną mózgu, co w konsekwencji pozytywnie rokuje w leczeniu zaburzeń neurologicznych, psychosomatycznych oraz psychiatrycznych.

            Podstawą metody Tomatisa jest trening słuchowy przeprowadzany za pomocą urządzenia zwanego „elektronicznym uchem”. Stanowią go kolejne sesje słuchania materiału dźwiękowego oraz konsultacje dodatkowe wraz z oceną audio-psycho-fonologiczną. Ta forma rewalidacji znajduje zastosowanie zwłaszcza u osób, u których stwierdzono zaburzenia w zakresie percepcji słuchowej.

            Niestety, ciągle najmniej upowszechnioną w naszym regionie jest metoda rewalidacji drogą kynoterapii. Ta standaryzowana przez Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne forma terapii z udziałem psa, polega na wzmacnianiu efektywności rozwoju osobowości, edukacji i rehabilitacji. Wspomnieć należy, iż źródłem twórczej motywacji i aktywności do realizacji zamierzonych działań jest każdorazowo pies. Nieocenioną rolę, obok kynoterapeutów w osobie wspomnianych pań, spełniają, zaprzyjaźnione głównie z najmłodszymi, psy: Sabrina (berneński pies pasterski) i Negra (labrador retriever).

             Spotkaniu towarzyszyło zwiedzanie pomieszczeń lekcyjnych oraz pracowni specjalistycznych, a wśród nich gabinetów logopedii, zaadoptowanej do potrzeb uczniów sali gimnastyki korekcyjnej oraz sali doświadczania świata.

            Wszystkich chętnych, zainteresowanych naszą ofertą edukacyjną zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.sosw.elblag.com.pl Służymy również kompleksową informacją na miejscu, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00. Jesteśmy otwarci na Wasze potrzeby.

 

 

 


 

 

25.02.2010r.

 

 

Dzień 25 lutego okazał się szczególnie wyjątkowy dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum pdp OSW nr 1 w Elblągu. Atrakcją spotkania była wizyta w szkole, największego w opinii dzieci, przyjaciela zwierząt, leśniczego- pana Jarosława Mytycha. Uczniowie uczestniczyli w lekcji przyrodniczej, skoncentrowanej wokół tematyki opieki nad zwierzętami, zwłaszcza w okresie zimy. W toku pogadanki poznawczej ukierunkowanej pytaniami gościa, uświadomiono dzieciom i młodzieży rolę leśniczego, zapoznano z różnymi sposobami dokarmiania zwierząt leśnych oraz ich przysmakami, przybliżono tryb życia i różnorodność fauny dziko żyjącej w pobliskich lasach (slajdy). W ramach poznania polisensorycznego i bezpośredniego kontaktu z przyrodą ożywioną, dzieci i młodzież odbyły następnego dnia wycieczkę do lasu w okolice Kadyn. Uwieńczeniem starań uczniów, w rokrocznie organizowanej akcji dokarmiania zwierząt, była zbiórka pożywienia, która przynajmniej tymczasowo znacznie poprawiła stan paśnika. Obserwacja zwierzęcych tropów, poprzedzona wskazówkami leśniczego, na tyle rozbudziła dziecięcą ciekawość, że co niektórym z nas udało się trafnie skojarzyć ślad z właściwym czworonogiem.

         Miłym akcentem zimowej ekspedycji w las było wspólne biesiadowanie przy ognisku, połączone z degustacją pieczonych kiełbasek i śpiewem.

 

 

                                                                           Organizatorki:

                                                                           K. Kaszewska

                                                                           E. Łukaszewska

                                                                           K. Pietrzyńska 

 

 

     

 

     

 

     

 

     

 

 

 

 


 

 

12.02.2010r.

 

 

Wzorem lat ubiegłych w piątek 12 lutego, w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 w Elblągu, odbył się bal karnawałowo-walentynkowy dla uczniów Szkoły Podstawowej. Zaproszenie na bal przyjęli także nasi mali przyjaciele z Przedszkola Nr 19. Oprócz tradycyjnej zabawy i tańców, przeplatanych ciekawymi konkursami na dzieci czekała wielka niespodzianka! Gośćmi specjalnymi imprezy okazali się Ivan Mladek z piosenką Jożin z Bażin oraz zespół Kombi. W rolę artystów wcieliły się niezastąpione nauczycielki Ośrodka, które dzięki sztuce kamuflażu pozostały dla dzieci nierozpoznawalne. Zwieńczeniem imprezy była możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z artystami oraz otrzymanie autografu.

 

 

          

 

 

        

 

       

 

 

 

 


 

25.01.2010r.

 

 

Nie lada wyzwaniem okazał się dla uczniów gimnazjum i szkoły zawodowej pierwszy dzień ferii zimowych. 25 stycznia grupa podopiecznych OSW nr 1 w Elblągu( 7 osób) stawiła czoła trudnej, a przy tym jakże szlachetnej i odpowiedzialnej, sztuce udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. W ramach kursu młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowo- instruktażowych, poświęconych następującym zagadnieniom medycznym:

- resuscytacja dorosłych i dzieci,

- nauka bandażowania,

- postępowanie w przypadkach omdlenia, złamania, czy krwotoku,

- pozycja boczna bezpieczna w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Aktywny udział w zajęciach pani pedagog Agnieszki Teklińskiej najwyraźniej ośmielił nawet najbardziej niepewnych. Szybko i sprawnie opanowali umiejętność opatrywania ran oraz niesienia pomocy, adekwatnie do zaistniałych okoliczności zagrożenia zdrowia. Najwięcej emocji i wrażeń dostarczył instruktaż ratowania życia w toku sztucznego oddychania. Zajęcia okazały się ważne i potrzebne. Najbardziej wytrwałym i zaangażowanym uczestnikom warsztatów, wręczył pamiątkowe dyplomy i odznaki - „Mały Ratownik Medyczny”, sam Pan Dyrektor. Motywacja i zapał do ćwiczeń sprzyjały gorącej atmosferze podczas zajęć, pomimo tego, że za oknem królowała zima.

 

 

                                                                                                          Organizatorzy:

                                                                                                          K. Aszendorf

                                                                                                          P. Banach       

 

 

    

 

    

 

    

 

    

 

 


 

 

19.01.2010r.

 

W dniu 19.01.2010r odbył się bal karnawałowy, którego uczestnikami byli uczniowie zespołów edukacyjno- terapeutycznych pdp i gimnazjum. Szczególną atrakcją balu okazał się występ zespołu muzycznego „Szwagry” z WTZ przy ul. Beniowskiego.

Wszystkim dopisywały humory, nogi same „rwały” do tańca, a karnawałowy nastrój udzielił się nawet samym nauczycielom i paniom z obsługi.

 

 

                                                                                                                     

                                                                                              Organizatorzy:

                                                                                                  S. Sroczyńska

                                                                                                  W. Szczepańska

                                                                                                  M. Zalewska

 

 

 

 


 

 

10.01.2010r.

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 

Wzorem lat ubiegłych dnia 10 stycznia 2010 roku „zagrała”, już po raz kolejny w OSW nr 1 w Elblągu, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Solidaryzując się ze szlachetną ideą XVIII edycji ogólnokrajowej akcji charytatywnej, uczniowie, wychowawcy i nauczyciele oraz obsługa administracyjno-porzadkowa Ośrodka wsparli dobrowolnymi datkami dzieci z chorobami onkologicznymi. W dzieło niesienia pomocy, w ramach XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, włączyli się również rodzice i opiekunowie naszych podopiecznych, uczestnicząc w loterii fantowej i kiermaszu na terenie szkoły. Najmłodsi artyści Ośrodka uświetnili występem zespołu Koperniczki” 18- tą rocznicę obchodów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, angażując się tym samym w misję pomocy chorym dzieciom.

Wczesna diagnoza medyczna oraz specjalistyczne leczenie, tej nieposkromionej jak dotychczas jednostki chorobowej, mogą przynieść zbawienne rezultaty tylko przy finansowej deklaracji społeczeństwa, wrażliwego na potrzeby rodaków w walce z rakiem. Kwota, jaką udało się zgromadzić- 1569,84 zł, niech stanie się dowodem życzliwości względem drugiego człowieka, a nade wszystko przejawem empatii i humanitaryzmu.

                                                        Opiekun Szkolnego Koła PCK

                                                                   E. Łukaszewska

 

 

 


 

 

06.01.2010r.

 

Nieprzypadkowo, dnia 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Święto Trzech Króli, katecheci Ośrodka upamiętnili, opisaną w Ewangelii wg św. Mateusza, wędrówkę Mędrców ze Wschodu do Betlejem.

I znów zaśpiewaliśmy w rytm staropolskich kolęd…Zamysł corocznego koncertowania, autorstwa pani wicedyrektor- Grażyny Jędrzejczak, zrodził się w 2008 roku. Akompaniowała nam jak zwykle niezawodna pani Ola ze swym cudownym sprzętem, który ośmielił nawet najmniej utalentowanych wokalnie. Zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie szkoły zawodowej, udowodnili swą postawą, że przekazywany z pokolenia na pokolenie zwyczaj kolędowania owiany jest wśród Polaków głęboką tradycją. Podczas spotkania przypomniano młodzieży, że najdawniejsze polskie kolędy pochodzą z XV wieku, a najstarszą spośród śpiewanych do chwili obecnej, jest szesnastowieczna pieśń pt. „Anioł pasterzom mówił”.

Spotkaniu kolędniczemu towarzyszyła atmosfera scalania społeczności szkolnej w duchu przyjaźni i wzajemnego poszanowania.

                                                                        Organizatorzy:

                                                                                                 A.  Światkowska

                                                                                                 B.  Świgoń

                                                                                           T.  Wasiukiewicz

 

 

 

 

 

 

 


 

Świąteczna gwiazdka nad OSW nr 1 w Elblągu

         Tradycja lat ubiegłych dowodzi, iż nie mogło być inaczej… Jak każdego roku, również Anno Domini 2009 nad Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Elblągu zaświeciła pierwsza bożonarodzeniowa gwiazdka.

W ten jedyny i niepowtarzalny w ciągu roku, nastrój świąt Bożego Narodzenia wprawiły nas jasełka, przygotowane przez dzieci i nauczycieli zespołów edukacyjno – terapeutycznych oraz grupę teatralną „Koperniczki”.

         Młodzież równie ochoczo włączyła się w organizację świąt w Ośrodku. Uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej rozpoczęli świętowanie programem muzyczno – literackim pn. „Śpiewajmy maleńkiemu”. Autorami przysłowiowej uczty dla dusz okazali się uczniowie klas: II c gimnazjum i I zawodowej ( profil kaletnik). W wykonaniu młodych aktorów usłyszeliśmy śpiew staropolskich kolęd i wiersze rodzimych poetów.

         Uwieńczeniem części artystycznej były spotkania klasowe, podczas których celebrowano wigilię przy blasku świec i zapachu siana pod obrusem. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych potraw świątecznych i symbolicznego nakrycia w oczekiwaniu na przybyłego gościa. Biblijna symbolika bożonarodzeniowego Opłatka wprawiła w zadumę i powagę nawet największych „śmieszków”. Oczywiście, nie zabrakło interwencji świętego Mikołaja, który, sobie wiadomym sposobem, zadbał o to, aby nikt nie wrócił do domu bez drobnego upominku.

 

Staropolskim zwyczajem, nawiązując do tradycji świąt Bożego Narodzenia, grono pedagogiczne OSW nr 1 w Elblągu przesyła pozdrowienia świąteczne, życząc swoim podopiecznym, ich rodzicom i opiekunom oraz wszystkim elblążanom wiele pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.

 


 

 

10.12.2009r.

Sprawdzianem kompetencji językowych okazał się zorganizowany dnia 10 grudnia II Konkurs Języka Niemieckiego edycji 2009. Inicjatorkami były germanistki, które z wielkim zapałem i entuzjazmem pogłębiają wśród uczniów SOSW nr 1 w Elblągu zdolności lingwistyczne. Praktyka i kilkuletnie doświadczenia pań, w zakresie edukacji językowej podopiecznych Ośrodka, dowodzą, że i w tej sferze odnosić możemy satysfakcjonujące sukcesy. Potwierdzeniem tego są wysokie lokaty konkursowe uczniów gimnazjum i szkoły zawodowej. A oto i one:

- I miejsce w kategorii klas I gimnazjum- Sebastian Obremski

- I miejsce w kategorii klas III gimnazjum- Arleta Waszak

- I miejsce w klasyfikacji uczniów szkoły zawodowej- Karol Tuszyński

 

                                                                                                     Organizatorzy:

                                                                                                         T. Lorentsen - Sieśkiewicz

                                                                                                         D. Szablewska

                                                                                                         S. Walczak-Dobosz

 

 


 

 

08.12.2009r.

MIKOŁAJKOWE ŚWIETO W OSW NR 1

          I znów nadszedł mikołajkowy czas dla uczniów Ośrodka Szkolno -Wychowawczego nr 1

w Elblągu…

Nie sposób nie wspomnieć, że radosny okres oczekiwań na szczodrego Pana w czerwonym stroju z białą brodą, poprzedzony był intensywną pracą najbardziej zaangażowanych członków Rady Rodziców. Już w październiku nawiązano kontakt z wieloma sponsorami, rozpoczęto starania, których celem było pozyskanie atrakcyjnych upominków dla dzieci i młodzieży. Wśród niespodzianek nie mogło zabraknąć tego, co słodkie i zdrowe, a więc słodyczy czy owoców. Przedstawiciele Rady Rodziców dobrze wiedzą, że nie można nikogo pominąć. W tajemnicy przed najmłodszymi pisali listy do świętego Mikołaja, aby w dniu Jego imienin, obdarzyć niespodziankami każdego wychowanka i nie tylko…

            I oto po raz kolejny święty Mikołaj nie zawiódł. Z dalekiej Finlandii dotarł do Ośrodka przy ulicy Kopernika 27 z małym poślizgiem, w dniu 8 grudnia. Już od progu dźwięcznym dzwonkiem uroczyście oznajmiał swe przybycie. W serca najmłodszych wlał wiele radości, na twarzach gimnazjalistów wywołał małe zmieszanie, uczniów szkoły zawodowej szczerze rozbawił, a dorosłym przypomniał o swoim istnieniu.

            Hojnego przybysza mocno wspierała Rada Rodziców. Już od wczesnych godzin porannych zwożono prezenty, pakowano zgodnie z liczebnością klas, a czas radosnego oczekiwania wypełniono zabawą, śpiewem i konkursami. Momentem szczególnym, który głęboko zapadł w serca najmłodszych, był bezpośredni kontakt z Mikołajem podczas wspólnych zabaw i pląsów przy muzyce. Z miny świętego, można było wnioskować, że jest pod dużym wrażeniem osiągnięć dzieci…

            Tegoroczne mikołajki nie byłyby tak bogate w prezenty, gdyby nie wielki dar serca Sponsorów, ich życzliwość, a nade wszystko pragnienie niesienia radości tam, gdzie jej szczególnie potrzeba. Za to wszystko Rada Rodziców oraz kadra pedagogiczna wraz z podopiecznymi składają serdeczne podziękowania:

-        Spółdzielni z o.o. “ Wolność”,

-        cukierni “U Wołka”,

-        firmie handlowej „SAD”

-        piekarni „Merlino”,

-        piekarni „Eko-plon”

-        stowarzyszeniu „Żuraw”

-        Małgorzacie Jakuszko P.H. „JARD”

-        Lucynie Gierała P.H.U. „LUX”

-        Małgorzacie Panek

-        Reginie Breinak

-        Czesławie Zaporowicz

-        Marioli Zaporowicz

-        Annie Miętek

 

 

 

 

                                               Rada Rodziców przy OSW nr 1 w Elblągu-

                                               w uznaniu trosk o dobro wychowanków OSW nr 1 w Elblągu

 

 

 


 

 

30.11.2009r.

Dnia 30 listopada uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej bawili się w rytmie dyskotekowych melodii w ramach imprezy andrzejkowej. Muzycznym hitom i trendom tanecznym, rodem z programu telewizyjnego „You can dance”, towarzyszyły tradycyjne wróżby i zgłębianie tajemnic przyszłości własnego znaku zodiaku. Klimat andrzejkowego spotkania potęgowała, specjalnie na tę okazję wykonana, dekoracja owiana aurą tajemniczości i magii.

                                                                                     Opiekun S.U.

                                                                                     T. Jankowska

 

 

 


 


20.11.2009r " Andrzejki" w SOSW nr 1

 

Jak co roku w naszej szkole tradycyjne "ANDRZEJKI" organizowane były w  różnych grupach wiekowych i dały wiele radości dzieciom i młodzieży. Uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych spotkali się także na specjalnie dla nich przygotowanej imprezie. Nauczycielki zadbały, by nie brakowało atrakcji i by do zabawy zaangażować wszystkie dzieci. Były więc tańce i pląsy. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się przeróżne "andrzejkowe" wróżby. Szczególną atrakcją było tradycyjne lanie wosku. W organizację wspólnego spotkania zaangażowali się także rodzice naszych uczniów. Przygotowali napoje oraz słodki poczęstunek. Imprezę zaszczycili swą obecnością dyrektorzy Leszek Iwańczuk oraz Zbigniew Kęska. Chętnie uczestniczyli w różnych zabawach, co sprawiło szczególną radość wszystkim uczniom .

 

 


 

 

16.11.2009r.     

 

DAWNIEJ A TERAZ

            Okres wakacji 2009 roku upłynął pod znakiem prac remontowych i termomodernizacyjnych w SOSW nr 1 w Elblągu. W miesiącach: wrzesień, październik, listopad codziennym zmaganiom edukacyjno- wychowawczym, tak podopiecznych jak i kadry pedagogicznej, towarzyszyła ciężka, mozolna praca członków brygady budowlanej firmy „Hand- Bud”. Nie zawsze było cicho, czysto i przyjemnie…Czasem dźwięk dzwonka lekcyjnego przegrywał decybelami z odgłosem wiertarek, młotów czy zbijanych rusztowań. Teraz już można powiedzieć:

- opłacało się…

Wcześniej, budynek Ośrodka szary, zniszczony o przytłaczającej elewacji, nieszczelnych oknach i przeciekającym dachu..., nie stanowił dobrej wizytówki placówki. Dzisiaj gmach wzbogacił się o nowe okna, rynny, zadaszenie, przestrzenną salę gimnastyczną, czyste gabinety, ocieplenie i nową strukturę elewacyjną. Zadbano też o ład i porządek wokół obiektu. Piesze aleje i chodniki wyłożono polbrukiem, tylko wydzielone pasy zieleni zaskoczą nas pięknem natury…, dopiero na wiosnę… Na razie lepić na nich będziemy bałwana, a wkrótce zielona choinka przed szkołą wprawi nas w świąteczny nastrój…  

 

 

  

 

 

Zapraszamy do obejrzenia z zdjęć w galerii

 

 


11.11.2009r

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI- 11 LISTOPADA

 

 

W duchu kultywowania narodowych tradycji i pielęgnowania pamięci o bohaterach minionych epok przebiegała akademia zorganizowana z okazji Święta Niepodległości. Montaż poetycko- muzyczny przybliżył młodemu pokoleniu Polaków historię Ojczyzny lat 1914- 1918. Młodzież z powagą i skupieniem wysłuchała pieśni patriotycznych oraz wybranych myśli Testamentu Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości uświadomiono uczniom, iż większość spośród przytoczonych sentencji, rozkazów i opinii wspomnianego wyżej Ojca Polskiej Wolności jest wciąż aktualna, także w listopadzie 2009 roku.

Niewątpliwie kształcącą i oryginalną częścią akademii okolicznościowej okazał się pokaz multimedialny, wiernie oddający klimat i nastroje wśród rodaków na przestrzeni tamtych lat. Podniosły charakter uroczystości, w połączeniu z bogatą scenerią sali, skłaniał do refleksji społeczno- politycznej i poszanowania symboli narodowych.

 

 

 

                                                                                                          Organizatorzy:

                                                                                                          E. Pardo

                                                                                                          A. Światkowska

                                                                                                          D. Szablewska

                                                                                                          G. Tumanowska

 

 

 


 

22.10.2009r

INTEGRACJA W PRZEDSZKOLU

 

 

         W myśl akcji pn. „ Mamo, Tato wolę wodę! ” uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych ( kl. IV b, VI b) uczestniczyli w zajęciach integracyjno- edukacyjnych pod hasłem : „ Woda daje życie” dnia 22.10. 2009 r.

         Spotkanie przebiegało w atmosferze wzajemnego poszanowania i akceptacji. Dla dzieci przedszkolnych impreza okazała się doskonałą lekcją tolerancji wobec sprawnych inaczej. Podopieczni SOSW nr 1 w Elblągu zgłębiali natomiast tajemnice partnerstwa we wspólnej, zgodnej zabawie przez naukę.

 

 

                                                                              Wychowawcy :

                                                                                           B. Maj

                                                                                           K. Kacperska

 

 

 

  

 

   

 


 

 

20.10.2009r

Wycieczka integracyjna do Warszawy

 

 

Dnia 20 października 2009 roku podopieczni SOSW nr 1 w Elblągu uczestniczyli w wycieczce, której miejscem docelowym była obecna stolica Polski. Dla większości uczniów było to pierwsze spotkanie z legendarną Warszawą. Wspomnieć należy, iż inicjatorem wyjazdu dzieci romskich i polskich, do owianego historią miasta, była pani Iza Stankiewicz- asystentka edukacji romskiej.

Idei integracji dzieci romskich i polskich sprzyjała atmosfera poszanowania tradycji podczas zwiedzania miejsc pamięci narodowej oraz nawiązywania przyjaznych relacji w bezpośrednim kontakcie. Podziwianie osobliwości Warszawy rozbudziło dziecięcą ciekawość i pragnienie przyjazdu tu po raz kolejny. A oto komentarze samych uczestników.

 

Jednym z miejsc, które wywarło na nas ogromne wrażenie było Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podziemnymi kanałami kontaktowali się ze sobą młodzi powstańcy, nawet tak młodzi jak nasz kolega.

 

 

 

Uważajcie nabity!!!..,ale 

bardzo zardzewiały.

 

 

 

Kiedyś ten motocykl budził strach, dzisiaj tylko ciekawość.

 

 

 

 

 

A gdzie Twój miecz i tarcza, Irinko?:)

 

 

 

  Tam rzeczywiście wszystko było niezwykle interesujące.

 

opiekun-Beata Karpińska

 


 

16.10.2009r.  DZIEŃ PAPIESKI

            Dnia 16 X 2009r. katecheci SOSW nr 1 w Elblągu uświetnili uroczystą rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową, prezentując pokaz multimedialny wśród uczniów gimnazjum i szkoły zawodowej. Obok sylwetki Wielkiego Polaka- Karola Wojtyły, wiele uwagi poświęcono Osobie obecnego zwierzchnika kościoła katolickiego na ziemi- papieża Benedykta XVI. Przyjaźń obu papieży dowiodła, że porozumienie w duchu wspólnej religii i wartości ponadczasowych jest możliwe, trwałe i wielkie. Podczas spotkania uświadomiono młodzieży, że wybór papieża- Niemca można rozpatrywać w kategoriach symbolicznego pojednania zwaśnionych na przestrzeni wieków narodów- polskiego i niemieckiego.

 

                                                                                                          Katecheci:

                                                                                                          J. Pruszak

                                                                                                          B. Świgoń

                                                                                                          T. Wasiukiewicz

 

 

 

 


 

 
 
 

Copyright © 2008 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr1 w Elblągu