BIP

OŚRODEK

STRUKTURA OŚRODKA

ORGANIZACJE

CERTYFIKATY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANERY

 

 

 

 

 

Działania ekologiczne

[Rok 2007/2008]  [Rok 2008/2009]  [Rok 2009/2010]  [Rok 2010/2011]

[Rok 2011/2012] [Rok 2012/2013] [Rok 2013/2014]


Osoby odpowiedzialne za realizowanie "działań ekologicznych": Grażyna Jędrzejczak,

Danuta Kaszczuk, Ewa Szulecka, Artur Baur, Sylwia Walczak - Dobosz, Dorota Szablewska


 

--- Rok szkolny 2009/2010 ---

 

19.05.2010r.

 

 

SZLAKAMI WYCIECZKI SZKOLNYCH MIŁOŚNIKÓW EKOLOGII

 

 

 

Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku, Huta Szkła Artystycznego w Olsztynku, Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach to cel jednodniowej wyprawy członków szkolnego ekozespołu oraz klas: I b gimnazjum, I szkoły zawodowej- profil kaletnik, I szkoły zawodowej- profil kucharz małej gastronomii.

            W formie warsztatowej przebiegały zajęcia zorganizowane na terenie skansenu w Olsztynku. Młodzież poznała tradycyjną metodę przetwarzania włókien lnu oraz kolejne etapy obróbki rośliny od chwili zerwania do otrzymania tkaniny. Najbardziej śmiali uczestnicy wycieczki spróbowali własnych sił w zakresie tkania fragmentu materiału.

            Wśród obiektów architektury ludowej, które szczególnie przykuły uwagę uczniów ze względu na nietypowe wyposażenie i wystrój, znalazło się 12 budowli drewnianych z XVII- XIX wieku pochodzących z Warmii, Mazur, Powiśla i terenu Małej Litwy. Kościół ewangelicki, chałupa z wystawą podcieniową oraz kuźnia to niektóre z oglądanych obiektów.

            Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka do huty szkła, podczas której młodzież zgłębiała tajniki ręcznego wyrobu szkła artystycznego w toku bezpośredniego pokazu produkcji. Miłym akcentem spotkania było ofiarowanie gościom szklanych rybek…na szczęście, które co niektórym może okazać się wyjątkowo potrzebne, zwłaszcza, że niebawem koniec roku szkolnego…

            Nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń dostarczył wszystkim wycieczkowiczom pobyt na łonie natury w leśnym Arboretum w Kudypach. Tu pod okiem przewodnika zwiedzano ogród dendrologiczny, podziwiano osobliwości świata botaniki z rzadkimi okazami drzew i krzewów.

            Zajęcia terenowe refundowane były przez W- M ODN- ECEE.

 

 

 

Organizator wycieczki:                                                Współuczestnicy:

D. Kaszczuk                                                               I. Leszner-Szatkowska

                                                                                  G. Terlikowska

Współorganizator:

E. Dyczewska- Szulecka                                                                                           

 

 

 

    

 

    

 

    

 

    

 

 

 


 

8-12.03.2010r.

 

„ZIELONA SZKOŁA”- PIASKI 2010

 

 

            W dniach od 8 do 12 marca 2010r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przy OSW nr 1 w Elblągu uczestniczyli w zajęciach ekologicznych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Piaskach. Dla wielu z nich był to pierwszy, tak długi, pobyt z dala od domu rodzinnego. Mimo obaw, wyjazd okazał się wielką przygodą i nie lada wyzwaniem, któremu z powodzeniem sprostano.

Podopieczni ochoczo i aktywnie uczestniczyli w zajęciach poznawczych z udziałem pracowników naukowych Uniwersytetu Gdańskiego. Największą ciekawość rozbudziło wśród uczniów spotkanie z meteorologiem z Gdańskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Za sprawą pana Marcina dzieci twórczo eksperymentowały, posługując się specjalistycznym sprzętem, dokonywały samodzielnych pomiarów meteorologicznych oraz prowadziły ukierunkowaną obserwację zjawisk atmosferycznych w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Niemałym zainteresowaniem cieszyły się prowadzone w terenie zajęcia z udziałem ornitologa, który wraz z najmłodszymi zgłębiał tajemnice życia i obyczajów ptactwa, zamieszkującego obszar pasa nadmorskiego i okolice Zalewu Wiślanego. Pani Marta sporo uwagi poświęciła również osobliwościom fauny Mierzei Wiślanej oraz problematyce ekologii Morza Bałtyckiego i Zalewu Wiślanego. Atrakcją pobytu nad morzem w okresie przedwiośnia były długie spacery,
( szlakami dobrze znanymi jedynie panu Mariuszowi), które zaowocowały dobrą kondycją fizyczną i wiedzą na temat okolicznej flory.

Pobyt „ w zielonej szkole” uprzyjemniały codzienne dyskoteki, które przebiegały w atmosferze integracji z podopiecznymi SP nr 18 w Elblągu. Nawiązano wiele przyjaźni, a przysłowiowa „szkoła życia” okazała się dla wychowanków OSW nr 1 pomyślnie zdanym „egzaminem dojrzałości” …nie tylko ekologicznej.

 

 

                                                                                              Organizatorki:

                                                                                              D. Bartosiak

                                                                                              D. Czerska-Biały

                                                                                              K. Kaszewska

                                                                                              M. Sierek

 

 

    

 

    

 

    

 

    

 

    

 

 


 

18.02.2010r.

 

 

„Klimat wieczna zagadka – Junior”

 

 

Dnia 18.02.2010r. w SOSW nr1 w Elblągu odbył się Szkolny Konkurs Ekologiczny pn. „Klimat wieczna zagadka – Junior”. W konkursie wzięły udział klasy pierwsze gimnazjum. Uczniowie pracowali w czterech dwuosobowych zespołach. Celem ogólnym było zapoznanie ze zmianami klimatu, wynikającymi z ludzkiej aktywności gospodarczej. Młodzież rozwiązywała krzyżówki i zagadki tematyczne, układała rozsypanki wyrazowe i puzzle obrazkowe, uzupełniała zdania z lukami. Wszystkie zagadnienia dotyczyły ochrony środowiska. Uczniowie zastanawiali się „Co szkodzi planecie, a co ją ratuje…?” W ramach podsumowania konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

 

                                                                                    Organizatorzy konkursu:

                                                                                         D. Kaszczuk

                                                                                         E. Dyczewska-Szulecka

 

 

 

   

 

   

 

 

 

 

 


 

18.11.2009 r.

 

Kontynuacją działań wspierających edukację ekologiczną był Powiatowy Konkurs Ekologiczny edycji 2009, który odbył się w SOSW nr 1 w Elblągu dnia 18 listopada pod hasłem- „ Klimat- wieczna zagadka”. Wśród uczestników znalazły się zaproszone do współpracy zespoły uczniowskie z zaprzyjaźnionych szkół: SP nr 8, SP nr 19, SP nr 18, SP nr 23, MOW z Kamionka Wielkiego. Głównym celem konkursu było zaznajomienie uczniów ze zmianami klimatu, będącymi wynikiem ludzkiej aktywności gospodarczej. Opracowane z myślą o uczniach karty pracy skoncentrowane były wokół następujących zagadnień:

  • Naturalne przyczyny nagłych zmian w ekosystemach.

  • Efekt cieplarniany.

  • Prawdopodobne skutki globalnego ocieplenia.

  • Kwaśne deszcze.

  • Ochrona terenów zielonych.

  • Zagrożenia wynikające z niszczenia lasów.

  • Zmiany w ekosystemach oceanicznych.

  • Źródła zagrożeń powietrza.

  • Nieodnawialne źródła energii a zanieczyszczenia środowiska.

  • Masowa produkcja żywności a ochrona środowiska.

Kluczowym zagadnieniem, towarzyszącym młodzieży podczas rozwiązywania kolejnych zadań, było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie:„Jakie niebezpieczeństwa niesie z sobą ocieplenie klimatu?” Uwieńczeniem zmagań uczniów była ekspresja plastyczna pt.„Co się może zdarzyć w wodzie, powietrzu i na ziemi w wyniku zmiany klimatu?”.

         Momentem szczególnym okazała się końcowa część konkursu, poświęcona ogłoszeniu wyników. Po wnikliwej analizie wyłoniono zwycięzców: I miejsce SP nr 8 , II miejsce MOW Kamionek Wielki, III miejsce SP nr 23. Wszystkim uczestnikom owej potyczki z ekologią doby XXI wieku wręczono dyplomy i atrakcyjne nagrody.

 

 

 

                                                                  Organizatorki:

                                                                  D. Kaszczuk

                                                                  E. Dyczewska- Szulecka

 

     

 

     

 

     

 

 


 

16 - 21.10.2009r.  

 

 

 „ ZIELONA SZKOŁA ”

 

 

W ramach działań wspierających edukację ekologiczną uczniowie klas I gimnazjum przy SOSW nr 1 w Elblągu uczestniczyli w „Jesiennej ekspedycji przyrodniczej” po ziemi kaszubskiej. Zajęcia odbywały się w Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie k/ Kościerzyny w terminie od 16 do 21 października 2009r. Celem wyjazdu uczyniono integrację uczniów opartą na dostarczaniu doświadczeń społecznych poprzez prawidłowe kształtowanie sfer rozwojowych i emocjonalnych. Na zajęciach psychoedukacyjnych młodzież uczyła się, jak radzić sobie ze złością i agresją, a tym samym jak postępować, aby uniknąć problemów i zapobiec wykluczeniu społecznemu. Uczniów zapoznano ze skutecznymi metodami przeciwdziałania patologii, między innymi poprzez prowadzenie zdrowego stylu życia, uprawianie różnych form czynnego wypoczynku, uczestniczenie w oryginalnych formach aktywności ruchowej. Wielką atrakcją okazały się zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, mecze zespołowe, których nadrzędną ideą był już sam udział, a nie jedynie i nie wyłącznie, rywalizacja i ostateczny wynik. Ulubionymi zajęciami uczniów była nauka jazdy kładami oraz poszukiwanie skarbów w lesie. Organizatorki wyjazdu zadbały, aby wszyscy podopieczni zostali obdarowani symbolicznymi nagrodami rzeczowymi.

 Program kaszubskiej jesieniady obejmował również zajęcia o tematyce ekologicznej i regionalnej. Uwieńczeniem pobytu w „Zielonej szkole” było zwiedzanie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie oraz Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Gimnazjaliści podziwiali osobliwości Kaszub wraz z przybyłym gościnnie nauczycielem biologii- panią E. Szulecką i członkami szkolnego ekozespołu.

W ramach zadań wynikających z priorytetów Ministra Edukacji Narodowej czuwano nad kształtowaniem wśród młodzieży umiejętności świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu zbiorowym oraz w zespole klasowym.

 

                                                                      

 

 Tu mieszkaliśmy                             Wycieczka do sklepu w Wygoninie 

 

 

 

Jedna z atrakcji - jazda kładami

 

 

W drodze powrotnej do Elbląga odwiedziliśmy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Skansen w Kościerzynie oraz Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

 

 

    

 

 

 Organizatorki:

                                                                       T. Lorentsen - wych. kl. Ia

                                                                       D. Kaszczuk- wych. kl. I b

 

 


 

 

19 - 20.09.2009r.

 

W dniach 19 – 20.09.2009 odbyła się wycieczka metodyczna nauczycieli SOSW  nr 1 w Elblągu pod hasłem: Wykorzystanie regionu Kaszub w edukacji ekologicznej i regionalnej. Był to dwudniowy wyjazd, w czasie którego nauczyciele poznawali atrakcyjne obiekty przyrodnicze, historyczne i kulturowe Ziemi Kaszubskiej. Celem wyjazdu była prezentacja walorów Kaszubszczyzny,  oraz przedstawienie sposobów ich wykorzystania w organizacji zajęć edukacyjnych. W trakcie wycieczki nauczyciele uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych: „Kaszubski da Vinci” – spotkanie z twórcą ludowym Józefem Chełmowskim”;  „Charakterystyka kolekcji ogrodu botanicznego w Gołubiu z uwzględnieniem zbiorowisk naturalnych Polski” ;„Prezentacja oferty edukacyjnej CEPR w Szymbarku”, a także zwiedzili szereg ciekawych zabytków przyrody i zabytków kultury Kaszub i Kociewia.

A jak było? Zobaczcie sami.

KALWARIA KASZUBSKA W WIELU

Wiele to wieś kaszubska położona nieopodal Chojnic nad jeziorem Wielewskim licząca obecnie ponad 1000 mieszkańców. Wieś słynie z Kalwarii (Sanktuarium), która została zbudowana w latach 1915-25 i jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Wielewska Kalwaria to 23 obiekty: 14 kaplic, 6 rzeźbiarskich dzieł, święte schody, ambona i Pustelnia. Inicjatorem i zarazem budowniczym był wielewski proboszcz ks. Józef Szydzik (żył w latach 1871-1939) zamordowany w Fordonie pod Bydgoszczą przez Niemców hitlerowskich na początku II Wojny Światowej. Autorem projektów architektonicznych, według których budowano wszystkie obiekty jest Monachijski architekt Teodor Mayr. Wszystkie budowle i rzeźby znajdują się wśród lasów pokrywających stoki Białej Góry nad Jeziorem Wielewskim. Przed i w czasie I Wojny Światowej zbudowanych zostało 8 kaplic - w tym najstarsza Kaplica Ogrójca poświęcona 15 sierpnia 1915 roku. Pozostała część obiektów Kalwarii Wielewskiej została wzniesiona w czasach powojennych.
Dzieła rzeźbiarskie w kaplicach wzniesionych po 1920 roku zawdzięczamy polskiemu artyście Wojciechowi Durkowi.

 

 

          

 

 Brusy-Jaglie - Kaszubski  Leonardo da Vinci

               

 

Brusach-Jaglie na Kaszubach można odwiedzić pracownię Józefa Chełmowskiego, artysty ludowego. W ogrodzie witają gości wielobarwne postaci starców, Kaszubów, świętych, zwierząt. Są to wyrzeźbione przez niego ule. Artysta chętnie oprowadza po swojej pracowni i dzieli się przemyśleniami o życiu. Jego rzeźby z drewna lipowego, obrazy na płótnie oraz szkle mają intensywne barwy.   Większość dzieł ma sentencje i komentarze artysty po polsku, szwedzku, arabsku i kaszubsku. Porusza w nich zagadnienia filozoficzne, moralne, religijne i patriotyczne. Artysta prowadzi dziennik, zapisuje zasłyszane opowieści, a w traktacie Tajemnice Świata Światów snuje rozważania o duszy, życiu i śmierci. Jego prace trafiły do prywatnych kolekcji na świecie i do muzeów w Bytowie, Toruniu, Bydgoszczy. 

 

 

   

 

 

 

 

Leśno  

 

 

 

 

Piękny kościółek w Leśnie rozczarował nas niegościnnym przyjęciem.

Ale architektura wspaniała. No może za bardzo zadbany, aby był źródłem romantycznych natchnień.

 

 

 

               Co my tu mamy?                   A, to kamienne kręgi w Odrach

 

 

A to już Dworek Kopla. Nasze „przytulisko”.

 

 

 

Zwiedzamy tu obiekty „Akademii Przygoda”

 

 

 

 

Jedziemy do Będomina

 

To wspomnienia z pobytu w Będominie latem, gdy toczyła się tu „Batalia Napoleońska"

 

 

 

„Rajski”  to mało dla określenia ogrodu botanicznego w Gołubiu

 

 

 

Szymbark – dzieje Gryfa Pomorskiego, tragiczne losy zesłańców na Syberię i historia kaszubskiego osadnictwa w Kanadzie to mocny akcent na zakończenie. 

 

               Ale „Domu do góry nogami”

               nie mogliśmy sobie odpuścić

 

 
 
 

Copyright © 2008 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr1 w Elblągu