BIP

OŚRODEK

STRUKTURA OŚRODKA

ORGANIZACJE

CERTYFIKATY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANERY

 

 

 

 

 

Kronika szkoły


[Rok 2008/2009] [Rok 2009/2010] [Rok 2010/2011] [Rok 2011/2012]

[Rok 2012/2013] [Rok 2013/2014] [Rok 2014/2015]


 

--- Rok szkolny 2012/2013 ---

 

 

 

27.06.2013r.

 

 

KONKURS „ MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”, czyli bezinteresowni bohaterowie z SOSW Nr 1 w Elblągu

 

 

     Konkurs „Młoda krew ratuje życie”, poświęcony propagowaniu krwiodawstwa, ma już swoją kilkuletnią tradycję. W roku szkolnym 2012/2013r. uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego Nr 1 w Elblągu uczestniczyli w X edycji zmagań, którym przyświecała szlachetna idea niesienia pomocy, idea, w której słowo klucz „krew” ma nieocenioną moc i wartość.

     Warunkiem formalnym uczestnictwa w konkursie jest fakt ukończenia osiemnastu lat, ale wszyscy dobrze wiemy, że to zbyt mało. Najważniejsza jest dobra wola i gotowość, a niejednokrotnie, wręcz decyzja natychmiastowa, tu i teraz, niesienia pomocy innym poprzez ofiarowanie czegoś wyjątkowego, osobistego. Wśród szkół ponadgimnazjalnych, podopieczni Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu, w liczbie 19 uczniów i 2 nauczycieli, mają się czym szczycić, ponieważ łącznie ofiarowali 22, 250ml tego życiodajnego płynu. Gratuluję Uczniom oraz Nauczycielom podjęcia tak ambitnego wyzwania. Mam nadzieję, że tego typu cenne działania i wspaniałe projekty będą w dalszym ciągu służyć drugiemu człowiekowi.

 

 

                                                                                    Leszek Iwańczuk

                                                                                    Dyrektor SOSW Nr 1

                                                                  

                                                                                   Marcin Sierzputowski

                                                                                   Koordynator działań      

 


 

 

 

26.06.2013r.

 

W II semestrze roku szkolnego 2012/2013 dzieci z klasy VIb i Igim uczestniczyły:

- w programie edukacyjnym Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w kinie Światowid

- w wycieczkach dydaktycznych do sklepu, ogrodu, na działkę

- samodzielnie sadziły rośliny oraz sporządzały kolorowe kanapki na uroczystości klasowe

- pilnie pracowały za zajęciach lekcyjnych

 

 

                                                                                               I. Nosarzewska

 

    

 

    

 

    

 

    

 

    

 

    

 


 

 

20.06.2013r.

CZWARTA EDYCJA FESTYNU „ZOBACZ UŚMIECH” już za nami...

     W czwartek, 20 czerwca uśmiech na dobre zagościł na terenach zielonych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu. A złożyło się na to wiele okoliczności. Tradycji musiało stać się zadość, bo już goście i gospodarze czekali...Integracja, szeroko i mądrze rozumiana, to temat żywotny, nad którym wciąż warto się pochylać, stąd motto przewodnie spotkania:

Uśmiechu nie zabraknie, bo i przyjaciół wiele...Czas wspólnej zabawy jednoczy ludzi, charaktery, odmienności i cele.” Słowa te są niejako dowodem naszej woli i gotowości do podejmowania w swych skromnych progach przyjaciół, dla których integracja zawsze i niezmiennie oznacza to samo, a więc tolerancję, poszanowanie odmienności, zrozumienie dla innych i od innych. Ten sam cel spotkania przyświecał zaproszonym gościom: dzieciom elbląskich przedszkoli oraz uczniom klas I- III szkół podstawowych, którzy licznie przybyli w oczekiwaniu wspólnej, pięknej zabawy.

   Czerwcową imprezę uświetniła swoją obecnością Inspektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu- Pani Maria Leszczyńska. Odwiedzili nas również dziennikarze internetowej gazety elblag.net oraz Pani Aleksandra Garbecka, reprezentująca gazetę „ Razem z Tobą”.

      Program festynu, tego roku niezwykle bogaty, obfitował w moc atrakcji i z pewnością okazał się dla wielu źródłem niezapomnianych wrażeń. Zresztą .., sami oceńcie: zamki dmuchane, trampolina, bańki mydlane, dziecięce twarzy malowanie, konkurs plastyczny na najbardziej uśmiechniętą twarz, akcje symulowane z udziałem służb: Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, Ratownictwa Medycznego, pies terapeuta w służbie dziecka, fotouśmiech, warsztaty z udziałem artysty plastyka Galerii El-Pana Arkadiusza Pasożyta, konkurencje sprawnościowe, zabawy i pląsy przy muzyce zespołu „Boys Dual Voice”, występy taneczne, wizyta harleyowca, wręczenie nagród za udział w konkursach: „Kwiaty w wazonie”oraz „Bezpieczne wakacje”- wizyta funkcjonariuszy K.M. Policji.

     U progu lata, w przeddzień wakacji, pełen uśmiechu i słońca dzień nabrał szczególnej nobilitacji,będąc niejako ukoronowaniem, uwieńczeniem całorocznych zmagań uczniów ze szkołą ,  przedszkolem. Wszystkiego dopełnił Dyrektor SOSW nr1-Pan Leszek Iwańczuk i ...szczęśliwy los loterii, który wskazał zwycięzcę nagrody głównej. Tym razem radiomagnetofon trafił do Konrada

z elbląskiego przedszkola.

                                                           Organizator:

                                                     Społeczność szkolno-uczniowska SOSW nr 1


 

 

 

21.06.2013r.

 

Specjalistyczny sprzęt do pracy Metodą Warnkego

od Członkiń Lions Club Elbląg Truso

 

 

 

W dniu 14 czerwca br. podczas uroczystego spotkania Członkinie Lions Club Elbląg Truso przekazały na ręce Pana Leszka Iwańczuka, Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Elblągu oraz Pani Urszuli Łopaciuk, psychologa placówki, specjalistyczny sprzęt do pracy Metodą Warnkego. Jest to jedna z najnowszych metod pracy diagnostycznej i terapeutycznej ukierunkowanej na usprawnianie procesów neurologicznych przetwarzania słuchowo-ruchowego i słuchowo-wzrokwo-ruchowego, która poprawia skuteczność nauczania technik szkolnych oraz stymuluje rozwój mowy. Najprawdopodobniej nasz ośrodek jest jedną z niewielu placówek w okolicy, która już od nowego roku szkolnego pracować będzie na tak specjalistycznym sprzęcie.

Cała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 1 w Elblągu jest wdzięczna wszystkim ofiarodawcom za wspaniałomyślność. Szczególne podziękowania należą się Pani dr Barbarze Pisarek – dotychczasowej Prezydent LC Elbląg Truso, której zrozumienie i determinacja w działaniu zaowocowały szansą na jeszcze lepszą jakość rewalidacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz Pani Dorocie Wcisła – obecnej Prezydent LC Elbląg Truso.

                                                                                                         Leszek Iwańczuk

     

     

    


 

 

"ŻYWA LEKCJA PRZYRODY"

 

28.05.2013r.

 

     Uczniowie zespołów edukacyjno- terapeutycznych szkoły podstawowej, gimnazjum i pdp uczestniczyli w „żywej lekcji przyrody”, a wszystko to za sprawą dobrze prowadzonej przez gdańskich instruktorów ornitologii, ptasiej ekipy. Tym razem role pierwszoplanowe przypadły specjalnie przystosowanym do pracy z dziećmi sokołom, sowom i jastrzębiom. Wśród nich prym wiódł sokół wędrowny Harry, a puchacz bengalski Hugo, nie chcąc pozostawać w cieniu, zaskakiwał publiczność ptasim wigorem i temperamentem. Sowa płomykówka Fiona, syczek białolicy Koko i pustułka amerykańska Hektor dopełniły reszty...Na sali panowało skupienie i pełna koncentracja, jednych z uwagi na ciekawość poznawczą, innych...na wypadek koniecznej ewakuacji... Co, ku zadowoleniu gospodarzy i gości, nie było potrzebne...

     Zajęcia, oprócz wiadomości na temat trybu życia i zwyczajów ptaków,     dostarczyły uczniom niezapomnianych wrażeń, bo i niecodzienny to widok latających nad naszymi głowami żywych okazów, w sali gimnastycznej budynku szkolnego. Uczniowie i nauczyciele, z nienaganną starannością, każdy z sobie dobrze znanego powodu.., udawali drzewa, uczestnicząc w  pokazie manewrowania  jastrzębia między przeszkodami.

     Spotkanie okazało się na tyle interesujące dla obu stron, że dzieciom było smutno rozstawać się z ptakami, a błyskotliwa przedstawicielka sowiego rodu-pustułka, nie bez kozery-już w mitologii- symbol mądrości, najwyraźniej to spostrzegła i uparcie opierała się rozstaniu...

 

                                                                                     

                                                                                Organizatorki:  

                                                                                            S. Sroczyńska

                                                                                           M. Zalewska

 

    

 

    

 

    

 


 

23.05.2013r.

 

 

„WIELKA MAJÓWKA” w SOSW nr 1 w Elblągu

 

 

     Dzieci i młodzież Ośrodka po raz kolejny uczestniczyły w majowych obchodach Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. Tradycyjnie, miejscem sportu i rekreacji  był Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, czyli wszystkim dobrze znana Bażantarnia. W takim osobliwym miejscu nie można było pozbawić uczniów smaku pokonywania kolejnych odcinków szlaku  czerwonego i zielonego w ramach marszu na orientację w terenie. Zdobywanie punktów kontrolnych drogą wnikliwej analizy instrukcji kartograficznej rozbudziło zamiłowania turystyczne nawet wśród najmłodszych, którzy… spisali się na medal! Wigoru i radości nie zabrakło również podczas konkurencji rekreacyjno-sprawnościowych na kolejnych stacjach oraz w siatkówce, nauczyciele kontra uczniowie i odwrotnie. Wiele atrakcji dostarczyła obecność pracowników Służby Celnej z Braniewa, którzy w pakiecie niespodzianek serwowali: przejazd specjalnie wyposażonym autem, prezentację sprzętu służbowego oraz pokaz tresury Maksa, którego już za sam psi widok polubili, zwłaszcza najmłodsi…  Bezkonkurencyjny okazał się również bufet, którego daniem głównym była kiełbasa pieczona przy ognisku i wyborny świeży chleb. Biesiadowaliśmy, a co niektórzy nawet podrygiwali…, przy popularnych hitach muzyki radiowej „ESKI”… 

                                                                                            

                                                                                            Organizatorzy:

                                                                                                         M. Kliks

                                                                                                         M. Patecka

                                                                                                           J. Hryniewicz

                                                                                                          G. Jaworski

 


 

 

21.05.2013r.

 

Zapowiedz kampanii edukacyjnej

Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

 


Z okazji Międzynarodowego Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci, Marek Michalak zapowiedział kampanię edukacyjną Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Jej celem jest promocja telefonu zaufania wśród najmłodszych, uczulenie dzieci na to, że nikt nie ma prawa łamać ich podstawowych, zagwarantowanych w konwencji praw oraz  uświadomienie im, gdzie mogą szukać pomocy w razie pojawienia się problemu. Kampania ruszy w czerwcu. Na stronie Rzecznika Praw Dziecka uruchomiona zostanie specjalna zakładka, w której do pobrania będą materiały dla pedagogów i opiekunów, niezbędne do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych związanych z tematem.

 

Poniżej zapraszamy do obejrzenia spotu promującego kampanię.

 

 

 

 


21.05.2013r.

„Ratujemy i uczymy ratować”

 

     Dnia 21.05.2013r. uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli  w spotkaniu pn. „ Dbam o bezpieczeństwo swoje i innych. Pierwsza pomoc”. Nasi podopieczni poznali podstawowe czynności, towarzyszące akcji ratowania życia, analizowali kolejne etapy tzw. „ łańcucha przeżycia”, utrwalali telefony alarmowe, ucząc się wzywać pomoc w sytuacjach zagrożenia. Nabyli umiejętność opatrywania ran i resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a to już za sprawą zaproszonych gości : pielęgniarki szkolnej - p. Krystyny Skolimowskiej i ratownika medycznego - p. Michała Biruka.   Końcowym akcentem spotkania było ogłoszenie konkursu plastycznego pn. „ Bezpieczne wakacje”, którego rozstrzygnięcia spodziewać się należy podczas festynu integracyjnego „Zobacz uśmiech”, co już niebawem.., dn. 20 czerwca.

                                                                                             

                                                                                    Organizatorzy:

                                                                                               E. Łukaszewska

                                                                                               B. Maj

 

    

 

    

 

    

 

 


20.05.2013r.

Konkurs Wiedzy Czytelniczej  

Uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej  uczcili konkursem ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI. Musieli wykazać się wiedzą z zakresu znajomości lektur , ich autorów i bohaterów, rodzajów i  gatunków literackich  oraz umiejętności językowych, wynikających z oczytania. Patronem tegorocznego konkursu był   Julian Tuwim , którego imieniem   polski  Sejm nazwał rok 2013. Nie mogło więc zabraknąć wskazywania  czy analizy interpretacyjnej wierszy Juliana Tuwima. Najlepszymi okazali się :   

w gimnazjum

w szkole zawodowej

1.  N. Szeporda  kl. 3B

1. M. Asztemborski  kl. 3 tapicer

2.  I. Woźniak kl. 2 B

    2. S. Burczyk kl. 2 stolarz

3.  K. Potorska  kl.2A

3.  P. Konopska kl. 2 kucharz

4.  P. Kasprzyk kl. 3 stolarz

Organizatorkami  zajęć były  nauczycielka języka polskiego Ewa Bida i  bibliotekarz  D. Szablewska.


20.05.2013r.

ŚWIĘTA KSIĄŻKI …ciąg dalszy…

     W ramach obchodów ŚWIATOWEGO  DNIA  KSIĄŻKI uczniowie klas  przysposabiających do pracy uczestniczyli w zajęciach  multimedialnych pt.  „Historia pisma i książki”. Młodzieży przybliżono powstanie i rozwój tych wynalazków na przestrzeni wieków oraz ich znaczenie dla rozwoju cywilizacji, nauki i edukacji ludzkości. Organizatorem zajęć była p. D. Szablewska- bibliotekarz .

 

 


 

09.05.2013r.

 

„Majówka na wsi”

 

     Dzień 09.05.2013 r. okazał się szczególnie atrakcyjny dla podopiecznych DPS oraz grupy dzieci z klasy autystycznej, prowadzonej przez p. Joanna Kijowską. Organizatorki wycieczki do Wilkowa, panie: E. Skorek i D. Morawska pozyskały fundusze na wynajem autokaru niskopodłogowego. Program imprezy obejmował grillowanie na świeżym powietrzu, jazdę konną oraz zabawy z psami terapeutami. Wycieczka dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń, a przejazd autokarem okazał się nie lada przygodą… Na twarzach dzieci gościł pełen radości uśmiech, a potrawy przygotowane wspólnym wysiłkiem okazały się wyborne…, dziękujemy.

                                                                                                                                           

                                                                                             Organizatorzy:

                                                                                                         D. Morawska

J. Kijowska -Lasek

 

 

    

 

    

 

    

 

 

 

 


 

27.04.2013r.

„POLA NADZIEI” edycji 2013 r.

 

 

      Akcja charytatywna na rzecz elbląskiego Hospicjum odbyła się w Ośrodku w ramach XV Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Inicjatorami byli członkowie Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości i Koła PCK przy SOSW nr 1 w Elblągu. W szlachetne dzieło pomocy elbląskiemu hospicjum zaangażowała się cała społeczność szkolna: uczniowie, nauczyciele, pracownicy. Działania charytatywne trwały cały kwiecień, a dzień 27.04. był uwieńczeniem wszelkich starań. Dowodem wielkiej empatii na potrzeby pensjonariuszy hospicjum były kolejne akcje: 

  • w ramach wolontariatu, młodzież szkoły zawodowej kwestowała na terenie miasta na rzecz hospicjum, ofiarowując symbolicznego żonkila osobom szczególnie wrażliwym na potrzeby ludzi chorych     i starszych;

  • uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych uczestniczyli na Placu Jagiellończyka w konkursie pn. „Jubileuszowy baner na XX-lecie Hospicjum Stacjonarnego w Elblągu”, zajmując II miejsce;

  • na terenie szkoły zorganizowano konkursy, których motywem przewodnim były kolejno:

- najładniejszy kwiatek wiosenny wykonany dowolną techniką,

- jubileuszowy baner na XX-lecie Hospicjum Stacjonarnego w Elblągu,

- najfajniejsze przebranie w kwiata żonkila;

  • społeczność szkolna zaangażowała się w żonkilową kwestę, ofiarowując na rzecz hospicjum samodzielnie wykonane prace plastyczne „Kwiaty wiosenne” i ciasta, które można było zakupić za symboliczne coś niecoś…

Wszystko to namacalny dowód humanitaryzmu jednego człowieka względem drugiego… w cierpieniu i potrzebie.

 

                                                                        Opiekunowie szkolnej akcji   

                                                                    I. Nosarzewska

                                                                   E. Łukaszewska

 

    

 

    

 

    

 

    

 


 

26.04.2013r.

 

Wizyty u Kopernika ciąg dalszy…

 

     Idąc za przykładem swych młodszych kolegów, uczniowie klas pdp również postanowili odwiedzić miasto twórczych odkryć światowej sławy Mikołaja…Zwiedzając Frombork, nie można było odmówić sobie podziwiania urokliwego widoku na Zalew Wiślany… A udało się i więcej dostrzec..: rybaków powracających z połowu, etapy przechowywania złowionych ryb, czy  towarzystwo ptactwa wodnego. Szczególnie przytulnym miejscem okazała się restauracja, w której obok staropolskiej gościnności, czekało na uczniów małe wyzwanie…Samodzielnie składaliśmy zamówienia, zgodnie z kulinarnymi upodobaniami. Pełni sił mogliśmy stawić czoło porcji wiadomości, którą przygotowało dla nas miejscowe Planetarium. Tu, seans z udziałem gwiazd, Ziemi i innych planet oraz asteroidy, w roli  bohaterów głównych i drugoplanowych , wywarł  ogromne wrażenie. Głos lektora i muzyka, dopełniły swego, potęgując nastrój tajemniczości, a sądząc po minach co niektórych, również grozy… Duże zainteresowanie wzbudziła wystawa meteorytów, o których ostatnio głośno… Po takiej serii niecodziennych atrakcji, pełni niezapomnianych wrażeń, wróciliśmy do domu, by tam wspominać wydarzenia… rodem z kosmosu.

                                                                                                                                            

                                                                                Organizatorzy:

                                                                                           I. Kochanowska

                                                                                         K. Kaszewska

                                                                                         M. Łokuciewska

 


 

25.04.2013r.

 

W odwiedzinach  u  Mikołaja Kopernika...

 

     Dnia 25 kwietnia 2013 r. uczniowie zespołów I c, II/III a, II/III b, IV uczestniczyli w wycieczce integracyjnej do Fromborka. Zwiedzili kompleks tamtejszych zabytków oraz wzięli udział w seansie ,,Sondowanie Układu Słonecznego” w miejscowym Planetarium.

     Podczas wizyty w mieście sławnego astronoma nie mogło oczywiście zabraknąć,.. wspólnego z gospodarzem, pamiątkowego zdjęcia przy pomniku.

     Zgłodniałych uczestników wycieczki gościła restauracja ,,Pod Wzgórzem”, serwująca przepyszną pizzę na kukurydzianym spodzie. Miłośnikom tego rodzaju eksperymentów kulinarnych, polecamy...

 

    

 

    

 

    

 

 

                                                                                       Organizatorzy:

                                                                                                          Ewa Łukaszewska

                                                                                                          Anna Wojtowicz

                                                                                                          Beata Maj

                                                                                                          Katarzyna Pietrzyńska

 


 

24.05.2013r.

Jak  obchodziliśmy Święto Ziemi…

 

     Dnia 24.04. uczniowie klas pdp uczestniczyli w konkursie zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Podczas ekologicznych zmagań nieoceniony okazał się poradnik, dzięki któremu młodzież analizowała, jak dbać o środowisko naturalne.

     Młodzi ekolodzy sprostali konkurencjom konkursowym, sprawnie układając puzzle w logiczną całość, odgadując hasła krzyżówki tematycznej, czy tajemnice pewnej wykreślanki…Hasła propagujące ochronę drzew i lasów też nie okazały się szczególnie trudne. Co najważniejsze, uczniowie znali odpowiedź na pytanie kluczowe, dlaczego segregujemy śmieci? Wiedzieli również, do jakich pojemników je wrzucamy,,, „Worek z pomysłami”, jako recepta na różne propozycje dbałości o planetę Ziemię, nie przysporzył żadnych problemów. Organizatorom nie pozostawało, więc  nic innego, jak tylko gratulować, wręczając order ekologa i marchewkę- symbol zdrowej żywności.

 

    

 

    

 

    

 

                                                                             Organizatorzy:

                                                                                            K. Kaszewska

                                                                                              I. Kochanowska

                                                                                            M. Łokuciewska

 


 

12.04.2013r.

 

I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY nt. UZALEŻNIEŃ

 

Mija 10 lat, odkąd w naszej szkole rozpoczęto realizowanie treści z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki zachowań ryzykownych I i II stopnia. Zagadnienia te są zgodne z założeniami Szkolnego Programu Profilaktyki oraz sugestiami Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym czasie młodzież zapoznała się z treściami scenariuszy Merrill Harmin - „Lepszy od tabletek”, Piotr Fijewski- „Nieruchome światło”. Uczestniczyła w różnorodnych zajęciach edukacyjno-profilaktycznych, w których wykorzystywano metody aktywne. Wielu uczniom zapewniono wsparcie grup samopomocowych Al-Ateen i DDA.

Młodzież Ośrodka systematycznie poszerza swoją wiedzę i nabywa umiejętności z zakresu komunikacji społecznej. Poznaje czynniki, reguły oraz mechanizmy rządzące w rodzinach dysfunkcyjnych.

Poziom nabytych wiadomości i kompetencji wychowankowie mogli sprawdzić 12 kwietnia 2013r. podczas I Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy nt. Uzależnień pod hasłem „Wybieram wolność”. W konkursie wzięli udział uczniowie gimnazjum i szkoły zawodowej przy SOSW nr 1 oraz młodzież ze Środowiskowego Hufca Pracy w Elblągu. Wszyscy uczestnicy byli i są beneficjentami programu edukacyjno-profilaktycznego pn. „Kieruj i ciesz się swoim życiem” oraz zajęć warsztatowych- „Bądź prawdziwym i wolnym”. Laureatką konkursu okazała się uczennica kl. II a gimn.- Monika Chojnowska. II miejsce zajął uczeń kl. I stolarz- Sebastian Obremski, III miejsce przypadło uczennicy kl. I stolarz- Joannie Sobotce, natomiast na IV miejscu uplasowała się wychowanka kl. I gimnazjum Środowiskowego Hufca Pracy- Anna Mackiewicz. Zwycięzcom gratulujemy…

 

 

                                                 Pomysłodawca i organizator:

                                                                       pedagog Ośrodka – Jarosław Karczewski

 

 

    

 

    

 

 


 

12.04.2013r.

 

PROJEKT EDUKACYJNY

pn. „ WYSOCZYZNA ELBLĄSKA- tajemnicza kraina”

 

     Dnia 12.04. odbył się w szkole konkurs wiedzy pod hasłem „Wysoczyzna Elbląska- tajemnicza kraina”, zorganizowany  w ramach projektu edukacyjnego pod tym samym tytułem. W konkursie wzięło udział 20 uczniów gimnazjum, a koordynatorkami były panie od biologii i historii: Ewa i Grażyna. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą nt. historii regionu, walorów turystycznych oraz odszukać informacji skoncentrowanych wokół omawianego zagadnienia. Jednym ze zmagań konkursowych było zredagowanie pozdrowień z Wysoczyzny, promujących region i okolice. Gościem spotkania była pani Jolanta Marcinkowska- pracownik Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Przedmiotem oceny konkursowej była ceramika regionalna wykonana przez uczniów gimnazjum. Najładniejsze  naczynie to wytwór ekspresji plastyczno- technicznej uczniów klasy III b.

     Liderką konkursu została Natalia Szeporda z kl. III b. Miejsce II zajęła Iwona Woźniak- kl. II b, a miejsce III –Monika Chojnowska z kl. IIa.

    

                                                                                                                                             

                                                                                               Organizatorzy:

                                                                                                     G. Dworzyńska

                                                                                                     E. Dyczewska- Szulecka

 

   

 

   

 

   

 


 

 

09.04.2013r.

 

Seminarium w SOSW

Szanowni Państwo, 

     W dniu 9 kwietnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Elblągu /ul. Kopernika 27/ odbyło się seminarium poświęcone tematyce doradztwa zawodowego dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Seminarium odbyło się pod hasłem "Uczeń o specjalnych potrzebach edukacyjnych -kształcenie, zawód, praca"
 
W programie seminarium:
-prezentacja multimedialna SOSW nr 1 w Elblągu,
-prezentacja zajęć edukacyjnych i rewalidacyjnych przez nauczycieli Ośrodka,
-dyskusja moderowana nt. „.Przygotowania do zawodu osób niepełnosprawnych - możliwości i ograniczenia" -p. mgr Marlena Szwemińska, konsultant w W-MODN w Elblągu,
-wykład nt. "Perspektywa odnalezienia się na rynku pracy osób niepełnosprawnych"- p. mgr Beata Wrzosek, ERKON.
 
     Konferencja wpisała się w Wojewódzki Program Zewnętrznego Wsparcia Szkół w Realizacji Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego, którego inicjatorem jest Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty w Olsztynie.
 
     W uznaniu owocnej współpracy, dziękujemy W-MODN w Elblągu oraz powiatowym koordynatorom doradztwa zawodowego, p. dr Danucie Oleksiak oraz p. mgr Magdalenie Puch.
 
     Obecność pedagogów, doradców zawodowych i wszystkich państwa zainteresowanych, dobrem ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych dowodzi wagi problemu i potrzeby pochylania się nad nim .

 

Izabela Leszner-Szatkowska
SOSW nr 1 w Elblągu

 


 

 

 

 

27.03.2013r.

 

BENEFIS Mirosława Borzęckiego

       Po 37 latach pracy odchodzi na emeryturę kierownik Grup Wychowawczych, zasłużony dyrektor SOSW nr 1 – pan Mirosław Borzęcki. Pedagog, który zapoczątkował funkcjonowanie Ośrodka, a swym zaangażowaniem i doświadczeniem sprawił, że ten wkrótce rozkwitł… 

       Z tej okazji urządzono mu benefis. Było wiele przemówień, podziękowań, kwiatów i zabawnych prezentów, a wśród nich, co oryginalniejsze: szlafmyca , aby w końcu, bez pośpiechu do pracy, dobrze się wyspać oraz koszulka do ćwiczeń, by zbytnio nie przybrać na wadze…

       Z myślą o Dostojnym Jubilacie przygotowano prezentację multimedialną, opatrzoną serią wspomnień z udziałem szerokiego grona nauczycieli współpracujących na przestrzeni lat. Nie zabrakło również dowcipnych komentarzy, ale tylko tych w dobrym tonie. Największym wyzwaniem okazał się test pamięci, złożony z nader trudnych i podchwytliwych pytań. Tu, drogą retrospekcji, nasz honorowy gość musiał uczestniczyć w podróży w czasie.., aby sprostać  nie lada trudnościom, które organizatorzy benefisu dla niego zgotowali…  Tłumacząc, że to już tak profilaktycznie, dla pewności, że byliśmy dla Niego ważni i będzie o nas pamiętał…

        Uroczystość uświetniły znane przeboje, które w wykonaniu rodzimych „Koperniczków”, tego dnia szczególnie pięknie brzmiały... Jednak serca wszystkich zgromadzonych najbardziej poruszyła, specjalnie na tę okazję przygotowana piosenka, autorstwa wieloletniego pracownika i przyjaciela, Pani Grażyny Jędrzejczak. Akompaniament gitary, ciepłe słowa i przystępna linia melodyczna, dopełniły reszty, zachęcając do śpiewu całą widownię…

        Było wesoło, serdecznie, a niejednemu zakręciła się łza w oku…

    

 

    

 

    

 

    

 

    

 

    

 

 


 

10.04.2013r.

 

Lekcja segregowania, czyli z wizytą w Zakładzie  Utylizacji Odpadów…

 

    Klasy gimnazjalne zet.: Ib i Ic oraz IIIa i IIIb, pod opieką swoich wychowawczyń i praktykantki  uczestniczyły w wycieczce do Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu. W ten sposób włączyliśmy się w realizację programu ekologicznego, jak również wyraziliśmy chęć poznania „dalszych losów śmieci”, które sami wytwarzamy.

    Lekcja, podczas której poznaliśmy sposoby segregacji i utylizacji odpadów rozbudziła naszą ciekawość dotyczącą recyklingu, czyli przetwarzania śmieci na nowe produkty użytkowe. Dowiedzieliśmy się, iż 90 % odpadów w elbląskim ZUO zostaje zużytych do przetwarzania, a tylko 10 % jest składowana na wysypisku. Jest to niewątpliwie duży sukces zakładu. Wszyscy więc powinniśmy przyczynić się do rozwiązania „śmieciowego problemu” i dołączyć do grona mieszkańców naszego miasta, segregujących śmieci.

                                                                                                                                        

                                                                                                                                         

                                                                                         

                                                                            G. Tumanowska

                                                                            M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                             S. Sroczyńska         

                                                                            M. Zalewska

                                                                            K. Rybicka      

 

    

 

    

 


 

04.04.2013r.

 

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

w Bibliotece Miejskiej, im. C. Norwida przy ul. Słonecznej.

 

      Klasy: I b, I c gim. zet. uczestniczyły w ciekawej formie lekcji bibliotecznej pn. „ O żabkach w czerwonych czapkach”.

      Pani Bożena Chudon wzbogaciła zajęcia czytelnicze ciekawą formą zajęć plastycznych.

Lektura książki pt. „O żabkach w czerwonych czapkach”, autorstwa H. Belcherowej, stała się inspiracją do przedstawienia metodą origami postaci żabek, bohaterek przygody z przebiegłym bocianem. Barwne prace, wraz z ich autorami, uwiecznione zostały licznymi fotografiami.

      Pani Bożenie bardzo dziękujemy za ciekawą formę zajęć bibliotecznych, a z zaproszenia na kolejne spotkanie z książką, z przyjemnością skorzystamy.

 

                                                                                                 M. Kowalczyk – Zielonka

                                                                                                 G. Tumanowska

 

   

 

   

 

 


 

26.03.2013r.

 

TO JUŻ KOLEJNA EDYCJA SZKOLNEGO DYKTANDA

 

     Tradycja przysłowiowego „za pan brat z ortografią” sięga wśród uczniów gimnazjum i szkoły zawodowej roku 2002. Każdorazowo treść dyktanda korespondowała tematyką z aktualnie omawianymi zagadnieniami, które były przedmiotem szczególnej uwagi i poznania uczniów w danym roku szkolnym. Tak więc, pisaliśmy już , m. in. o ekologii, o Elblągu- naszej Małej Ojczyźnie, o Małyszomanii,  o spóźnionym Hubercie czy zachowaniu podczas przerw …

     Tego roku szkolne zmagania z ortografią skoncentrowane były wokół tematu: „Wysoczyzna Elbląska- tajemnicza kraina” w związku z realizacją projektu edukacyjnego przez uczniów klas II gimnazjum. W ortograficznej potyczce z historią regionu Elbląga i okolic uczestniczyło łącznie 39 uczniów. Jak w każdej dziedzinie, w ramach dobrze rozumianej rywalizacji, udało się wyłonić zwycięzców. Wśród laureatów, na szczeblu gimnazjum, wszystkich pozytywnie zaskoczył najmłodszy- Damian Doliński(kl. I a)-  I m-ce, Kamil Grzesiak( kl. III b)- II m-ce, Monika Chojnowska-(kl. II a)III m-ce. 

     W szkole zawodowej najlepsi okazali się: Łukasz Pieczywek(kl. I kuch.)- I m-ce, Ryszard Stanisz(kl. III stol.)- II m-ce, Marta Staszak(kl. III kal.)- III m-ce.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom dyktanda, najlepszym wręczymy wkrótce pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

 

                                                                                                                                            

                                                                                    Organizatorki:

                                                                                             E. Bida

                                                                                            W. Palkowska

                                                                                             G. Tumanowska

                                                                                              T. Jankowska

                                                                                              D. Szablewska

                                                                                   E. Pardo

 


 

26.03.2013r.

 

 

Spotkanie wielkanocne

 

     

      Klasy I b, c gimnazjum zet. pod czujnym okiem pań: G. Tumanowskiej i  M. Kowalczyk – Zielonki , zorganizowały spotkanie wielkanocne. W życzliwej i świątecznej atmosferze spożywano potrawy, oczywiście z jajkiem w roli głównej. Nie zabrakło też wielkanocnych bab…eczek, które sprawiły, iż poczuliśmy przedsmak prawdziwych świąt Wielkiej Nocy.

      Każdy podopieczny opowiadał o świątecznych zwyczajach w swoim domu, nie zabrakło też wspomnień z zeszłorocznego śmigusa-dyngusa, na którego niecierpliwie czekają, zwłaszcza chłopcy. Przestrogi wychowawczyń o rozważnej, mokrej zabawie dopełniły rozmowy o polskich tradycjach związanych z Wielkanocą.

      Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs pod nazwą „Palma wielkanocna”, w którym brały udział klasy gimnazjum zet. : I b, I c, II a, II c, III a, oraz VI b szkoły podst. Palmy okazały się niezwykle oryginalne, kształtem przypominające kurpiowskie i łowickie. Wprawiły w zakłopotanie wybredne jury, które postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników okolicznościowym dyplomem i „zajączkową” czekoladą.

 

                                                                               Organizatorzy:

                                                                                       Magdalena Kowalczyk-Zielonka

                                                                                       Grażyna Tumanowska

 

 

 

   

 

   

 

 


 

22.03.2013r.

Obieżyświat, czyli z wizytą w Redakcji „Dziennika Elbląskiego”.

W myśl słów:„Kto pyta, nie błądzi…”uczniowie klas pdp odwiedzili członków zespołu redakcyjnego „Dziennika Elbląskiego”. Redaktor naczelna-pani Sylwia Warzechowska zaznajomiła młodzież z tajnikami dziennikarskiej profesji. A było, czego słuchać, bo jest to, jak się okazuje, nie lada wyzwanie…Jak funkcjonuje internetowy serwis, jakie są kolejne etapy powstania artykułu prasowego, co jest przedmiotem treści i uwagi odbiorców...? Te i inne pytania zaspokoiły ciekawość uczniów, ukazując odpowiedzialną, a jednocześnie nader interesującą, pracę dziennikarza. Stanęliśmy na wysokości zadania, mądrze i dojrzale pytając o to, co dotychczas pozostawało jedynie w domyśle, nieznane…

Miło było u źródeł usłyszeć o wizycie znanej restauratorki- p. Magdy Gessler, specjalistki „kuchennych rewolucji”, która przybyła z odsieczą do jednej ze staromiejskich restauracji. Znana z telewizyjnego programu celebrytka, gościła w „Viki Lektiko”, na tle którego postanowiliśmy, jednym pstryknięciem aparatu cyfrowego, upamiętnić wycieczkę poznawczą.

                                                                                                                                            

 

                                                                                              Organizatorzy:

                                                                                                          K. Kaszewska

                                                                                                          I. Kochanowska

                                                                                                        M. Łokuciewska

 

    

 

    

 


 

 

21.03.2013r.

 

 

Powitaliśmy wiosnę…

    ...choć ona do nas wcale jeszcze nie przyszła… Mimo wszystko czujemy jej obecność i niecierpliwie na nią czekamy. Symbolicznie utopiliśmy marzannę, wznieśliśmy okrzyki, które miałyby przyspieszyć jej przybycie, a nawet ozdobiliśmy gabinety lekcyjne, dobrze jej znanymi zwiastunami-wiosennymi kwiatami. Wśród kolorowej dekoracji nie zabrakło również owych symptomów wiosny, przed którymi niemałe wyzwanie …budowy ptasich gniazd. Aby gościa godnie podjąć, przygotowaliśmy „kolorowe” kanapki, które ze smakiem wspólnie spożyliśmy…

                                                                                     

                                                                                Klasy gimnazjum zet

                                                                                    z wychowawcami

                                                                                           M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                            S. Sroczyńska

                                                                                            G. Tumanowska

                                                                                           M. Zalewska

                                                                                             I. Nosarzewska

 

    

 

    

 


 

 

21.03.2013r.

 

WIOSNA W NASZEJ SZKOLE

 

Dnia 21 marca do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zawitała długo oczekiwana Pani Wiosenka- postać pierwszoplanowa przedstawienia pt. „Przyszła wiosna”. Za sprawą aktorskich zmagań klas: II / III a oraz VI a uczniowie poszukiwali symptomów jej nastania w świecie przyrody, widocznych w inscenizacji. Po udanych próbach zmierzenia się z owymi zwiastunami tej jedynej i niepowtarzalnej w ciągu roku pory, przyszedł czas na zagadki tematyczne. A tu, pozytywnie zaskoczyliśmy obecną na spotkaniu Dyrekcję Ośrodka…W nagrodę, w myśl słów piosenki Marka Grechuty, możemy śmiało zaśpiewać: „ Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty…” Uwieńczeniem imprezy, inaugurującej kalendarzowy debiut tegorocznej wiosny, był uroczysty korowód, towarzyszący marzannie w jej symbolicznej wędrówce do morza…Nieodzownym elementem owego pożegnania Pani Zimy była oprawa muzyczno-wokalna, a to już zasługa pani Oli i jej cudownego sprzętu…,dzięki któremu słowa: „ Precz zimo zła, niech nam wiosna słońce da…” nabrały magicznej mocy, niosąc z sobą wiosennego ciepła powiew. Zatem, cieszmy się nim…

 

 

                                                                                     Organizatorzy:

                                                                                                  A. Wójtowicz

                                                                                                  B.  Karpińska

                                                                                                  K. Pietrzyńska

                                                                                                  A. Światkowska

 

 

   

 

   

 

   

 

   

 


 

15.03.2013r.

 

XI Targi  Szkół Ponadgimnazjalnych 

 

14-15 marca 2013r.  w Zespole Szkół Mechanicznych w Elblągu odbyły się  XI Targi  Szkół Ponadgimnazjalnych. 
Podczas tegorocznych targów ofertę edukacyjną zaprezentowało 16 szkół ponadgimnazjalnych,  w tym po raz pierwszy, nasza placówka - Specjalny Ośrodek  Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Elblągu.
Wszyscy odwiedzający mieli szansę dowiedzieć się,  jaką bogatą ofertą edukacyjną dysponuje nasza  szkoła, a także jakie panują w niej zwyczaje. Pani psycholog Urszula Łopaciuk pomagała  nie tylko rozwiać  wątpliwości zainteresowanych , ale także udzielała odpowiedzi na  nurtujące ich pytania.. Uczestników targów szczególnie przyciągał smakowity poczęstunek (kruche ciasteczka oraz koreczki serowe) przygotowany przez uczniów klasy II kucharz ZSZ pod kierunkiem Pani Gabrieli Terlikowskiej
Informacje o naszej szkole można znaleźć w Internecie, ale niczym nie zastąpimy kontaktu bezpośredniego.

 

                                                                                   Organizatorzy:

                                                                                            G. Jędrzejczak,

                                                                                            T. Jankowska,

                                                                                            U. Łopaciuk,

                                                                                            G. Terlikowska,

                                                                                            P. Zabłocki

 

    

 


 

 

27.02.2013r.

KONKURS WIEDZY O ELBLĄGU    

 

Dnia 27 lutego reprezentanci klas pdp zmierzyli się z kolejną partią wiedzy na temat Elbląga- swej Małej Ojczyzny. Praca przebiegała w czterech zespołach. Zadaniem uczniów było kolejno:

-ułożyć hasło rozsypanki wyrazowej, które przekazem merytorycznym korespondowało z prawdą historyczną: „68. rocznica zdobycia Elbląga”;

-przedstawić herb i flagę miasta w oparciu o układankę puzzlową;

-rozwiązać krzyżówkę tematyczną;

- skojarzyć ilustracje zabytków i obiektów miejskich z odpowiednią etykietą;

- rozwiązać test, sprawdzający poziom wiedzy o rodzinnym mieście;

- wykazać się orientacją podczas pracy z mapą Polski ze szczególnym uwzględnieniem położenia Elbląga i okolic oraz ustaleniem nazw województw sąsiadujących.

     Podczas spotkania uczestnicy zgłębiali również tajemnice legend elbląskich, poszukując z wielkim zapałem owego ziarnka prawdy…

     Organizowany rokrocznie konkurs cieszy się wśród podopiecznych popularnością, czego dowodem jest aktywny udział i zaangażowanie w pokonywaniu wciąż nowych zróżnicowanych zadań skoncentrowanych wokół tematu: „Elbląg- moje miasto”.

                                                                                  

           

                                                                                      Organizatorzy:

                                                                                                     K. Kaszewska

                                                                                                       I. Kochanowska

                                                                                                     M. Łokuciewska

 

   

 

   

 

   

 


 

12.02.2013r.

 

KOLOROWY  BAL  2013

 

 

     Dzień 12. lutego upłynął uczniom szkoły podstawowej pod znakiem karnawałowego szaleństwa. Tego dnia na szkolnym korytarzu najmłodszych królowały barwne stroje bajkowych postaci, skoczna muzyka, słowem iście karnawałowy nastrój…W przerwach, między wyczerpującymi tańcami, podczas prezentacji multimedialnej, uczniowie poznawali zawiłe losy Andersenowej „Calineczki”.  Aby zapewnić uczniom stały dopływ wciąż nowych sił witalnych nie zapomniano o słodkim bufecie, a to już zasługa rodziców i opiekunów. Wśród pląsów i przebogatych doznań muzyczno- tanecznych nie mogło też zabraknąć miejsca na ocenę walorów estetycznych… Otóż, tegoroczną królową balu została uczennica VI zespołu edukacyjno-terapeutycznego – Kasia Kurpik, a zaszczytny tytuł króla balu przypadł uczniowi I  zespołu edukacyjno-terapeutycznego- Kacprowi Adamskiemu. Zwycięzcom gratulujemy! Jury nie pominęło również pozostałych uczestników balu. Wręczono wiele wyróżnień za pomysłowe i oryginalne stroje, fantazję i nietuzinkowy wizerunek na czas balu.

     Słowa uznania należą się rodzicom i opiekunom, którzy włożyli niemało serca, przygotowując swym pociechom baśniowe kreacje.

                                                                                                                                              

                                                                           Organizatorzy:

                                                                                        A. Wójtowicz

                                                                                        K. Pietrzyńska

                                                                                        E. Łukaszewska   

 

 

   

 

   

 

   

 

 


 

 

08.02.2013r.

 

150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

 

 

 

 

 

 

 


 

 

17.01.2013r.

MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE…

  

     Ten szczytny cel zrzesza rokrocznie wciąż nowych uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Elblągu wokół wspólnej idei krwiodawstwa. Dynamika, z jaką młodzi ludzi decydują się ratować życie drugiego człowieka, wciąż wzrasta, podobnie jak akces, który, niczym szlachetny głos serca, przychodzi nagle: tu i teraz. W pierwszej edycji wewnątrzszkolnej akcji krwiodawstwa uczestniczyło czterech uczniów i nauczyciel, podczas gdy obecnie jest nas dziewiętnastu, a chętnych wciąż przybywa. Niejednokrotnie barierą jest wiek, który jako wymóg formalno-prawny wymaga pełnoletności. Tymczasem, już zapowiadamy, że nasze szeregi niebawem zasilimy o nowych darczyńców, których krew jako życiodajny płyn popłynie do najbardziej potrzebujących…

     Koordynatorem akcji jest nauczyciel Marcin Sierzputowski, który patronując wyzwaniom Młodych, już trzykrotnie odbierał nagrodę przyznaną przez Oddział Rejonowy PCK w Elblągu. Jak sam przyznaje:

- Bezinteresowne, honorowe oddawanie krwi na rzecz drugiego, nieznanego człowieka to dowód wielkiego daru serca. W przeciągu trzech lat oddaliśmy ok. 40 litrów krwi.

     Dumą napawa fakt, iż młodzież Ośrodka systematycznie od trzech lat, z zaangażowaniem i poświęceniem kultywuje szlachetną ideę krwiodawstwa, ofiarowując coś tak cennego i osobistego…

 


 

 

15.01.2013r.

 

AKADEMIA  Z OKAZJI  150 ROCZNICY  POWSTANIA  STYCZNIOWEGO

 

     150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego nie bez kozery uznano za wydarzenie godne uwagi każdego Polaka. Ten pełen patriotyzmu zryw narodowowyzwoleńczy, okupiony śmiercią i cierpieniem milionów rodaków, nie sposób zapomnieć. Aby przybliżyć mroczny klimat epoki cara i gorycz represji popowstaniowych, których apogeum była Syberia, młodzież gimnazjum zaprezentowała inscenizację, trafnie korespondującą przekazem merytorycznym z mottem spotkania „CHWAŁA  ZWYCIĘŻONYM”.

     Akademia okazała się oryginalną lekcją historii, zwłaszcza że kolejne jej karty, a te okresu stycznia 1863 roku szczególnie, zapisane są krwią takich indywidualności, jak Romuald Traugutt- ostatni dyktator powstania, ksiądz Brzózka i setki innych bezimiennych bohaterów, którym winniśmy słowa: „Pamięć, chwała i cześć”.

    Aby uwznioślić rangę tego historycznego wydarzenia i uwiecznić pamięć o Ofiarach krwawego stycznia, zwanych w literaturze Żuawami śmierci, wysłuchano fragmentów muzyki klasycznej i patriotycznej , co wespół z bogatą scenografią, w pełni oddało klimat tamtych dni…

                                                                                                                                            

                                                                                        T. Jankowska

                                                                                        B. Świgoń 

                                                                                        T. Wasiukiewicz

 

 


 

11.01.2013r.

 

 

XVIII  MIEJSKI  PRZEGLĄD  SZKOLNYCH  ZESPOŁÓW  KOLĘDNICZYCH

 

W dniu 11 stycznia rodzime „Koperniczki” zaprezentowały swój talent wokalno-aktorski  przed szerokim gremium publiczności,  przybyłej na XVIII edycję Miejskiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych. Uczestniczyło 16 grup- przedstawicieli szkół podstawowych i gimnazjów. Jury na tyle wysoko oceniło występ naszych artystów, iż wręczono nam nagrodę specjalną, z której jesteśmy niezwykle dumni…

 

 

                                                                                                 W. Szczepańska

                                                                                                  A. Światkowska

                                                                                                  M. Zalewska

 


 

 

11.01.2013r.

21. Finał WOŚP w SOSW Nr 1 w Elblągu

     W naszym Ośrodku  również  zagrała   Wielka   Orkiestra    Świątecznej   Pomocy.  W piątek 11 stycznia  na terenie placówki odbył się kiermasz różności. Można było kupić wypieki, przetwory, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz wiele upominków.  Tradycyjnie nie zabrakło  loterii fantowej , a nowością było stoisko „Świat urody”, wyposażone w kosmetyki oraz karnety do salonów  kosmetycznych  i  fryzjerskich. W niedzielę,13 stycznia, w godz.: 10.00-14.00, uczniowie  Ośrodka  wraz z nauczycielami zbierali pieniądze do puszek.

POBILIŚMY UBIEGŁOROCZNY REKORD !!!!!!

DLA RATOWANIA ŻYCIA DZIECI I GODNEJ OPIEKI MEDYCZNEJ SENIORÓW

zebraliśmy kwotę 7.612,11 zł., która zasiliła konto

Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

     Serdecznie dziękujemy wolontariuszom, uczniom, rodzicom, nauczycielom i Ich rodzinom, a także wszystkim ludziom wielkiego serca, którzy  zagrali z nami i Jurkiem Owsiakiem.

                                                                               

                                                          Organizatorzy Sztabiku                  

                                                          WOŚP w SOSW Nr 1

 

 

   

 

   

 

   

 

 


 

 

07.01.2013r.

 

SZKOLNEJ  TRADYCJI  KOLĘDOWANIA  CIĄG  DALSZY…


„Trzej królowie się kłaniają…” , tymi słowy rozpoczęto kolejną edycję radosnego kolędowania, które tradycyjnie zrzesza, u zbiegu starego i nowego roku, uczniów klas gimnazjum i szkoły zawodowej.  Choć, a to pewne- uwierzcie, wśród śpiewających nie trafił się jeszcze żaden Melchior czy Baltazar, a Kacprów jak dotychczas odnotowano niewielu, podołaliśmy trudnej sztuce śpiewania…A nie było łatwo, zwłaszcza że Jury- ze wskazaniem na dwuosobową Dyrekcję Ośrodka, wymagające, co zrozumiałe, bo jak słuchy donoszą, osobiście uzdolnione muzycznie… Mimo to udało się wyłonić zwycięzców, którym wypada jedynie pogratulować. W klasie Ia, jak się okazuje skutecznie, pełną mobilizację ogłosił publicznie jeden z Damianów : - A teraz, śpiewaj Damian!”. Żeńska część klasy III b urzekła wszystkich wysokim brzmieniem sopranów w pięknej pieśni „ Gdy śliczna Panna…”, zaś nad wyraz oryginalne wykonanie kolędy przez klasę III tapicer pomogło komisji ogłosić ostateczny werdykt. Niestety, na kolejny czekać musimy aż cały rok…

 

 


 

21.12.2012r.

 

BOŻONARODZENIOWE   JASEŁKA

 

Tradycyjnie, jak każdego roku, świętowaliśmy radośnie nadchodzące Boże Narodzenie. Tradycyjnie też, w ten niezwykły, jedyny i niepowtarzalny w ciągu roku, czas bliskości do ludzi i od ludzi, wprowadziły  nas szkolne „Koperniczki”. A wszystko to za sprawą mistrzowskiej gry młodych aktorów, którzy przybliżyli uczniom zespołów edukacyjno-terapeutycznych, symbolikę Nocy Betlejemskiej. W spotkaniu uczestniczyła Dyrekcja SOSW nr 1 , która ukoronowała moment wspólnego świętowania, kierując życzenia do uczniów i nauczycieli.

                                                                                                                                            

                                                                                                   Organizatorzy:

 A.  Światkowska

 A.  Czeczkowska

W. Szczepańska

M. Zalewska

 

 

Zespół teatralny klas młodszych pod kierunkiem pań: B. Karpińskiej, A. Wojtowicz, A. Teklińskiej tradycyjnie przygotował inscenizację świąteczną.

W tym roku zaprezentowano przedstawienie pt. „Choinka w lesie”, do realizacji którego zaproszono również rodziców uczniów i nauczycieli.

 

   

 

   

 

   

 

   

 


 

21.12.2012r.

 

Święta Bożego Narodzenia to czas na spełnianie marzeń. To także magia choinki, zapach przygotowywanych potraw, blask bombek.

Wigilia w naszej szkole od wielu lat zagościła już na dobre i stała się tradycją sprawiającą ogromną radość uczniom z zespołów edukacyjno- terapeutycznych gimnazjum. Po obejrzeniu Jasełek młodzież udała się na spotkanie wigilijne, gdzie m.in. próbowała własnych wyrobów – pięknie ozdobionych pierniczków oraz innych słodkich wypieków przygotowanych przez mamy.

 

 

Uczniowie i nauczyciele gim. z.e-t

 

    

 

 


 

 

20.12.2012r.

 

„Koperniczki” z wizytą w DPS

 

W okresie przedświątecznym wszystkim dobrze znane, rodzime „Koperniczki” odwiedziły dzieci i młodzież Domu Pomocy Społecznej w Elblągu. Atrakcją spotkania, oddającego atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, było przedstawienie teatralno- muzyczne, w którym młodzi artyści po raz kolejny dali upust swym zamiłowaniom aktorskim…Nie mogło zabraknąć chwil wzruszenia i bożonarodzeniowej refleksji , zwłaszcza wśród opiekunów podopiecznych…Oprócz gromkich owacji gości obdarowano słodkimi upominkami. Momentem integrującym był wspólny śpiew kolęd.

                                                                                                                                            

                                                                                                     Organizatorzy:

 A.  Światkowska

W. Szczepańska

M. Zalewska

 

 

 

 


 

 

06.12.2012r.

 

Od wielu, wielu lat, 6 grudnia - wszystkie dzieci na całym świecie odwiedza Święty Mikołaj. Takie spotkanie odbyło się także w naszej szkole. Uczniowie z zespołów edukacyjno- terapeutycznych gimnazjum bardzo się ucieszyli

 i dziękowali za słodkie prezenty. W tym roku rózga Świętego Mikołaja nie była potrzebna, gdyż uczniowie z naszej szkoły starali się być bardzo grzeczni.

 

 

                                                                                                   M. Kowalczyk- Zielonka

                                                                             S. Sroczyńska

                                                                          M. Zalewska

 

 

   

 


 

03.12.2012r.

 

Dnia 3 grudnia w naszej szkole zapanowała podniosła atmosfera. W tym dniu w murach naszej szkoły odbyło się pasowanie uczniów klas I z zespołów edukacyjno- terapeutycznych na gimnazjalistów. Uczniowie w obecności pani dyrektor E. Radwanieckiej, pana dyrektora

L. Iwańczuka oraz wychowawców wykazywali się znajomością topografii szkoły, sprawnością fizyczną oraz zdolnościami kulinarnymi.

Ukoronowaniem uroczystości było pasowanie na gimnazjalistę oryginalnym piórem, gratulacje i życzenia oraz wręczenie dyplomów przez panią i pana dyrektora, a także upominków i słodkości przygotowanych przez starszych kolegów. Ten dzień na długo zostanie pierwszoklasistom w pamięci.

 

                                                                                                        S. Sroczyńska

                                                                                                       M. Zalewska

 

   

 

   

 

   

 

   

 


 

30.11.2012r.

 

Po raz pierwszy na naszym, odnowionym korytarzu odbyła się integracyjna, doroczna impreza andrzejkowa. Tym razem zintegrowali się uczniowie z zespołów edukacyjno- terapeutycznych gimnazjum, PdP oraz zaproszeni goście z OSW z Braniewie. Andrzejki to czas wróżenia na przyszłość. Okazało się, że przed każdym uczniem roztacza się wizja wspaniałych przeżyć, nowych znajomości i przyjaźni.

Paweł z klasy PdP doskonale sprawdził się w roli Disc Jockeya. Tak roztańczył młodzież, że żal im było się rozstać.

 

                                                       S. Sroczyńska

                                                   M. Zalewska

                                                      K. Kaszewska

                                                           I. Kochanowska

 

   

 

   

 

 


 

 

29.11.2012r.

 

Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski

 

Dnia 29 listopada 2012 r. w Fabryce Sztuk w Tczewie odbył się jubileuszowy –

V Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Jana Pawła II w Tczewie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie. Hasło przewodnie konkursu brzmiało: „Przyroda wierszem malowana …”

            W konkursie wzięło udział 18 placówek kształcenia specjalnego z województw: pomorskiego, kujawsko – pomorskiego oraz warmińsko – mazurskiego. Było obecnych 54 recytatorów ze swoimi nauczycielami. Nasz Ośrodek reprezentowali: Aniela Ziegert z klasy II SP , Estera Kubicka z klasy I Gimnazjum zet , Marcin Kuban z klasy II pdp. Estera zajęła III miejsce w kategorii gimnazjum. Gratulacje.

 

 

                                                                                   Opracowała: W. Palkowska

 

   

 


 

 

9.11.2012r.

HISTORII  CIĄG DALSZY… 

W ramach wspomnienia listopadowego Święta Niepodległości młodzież gimnazjum i szkoły zawodowej uczestniczyła w poglądowej lekcji historii w Bibliotece Miejskiej w Elblągu. Spotkaniu towarzyszyła projekcja serii filmów dokumentalnych, nawiązujących do wydarzeń historycznych okresu zaborów Polski i okoliczności odzyskania upragnionej suwerenności po 123 latach niewoli. Zawiłe momenty historii, podyktowane podłożem uwarunkowań społeczno-politycznych, w przystępny sposób przybliżyła Pani Anna Wierzyńska, pracownik biblioteki, za co społeczność szkolno-uczniowska Ośrodka kieruje słowa uznania. 

                                                                                  Uczniowie i nauczyciele SOSW nr 1

 


 

 

27.10.2012r.

 

 

Dnia 27 października przykładem starszych kolegów, szlakiem owianych legendą, wilków morskich, podążyli młodsi uczniowie szkoły podstawowej. W myśl słów piosenki „Hej, ho żagle staw” budowali łodzie, wysyłali sygnały dźwiękowe, próbowali trudnej sztuki tworzenia węzłów żeglarskich.

 

                                                                                        Opiekunowie:

                                                                                                   A.     Wójtowicz

                                                                                                   B.     Karpińska

                                                                                             E. Łukaszewska

                                                                                             A. Teklińska

                                                                                            M. Kowalczyk- Zielonka


 

 

10.10.2012r.

 

W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO…

 

Dnia 10 października 2012 r. w ramach akcji „Bezpieczny uczeń” młodzież klas pdp uczestniczyła w spotkaniu z policjantem. Komisarz Andrzej Śliwiński przeprowadził pogadankę nt. bezpieczeństwa w domu, w szkole i na ulicy. Przestrzegł młodzież przed czyhającymi niebezpieczeństwami i udzielił cennych rad. Wśród instrukcji słownych nie mogło zabraknąć przysłowiowych …trudnych pytań, np. „Po co jest Policja?”. Odpowiedzi były zaskakujące…

     Spotkanie z funkcjonariuszem KMP skłoniło uczestników do refleksji, by zawsze być czujnym i uważnym.

 

                                                                          

                                              K. Kaszewska

                                                    I. Kochanowska

                                                 M. Łokuciewska

 

    

 


 

09.10.2012r.

    

SZLAKIEM WISŁY…

 

     Dnia 9 października 2012 r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych i klas pdp uczestniczyli w wycieczce do Tczewa. Punktem docelowym było tamtejsze „Muzeum Wisły”. Dużą atrakcją okazała się już sama podróż pociągiem.

     Pracownicy muzeum przedstawili zajęcia pn. „Akademia Wilków Morskich”. Uczniowie oglądali eksponaty jednostek pływających, poznali budowę żaglowców i fachowe nazewnictwo sprzętu. Podczas zajęć praktycznych wiązali węzły żeglarskie, składali statki z papieru i śpiewali szanty. Wycieczka była bardzo udana i pozostawiła w pamięci miłe wspomnienia.

 

 

                                                                                       M. Łokuciewska

                                        K. Kaszewska

                                              I. Kochanowska

 

 

 

   

 

   

 

 


 

 

22.09.2012r.

PIESI GÓRĄ, a inaczej… DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

22 września, to dobrze wszystkim znany, przysłowiowy …Dzień bez Samochodu. Nie mogło, wiec zabraknąć prężnej ekipy przedstawicieli SOSW nr 1, na uroczystym Zielonym Festynie, zorganizowanym przy Placu Jagiellończyka w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ekologicznej edukacji społeczeństwa służył cykl atrakcji: buttony z proekologicznymi hasłami, warsztaty decoupage, pokaz mody ekologicznej, rowerowy tor przeszkód. W rolę reporterek , zgodnie z przysłowiem ludowym , „kuć żelazo póki gorąco”, wcieliły się nauczycielki Ośrodka, które przeprowadziły wywiad z uczestnikiem rajdu kolarskiego, zagorzałym miłośnikiem dwóch kółek. Przed krótką wymianą słów nie uchronił się również tego dnia największy „sprawca owego zamieszania” – sam Prezydent Elbląga- Pan Grzegorz Nowaczyk.

 

                               Uczniowie SOSW  nr 1 pod opieką nauczycieli:

                                                                                   E. Łukaszewska                               
                                                                                   K. Kaszewska                    
                                                                                   K. Pietrzyńska                  
                                                                                   A. Wójtowicz      
             

 

 

   

 

   

 

 


 

08.09.2012r.

 

W sobotę 8. września w siedzibie gdańskiego Oddziału Scanii już po raz 11 spotkali się sympatycy tuningowanych pojazdów marki Scania. Uczestniczący
w zorganizowanej imprezie, uczniowie klas przysposabiających do pracy mieli możliwość podziwiania samochodów tej marki oraz wyboru Pomorskiej Miss Scania 2012.

     Oprócz ciągników siodłowych pojawiły się także pojazdy, które na co dzień pełnią odpowiedzialną, a czasem także niebezpieczną posługę. Tradycyjnie, jak przystało na wybory,„Pomorskiej Miss Scania", licznie stawili się strażacy, reprezentujący jednostki, zarówno zawodowej jak
i ochotniczej, straży pożarnej. Nie zawiodły także potężne holowniki pomocy drogowej.

W hali serwisowej swoje cudeńka prezentowali modelarze. Kolekcje ciężarowych Scanii
w skali 1-87 pokazywane były, m.in. na dwóch pokaźnych rozmiarów makietach serwisów tej marki. Wśród gości krążyła zdalnie sterowana Scania w skali 1-14.

     Oprócz wystawy na uczestników imprezy czekało także dużo innych atrakcji. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w grach i zabawach oraz degustowali smakołyków przygotowanych przez sponsorów.

 

 

                                                                         uczniowie pod opieką nauczycieli:

I.  Kochanowska - organizator

                                                  M. Łokuciewska

                                                                                     K. Rucińska

 

 

   

 

   

 

   


 

 

 

03.09.2012r.

 

INAUGURACJA   ROKU   SZKOLNEGO   2012/ 2013

 

Dzień pierwszego września tradycyjnie, jak każdego roku, zarezerwowany jest na pierwszy szkolny dzwonek…Słychać go we wszystkich polskich miastach, słychać w biciu podnieconych uczniowskich serc… Szkolny operator, w osobie Pana od informatyki, niczym ukryta kamera, zarejestrował naszą gotowość do nauki. Na uroczysty apel przybyliśmy wszyscy wypoczęci i zdrowi z nowym zapasem sił i energii. A będą nam one potrzebne, zwłaszcza że jesień za pasem, a przed nami nowe wyzwania, którym z pewnością sprostamy. Zatem, witaj szkoło!

 

 

         

 

 

 

 


 

 
 
 

Copyright © 2008 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr1 w Elblągu