BIP

OŚRODEK

STRUKTURA OŚRODKA

ORGANIZACJE

CERTYFIKATY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANERY

 

 

 

 

 

Kronika szkoły


[Rok 2008/2009] [Rok 2009/2010] [Rok 2010/2011] [Rok 2011/2012]

[Rok 2012/2013] [Rok 2013/2014] [Rok 2014/2015]


 

--- Rok szkolny 2013/2014 ---

--- semestr II ---

[semestr I]  [semestr II]

 

 

25.06.2014r.

TO JUŻ PIĄTA EDYCJA FESTYNU „ZOBACZ UŚMIECH”...

 

    Dnia 25 czerwca tereny zielone SOSW nr 1 przeżywały prawdziwe oblężenie gości, wśród nich dzieci elbląskich przedszkoli, uczniowie klas: I-III szkoły podstawowej, było nas około ośmiuset. Wszystkich równie serdecznie witano, podejmując łakociami oraz kulinarnymi przysmakami, jak przystało na staropolskiej gościnności gest. Ciasta, gofry, lody i naleśniki okazały się szczególnie cennym źródłem energii, dla spragnionych ruchu wielbicieli konkurencji sprawnościowych,
o których bogaty repertuar zadbali nauczyciele wychowania fizycznego. Sił witalnych, potrzebnych do korzystania z innych atrakcji festynu, dostarczyła grochówka, kiełbaski z grilla oraz chleb okraszony smalcem.

    Myśl przewodnia piątej edycji festynu integracyjnego, w pełni korespondując
z dotychczasowym mottem:„ Uśmiechu nie zabraknie, bo i przyjaciół wiele. Czas wspólnej zabawy, jednoczy ludzi, charaktery, odmienności i cele...”przyświecała spotkaniu, wywołując radość na twarzach gości i gospodarzy. Źródłem niecodziennych wrażeń okazał się pełen atrakcji program imprezy, a w nim: animacje kynoterapii, czyli pies terapeuta w służbie dziecka, animacje hipoterapii- „z kucykami za pan brat”, capoeira, akrobacje na zamkach dmuchanych, pokazy sztuk walk, bańki mydlane, symulowanie akcji z udziałem straży pożarnej, służb celnych, żandarmerii wojskowej, policji, szczudlarze, bębniarze, warsztaty animacji filmowej, malowanie twarzy „foto-shop”, loteria.

   Imprezę uświetnili swoją obecnością honorowi goście, a wśród nich Wiceprezydent Elbląga- pan Marek Pruszak, radni Rady Miejskiej, w osobach: pani Jolanta Janowska, pan Wojciech Rudnicki oraz przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty w Olsztynie z Delegaturą w Elblągu, pan Roman Albrecht.

      Bogaty repertuar festynu zaspokoił upodobania i gusta najmłodszych elblążan, przy czym najwięcej emocji dostarczyła, pełna latynoamerykańskich rytmów, capoeira, patrzący na wszystkich z góry szczudlarze, animatorzy sztuk walk oraz kontakt z kucykami, do których kolejka była najdluższa…

     V edycja festynu „Zobacz uśmiech” nabiera szczególnej nobilitacji, jako że zbiega się z uroczystymi obchodami 777-lecia grodu oraz z do niedawna trwającymi Dniami Elbląga. Tegoroczny termin imprezy nie jest przypadkowy, bowiem zamysłem gospodarzy-Dyrekcji oraz nauczycieli i uczniów SOSW nr 1, było potwierdzić, iż Elbląg to miasto integracji dobrze i szeroko rozumianej.

 

                                                                                                                      Edyta Pardo

     

    

    

    

    

    


 

 

Spotkanie integracyjno - kulinarne

 

 

      Jako podsumowanie całorocznych działań dotyczących zdrowego stylu życia i odżywiania, uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych: IIc SP, IIc gim.oraz IIIc gim. wraz z rodzicami wzięli udział w spotkaniu integracyjno-kulinarnym pn. „Jem kolorowo – rosnę zdrowo!”. W ramach warsztatów odwiedziło nas dwoje studentów, którzy na co dzień przestrzegają zasad zdrowego trybu życia. Podzielili się z nami swoimi doświadczeniami oraz wiedzą. Kolejnym punktem programu były warsztaty kulinarne: wspólne przygotowanie sałatki owocowej z galaretką i koktajlu truskawkowego oraz przekąsek warzywnych. Uczniowie wraz z rodzicami z ogromną radością i zaangażowaniem myli, obierali, kroili owoce i warzywa. Na zakończenie każdy z uczniów przygotował swój własny zestaw zdrowych przekąsek, dostarczonych m.in. przez Przetwórnię Owoców i Warzyw Robert Kowalkowski.  Do przygotowanych wcześniej pojemników dzieci wkładały: zielony groszek, rzodkiewkę, cząstki ogórka i papryki, marchewkę i pomidorki cherry. Mamy nadzieję, że pojemniki te będą codziennie wypełnione samymi zdrowymi i pysznymi „przegryzkami”.

 

 

                                                                                           Ewa Łukaszewska

                                                                                           Kamila Cylka

                                                                                           Katarzyna Grabowska

                                                                                           Sylwia Witomska

 

 

    

 

    

 

    

 

 


 

16.06.2014r.

Sportowym emocjom nie było końca

Doskonale sprawdziliśmy się w roli kibiców podczas Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej na Siedząco Kobiet i Mężczyzn. Dopingując sportowcom obserwowaliśmy również zmagania naszych nauczycieli wychowania fizycznego, panów: Jakuba Hryniewicz i Tomasza Chwoszcza. Im przypadła odpowiedzialna rola menadżera zawodów i asystenta sekretarza.

Społeczność szkolno – uczniowska SOSW nr1

    

 

 


 

12.06.2014r.

 

Spotkanie z policjantem

 

    W związku ze zbliżającymi się wakacjami zorganizowano spotkanie z policjantem, panem sierżantem Jakubem Rokowskim z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

    Szkoła przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa podopiecznych, stąd celem wizyty było uświadomienie naszym uczniom zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego i lekkomyślnego zachowania na drodze oraz w kontaktach z nieznajomymi. Pan policjant, za pomocą multimedialnej prezentacji oraz przygotowanych materiałów dydaktycznych, przekazał i wyjaśnił najistotniejsze wskazówki, dotyczące bezpiecznych zachowań każdego dnia. Nasi uczniowie zaskoczyli nas posiadaną wiedzą i aktywnym udziałem w zajęciach. Liczymy na dalszą współpracę z sierżantem Rokowskim, który nawiązał bardzo dobry kontakt z naszymi uczniami.

 

 

                                                                                                     S. Sroczyńska

                                                                                                     T. Wasiukiewicz

 

    

 

    

 


 

 

Piknik ekologiczno – rekreacyjny z okazji Dnia Ochrony Środowiska

 w Parku Leśnym Bażantarnia

 

Klasy PdP bardzo uroczyście upamiętniły Dzień Ochrony Środowiska. Piknik ekologiczno-rekreacyjny sprzyjał utrwaleniu wiadomości nt. ekologii. Każda klasa musiała zmierzyć się

z zestawem zadań sprawdzających wiedzę o zachowaniach proekologicznych. Uwieńczeniem spotkania było ognisko z pieczonymi kiełbaskami oraz gry i zabawy na polanie, a tu najwięcej wrażeń dostarczyły: rzuty lotkami do tarczy, gra w piłkę nożną, siatkową, koszykówkę oraz tenisowe zmagania.

 

 

M. Łokuciewska

K. Kaszewska

J. Kochanowska

 

    

 

    

 

    

 


10.06.2014r.

Wycieczka do Zoo

 

Dnia 10 czerwca w ramach Dni Rodziny uczniowie i nauczyciele zespołów  edukacyjno – terapeutycznych szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce do oliwskiego zoo.  Dzieci z uśmiechem na twarzy poznawały różne gatunki zwierząt, wśród których największe zainteresowanie wzbudzały małpy. W czasie zwiedzania ogrodu był czas na krótką przerwę i lody. Po udanym spacerze wszystkim bardzo smakowała pizza. Posileni, udaliśmy się również na spacer po Parku Oliwskim. Przy pięknej pogodzie dzieci podziwiały uroki przyrody, zwiedzały palmiarnię, w której znajdowały się egzotyczne rośliny.

            Dziękujemy Panu Andrzejowi Olejnik, Dyrektorowi PKS w Elblągu, za umożliwienie nam  wyjazdu.  Dziękujemy również panu kierowcy, dzięki któremu  dojechaliśmy szczęśliwie i w dobrych humorach.

                                                                                                          Organizatorzy:

                                                                                                          Izabela Kusaj

                                                                                                          Katarzyna Pietrzyńska

 

    

 


 

10.06.2014r.

Wycieczka do Sopotu 

Uczniowie klas Pdp: III a, IIIb, IIIc, Ia, Ib, IIIb gimnazjum byli uczestnikami wycieczki do Sopotu. Wielką atrakcją okazał się spacer po Molo im. Jana Pawła II oraz zwiedzanie miasta, które upamiętniono zdjęciem przed Krzywawym Domkiem. Plaża, kąpiel w morzu, a w nagrodę posiłek w restauracji KFC dopełniły swego… Pobyt w sopockim kurorcie zakończono podróżą pociągiem, a tu, co niektórzy postanowili odpocząć, pogrążając się w krótkiej drzemce, po dniu pełnym wrażeń.

 

M. Łokuciewska

K. Kaszewska

J. Kochanowska

 

     

 

     

 

     

 

 


 

Kochani!

 

       Dziękujemy za udział w konkursie „Bezpieczne wakacje”. Wpłynęło ponad 60 prac z całej Polski. Cieszy nas, że konkurs ma takie powodzenie. A co najważniejsze- niesie z sobą bardzo ważne wakacyjne przesłanie.

 

WYNIKI:

I miejsce-     Wiktoria Kucio          SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej

                                                          im. Jana Pawła II  Lublin

II miejsce-    Gracjan Bloda           ZPEW   Gołdap

III miejsce-   Oliwia Żukowska      SP nr 25   Elbląg

 

Wyróżnienia:

-Kuba Rawicki            SOSW    Starogard Gdański

-Olga Marchelek        SP nr 12  Elbląg

 

-Łukasz Felczak          SOSW    Kamień Pomorski

 

Nagroda Specjalna Fundacji „Psy Dzieciom”:

-Kacper Blicharz        SOSW   Starogard  Gdański

-Paulina Karbońska   SP nr 19   Elbląg

-Michał Kołosowski   SP nr 12   Elbląg

 

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

 

                     Nagrody zostaną wręczone podczas Festynu „Zobacz Uśmiech” (na terenie SOSW nr 1, ul. Kopernika 27) dnia 25 czerwca ok. godz.12.00. Nagrody nieodebrane prześlemy pocztą.

 

 


 

Nasz udział w projekcie „DOM”,

czyli pod czujnym okiem artysty plastyka…

 

    Pan Arek Pasożyt, artysta plastyk, realizujący projekt „DOM” odwiedził naszą szkołę w celu zaprojektowania grządek w ramach akcji Ogród Rzeźby Rolnej. Organizatorem przedsięwzięcia jest fundacja „Dlaczego Pomagam/Arka Pasożyta”.

    Uczniowie klas: IIa, IVa i IVb SP oraz IIc i IIIc gim zet. mogli zaprojektować własne grządki ogródkowe. Spotkanie rozpoczęło się dokładnym opisem owoców i warzyw, które rosną w ogrodach. Uczniowie popisali się sporą wiedzą, dzięki której płynnie mogli przejść do kolejnego etapu zajęć.
 W tej części, przygotowane wcześniej, szablony grządek zostały ozdobione wybraną przez uczniów techniką plastyczną. Mieli do wyboru farby, pastele oraz kredki ołówkowe. Po zaprojektowaniu indywidualnych grządek przyszedł czas na ułożenie ich wokół DOM-u.

    Obecnie realizujemy projekt w rzeczywistości – uczniowie skopali grządki, pan Arek je ogrodził, a zasadzone rośliny codziennie podlewamy.

 

Nauczyciele biorący udział w projekcie:

Kamila Cylka

Danuta Czerska-Biały

Sławomira Sroczyńska

Anna Wójtowicz.

 

 

        

 

    

 

    


 

12.06.2014r.

Wycieczka do Kadyn

 

   W ramach nagrody za całoroczną naukę grupa uczniów zespołów edukacyjno- terapeutycznych gimnazjum klas: Ib, IIc, IId, IIIc uczestniczyła w wycieczce do Kadyn, Pogoda, choć mniej szczodra w uroki słońca, okazała się doskonała na spacer po plaży i leśną wędrówkę. Nad wodą czekała na uczniów niespodzianka. Młodzież miała okazję obserwować wyczyny kitesurferów, których kolorowe latawce pięknie komponowały z tłem Zalewu Wiślanego. Wielką przyjemność sprawił nam odpoczynek na łonie natury, tu największą atrakcją okazał się piknik.

 

         K Cylka

                                                                                                                   D. Deniziak

                                                                                                  B. Jurec

                                                                                                           S. Sroczyńska

 

    

 

    

 

 


 

 

 

10.06.2014r.

 

„Koperniczki” w Gdańsku

 

 

            Zespół „Koperniczki” zakończył kolejny sezon artystyczny. Nagrodą za całoroczną pracę był wyjazd do Gdańska w dniu 10 czerwca. Młodzi artyści odwiedzili Westerplatte, skąd tramwajem wodnym popłynęli na Gdańską Starówkę. 

               Spacerowym krokiem podziwiali urocze uliczki Starego Miasta, zaprzyjaźnili się z Piratem, wprowadzili w ruch ulicznego mima. W samo południe wysłuchali kurantów z Ratuszowej Wieży, a na koniec pomachali Panience z okienka…

Po długim spacerze ukojenie przyniosły parasole kawiarni „Grycan” gdzie zbawienne okazały się pyszne lody.

W drodze powrotnej zgłodniałych artystów powitał McDonald`s.

Pełni wrażeń, szczęśliwi, opaleni wrócili do Elbląga.

 

                                                                                                    Wioletta Szczepańska

                                                                                                    Aleksandra Światkowska

                                                                                                    Marta Zalewska

 

    

 

    

 

    

 


 

06.06.2014r.

 

ROK SZKOŁY W RUCHU - „Ćwiczyć każdy może”

 

    ROK 2013/2014 został ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej Rokiem Szkoły w Ruchu, mając na względzie konieczność wzmacniania kondycji fizycznej i psychicznej, promowania aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.

Ambasadorem akcji „Ćwiczyć każdy może” jest Marcin Gortat, znany polski koszykarz, grający na co dzień w najlepszej lidze świata NBA. Do projektu zgłosiło się 4454 szkół i przedszkoli z całej Polski, 108 z województwa warmińsko-mazurskiego, 17 z Elbląga.

 

W ramach podejmowanych działań na rzecz Roku Szkoły w Ruchu, szczególną uwagę MEN koncentruje na:

·    uświadomieniu uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia;

·    konieczności zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę oraz czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia;

·    związku między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, nienaganną kondycją i dobrym samopoczuciem;

·    uświadomieniu uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości;

·    podkreśleniu roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie edukacji zdrowotnej i wychowania młodych ludzi.

 

    W trosce o właściwy rozwój naszych wychowanków, celem kształtowania prawidłowych postaw i nawyków prozdrowotnych, SOSW nr 1 w ramach akcji przeprowadził szereg działań poświęconych aktywności fizycznej wśród podopiecznych. Osiągnięcia zgłoszone w ramach akcji "Ćwiczyć każdy może" pozytywnie zaopiniowano, czego efektem jest fakt, iż nasza placówka otrzymuje tytuł Szkoły w Ruchu. Tytuł stanowi wyróżnienie dla szkół i przedszkoli, które w istotny sposób przyczyniają się do promowania w swoim środowisku aktywności fizycznej.

Szczegóły pod adresem internetowym:

https://www.facebook.com/nauczyciele.wf.9?ref=tn_tnmn

 

                                                                          Koordynator: Jakub Hryniewicz

 

Małgorzata Kliks, Monika Patecka, Joanna Kijowska – Lasek, Tomasz Chwoszcz, Grzegorz Jaworski         

 

 

    

 

    

 

    

 

 


 

04.06.2014r.

Zakończenie sezonu artystycznego

 

Dnia 4 czerwca zespół „Koperniczki” zakończył kolejny sezon artystyczny. Uwieńczeniem całorocznej pracy było zaproszenie społeczności szkolnej, Dyrekcji i rodziców na przedstawienie pt. „Bajki z morałem”. Inscenizacja została przyjęta z wielkim aplauzem. Oklaskom i gratulacjom nie było końca.

 

                                                                                            W. Szczepańska

                                                                                             A. Światkowska

                                                                                            M. Zalewska

 

    

 

    

 

    

 

 


04.06.2014r.

 

KONKURSY PLASTYCZNE

 

Gimnazjaliści z kl. Ia i IIb gim. zet. sięgnęli po laury w Wojewódzkich Konkursach Plastycznych: „Mieszkańcy lasu” , organizowanym przez SOSW w Miłakowie oraz „Tak Cię widzę mój przyjacielu”- „Portret bliskiej osoby”, którego organizatorem był SOSW w Bartoszycach.

Uczniowie, w osobach: Martyna Ostręga, Radosław Śniecikowski z kl. Ia gim. zet. oraz Patryk Bałdyga, Adam Piaskowski, Marcin Wałach z kl. IIb gim. zet. przedstawili ciekawe obrazy z życia leśnych zwierząt.

 

Radosław Śniecikowski z kl. Ia zdobył III miejsce.

 

Konkurs „Portret bliskiej osoby” zaowocował deszczem nagród, które należą do: Martyny Ostręgi, Radosława Śniecikowskiego z kl. Ia gim. zet. oraz Patryka Bałdygi, Magdy Opuski, Adama Piaskowskiego, Marcina Wałacha z kl. IIb gim. zet. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych plastycznych sukcesów w przyszłym roku szkolnym.

 

                                                                                                                                            

                                                                                          Marta Zalewska

                                                                                          Grażyna Tumanowska

 

    

 

    

 

    

 

 


30.05.2014r.

Festyn Rodzinny

 

W dniu 30 maja w ramach Dni Rodziny w szkole podstawowej odbył się w Festyn Rodzinny. Spotkanie rozpoczęto pantomimą w wykonaniu nauczycieli Ośrodka.  Celem przedstawienia było ukazanie rodzicom właściwych relacji w rodzinie, a także wartości jakimi powinna kierować się rodzina w życiu codziennym. Nauczyciele zaprezentowali również krótkie nauczanie Jana Pawła II o rodzinie, a całość spotkania uświetnił występ dzieci, które zaśpiewały dla swych najbliższych. W czasie festynu została także uroczyście otwarta, przez Pana Dyrektora i przedstawiciela rodziców, wystawa prac dzieci i ich rodziców pt. „Rodzina tam chce być”. Atrakcją spotkania był również pyszny poczęstunek i dyskoteka, na której bawili się dzieci, rodzice i nauczyciele Ośrodka.

Dziękuje wszystkim osobom, które zechciały przybyć na to spotkanie, rodzicom, opiekunom i Szanownej Dyrekcji, a także wszystkim tym nauczycielom, których otwartość, chęć pomocy i współpracy przyczyniła się do tego, by to wydarzenie mogło dojść do skutku i być tak cenne w swym przekazie.                          

                                                   Izabela Kusaj.

 

 


 

 

30.05.2014r. 

 

XXXIII Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej

Ośrodków Szkolno- Wychowawczych

 

W inności piękno

 

Zespół teatralno- muzyczny „ Koperniczki” po raz kolejny uczestniczył w Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Ośrodków Szkolno- Wychowawczych w Bartoszycach.

„W inności piękno” to tegoroczny  temat przewodni  konkursu.

Nasz zespół przedstawił spektakl pt.: „Bajki z morałem na wesoło”. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Jury doceniło wspaniałą grę młodych aktorów i przyznało nagrodę – aparat fotograficzny, statuetkę i dyplom.

Jesteśmy dumni z naszych artystów, życzymy im dalszych sukcesów.

 

                                                                                                                          

                                                                                       W. Szczepańska

                                                                                        A. Światkowska

                                                                                        M. Zalewska

 

 

     

 

     

 

     

 

     

 

 


 

28.05.2014r.

 

Występ grupy teatralnej „To lubię”

 

    Dnia 28 maja 2014 r. w SOSW nr 1 w Elblągu szkolna grupa teatralna „To Lubię” wystawiła sztukę pt. „Błogosławiona siostra Julia Rodzińska -Męczennica Obozu Stutthof”.

    Przybliżono sylwetkę siostry Julii Rodzińskiej, Jej rodzinę, dzieciństwo, życie zakonne w klasztorze sióstr Dominikanek, pracę z dziećmi oraz czas pobytu w obozie koncentracyjnym Stutthof i męczeńską śmierć.

   Prosta scenografia domu rodzinnego, klasztoru, obozu, drogą retrospekcji, przenosiła widzów spektaklu w różne miejsca i lata życia błogosławionej. Celem przedstawienia było zapoznanie uczniów z heroicznym świadectwem życia siostry Julii. Spotkanie zakończono wspólną modlitwą. Gościnnie w przedstawieniu wzięły udział siostry Franciszanki Rodziny Maryi z Elbląga

   Dopełnieniem inscenizacji teatralnej była lekcja muzealna przeprowadzona przez panią Wirginię Węglińską- pracownika Muzeum Stutthof w Sztutowie.

 

                                                                                                          B. Świgoń

                                                                                                          T. Jankowska

                                                                                                          I. Leszner- Szatkowska

                                                                                                          B. Maj

                                                                                                          T. Wasiukiewicz

 

 

    

 

    

 

    


22.05.2014r.

 

„Interaktywny Plac Zabaw”

 

     Klasy  gimnazjum zet.: Ia, IIb, IIc  zwiedziły multimedialną wystawę pod nazwą „Interaktywny Plac Zabaw”, mieszczącą się w gmachu Galerii El.

     Uczniowie  stali się uczestnikami sześciu  multimedialnych instalacji, które wprowadziły ich w klasyczne pojęcia różnych dziedzin sztuki. Faktura, kolor, perspektywa, rytm, metrum, harmonia przestały być  tajemnicą, wnosząc sobie właściwy przekaz semantyczny.  

   „IPZ” to odpowiednik galerii sztuki współczesnej, gdzie- w odróżnieniu od opatrzonych zakazami dotykania, biegania i hałasowania- muzeów i galerii, można i trzeba dotykać eksponaty. Tu kluczowa jest interakcja, a zwiedzanie okazuje się niezapomnianą przygodą.

 

                                                                                                                                            

                                                                                            M. Zalewska

                                                                                             G. Tumanowska

                                                                                             K. Cylka

 

    

 

    

 

    

 

    

 


 

21.05.2014r.

WIELKA MAJÓWKA

 

Tradycyjnie, jak od kilku lat, podczas Tygodnia Osób Niepełnosprawnych nie mogło zabraknąć atrakcji w plenerze, zwanych „Wielką Majówką”. Pogoda, szczególnie łaskawa tego dnia, zachęcała do przemarszu trasami rajdowymi i pokonywania kolejnych prób zadaniowych, korespondujących z 777- leciem Elbląga. Wymarsz sprzed wiaty „Irenka” poprzedzono zapoznaniem zespołów klasowych z topografią szlaków Bażantarni (mapki kartograficzne) oraz przydziałem zadań terenowych. Na polanie czekało na nas moc atrakcji: turniej piłki siatkowej- uczniowie kontra nauczyciele, ognisko, śpiew przy akompaniamencie gitary, zabawy najmłodszych z wykorzystaniem sprzętu sportowego. Impreza przebiegała w atmosferze beztroskiej rekreacji, podczas gdy wybrani uczniowie klas gimnazjum i szkoły zawodowej zmagali się z „Matmą 2014” w ramach Olimpiady Wojewódzkiej w naszym Ośrodku.

 

                                                                                   Koordynator:

                                                                                            G. Jaworski

 

 

    

 

    

 

    

 

    

 


 

20.05.2014r.

 

„Popłynęli koledzy w rejs”, czyli w rytmie piosenki żeglarskiej...

 

Tymi słowami rozpoczęto wieczór z szantami, na który zaproszono w ramach uroczystych obchodów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, zaprzyjaźnioną społeczność środowisk lokalnych, m.in. uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej im Matki Teresy z Kalkuty, członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Stokrotka”, seniorów DPS „Niezapominajka” w Elblągu.

Spotkanie przebiegało w ogrodzie Grup Wychowaczych Ośrodka w atmosferze wiosennej aury, jaką przyniósł słoneczny, ciepły dzień. Śpiew z towarzyszeniem gitary poprowadził znany elbląski „szantman” Marek Józefów. Goście dopisali, było gwarno i wesoło...

 

                                                                                       Organizatorzy:

                                                                                                G. Jędrzejczak

                                                                                                A. Światkowska

 

 

    

 

    

 

    

 


 

19.05.2014r.

 

Podsumowanie XVIII edycji „Konkursu na selektywną zbiórkę odpadów”

a inaczej: miłych wiadomości ciąg dalszy...


 

W spotkaniu wieńczącym akcję selektywnej zbiórki odpadów uczestniczył Prezydent Miasta Elbląga, przedsiębiorstwo bezpośrednio zawiadujące działaniem-Zakład Utylizacji Odpadów, Szkoła Podstawowa nr 18. Społeczność szkolną naszego Ośrodka reprezentowały siostry Potorskie z kl. III a gimnazjum pod troskliwym okiem pani Danuty Kaszczuk.

Placówka nasza została wyróżniona i otrzymała czek na 700 zł, z czego ogromnie się cieszymy...Klasy, które najaktywniej uczestniczyły w zbiórce odpadow, pojadą 29 maja na wycieczkę do Olsztynka i Kudyp. Miłym akcentem spotkania było wręczenie czeku koordynatorowi - pani Danucie Kaszczuk.

 


 

18.05.2014r.

 

Festyn inauguracyjny Tygodnia Osób Niepełnosprawnych

 

  To już 22 edycja uroczystych obchodów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Tym razem sztab osób naszego Ośrodka, bezpośrednio zaangażowanych w organizację stanowiska promocyjnego, znajdował się przy Bramie Targowej. Rozpoczęto występem zespołu „Koperniczki”, by wprawić publikę w dobry nastrój. Wśród owoców ekspresji twórczej największym zainteresowaniem cieszyły się:

-decoupage (anioły, zakładki do książek, butelki, świeczniki, podkładki) - wykonane przez dzieci autystyczne,

- breloczki- uczniowie klas kaletniczych szkoły zawodowej,

- serca, koty, zające, fartuszki, torby ekologiczne uszyte na zajęciach krawieckich,

- przedmioty współczesnej sztuki użytkowej wykonane z ceramiki,

- origami- ozdoby z kolorowego papieru wykonane na lekcjach poligrafii,

- gadżety i bibeloty wykonane z masy solnej, sznurka i makaronu podczas techniki, zajęć  dekoratorstwa i  organizacji czasu wolnego,

- elementy dekoracyjne z drewna wykonane na zajęciach stolarskich,

- ciasto, muffiny, za których przygotowanie odpowiedzialni byli uczniowie klas kucharskich.

  

   Wyroby naszych podopiecznych spotkały się z wielkim uznaniem otoczenia, zaspokajając artystyczne gusta najbardziej wyrafinowanych koneserów okolicznościowych upominków.

 

     

 

     

 

 

                                                                             


16.05.2014r.

  

            Warsztaty plastyczne,

czyli kolejne spotkanie z panem Bogdanem Kilińskim.

 

   Po raz czwarty, w bieżącym roku szkolnym ,klasy gimnazjum zet: Ia, IIb i IIc tworzyły swoje małe dzieła, pod kierunkiem elbląskiego plastyka, pana B. Kilińskiego. Tym razem, spod ich coraz bardziej wprawnej ręki, wyszły piękne doniczkowe kwiaty, które staną się miłym darem dla Kochanych Mam w dniu Święta Matki.

   Dziękujemy panu Kilińskiemu za doskonalenie naszych plastycznych umiejętności i liczymy na ciekawe spotkanie w przyszłym roku szkolnym.

 

                                                                                             Grażyna Tumanowska

                                                                                            Marta Zalewska

                                                                                            Kamila Cylka

 

    

 

    

 

   

 


 

15.05.2014r.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA MASKOTKĘ MIEJSKĄ

   Dnia 15 maja w ramach obchodów 777 rocznicy założenia Elbląga w Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Norwida odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu na maskotkę miejską i zakładkę do książki. Podopieczni świetlicy zdobyli dwa pierwsze miejsca: Sebastian Piróg w kategorii młodszej za maskotkę „Herbinkę” oraz Katarzyna Janicka w kategorii starszej za „Wesołą Bramę Targową”. Nagrody wręczał laureatom Prezydent Miasta Elbląga, pan Jerzy Wilk oraz Dyrektor Biblioteki Elbląskiej, pan Jacek Nowiński. Zwycięzcom konkursu oraz opiekunom, w osobach pań: Katarzyna Grabowska, Iwona Wójtowicz, serdecznie gratulujemy.

    

 

    

 

    

 

    

 

    


 

15.05.2014r.

 

Z cyklu: Rozmów w toku ciąg dalszy...- TRUDNE PYTANIA...


 

Dnia 15 maja uczniowie klas PdP uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Tym razem służby mundurowe reprezentował nadkomisarz Marek Cieślak, który uświadomoił uczniom ogrom zagrożeń, jakie niesie z sobą kontakt z narkotykami oraz dopalaczami, tak w zakresie bezpośredniego zażywania, jak i faktu rozpowszechniania.Wśród tematów drażliwych omówiono rodzaje zagrożeń, wynikające z niebezpieczeństwa kontaktów z nieznajomymi.Pogadanka okazała się na tyle interesująca, że pytaniom kierowanym do gościa nie było końca...Istotnym atrybutem spotkania był, adekwatny do potrzeb i możliwości uczniów, poziom przekazu informacji, gość odpowiadał w sposób zrozumiały i przystępny. Najbardziej dociekliwym rozmówcą okazał się Piotr Boguszewski. Zdecydowana większość wolała rozwiać wszelkie wątpliwości w toku indywidualnych rozmów, o czym świadczyła długa kolejka oczekujących, z równie długą listą pytań...


 

                                                                                                  K. Kaszewska

                                                                                                    I. Kochanowska

                                                                                                  M. Łokuciewska

 

 

    

 

    

 

    

 


 

14.05.2014r.

Wycieczka do zakładu odzieżowego „Polcotex”


 

Dnia 14 maja uczniowie klas III PdP udali się do zakładu „Polcotex”, będącego jednym z największych w Polsce eksporterów odzieży do krajów Unii Europejskiej. Celem wycieczki było zapoznanie wychowanków ze specyfiką pracy w zakładzie oraz zwiedzanie poszczególnych działów produkcyjnych. Rozpoczęto od działu przygotowania produkcji, gdzie praca opiera się na nowoczesnych programach komputerowych, krojowni oraz szwalni. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć najnowsze skomputeryzowane urządzenia krojnicze oraz maszyny szwalnicze służące do produkcji odzieży. Końcowym etapem zwiedzania było oglądanie wyposażenia magazynu dodatków krawieckich i wyrobów gotowych.

Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod wielkim wrażeniem. Serdecznie podziękowali kierownictwu za umożliwienie obejrzenia tak nowoczesnego przedsiębiorstwa oraz za prezenty w postaci tkanin, nici i dodatków krawieckich, które posłużą jako pomoc na szkolnych zajęciach krawieckich.
 

                                                                                    Organizatorki:

                                                                                              K. Kaszewska

                                                                                                I. Kochanowska

                                                                                              M. Łokuciewska

 

    

 

    

 

 


14.05.2014r.

 

W MOIM MIEŚCIE ELBLĄGU

 

    Z okazji 777-lecia miasta uczniowie klas gimnazjum i szkoły zawodowej realizowali na przestrzeni miesięcy: II- IV 2014r. projekt, którego celem było pogłębianie wiedzy o Elblągu i okolicy. W ramach działań projektowych pn. „W moim mieście Elblągu” uczniowie uczestniczyli w szeregu przedsięwzięć.

   Klasy: I a gimnazjum i I stolarz/kaletnik, pod czujnym okiem Pań: Ewy Pojawy i Sylwii Walczak – Dobosz, opracowały tablice informacyjne poświęcone zabytkom oraz ciekawym, godnym uwagi miejscom w Elblągu, które warto zwiedzić. Klasy: III a, b gimnazjum wraz z pomocą Pań: Grażyny Dworzyńskiej i Ewy Szuleckiej przygotowały tablicę na temat przemysłu w przedwojennym Elblągu.

 

      

 

Podziękowania dla Pani Grażyny Jędrzejczak i Pani Grażyny Tumanowskiej za użyczenie folderów reklamujących region elbląski.

 

   21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika. Tego dnia uczniowie klas: I a, II b oraz III a gimnazjum wzięli udział w prelekcji nt.„ W 777 rocznicę istnienia Elbląga, jak to było z założeniem i początkami historii miasta”, która przybliżyła młodzieży czasy panowania Krzyżaków. Ważnym elementem spotkania w Ratuszu Staromiejskim było omówienie makiety miasta autorstwa Hansa Pufa przez Pana Karola Wyszyńskiego, który zaznajomił zgromadzonych z XVII- wiecznym Elblągiem. O rozwoju miasta na przestrzeni wieków, historii zamku, związkach z Hanzą oraz życiu elblążan w średniowieczu opowiadała Pani Alicja Gronek. Przy wieku (pokaz 3D).

 

   

 

   5 marca klasy: I a gimnazjum i I stolarz/kaletnik wybrały się do Ratusza Staromiejskiego na wystawę pn. „Stare Motocykle”. Prezentowano motocykle odrestaurowane oraz te, które odzwierciedlają pierwowzór. Wystawa jest kontynuacją  pierwszego tego typu przedsięwzięcia, które zorganizowano w ubiegłym roku pod nazwą: „Motocykle PRL”.

 

     

                                                                                                    

   Dzień 8 marca był kiedyś świętem Elbląga. Wiązał się on z najsłynniejszą miejską legendą o Piekarczyku, który uratował miasto przed Krzyżakami. Według przekazów, świtem 8 marca 1521r., czeladnik piekarski, przecinając gorącą łopatą linę kratownicy, zamknął Bramę Targową, czym udaremnił wjazd najeźdźców. W związku z tą niezwykle ważną dla elblążan datą, uczniowie klas: I a, II b, III a zwiedzali starówkę z przewodnikiem Panem Karolem Wyszyńskim. Mijając, owianą legendą Bramę Targową, nie mogliśmy oprzeć się pokusie potarcia nosa piekarczyka, jak się z pewnością domyślacie,… na szczęście.

 

    

 

    

 

    

 

   10 marca w Bibliotece Pedagogicznej uczniowie Ośrodka oglądali film pt. „Zmartwychwstały Elbląg” poświęcony historii naszego miasta.

   

    W ramach podsumowania projektu, dnia 30 kwietnia odbył się konkurs wiedzy o Elblągu, w którym uczestniczyło po dwóch przedstawicieli klas gimnazjum i pierwszych klas szkoły zawodowej. Zmagania konkursowe przebiegały w trzech częściach. W pierwszej uczestnicy obejrzeli krótki film o Elblągu promujący jubileusz 777 – lecia. W kolejnej części uczniowie w trzyosobowych zespołach roboczych układali puzzle przedstawiające fotografie ważnych miejsc w mieście. Ostatnia część konkursu wymagała samodzielnego rozwiązania indywidualnych kart pracy. Najlepszym okazał się Kamil Grzesiak z klasy I stolarz/tapicer. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni na najbliższym apelu porządkowym.

 

    

 

    

 

    

 

    

 

 

Organizatorzy

Artur Baur

Grażyna Dworzyńska

Ewa Dyczewska – Szulecka

Ewa Pojawa

 


06.05.2014r.

I Międzyświetlicowa Spartakiada Elbląska

Wśród radosnych okrzyków kibiców na trybunach nasza świetlicowa, sportowa drużyna- „Koperniczki”, zawzięcie walczyła z dziewięcioma zespołami, reprezentującymi inne świetlice elbląskie w ramach I Międzyświetlicowej Spartakiady Elbląskiej zorganizowanej w hali Centrum Sportowo-Biznesowego przez Szkołę Podstawową nr 16. Zawodnicy musieli sprostać siedmiu próbom zadaniowym. Były to nie lada konkurencje sprawnościowe, wśród których skoki w workach oraz sztafeta- bieg z „sadzeniem” i zbieraniem woreczków dostarczyły najwięcej emocji… Uczniowie wykazali się zwinnością, sprytem, umiejętnością trafnego rzutu do celu, a przede wszystkim wytrwałością. Dodatkowe punkty zdobyliśmy za stroje, które wyróżniały naszą placówkę wśród innych drużyn. Zmagania sportowe naszej drużyny przebiegały pod czujnym okiem pań: Katarzyny Grabowskiej, Agnieszki Kaciełowicz i Sylwii Witomskiej. Drużyna składała się z 4 dziewczynek i 4 chłopców: Kingi Kapełuś, Magdaleny Ptak, Anieli Ziegert, Zofii Ziegert, Daniela Dawida, Mateusza Króla, Sebastiana Piróga, Jakuba Wyszyńskiego. Największym sukcesem była radość na twarzach wszystkich naszych podopiecznych i uśmiech, który obok emocji, wiernie nam towarzyszył...

   Słowa podziękowań kierujemy do pań: Anny Hatle-Tafelskiej i Atiny Otłowskiej oraz ich uśmiechniętej gromadki..Wasz doping był dla nas szczególnie cenny…

    

 

    

 

 


06.05.2014r.

 

Integracja uczniów SP nr 19 i SOSW nr 1

 

Dnia 06 maja uczniowie klas III PdP naszego Ośrodka podejmowali gości z SP nr 19. W myśl idei integracji odwiedziły nas uczennice Szkolnego Koła Caritas. Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze opartej na poszanowaniu odmienności oraz akceptacji specyficznych potrzeb i możliwości naszych podopiecznych. Owocem wspólnej ekspresji plastyczno-technicznej są wiosenne ozdoby, wśród których motyle i kwiaty szczególnie cieszą, zwłaszcza że choć wiosna w pełni, za oknem jeszcze ciągle jej brak…

 

                                                                                                          M. Łokuciewska

                                                                                                           K. Kaszewska

                                                                                                             I. Kochanowska

 

   

 

 

 

 

 


30.04.2014r.

Kto nas odwiedził w przeddzień Święta Ludzi Pracy..?

 

W toku rozmów o wydarzeniach ważnych dla Polaków dni: 1,2,3 maja nie mogło zabraknąć elementu zaskoczenia wśród uczniów Szkoły Podstawowej Ośrodka. Najmłodszych odwiedzili przedstawiciele różnych zawodów w swych roboczych strojach z akcesoriami u boku. Jako pierwsza zawitała dobrze wszystkim znana pani pielęgniarka w białym fartuchu z termometrem w dłoni. Potem uwagę dzieci zwróciła pani księgowa, która dla odmiany postanowiła przyjść z kalkulatorem. Panią kucharkę z łyżką wazową w ręce od razu zaczęto utożsamiać z dobrym obiadem, a pan konserwator przebił reprezentantów różnych profesji dużą skrzynką pełną narzędzi. Wszystkich witano gromkimi brawami i obdarowano bukietami własnoręcznie wykonanych wiosennych kwiatów. Gościem honorowym była pani wicedyrektor- Elżbieta Radwaniecka, którą miło było maluchom gościć...

W pierwszej części spotkania uczniowie przy użyciu slajdów podawali nazwy zawodów oraz towarzyszących im akcesoriów. W drugiej części poznawano symbole narodowe, rozmawiano o Dniu Flagi oraz ustanowionych prawach obywatelskich zagwarantowanych Konstytucją.

Spotkanie, obok treści poznawczych, wniosło wiele zabawy i śmiechu.


 

                                                                                                        A. Wójtowicz

                                                                                                        K. Pietrzyńska

                                                                                                         E. Łukaszewska

 

    

 

    

 

    

 

 

 


 

30.04.2014r.

 

Obchody „Światowego Dnia Ziemi” w klasach PdP

 

   Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi uświetnił konkurs ekologiczny, który wyłonił, wśród uczniów klas pdp, najbardziej zaangażowanych, młodych aktywistów. Młodzież, w ramach kolejnych prób zadaniowych, uczestniczyła w zmaganiach z przyrodą w myśl idei ochrony środowiska. Program spotkania obejmował następujące stanowiska i zespoły robocze:

  1. „Ziemia-nasza planeta”, „Co znajduje się na Ziemi?”(praca z wykorzystaniem globusa, etykiety- klasyfikowanie: rośliny, ludzie, zwierzęta, wody, powietrze).

  2. Poradnik ekologiczny. Zachowania pozytywne i negatywne(dobieranie właściwych ilustracji).

  3. Układanie puzzli(glob ziemski). Nazwy planet.

  4. Rozsypanka zdaniowa nawiązująca do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi.

  5. Krzyżówka- hasło klucz: „EKOLOGIA”.

  6. „Prośby leśnego gościa”- układanie zdań tematycznych propagujących ideę ochrony środowiska.

  7. Segregowanie śmieci- ilustrowanie koszy zgodnie z symboliką koloru.

  8. Worek pełen pomysłów”- hasła agitujące do dbałości o planetę Ziemię.

  9. Rozsypanka wyrazowa- zdania nawiązujące przekazem do działań proekologicznych.

 

   Uwieńczeniem spotkania był radosny moment wręczania nagród, koniecznie ekologicznych.., a inaczej: dla nikogo nie zabrakło jabłka i marchewki…

 

                                                                                                    Organizatorzy:

                                                                                                    K. Kaszewska

                                                                                                    I. Kochanowska

M. Łokuciewska   

    

 

    

 

    

 

 


 

18.04.2014r.

Z wizytą w Galerii El


 

Dzień 18 kwietnia okazał się szczególnie miły dla uczniów klas: I b, III c zespołów edukacyjno-terapeutycznych gimnazjum.Już samo zaproszenie do elbląskiego centrum sztuki na uroczystość rozdania nagród , z udziałem wiceprezydenta miasta- p. Marka Pruszaka, młodzież przyjęła z nieukrywaną radością... Jeszcze większa towarzyszyła uczniom w chwili odbierania wyróżnienia za udział w konkursie plastycznym z okazji 777-lecia Elbląga. Owoc twórczej ekspresji młodych artystów z SOSW nr 1 urzekł członków komisji oryginalną formą przekazu.

Gratulujemy prężnej ekipie zwycięzców: M. Jakoniuk, K. Kurpik, B. Pajor, J. Romanowska- kl. I b oraz S. Pawłowski, M. Romanowska , P. Szutkowski- kl. III c.


 

                                                                             Organizatorzy:

                                                                                       S. Sroczyńska

                                                                                       D. Deniziak

 

    

 

    

 

 


16.04.2014r.

WIELKANOCNE ŚNIADANIE

Dnia 16.04.2014 r. uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych szkoły podstawowej uczestniczyli w spotkaniu poświęconym tradycjom Świąt Wielkanocnych. Uczniowie, pod czujnym okiem pani katechetki, zgłębiali symbolikę produktów spożywczych, których zgodnie z tradycją, nie mogło zabraknąć w pięknie udekorowanych koszach „święconkach”. Najmłodsi rozwiązywali świąteczne zagadki, poznawali wielkanocne zabawy z wykorzystaniem nieodzownych rekwizytów- jaj pisanek. Wiele radości przyniosło dzieciom poszukiwanie prezentu od Zajączka, którym okazał się wielki kosz ze słodyczami…Tego dnia, na odświętnie przygotowanych stołach, udekorowanych malowanymi przez uczniów kraszankami i pisankami, królowały również tradycyjne potrawy: pachnące żurki, biała kiełbasa, potrawy z jajek i pyszne ciasta.

                                                                                                           

                                                                                                         Organizatorzy:

                                                                                                                A. Wójtowicz

                                                                                                                K. Pietrzyńska

                                                                                                                 E. Łukaszewska

                                                                                                                 B. Maj

                                                                                                                  I. Kusaj

 

    

 

    

 

    

 


 

15.04.2014r.

 

Uroczysta gala z udziałem stypendystów SOSW nr 1 w Elblągu.


 

Dnia 15 kwietnia czworo Stypendystów Prezydenta Miasta Elbląga otrzymało stypendia na wyrównywanie szans edukacyjnych. Podczas uroczystej gali w Urzędzie Miejskim uczniowie naszego ośrodka odebrali dyplomy z rąk Wiceprezydenta Marka Pruszaka. Wśród wyróżnionych znaleźli się:Damian Cendrowski, Karolina Nasarzewska, Kamila Nadrowska, Marta Zielińska. Gratulujemy czwórce wspaniałych, życząc dalszych postępów w nauce.


 

                                                                                                              E. Pardo

 

    

 

 


 

14.04.2014r.

 

Nasz udział w obchodach 74. rocznicy wydarzeń w Katyniu.


 

Na specjalne zaproszenie Prezydenta Miasta Elbląga, Związku Sybiraków oraz gen. dyw. Leszka Surawskiego Dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przedstawiciele społeczności uczniowskiej gimnazjum i szkoły zawodowej ośrodka przybyli pod Krzyż Katyński na cmentarz Agrykola. Uczestniczyli w obchodach upamiętniających 74. rocznicę mordu katyńskiego, by swą obecnością świadczyć historii prawdę, a Jej bohaterom oddać należny hołd i cześć.

Młodzież wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego- p. Teresą Jankowską włączyła się w przebieg uroczystości, której program obejmował:mszę św. w kościele pw. Wszystkich Świętych, przemarsz pod Krzyż Ofiar Katynia, przemówienia okolicznościowe, m.in. Wiceprezydenta Marka Pruszaka, montaż słowno-muzyczny uczniów Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków, Apel Pamięci i salwę honorową, składanie wieńców.

W spotkaniu u zbiegu historii z rzeczywistością nie mogło zabraknąć delegacji klas II gimnazjum realizujących projekt „Młodzi w slużbie spoleczności lokalnej”( w ramach pr. „Młody Obywatel”).

 

Opiekun Samorządu Uczniowskiego

przy SOSW nr 1-

Teresa Jankowska

 

 


 

 

13.04.2014r.

Konkurs na najładniejszą palmę…

    W związku z Niedzielą Palmową, wychowawcy świetlicy naszego ośrodka zorganizowali międzyświetlicowy konkurs na najładniejszą palmę. Celem konkursu jest kultywowanie tradycji związanych ze świętami Wielkiej Nocy oraz rozwijanie wyobraźni plastycznej dzieci. Palmy zostały przekazane wspólnocie osób niepełnosprawnych „Wiara i Światło” przy parafii św. Jerzego w Elblągu. Dziękujemy wszystkim za udział w naszym konkursie.

   

 

 

 


 

10.04.2014r.

 

„Żyję w rytmie eko…”

 

       Zespół w składzie: Urszula Ptak z kl. Ia  gim. zet., Estera Kubicka i Adam Piaskowski z kl. IIb gim. zet. potwierdził, iż „życie w rytmie eko…” jest możliwe   i dało wymierne efekty w postaci I miejsca w II Międzywojewódzkim Konkursie Ekologicznym w Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Tczewie. Zmagania trwały 3 godziny. Nasza drużyna pokonała 10 szkół, udowadniając, iż jest prawdziwym przyjacielem przyrody i  środowiska, w którym żyje.

       Dwumiesięczne przygotowania nie poszły na marne ! Pod czujnym okiem pań: Marty Zalewskiej i Grażyny Tumanowskiej szlifowano ekologiczne postawy. Hojne nagrody ufundowane przez patrona konkursu: Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego oraz wystawny obiad wprawiły wszystkich uczestników w dobry nastrój, który towarzyszył z pewnością do końca udanego dnia.

       Zwycięstwo zobowiązuje do przekazywania wszystkim koleżankom i kolegom nie tylko eko treści, ale i konkretnych ekologicznych zachowań.

 

                                                                                              Marta Zalewska

                                                                                              Grażyna Tumanowska

 

    

 

    

 

    

 

    

 


 

03.04.2014r.

 

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru


 

Dnia 3 kwietnia zespół teatralny „Koperniczki” uczestniczył w profesjonalnych zajęciach warsztatowych prowadzonych przez pana Tomasza Walczaka. Młodzi artyści zaprezentowali swe predyspozycje aktorskie na deskach małej sceny Teatru im. A. Sewruka.

Z teatrem od kulis zapoznała uczniów popularna elbląska aktorka- pani Beata Przewłocka. Przedmiotem uwagi były kolejne pomieszczenia teatralne: duża scena, widownia, garderoby, perukarnia, podczas zwiedzania których można było dowiedzieć się więcej o specyfice pracy w teatrze. Największą ciekawość poznawczą rozbudziły wśród uczniów zajęcia z wykorzystaniem kukiełek, pacynek i lalek jako tworzywa twórczej pracy aktora.

Zajęcia teatralno-warsztatowe okazały się autentyczną lekcją kultury, dostarczając uczniom niezapomnianych wrażeń w bezpośrednim kontakcie ze sztuką.


 

                                                                                 Organizatorzy:

                                                                                        A. Światkowska

                                                                                       W. Szczepańska

                                                                                       M. Zalewska

 

 

    

 

    

 

    

 

    

 


 

27-28.03.2014r.

 

Targi szkolne 2014

 

27-28 marca 2014r. w Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu odbyły się XII Targi Szkół Ponadgimnazjalnych.

Podczas tegorocznych targów ofertę edukacyjną zaprezentowało 16 szkół ponadgimnazjalnych, w tym po raz drugi nasza placówka - Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Elblągu. Wszyscy odwiedzający mieli szansę dowiedzieć się, jak bogatą ofertę edukacyjną proponuje nasza szkoła. Uczestniczący w targach nauczyciele odpowiadali osobom zainteresowanym na nurtujące ich pytania , tak aby w pełni rozwiać wszelkie wątpliwości. Uczestników targów urzekł smakowity poczęstunek przygotowany przez uczniów klas kucharskich.


Więcej informacji o szkole można znaleźć na stronie internetowej. Zapraszamy do nas...


 

                                                                               Organizatorzy:

                                                                                          G. Jędrzejczak,

                                                                                            I. Leszner-Szatkowska,

                                                                                           G. Terlikowska,

                                                                                            P. Zabłocki

 

 

    

 

    

 

    

 

    

 


 

27.03.2014r.

 

W kręgu rozmów o Elblągu...


 

Dnia 27 marca uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu pn. „Czy znasz swoje miasto?”. Imprezę zorganizowano z okazji 777- lecia Elbląga.W toku kolejnych prób zadaniowych młodzież rozwiązywała krzyżówki tematyczne poświęcone historii oraz osobliwościom miasta dawniej i współczesnie. Trzeba też było wykazać się orientacją przestrzenną i topografią miasta, by na podstawie aktualnych zdjęć i starych fotografii nazwać przedstawione miejsca, zakątki Elbląga. Uwieńczeniem przysłowiowych zmagań z Małą Ojczyzną była zbiorowa praca plastyczna przedstawiająca Stare Miasto.


 

                                                                              Organizatorzy:

                                                                                       S. Sroczyńska

                                                                                       D. Deniziak
 


 

 

 

21.03.2014r.

 

 

FESTIWAL NAUKI- Promujemy zdrowe odżywianie

„Sprawdź, co jesz ..?”
 

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny okazał się doskonałą okazją, by wraz z nastaniem nowej aury zastanowić się, co sprzyja zdrowiu i dobrej kondycji psychofizycznej. Po wstępnym rozpoznaniu wszyscy zgodnie przyznali,że nieocenioną rolę odgrywa zdrowa żywność.

Aby wraz z seniorami Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” i społecznością uczniowską Ośrodka pochylić się nad zagadnieniem zdrowej konsumpcji, gimnazjaliści klas II, realizujący projekt „Młody Obywatel” zorganizowali „Festiwal Nauki”. Do działań ochoczo włączyli się uczniowie szkoły podstawowej, zespołów edukacyjno-terapeutycznych , gimnazjum, klasy pdp, a nawet młodzież Zespołu Szkół Techniczno-Hotelarskich. Uwagę skoncentrowano wokół trzynastu stanowisk, które w ramach zdobywania nowych, twórczych doświadczeń, uczniowie i seniorzy odwiedzali, eksperymentując drogą poznania polisensorycznego. Były to kolejno:

 

      

 

      

 

1.Coś dla poznania, umysłu i głowy..., czyli rebusy, krzyżówki, zagadki, eliminatki, kombinatoryki wyrazowe i zdaniowe. Doświadczenia i eksperymenty: „Niszcząca siła barwników, konserwantów, utleniaczy, tłuszczy” Wywiad, według kwestionariusza ankiety, z przedstawicielem Centrum Edukacji Ekologicznej w Elblągu- p.Wiesławą Kamińską (org.:Kaszczuk, Pardo)

 

    

 


2.Degustacja zdrowej żywności: chleb na zakwasie, smalec, ogórki kiszone, dżemy, powidła, konfitury, warzywa pasteryzowane itp.(org.:Kaszczuk, Pardo, Dyczewska-Szulecka, M. Junikowska)

 

    

 

    

 


3.Produkty niebezpieczne i artykuły zamienne.(org.:Dworzyńska, Dyczewska-Szulecka)

 

    

 

4. Informacje zawarte na opakowaniach produktów spożywczych, a inaczej: Kupuj z głową!(org.Leszner-Szatkowska)

 

    

 

5. Film pt. „Smaczne, zdrowe potrawy. Wartość kaloryczna potraw”.(org.:Wasiukiewicz, Pruszak)
 

   

 

6. Zajęcia plastyczne- ceramika, wyklejanka z plasteliny.(org. Kołakowska)

 

 

7. Aerobic. Ćwiczenia koordynacyjne-pokaz. Obwód ćwiczebny, tor przeszkód. Wpływ wysiłku fizycznego na apetyt.(org.: Chwoszcz, Hryniewicz, Patecka)

 

    

 

8. I pomoc. Resuscytacja, pozycja boczna bezpieczna. Ciała obce w organizmie.(org.: Zgiep, młodzież ZSTH)

 

    

 

9. Przedstawienie pt. „Jak Śnieżka krasnoludka nie posłuchała i co z tego wynikło?”(org.:Szczepańska, Światkowska, Zalewska)

 

    

 

10. Ważenie, obliczanie BMI – interpretacja pomiarów, pomiar ciśnienia.(org. p. pielęgniarka)

 

    

 

11. Kącik owocowo-warzywny. „Jedz i pij na surowo!”(org.: Tumanowska, Zalewska)

 

    

 

12. Zdrowe kanapki.(org.: Deniziak, Jurec, Sroczyńska)

 

    

 

Powitanie wiosny upłynęło pod znakiem uświadamiania sobie i innym ogromnej wagi zdrowia i tego, co jest jego gwarantem, czyli zdrowej żywności, a zależy od nas samych...Nie sposób było nie dostrzec owej zależności, a wszystkich nas to zasługa.., czego dowodem jest bogata dokumentacja fotograficzna(odp. Latecka) i szkolny sklepik, który tego dnia świecił pustkami....

Uwieńczeniem ekologicznych zmagań uczniów i seniorów w ramach działań projektowych była ankieta ewaluacyjna nt. zdrowego stylu życia, która korespondowała z inauguracją nowej pory roku. Współorganizatorom Festiwalu Nauki, którzy swym zaangażowaniem znacznie uatrakcyjnili przebieg przysłowiowego Dnia Wagarowicza, dziękują koordynatorzy projektu edukacyjnego „Młodzi w służbie społeczności lokalnej”: Kaszczuk, Pardo. Hryniewicz.

 


 

13.03.2014r.

 

Doskonalimy umiejętności plastyczne…

 

   Po raz trzeci, klasy: Ia, IIb i II c gim. zet  gościły plastyka, pana  B. Kilińskiego.

Zajęcia zachwyciły uczniów swoją oryginalnością i pomysłem. Nikt z uczestników nie spodziewał się, iż czarne koło stanie się inspiracją do stworzenia, patykiem i tuszem, niezwykłych prac, które ozdobiły gabinet 104. Kolejne spotkanie z artystą w maju.

                  Czekamy na nowy twórczy zryw...

                                                                                                                                 

                    Marta Zalewska

                    Grażyna Tumanowska

 

   

 

   

 


 

 

27.02.2014r.

 

 

ANKIETA jako NARZĘDZIE BADAWCZE

w realizacji projektu „Młodzi w służbie społeczności lokalnej”-

 

 

Jednym z działań projektowych służących bliższemu poznaniu potrzeb i możliwości seniorów była ankieta poświęcona zainteresowaniom. Przeprowadzono ją wśród wybranej grupy badanych-10 osób, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.Aby zapewnić komfort wypowiedzi ankieta pozostawała anonimową, należało jedynie podać: wiek, płeć, wykształcenie, zawód. Wśród ankietowanych były 2 kobiety i 8 mężczyzn. Wykształcenie badanych było zróżnicowane: podstawowe-2, zawodowe-2osoby, średnie-5 osób, wyższe-1 osoba. Wśrod zawodów odnotowano: rolnik, elektromechanik/elektromonter, inżynier geodeta, malarz, ekonomista, ekspedientka. Kwestionariusz zawierał 5 pytań z podanymi wieloma wariantami proponowanych odpowiedzi, z których żadna nie podlegała merytorycznej ocenie ze względu na wybór. Uwagę seniorów skupiono wokół zagadnień kluczowych:

 

1. W jaki sposób najczęściej spędza Pani/Pan czas wolny?

2. Jaka jest przyczyna braku aktywności fizycznej?

3. W jakich zajęciach najchętniej Pani/Pan uczestniczy na terenie Ośrodka, z którego młodzieżą nawiązano współpracę?

4. Czego oczekuje Pani/Pan od młodych ludzi, realizujących projekt?

5. Czy zna Pani/Pan organizacje działające na rzecz osób starszych w Elblągu?

Wnikliwa analiza odpowiedzi pozwoliła sformułować wnioski i spostrzeżenia na temat zainteresowań badanej populacji seniorów. Okazało się, że:

 

Ad. 1 Największy % badanych odpoczywa:

- czytając gazetę, książkę;

- rozmawiając z kolegą/koleżanką przy kawie/herbacie;

- oglądając telewizję;

- słuchając radia.

Rzadziej odpowiadano: modlitwa, czytanie Biblii.

Najrzadziej jako formę spędzania wolnego czasu wymieniano:

- grę w karty, w szachy;

- korzystanie z komputera;

- wyjścia do kina, teatru, na koncerty.

 

Ad. 2 Jako przyczynę braku aktywności fizycznej podawano najczęściej: niepełnosprawność, brak zdrowia.

 

Ad. 3 Spośród zajęć organizowanych na terenie SOSW nr 1, w których seniorzy najchętniej współuczestniczą w związku z realizacją projektu, wymieniano: literackie, plastyczne, muzyczne. Rzadziej ruchowe oraz z zakresu obsługi komputera.

 

Ad. 4 Największy % ankietowanych oczekuje od młodzieży:

- pomocy w codziennym życiu;

- rozmowy;

- duchowego wsparcia;

- szacunku;

- potrzeby towarzystwa.

 

Ad. 5 Ankieta dowiodła, że zdecydowana większość populacji nie zna organizacji działających na rzecz osób starszych w Elblągu. Nieliczni odpowiadali: ERKON, PCK, MOPS, kluby seniora.


 

Kwestionariusz ankiety opracowała pani Grażyna Tumanowska, włączając się w cykl działań projektowych realizowanych na przestrzeni miesięcy: X 2013 - II 2014.


 


 

                                                        Koordynatorzy projektu edukacyjnego:

                                                                  D.Kaszczuk, E.Pardo, J. Hryniewicz

 

 


 

27.02.2014r.

 

Dyktando szkolne

 

    Tegoroczna edycja szkolnej potyczki z ortografią okazała dla gimnazjalistów i uczniów szkoły zawodowej nie lada wyzwaniem... Treść tekstów pisanych ze słuchu korespondowała z problematyką projektu edukacyjnego realizowanego przez uczniów klas II gimnazjum. Szczególna ranga konkursu podyktowana była udziałem społeczności szkolnej w  jednym z działań skoncentrowanych wokół ogólnopolskiego projektu pn. „Młody Obywatel”. Już oba tytuły dyktowanych tekstów:

-w gimnazjum: Drugoklasiści jako społeczni aktywiści,

-w szkole zawodowej: Kim jest dobry obywatel? dowodzą, iż tematem przewodnim był motyw dojrzałości obywatelskiej i aktywność prospołeczna młodzieży na rzecz zbiorowości lokalnej z jednoczesnym pogłębianiem poczucia tożsamości narodowej.

    W dyktandzie wzięło udział 31 osób: 18 gimnazjalistów oraz 13 uczniów szkoły zawodowej. Dekoracja sali nawiązywała do głównych założeń projektu pn. „Młodzi w służbie społeczności lokalnej”, a dobrze wszystkim znana postać szkolnego mistrza ortografii (plakat), mobilizowała do zachowania szczególnej czujności ortograficzno-interpunkcyjnej. Wnikliwa kontrola prac pozwoliła wyłonić zwycięzców. Ubiegłoroczny tytuł „Mistrza ortografii” obronił Damian Doliński- uczeń kl. II a, miejsce drugie zajęła Kamila Potorska z kl. III a, zaś Laurze Wagasewicz- kl. III b, przypadło miejsce trzecie. Wśród uczniów szkoły zawodowej odnotowano kolejne zwycięskie miejsca: I- Iwona Weychert, kl. I kucharz, II- Beata Piaskowska, kl. II kucharz, III- Aleksandra Puchalska, kl. II kucharz. Laureatom, GRATULUJEMY!

 

                                                                                                          Organizatorzy:

                                                                                                          E. Bida

                                                                                                          W. Palkowska

                                                                                                          E. Pardo

                                                                                                          G. Tumanowska

                                                                                                          T. Jankowska

 

 

    

 

    

 

    

 

 


 

 

26.02.2014r.

 

UCZESTNICY PROJEKTU Z WIZYTĄ W ELBLĄSKIEJ TELEWIZJI

 

     Wśród miejsc użyteczności publicznej, zamieszczonych na tzw. mapie ważnych miejsc, szczególną popularnością cieszy się lokalna telewizja, określana mianem „miejsca, w którym ludzie się spotykają, rozmawiają i pomagają sobie…”(termin zaproponowany dla tego rodzaju miejsc podczas konferencji metodycznej „Młody Obywatel”).

     W związku z powyższym za konieczne uznano przybliżyć młodzieży funkcjonowanie Elbląskiej Telewizji. Najpełniej specyfikę pracy odzwierciedlił wywiad z osobami, które ją reprezentują. Uczniowie klas II gimnazjum, realizujący projekt „Młodzi w służbie społeczności lokalnej” sformułowali listę pytań, które pozwolą określić nieocenioną rolę mediów, tu: TV, w życiu społeczności lokalnej. Zgodnie z ludowym przysłowiem:„Kto pyta, nie błądzi…” dowiedzieliśmy się:

- Co jest głównym celem pracy telewizji lokalnej?

- Przepływ, jakich informacji dokonywany jest drogą emisji telewizyjnej?

- Kto pracuje w telewizji?

- Jakie programy telewizyjne cieszą się największym uznaniem widzów?

- Z jakimi instytucjami oraz osobami współpracuje lokalna telewizja?

- W jaki sposób telewizja lokalna wpływa na poprawę życia mieszkańców Elbląga?

- W jaki sposób uczniowie partnerskich szkół ( SOSW nr 1 oraz ZSIŚ i U), realizujący ogólnopolski projekt „Młody Obywatel”, mogą liczyć na pomoc i wsparcie elbląskiej telewizji w zakresie propagowania wiedzy o idei projektu?

- Jaki jest przeciętny czas oczekiwania na emisję programu w lokalnej telewizji?

     Odpowiedzi uzyskane na te i inne pytania rozwiały wątpliwości uczniów na temat roli Telewizji Elbląskiej i repertuaru emitowanych programów, które służą mieszkańcom Elbląga i okolic. Podczas spotkania przedstawiono również postulaty i propozycje tematów, które w opinii młodzieży, powinny doczekać się uwagi i zainteresowania lokalnych mediów- telewizji.

     Spotkanie zaaranżowała pani Izabela Leszner- Szatkowska, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie we współpracy z koordynatorami projektu. Z pracą lokalnej telewizji zapoznał nas dziennikarz- pan Jacek Żukowski, dziękujemy.

 

                                                                            Organizatorzy:

                                                                                              D. Kaszczuk

                                                                                              E. Pardo

                                                                                              I. Leszner-Szatkowska

                                                                                              J. Hryniewicz

                                                                                              J. Pawlukowicz

                                                                                            M. Goryszewska

 

 

 

    

 

 

 


 

20.02.2014r.

 

Konkurs wiedzy o Elblągu

 

   Uczniowie klas: I-III Pdp po raz kolejny wystartowali w corocznym konkursie wiedzy o Małej Ojczyźnie - „Znam swoje miasto- Elbląg”. Zadania konkursowe były dostosowane do psychofizycznych możliwości uczniów, a zarazem zróżnicowane tematyką, stopniem trudności i poziomem spostrzegania. Udział w konkursie okazał się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla tych najbardziej aktywnych, którzy dzielnie stawiali czoła kolejnym próbom zadaniowym, zdobywając nowe punkty. Spotkanie sprzyjało utrwaleniu dotychczasowej wiedzy o rodzinnym mieście oraz pozyskaniu nowych wiadomości i umiejętności. Najwięcej pozytywnych emocji przysporzyła uczniom praca z mapą, układanie puzzli, rozwiązywanie rebusów oraz wskazywanie różnic na ilustracjach zabytków. Ku miłemu zaskoczeniu organizatorek oraz komisji konkursowej, uczestnicy sprostali trudnościom podczas rozwiązywania testów wiedzy, w których należało wykazać się również znajomością działań matematycznych.

    Wszystkich członków czterech zespołów konkursowych nagrodzono łakociami, a drużynę zwycięską wyróżniono medalami.

 

                                                                                      Organizatorzy:

                                                                                                 Katarzyna Kaszewska

                                                                                                 Iwona Kochanowska

                                                                                                 Mirosława Łokuciewska

 


 

20.02.2014r.

 

Dbamy o nasze zdrowie, a inaczej: „ Ćwicz, będziesz zdrowy...”

 

W ramach projektu „Młody Obywatel” uczniowie ZSIŚiU oraz SOSW nr 1 w Elblągu spotkali się na zajęciach rekreacyjno-ruchowych ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku. Sekcja gimnastyczna cieszy się wśród seniorów największym zainteresowaniem. Z radością uczestniczą w zajęciach gimnastycznych, już to nie tylko z konieczności polepszenia stanu zdrowia i kondycji fizycznej, ale także z uwagi na łatwość nawiązania przyjaznych kontaktów towarzyskich. Wszystko to pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, chroni przed izolacją, sprzyja czynnemu uczestnictwu w życiu społecznym. Celem gimnastyki jest ogólne usprawnienie organizmu, zwiększenie ruchomości, elastyczności stawów i siły mięśni.

W ramach projektu „Młodzi w służbie społeczności lokalnej” na zajęcia zaproszono pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”.Ćwiczenia prowadził p. Kazimierz Hryniewicz- instruktor wychowania fizycznego. Spotkanie rozpoczęto pogadanką kształcącą nt. zdrowia człowieka i znaczenia ruchu dla dobrego samopoczucia. Mini wykład poparto humorystycznymi anegdotami, które wprowadziły wszystkich w dobry nastrój. Zapoznano seniorów z szerokim wachlarzem ćwiczeń dla dobrego stanu duszy i ciała. Wykonywano ćwiczenia rozluźniające, oddechowe, korygujące postawę, a także elementy gier ruchowych. Seniorzy wykonywali ćwiczenia bardzo starannie, respektując słowne instrukcje prowadzącego. Dla pensjonariuszy DPS „Niezapominajka” udział w zajęciach okazał się nie lada wyzwaniem, ale stanęli na wysokości zadania, angażując umysł i ciało...Do gier ruchowych p. Kazimierz zaprosił również młodzież. Obserwować można było wspólną grę, w: „węża”, „kto pierwszy”, „podaj do kapitana, przedstawicieli dwóch, a nawet trzech pokoleń: seniorów DPS „Niezapominajka” i Uniwersytetu III Wieku, młodzieży oraz nauczycieli nadzorujących realizację projektu.

 

                                                                                Organizatorzy:

                                                                                            J. Hryniewicz

                                                                                           D. Kaszczuk

                                                                                            J. Pawlukowicz

                                                                                           E. Pardo

                                                                                           M. Goryszewska

 

 


 

Spotkanie z policjantem

 

 

    Gościem spotkania zaaranżowanego przez nauczycieli klas Pdp był przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji-komisarz Andrzej Śliwiński. Z myślą o podopiecznych przeprowadził pogadankę kształcącą nt. bezpieczeństwa podczas ferii zimowych oraz zachowania ostrożności i powściągliwości w kontaktach z nieznajomymi. Wiele uwagi poświęcono omówieniu zagrożeń, czyhających na uczestników zimowych zabaw na śniegu i lodzie. Tematyka spotkania okazała się na tyle ważna, że uczniowie spontanicznie formułowali pytania i redagowali trafne odpowiedzi, twórczo uczestnicząc w dyskusji. Z nowym bagażem doświadczeń, pouczeń i przestróg mogli bezpiecznie korzystać z zimowych uroków.

 

                                                                                Organizatorzy:

                                                                                              Katarzyna Kaszewska

                                                                                              Iwona Kochanowska

                                                                                              Mirosława Łokuciewska

 


 

11.02.2014r.

 

Bal karnawałowy

 

Długo oczekiwany dzień balu karnawałowego przypadł na 11.02.2014 r. Kolorowe balony, serpentyny, śniegowe gwiazdki oraz maski karnawałowe wykonane przez naszych uczniów, dopełniły swego… . Wszyscy chętnie się bawili w rytmie ulubionych przebojów. Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze, opartej na wspólnej, zgodnej zabawie uczniów zaprzyjaźnionych klas. Tańcom nie było końca…

 

                                                                                 Organizatorki:

                                                                                         Dorota Deniziak

                                                                                         Grażyna Tumanowska

                                                                                         Sławomira Sroczyńska

                                                                                         Magdalena Kowalczyk – Zielonka

 

    

 

    

 

    

 


 

 
 
 

Copyright © 2008 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr1 w Elblągu