BIP

OŚRODEK

STRUKTURA OŚRODKA

ORGANIZACJE

CERTYFIKATY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANERY

 

 

 

 

 

Grupy wychowawcze


[Grupy wychowawcze] [Lata 2010-2014] [Rok 2014/2015]


 

--- INFORMACJE ---

--- Lata szkolne 2010-2014 ---

 

 

 

23.05.2014r.

 

Festyn rodzinny Grup Wychowawczych

 

     W dniu 23 maja w ramach obchodów Tygodnia Osób Niepełnosprawnych odbył się w Grupach Wychowawczych Ośrodka Festyn Rodzinny pn. „Śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Imprezę uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście: redaktor gazety „Razem z Tobą”- Pani Teresa Bocheńska, reprezentująca ERKON, dyrekcja, rodzice oraz klasy: Ia, 2b gimnazjum zet. wraz z wychowawcami.

      Spotkanie rozpoczęto częścią artystyczną, podczas której zaprezentowano życzenia i wiersze z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Wychowankowie zaśpiewali uroczyste 100 lat oraz wręczyli mamom wykonane przez siebie laurki. Miłym akcentem było wręczenie laureatom nagród, za udział w konkursie literacko-plastycznym pn. „Kwiatek dla Mamy”.

      Atrakcją festynu były zabawy integracyjne, którym towarzyszył występ zespołu muzycznego „Brothers” oraz stanowisko radosnego „malowania twarzy”. Na wszystkich uczestników czekał w ogrodzie stół pełen łakoci, wśród których prym wiodły słodycze, ciasta, naleśniki i napoje. Dla odmiany, można było również zjeść kiełbasę z grilla. Specjalnymi gośćmi spotkania byli policjanci, którzy udostępnili pojazd do sesji zdjęciowej.

     Wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do tak atrakcyjnego przebiegu festynu, dziękują organizatorzy, w osobach: Wiesława Peters, Agata Bracka.

 

    

 

    

 

    

 


 

19.05.2014r.

 

I Konkurs kulinarny

 

    Dnia 19.05.2014 r. w Grupach Wychowawczych odbył się I Konkurs kulinarny, który przeprowadzono w 6 różnych konkurencjach. Uczestniczyli w nim wychowankowie grup: II, III, IV, którzy próbowali swoich umiejętności kulinarnych w zakresie: lepienia pierogów, obierania ziemniaków i formowania frytek, obierania jabłek z zachowaniem jak najdłuższego kawałka skórki, kogiel - mogiel, formowanie mini rzeźby z ciasta pierogowego, nadziewanie szaszłyków. Zwycięzców poszczególnych konkurencji nagradzano. Zmagania wychowanków oceniało profesjonalne jury w osobach pań: Pani Dorota Śpiewak - szefowa kuchni, Pani Joanna Leśkiewicz - kierownik GW oraz Pani Wioletta Warda – wychowawca.                                                                                       

                                                                                       Organizatorzy konkursu:

                                                                                                    Marcin Raszewski

                                                                                                    Dorota Śpiewak

 

 

    

 

    

 

    

 


 

05.05.2014r.

 

Święto Leśnika i Drzewiarza

 

    Współpraca Grup Wychowawczych i leśników z Nadleśnictwa Elbląg trwa od świąt Bożego Narodzenia 2014 r. Miejscowi leśnicy bardzo szczodrze wsparli internackiego Mikołaja, tego który u progu zimy pozostawia w bucie miłe coś niecoś oraz długo wyczekiwanego, znanego z prezentów pod choinką. Za każdą Jego obecność i wsparcie pięknie dziękujemy.

     Aby swą wdzięczność wyrazić, postanowiliśmy po raz pierwszy uroczyście uczcić Święto Leśnika i Drzewiarza wraz z zaprzyjaźnionymi pracownikami lasu. Wychowankowie przygotowali okolicznościowe upominki, które w imieniu podopiecznych wręczyli Nadleśniczemu Panu Mariuszowi Potocznemu Małgosia Bloch i Andrzej Piaskowski. Zaproszenie Pana Mariusza na Festyn Rodzinny w Grupach Wychowawczych okazało się miłym zaskoczeniem. Bardzo liczymy na obecność przedstawicieli Lasów Państwowych Nadleśnictwa Elbląg. Tak, więc do zobaczenia 23 maja...

 

                                                                                     Joanna Leśkiewicz

                                                                                     Agata Bracka

 

 


 

 

02.04.2014r.

 

Światowy Dzień Autyzmu

 

   Dnia 2 kwietnia, w Światowym Dniu Wiedzy o Autyzmie, budynek Grup Wychowawczych przybrał symboliczną niebieską oprawę. Ogólnoświatowa inicjatywa "Na niebiesko dla autyzmu" rozpoczęła obchody Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Tegoroczne obchody w Grupach Wychowawczych przebiegały pod hasłem: “Nie bądź zielony w temacie autyzmu- bądź niebieski!”. W myśl idei uczniowie zadbali o niebieskie elementy garderoby, które wśród najmłodszych dodatkowo przystrojono kotylionami utrzymanymi w tej kolorystyce.

   Pragnęliśmy w ten sposób przekazać przechodniom ideę przewodnią inicjatywy poświęconej problematyce autyzmu, by pozyskać akceptację i przychylny stosunek otoczenia wobec mieszkańców internatu…

   Tradycja Dnia Autyzmu sięga 2008 roku, tymczasem w Grupach Wychowawczych, tak uroczyście, obchodzono go po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni...

 

                                                                                                       

                                                                                               Organizatorzy:
                                                                                                     Katarzyna Kłos

                                                                                                     Agata Bracka

                                                                                                     Joanna Leśkiewicz

 

 

      

 

     

 


 

 

 

„Kanonizacja Jana Pawła II w twórczości dzieci i młodzieży”

 

 

   Pod takim hasłem zachęcaliśmy wychowanków Grup Wychowawczych do zaprezentowania postaci Jana Pawła II - papieża Polaka, Jego działalności i nauczania. Dzieci i młodzież wykonały piękne portrety Wielkiego Rodaka, zaprezentowały wybrane cytaty i fragmenty tekstów. Wychowanków twórczo zainspirował quiz „Co wiem o Janie Pawle II?”.

   Kwietniowa wystawa wszystkich prac uświetni kanonizację Jana Pawła II w uroczystym dniu 27 kwietnia 2014 roku.

Najaktywniejszych uczestników wyróżniono atrakcyjnymi nagrodami.

 

Organizator

Katarzyna Kłos

 

    

 

    

 

    

 

 


 

Konkurs w Grupach Wychowawczych

 

   W okresie Świąt Wielkanocnych przyozdabiamy nasze domy i stoły radosnymi symbolami wiosny: świeżą rzeżuchą, miniaturami kurczaków, królików, zajączków…W ramach konkursu na „Najpiękniejszą ozdobę” podopieczni Grup Wychowawczych wykonali ich wiele, a prym wiodły świąteczne palmy i jajka.

   Nagrodę otrzymała grupa II za pełną mobilizację i oryginalne wytwory pracy własnych rąk. Owoce ekspresji plastyczno-technicznej wychowanków można było podziwiać, a nawet nabyć, na kiermaszu wielkanocnym zorganizowanym w świetlicy grupy I. 

 

                                                                                Organizatorzy:

                                                                                               Katarzyna Kłos

                                                                                               Agata Bracka

 

 

     

 

     

 

     

 


 

 

 

 

06.03.2014r.

KABARETON

Dnia 06.03.2014 r. młodzież Grup Wychowawczych uczestniczyła w konkursie żartu i dowcipu pn. „Kabareton”. Młodzi artyści po raz kolejny zaprezentowali swoje umiejętności kabaretowe i rozrywkowe, serwując publiczności dowcipne kawały, żarty, skecze oraz scenki rodzajowe. Zmagania wykonawców oceniało specjalnie powołane na tę okoliczność jury , znane wszystkim pod nazwą Loża Szyderców, w której skład weszli wychowawcy i wychowankowie. Uprzednio opracowane programy autorskie zaprezentowało 8 wykonawców – solo oraz w duecie. Publiczność dopingowała gorącym aplauzem, co świadczyło o dobrej zabawie i atmosferze rodem z telewizji... Zwycięzcami konkursu zostali:
III miejsce - Michał Maczuga
II miejsce - Andrzej Piaskowski i Sebastian Piróg
I miejsce - Beata Piaskowska
 


                                                                                            Organizatorzy:
                                                                                                  Tomasz Kończak
                                                                                                  Marcin Raszewski

 

    

 

    

 

 


 

Walentynki

 

    W Grupach Wychowawczych odbyła się coroczna impreza pn. „Poczta św. Walentego”. Wychowankowie samodzielnie wykonali kartki walentynkowe, które wrzucone do specjalnie przygotowanej skrzynki pocztowej oczekiwały szczęśliwych adresatów. Podczas wieczoru walentynkowego kartki wręczono wybrańcom za pośrednictwem listonosza. Tego dnia wspominano zwyczaje związane z Dniem Zakochanych. Finałem wieczoru był konkurs na najładniejszą kartę walentynkową. Zwyciężczynią została Beata P. z gr. IV. Święty Walenty nie zapomniał również o wszystkich wychowawczyniach pracujących w grupach.



                                                                                Organizatorzy:

                                                                                             M. Raszewski

                                                                                               T. Kończak

 

    

 

    

 


 

Bezpieczne ferie

 

           

     Przed feriami zimowymi w Grupach Wychowawczych odbył się konkurs pn. "Bezpieczne ferie".

Zadaniem uczestników bylo przedstawić w formie plastycznej zachowania bezpieczne oraz te, które zagrażają życiu i zdrowiu podczas zabaw na śniegu i lodzie. Na konkurs wpłynęło wiele prac. Wszystkie zasługiwały na uznanie i zawieraly istotny przekaz merytoryczny. Najlepsze prace nagrodzono. Oto rezultat oceny dokonanej przez jury:

I miejsce zdobył plakat Beaty Piaskowskiej i Marleny Borzyńskiej,

II miejsce zajęła gr. II, która przygotowała kolorowankę,

III miejsce zdobył plakat Arka Urniasza.

     Nagrodę specjalną otrzymał Andrzej Piaskowski.Wszystkim, serdecznie gratulujemy.

 

                                                                                          Organizator:

                                                                                                  Bożena Kowalewska

 

    

 

    

 

 


 

 

21.01.2014r.

 

 

Bal karnawałowy w Grupach Wychowawczych

 

Tegoroczny bal przebiegał pod nazwą "Fryzura z wyobraźnią". Rozpoczęto wyborem najlepszej fryzury, z czym jury miało nie lada problem, bowiem na parkiecie królowały piramidy, tapiry, wieże Eiffla, wpięte szczoteczki do zębów, pędzle, a wszystko to w wielu kolorach i wszechmodnym brokacie... Pomimo ożywionej polemiki udało się wyłonić najpiękniejsze głowy":

 

I m-ce zajęła Ewelina Manista,

II m-ce – Aniela Ziegert,

III m-ce – Ula Ptak.

 

Po werdykcie komisji nikt już nie musiał dbać o nienaganny stan własnej fryzury..., wszyscy ochoczo ruszyli do tańca. Imprezie towarzyszyły ciekawe konkurencje i konkursy. Najwięcej emocji wzbudził konkurs "Jaka to melodia" oraz zabawa "Taniec w kręgu ze śpiącą lalką".


 

                                                                        Organizatorzy:

                                                                                     Bożena Kowalewska

                                                                                     Agata Bracka

 

   

 

   

 

 


 

18.12.2013r.

 

Pewnego zimowego wieczoru, 18 grudnia 2013 r...

 

...gromki śpiew kolęd, życzenia, radosne głosy rozbrzmiewały po okolicy przy ul. Chopina. To w Grupach Wychowawczych nastał wieczór, na który młodzież i pracownicy cały rok czekają.

Spotkanie wigilijne rozpoczęliśmy przedstawieniem jasełkowym. Moc wrażeń̉ i garść refleksji dostarczyli nam aktorzy z Gimnazjum nr 5. W części oficjalnej nie zabrakło życzeń, dobrym słowem podzielili się z nami p. Mirosław Borzęcki oraz dyrektor Leszek Iwańczuk. Modlitwą okrasił to spotkanie ksiądz Piotr z parafii Wszystkich Świętych. Po wzruszeniach i życzeniach, którym towarzyszył symbol opłatka, nadszedł czas na radosne biesiadowanie. Jak co roku, panie kucharki stanęły na wysokości zadania, zaskakując świątecznymi potrawami, wśród których prym wiodły: pierogi, ryba po grecku, kompot z suszonych owoców. Zgodnie z tradycją nie zabrakło konkursu kolęd, których organizatorem była Rada Wychowanków. Poziom śpiewu uczestników, jak zwykle nienaganny, stąd zasłużone I miejsce. Był również czas na rozstrzygnięcie konkursu bożonarodzeniowego i wspólny śpiew kolęd.

     Momentem kulminacyjnym było pojawienie się św. Mikołaja, który wręczył paczki wszystkim wychowankom. Wiele emocji dostarczyła sesja zdjęciowa z honorowym gościem w roli głównej i autografy, zwłaszcza że kolejna wizyta tak zacnego…, niestety dopiero za rok…

     Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tego jedynego w swoim rodzaju wieczoru…

 

                                                                                               Joanna Leśkiewicz

 

    

 

    

 

    

 

    

 

 


 

 

06.12.2013r.

 

Konkurs plastyczny „Najpiękniejsze święta”

 

     Rokrocznie w okresie poprzedzającym jedyny i niepowtarzalny nastrój świąt Bożego Narodzenia wychowankowie grup wychowawczych biorą udział w konkursie plastycznym pn. „Najpiękniejsze święta”. Zadaniem uczestników jest wykonanie dowolnej pracy, przy czym efekty twórczego eksperymentu mogą być różnorodne zarówno pod względem zastosowanej techniki, jak i przeznaczenia, np. karty świąteczne, obrazy, świeczniki, serwetki, podkładki, stroiki na wigilijny stół, ozdoby na choinkę, elementy dekoracyjne. W konkursie wzięły udział wszystkie grupy, a każda praca zasługiwała na uznanie, stanowiąc oryginalny element świątecznego kiermaszu. Najpiękniejsze wytwory, szczególnie utalentowanych młodych artystów: Zosi Ziegert, Magdy Ptak, Beaty Piaskowskiej, Sebastiana Piróga i Adama Piaskowskiego, zostały nagrodzone podczas wieczoru wigilijnego w grupach wychowawczych.

 

                                                                          Organizator:

                                                                                  K. Kłos

                                                                                  A. Bracka

 

    

 

    

 

    

 


 

22.10.2013r.

 

Otrzęsiny, a inaczej, bez tego ani rusz…

 

.

     Otrzęsiny nowo przybyłych podopiecznych przez Radę Wychowanków w Grupach Wychowawczych to impreza, która ma już swoją wieloletnią tradycję. W tym roku szkolnym odbyła się dnia 22 października. Z myślą o przysłowiowych „kotach” przygotowano wieczór pełen atrakcji. Bohaterowie dnia musieli wypić pyszną miksturę, zaprezentować się w przebraniach oraz wykazać się wiadomościami i umiejętnościami, które każdy młokos znać i potrafić powinien. Uwieńczeniem imprezy był uroczysty moment przyjęcia nowych kolegów i koleżanek do grona pełnoprawnych wychowanków po złożeniu ślubowania. Dyskoteka to chwila, na którą wszyscy z niecierpliwością czekali.

     Na ogromną pochwałę zasługują wychowankowie starszych roczników, którzy wykazali się zaangażowaniem i nie lada pomysłowością zwłaszcza w doborze prób zadaniowych z elementem zaskoczenia. Organizacja imprezy i jej prowadzeniem to też ich zasługa.  

     Do grona braci internackiej zostały również przyjęte panie wychowawczynie: Wiesława Peters oraz Agata Bracka.

 

                                                                             Organizatorzy:

                                                                                            W. Warda

                                                                                             P. Niemczuk

                                                                                             B. Kowalewska

                                                                                             T. Kończak

 

    

 

    

 

    

 

 


 

21.10.2013r.

 

„Święto Ziemniaka” w Grupach Wychowawczych

W dniu 21.10.2013r. w ogrodzie na terenie Grup Wychowawczych przy ulicy Chopina 30 odbyła się impreza –„Święto Ziemniaka”. Dostarczyła wszystkim uczestnikom spotkania niezapomnianych wrażeń. Przy ognisku piekliśmy kiełbasę, zajadaliśmy pyszne, pieczone ziemniaki. Degustacji towarzyszyły zabawy integracyjne. Każda grupa zaprezentowała piosenkę „Ziemniak” oraz rzeźby z ziemniakiem w roli głównej, poddane ocenie konkursowej. Zabawy przy ognisku nie popsuły nam nawet ciemne chmury, które krążyły nad głowami, a dobry humor nas nie opuszczał.

    

    

 


 

04.10.2013r.

„Ogólnopolska akcja zbiórka żywności”

 

4  października została przeprowadzona ogólnopolska akcja charytatywna „Zbiórka żywności. Podziel się posiłkiem”. Akcja ta była koordynowana przez Elbląski Bank Żywności. Organizatorem akcji na terenie Ośrodka była Świetlica oraz Grupy Wychowawcze. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była pani Patrycja Sokalska. Wychowawcy z Grup Wychowawczych aktywnie się włączyli. Jak co roku, również i w tym, nie zabrakło wolontariuszy, którzy z uśmiechem na twarzy i ulotkami w dłoniach witali klientów sklepu VaBank przy ul. Chopina. Dziękujemy rodzicom, wychowawcom GW oraz wychowankom Krzysztofowi Szarapajewowi i Mariuszowi Turynie za aktywne uczestniczenie. Zbiórka przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Kosz, dzięki okolicznym mieszkańcom, został całkowicie zapełniony produktami spożywczymi w ciągu 2 godzin. Wszystkim, którzy mają swój wkład serdecznie dziękujemy.

                                                                                                Joanna Leśkiewicz

 

    

    

 


 

 

21.06.2013r.

 

Sukcesy podopiecznych Grup Wychowawczych w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach plastycznych

 

 

W bieżącym roku szkolnym wychowankowie Grup Wychowawczych brali udział w licznych konkursach plastycznych o zasięgu wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim. Ich sukcesy są znaczące:

 

Magdalena Ptak

·        wyróżnienie w  VI Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla szkół specjalnych „Maluj z Nami 2013”, temat- „Świat moich marzeń”, organizator SOSW w Tarnowie

 

Aniela Ziegert

·        I miejsce w III Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pn. „Śmieszne Kwiatki na Dzień Matki” – organizator SOSW w Nidzicy

·         wyróżnienie w Wojewódzkim konkursie plastycznym, ilustracja pt. „Krajobraz wodą rzeźbiony”- organizator Warmińsko – Mazurski ODN Centrum Edukacji Ekologicznej w Elblągu

 

Adam Piaskowski

·        nagroda w Wojewódzkim konkursie plastycznym, ilustracja pt. „Krajobraz wodą rzeźbiony”- organizator Warmińsko – Mazurski ODN Centrum Edukacji Ekologicznej w Elblągu

·        wyróżnienie w  IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Ozdoby Wiosenne i Wielkanocne, organizator SOSW w Miłakowie

 

Karol Kołosiński

·        wyróżnienie w III Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pn. „Śmieszne Kwiatki na Dzień Matki” – organizator SOSW w Nidzicy

 

Zofia Ziegert

·        wyróżnienie w IV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Ozdoby Wiosenne i Wielkanocne – organizator SOSW w Miłakowie

·        wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Świąteczne inspiracje” organizator SOSW w Żardenikach.

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

 

                                                                                                         Opracowanie:

B. Kowalewska  

 


 

05.2013r.

 

 

Konkurs literacko - plastyczny w Grupach Wychowawczych

 

     W maju odbył się konkurs literacko - plastyczny, którego celem  była prezentacja, w formie ekspresji plastycznej, wybranego utworu literackiego, wiersza, bajki, wysłuchanej piosenki, czy obejrzanego filmu. Przedmiotem oceny konkursowej było wiele prac, dla których źródeł inspiracji poszukiwano w bajkach i filmach: „Czerwony Kapturek”, „Kubuś Puchatek”, „Kaczor Donald”, „Shrek”, „Pingwiny z Madagaskaru”, „Scooby Doo”, a nawet w piosenkach: „Żono moja”, „ Biedroneczki są w kropeczki..”. Owocem ekspresji plastycznej były kolorowe ilustracje, plakaty, okładki. Najciekawsze zdobyły nagrody i wyróżnienia:


I m-ce: A. Piastowski- ilustracja do bajki pt. „Czerwony Kapturek”,
II m-ce: B. Piaskowska -  plakat do filmu „ Scooby Doo”,
III m-ce: D. Piastowski- ilustracja bajki „ O rybaku i złotej rybce”.
    

Wystawę pokonkursową można było obejrzeć  na II piętrze budynku Grup Wychowawczych. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!
 
                                                                                                    Organizator:

                                                                                                             B. Kowalewska

 

    

 

 


 

 

24.05.2013r.

 

FESTYN  RODZINNY- ,,Rodzina na dobre i na złe’’

 

 

           W dnu 24 maja w grupach wychowawczych odbył się Festyn Rodzinny. Zaproszeni zostali: dyrekcja, rodzice, nauczyciele wraz ze swoimi uczniami. Impreza składała się z dwóch części.

           W pierwszej części artystycznej wychowankowie przypomnieli wszystkim gościom, jakie wartości posiada rodzina. Nawiązali do roli Matki w życiu rodziny, przekazali życzenia oraz zaprezentowali wiersze i piosenki. Odbyło się również wręczenie nagród za zdobyte miejsca w konkursach wojewódzkich i organizowanych na terenie grup wychowawczych.

            W drugiej części wszyscy zostali zaproszeni do ogrodu na wspólną zabawę integracyjną. Cała impreza została uświetniona przez zespół muzyczny.

          Imprezę uatrakcyjniliśmy suto zastawionymi stołami, pełnymi smakołyków: ciast wszelakich, słodyczy oraz napoi. Nie zabrakło na naszym Festynie również przepysznej grochówki oraz kiełbasek z grilla, a specjały te otrzymaliśmy dzięki wsparciu Sponsorów.

            

   

                                                                                   Organizatorzy:

                                                                                  Wiesława  Peters

                                                                                 Grażyna Kozłowska

 

    

 

    

 

    

 


 

 

06.05.2013r.

 

Zajęcia ruchowe w grupach wychowawczych

 

       Podopieczni grup wychowawczych uczestniczą w prowadzonych  systematycznie zajęciach z zakresu usprawniania ruchowego. Przebiegają one zgodnie z uprzednio opracowanym programem pn. ,, W zdrowym ciele, zdrowy duch ”. Głównym celem zajęć jest wspomaganie harmonijnego rozwoju psychofizycznego wychowanków i aktywne spędzanie czasu wolnego. Atrakcyjną formą zajęć jest aerobik, który - obok wysiłku fizycznego, pozwala zadbać o nienaganną sylwetkę i dobre samopoczucie.      

                                                                                 

                                                                                                        Organizator:

                                                                                                     G.  Kozłowska

 

    

 

    

 

    

 

 


 

18.03.2013r.

   MINI PLAYBACK SHOW

     Dnia 18 marca 2013 r. w grupach wychowawczych odbyła się pierwsza edycja konkursu muzycznego pn.„Mini playback show”. W gestii wykonawców było zaprezentować wybraną piosenkę, przygotować rekwizyty jako nieodzowny element aranżacji muzycznej, czy też opracować układ taneczny w ramach choreografii. Do konkursu zgłosiło się osiem zespołów. Choć uśmiech nikogo nie opuszczał, atmosfera współzawodnictwa i rywalizacji z pewnością też nam towarzyszyła, w końcu każdy chciał zostać gwiazdą owego popołudnia…

     Trudne zadanie przypadło komisji sędziowskiej, zwłaszcza że poziom wykonania był niezwykle wysoki, a wszystkie zespoły bardzo się starały. Jury w ocenie talentu artystów i prezentacji repertuaru kierowało się ujednoliconymi kryteriami: interpretacja własna i ogólny wyraz artystyczny. Na podium – nagrodzona złotą nutą - stanęła Beata Piaskowska, która wystąpiła w roli Kate Ryan z piosenką „Libertine”. Srebrną nutę przyznano ex aequo Adamowi Piaskowskiemu za zaprezentowanie hitu ostatnich list przebojów „Ona tańczy dla mnie” i Adamowi Zygnerskiemu za wykonanie utworu „Nie Bo Nie”. Brązowa nuta – ponownie ex aequo – przypadła Zosi Ziegert, wykonującej przebój Celine Dion „Titanic” i Danielowi Jarmoła za piosenkę ,,Jesteś szalona”. Wyróżnienia otrzymali: Robert Pacyna i Maciek Górski- za oryginalne wykonanie piosenki „Łapy w górę”, Małgosia Bloch za ,,Ona tańczy dla mnie” i Paweł Turkowski za „Ważne”. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni słodkościami ufundowanymi przez organizatora.

                                                                                              

                                                                              Organizator: Grażyna Kozłowska

   

 

   

 

   

 

 

 


 

 

06.02.2013r.

 

Bal karnawałowy



         Doczekaliśmy się, choć od ubiegłorocznych szaleństw minął aż cały rok…Tradycyjnie, dnia 6. lutego, podopieczni Grup Wychowawczych wzięli udział w balu karnawałowym pn. „Malowana twarz". Nieodzowne okazały się rekwizyty z dziedziny najnowszych trendów kosmetologii oraz image, które nadały  twarzom nowy blask, a nawet niektóre zmieniły nie do poznania…Momentem kulminacyjnym był wybór króla i królowej, którymi zostali: Beata Piaskowska z gr. III i Andrzej Piaskowski z gr. II. Zwycięzcom serdeczne gratulujemy!

        Bal uatrakcyjnił pan Marcin, ucząc nas kroków w ramach choreografii  piosenki pt. „Ja, uwielbiam ją". Do tanecznych wyzwań zagrzewała nie tylko muzyka, o którą zadbał pan Tomek, ale również scenografia, a to już zasługa grupy socjoterapeutycznej.

 

                                                                                              Organizator:

 Bożena Kowalewska

 

   

 

   

 

   

 

 


 

19.12.2012r.

Wigilijne spotkanie 2012

     Zgodnie z tradycją wraz z nastaniem pierwszej gwiazdy na niebie zasiedliśmy do wspólnej kolacji wigilijnej. Wieczór uświetnił występ wychowanków, którzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Dar nocy”, przygotowane pod czujnym okiem pań: W. Wardy i J. Leśkiewicz. Ciepłe słowa skierowali do nas ksiądz i kierownik Mirosław Borzęcki, który uroczyście powitał gości. W imieniu pracowników Grup Wychowawczych pan M. Raszewski złożył na ręce kierownika Borzęckiego świąteczne życzenia, wręczając bożonarodzeniowy stroik. Po symbolicznej chwili Bieli Opłatka, nastał czas na wspólną wieczerzę.. Panie kucharki, jak zwykle nie zawiodły, stanęły na wysokości zadania. Potrawy były przednie i w pełni przystawały do staropolskich zwyczajów… Słowa uznania należą się również  wychowankom, którzy przynieśli bakalie i środki finansowe na zakup  potrzebnych produktów. Sami powiedzcie, czym byłaby wigilia, np. bez kompotu z suszonych owoców…
Po ogłoszeniu wyników konkursu plastycznego na najciekawszą ozdobę bożonarodzeniową, przez panie: G. Kozłowską i K. Kłos, przyszedł czas na śpiewne świętowanie…Pan T.  Kończak zapowiedział konkurs na najpiękniej wykonaną kolędę. Jury w składzie: pan dyrektor L. Iwańczuk, pani dyrektor G. Jędrzejczak, pan A. Zarębski, jednogłośnie uznało wyrównany poziom wszystkich grup, które w opinii biegłych zasługiwały na I miejsce… Wrażeniom nie było końca… Chwilę potem, pan kierownik donosił, że w drzwiach minął świętego Mikołaja, który starym zwyczajem prezentów kazał szukać pod choinką…

    

    

    


 

17.12.2012r.

 

„Świąteczna ozdoba”

 

     Dnia 17 grudnia w grupach wychowawczych Ośrodka rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Przedmiotem zainteresowania młodych artystów były ozdoby, drobiazgi i bibeloty, które w przedświątecznym ferworze szczególnie radują nasze serca. Celem konkursu było przybliżenie wychowankom tradycji świąt Bożego Narodzenia, rozbudzenie twórczej wyobraźni i zmysłu artystycznego. Prace wykonano różnymi technikami plastycznymi i przestrzennymi. Wytwory ekspresji plastycznej wyeksponowano na wystawie pokonkursowej w holu korytarza. Twórców najlepszych nagrodzono prezentami podczas wieczoru wigilijnego. A to już zasługa p. Grażyny, która pozyskała sponsora.

Przyznano I miejsce Zosi Ziegert z gr. I, II m-ce Anielce Ziegert  z gr. II,

III m-ce Patrycji Konopskiej z gr. III i Wojtkowi Dwojackiemu z gr. IV.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

                                                           

                                                                             Organizatorzy:

                                                                                K. Kłos

                                                                                G. Kozłowska

 

 


 

 

06.12.2012r.

GRUPY WYCHOWAWCZE ODWIEDZIŁ ŚW. MIKOŁAJ…


Wyczekiwany i utęskniony, jak zwykle w czerwieni, w towarzystwie białych Śnieżynek... Czy już wiecie, kto..? Otóż, dobrze wszystkim znany św. Mikołaj.
Dzieci z grupy I i II przywitały zacnego Gościa wrzawą oklasków, ale wcześniej, co też z pewnością nikogo nie zdziwi, musiały podołać zadaniom specjalnym. A były to, m.in.: zagadki o tematyce zimy i świąt, układanka puzzlowa, kojarzenie obrazków w pary...
Nie zabrakło pląsów i śpiewów z udziałem Gościa z dalekiej Laponii. Co najważniejsze, św. Mikołaj nie zapomniał o prezentach, które otrzymało każde „grzeczne" dziecko, a –tytułem wyjaśnienia, w grupach wychowawczych są tylko takie…. W ferworze zabawy można też było szepnąć Mikołajowi na ucho, swoje najskrytsze życzenia, a powierzone tej niezwykłej Personie, na pewno się spełnią…
Zarówno św. Mikołaj, jak i Śnieżynki, nie odeszli od nas z pustymi rękoma… Gości obdarowano  własnoręcznie wykonanymi rysunkami i słodyczami, aby nie zabrakło Im sił podczas dalszej podróży po świecie z prezentami do innych dzieci.


Wszystkie te atrakcje to, jak w roku ubiegłym, owoc współpracy z młodzieżą i wychowawcami Bursy Szkolnej nr 4 przy ul. Komeńskiego w Elblągu, ze wskazaniem na Panią Kamilę... J
 
                                                                                                                    

                                                                                           Organizator spotkania:
                                                                                                        K. Kłos

    

    

    

 


 

FESTIWAL DYNI

 

W tym roku szkolnym wychowankowie uczestniczyli w „Festiwalu dyni", imprezie traktującej ów owoc, jako materiał do twórczej ekspresji plastycznej. Zamiast halloweenowych rzeźb  pojawiły się, m.in.: Shrek. Fiona, Kotek, Skin, Myszka oraz inne, równie intrygujące postacie... Jury, po wnikliwych oględzinach owych halloweenowych wytworów, przyznało: I m-ce Uli Ptak za figurę „Kotka", II m-ce Anieli Ziegert za postać „Skina", III m-ce ex aequo zdobyły uczennice: Beata Piaskowska („"Fiona") i Patrycja Konopska, Natalia Kupidłowska(„Shrek").
Galerię prac można było oglądać w świetlicy gr. IV, zainteresowanych pouczono.., do czasu zwiędnięcia dyń).


                                                                                                          Organizator:
                                                                                                          Bożena Kowalewska

 

 

    

 

    

 

 

 


 

"MAM   TALENT 2012”

12.11.2012r.

12 listopada spotkaliśmy się w Grupach Wychowawczych, by podzielić się swoimi umiejętnościami i talentami. To była już druga edycja konkursu pn. „Mam talent”. W tym roku podziwialiśmy artystów różnych dziedzin:  tancerzy, muzyków, malarzy, pisarzy, aktorów.  Wybór był niezmiernie trudny, ostatecznie drogą żarliwej licytacji jury wytypowało trzech wykonawców. A oto i oni: Małgosia Bloch – taniec współczesny, Beata Piaskowska – prace plastyczne wykonane różnymi technikami, Adam Zygnerski- opowiadanie. Fragment prozy spotkał się ze szczególnym uznaniem publiczności, zdobywając najwięcej głosów.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni słodkościami, a trzej najlepsi wykonawcy otrzymali atrakcyjne coś niecoś- upominki ufundowane przez organizatorów.

Organizatorami konkursu były panie: J. Leśkiewicz, W. Warda, G. Kozłowska

    

 

    

 

    

 

 


 

 

25.10.2012r.

Otrzęsiny w Grupach Wychowawczych

     Jak co roku, by tradycji stało się zadość, nowo przybyłych uczniów należało  uroczyście przyjąć w poczet wychowanków, podopiecznych Grup Wychowawczych Ośrodka. 25 października przedstawiciele Rady Wychowanków przygotowali ciekawe konkurencje z myślą o podopiecznych, wśród których znaleźli się: A. Radomska, B. Piaskowska, N. Potorska, K. Potorska, A. Urniasz, M. Maczuga, W. Dwojacki, R. Dolata. Postawiono przed nimi nie lada zadania: malowanie twarzy, czołganie korytarzem, picie mikstury wątpliwego smaku, zdmuchiwanie świeczki, karmienie kisielem, stawianie wieży z puszek, udzielanie odpowiedzi na niełatwe pytania. Wszyscy sprostali nowym wyzwaniom, zostali włączeni w poczet honorowej braci uczniowskiej, już jako pełnoprawnymi wychowankowie Grup Wychowawczych.

     Momentem kulminacyjnym spotkania była uroczysta przysięga, której postanowienia powtarzano za przewodniczącą, Natalią Kupidłowską. Pieczę nad przebiegiem imprezy sprawowali wychowawcy w osobach: Wioletta Warda, Marcin Raszewski i Tomasz Kończak.

   

   

   

 


 

 

13.09.2012r

 

   Z PIERWSZĄ WIZYTĄ…

     Dnia 13 września wychowankowie najmłodszych grup wychowawczych, zaproszeni do Biblioteki Elbląskiej przy ul. Ogólnej, uczestniczyli w pierwszym powakacyjnym spotkaniu w ,,Klubie Przyjaciół Uszatka”. Wraz z Maksem i Leokadią – bohaterami opowiadania pt.,, Naucz się dobrych manier” poznawały zasady savoir-vivre. Wychowankowie dowiedzieli się, jak znacząco czarodziejskie słowa ułatwiają  życie i sprawiają, że jesteśmy wobec siebie bardziej serdeczni i mili. Podopieczni poznali również zasady prawidłowego nakrywania stołu oraz zgłębiali tajniki nienagannych manier i konwenansów towarzyszących kulturalnemu spożywaniu posiłków. Miłym akcentem spotkania były zabawy integracyjne.

 

                                                                                                   Organizator:

                                                                                                     G. Kozłowska

    

    


 

 

06.06.2012r.

 

FESTYN  RODZINNY - „Rodzina, ach rodzina”

 

     Dnia 6 czerwca spotkaliśmy się w grupach wychowawczych, by w szerszym gronie świętować Dni Rodziny. Zaprosiliśmy rodziców, rodziny, dyrekcję oraz dwie zaprzyjaźnione klasy: II c i VI b. Zabawa przebiegała na świeżym powietrzu, a słońce, na przekór wcześniejszym obawom, ogrzewało nas swoimi promieniami już od samego rana.

     Pierwszym etapem spotkania była prezentacja multimedialna, poświęcona sukcesom wychowanków w roku szkolnym 2011/2012. Wszyscy dobrze się bawili, rozpoznając siebie na zdjęciach i wspominając wspólne uroczystości, imprezy. W części artystycznej spotkania zaprezentowano wiersze i piosenki dobrze znane z tegorocznych konkursów. Drobnymi prezentami i słodkościami obdarowano również zwycięzców konkursów plastycznych. Zabawie w ogrodzie towarzyszył słodki poczęstunek przy kawie i herbacie. Przygotowaliśmy 5 stacji, których atrakcją były różne konkurencje, m.in.: łowienie ryb, rzut piłeczką do kosza, skakanie obunóż do wyznaczonego celu, siłowanie na rękę, celowanie piłką w balon. Przewidzianych było wiele atrakcji, spośród których największym zainteresowaniem cieszyło się, m.in.: malowanie twarzy, rozbijanie piniaty wypełnionej słodyczami, czy wreszcie taniec przy muzyce prezentowanej przez DJ Tomka i DJ Adama.

     Po różnorakich atrakcjach przyszedł czas na odpoczynek i degustację kiełbasek pysznie ugrillowanych przez nasze ukochane panie kucharki.

     Słodycze do piniaty mogliśmy zakupić dzięki pozyskaniu sponsora przez p. Grażynę. Zakup ciasta to nasza wspólna zasługa, wykorzystaliśmy fundusze ze sprzedaży ozdób wiosennych i wielkanocnych wykonanych przez wychowanków gr. IV.

                                                                         

Organizatorzy:

                                   J. Leśkiewicz

G. Kozłowska

W. Warda

 

   

 

   

 

   

 


25.05.2012r.

 

WOJEWÓDZKIE  SEMINARIUM  GRUP   WYCHOWAWCZYCH

     25 maja w budynku SOSW nr 1 odbyło się VI Warmińsko – Mazurskie Seminarium Grup Wychowawczych. Tradycją stały się rokroczne spotkania seminaryjne pracowników  internatów województwa warmińsko – mazurskiego. Seminaria służą wymianie doświadczeń i  omawianiu żywotnych problemów, z którymi na co dzień borykają się wychowawcy placówek kształcenia specjalnego. Historia seminarium sięga 2006 roku, pomysłodawcami byli: Wioletta Warda oraz Marcin Raszewski. Pierwsze spotkanie odbyło się w Elblągu, a kolejne miały miejsce w Reszlu, Węgorzewie, Iławie, Bartoszycach.

     Tegoroczna przedsięwzięcie wymagało dużego wkładu pracy wszystkich wychowawców.

W spotkaniu wzięło udział około 60 przedstawicieli ośrodków kształcenia specjalnego, 9 prelegentów oraz zaproszeni goście. Wystąpili, m.in.: Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Grazymach, Prokurator Prokuratury Okręgowej w Elblągu, Naczelnik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji ZUS, Psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 2. Spotkanie oscylowało wokół tematu: „Przyszłość dziecka niepełnosprawnego  intelektualnie”. Problematykę rozpatrywano wieloaspektowo i perspektywicznie, analizując zagadnienie od strony prawnej, psychologicznej oraz materialno-bytowej.

     Spotkaniu towarzyszył poczęstunek, przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół Gospodarczych. Uczestnikom i gościom podziękowano za udział, wręczając symboliczne  upominki- wytwory pracy dzieci grup wychowawczych ośrodka..

Gośćmi seminarium była Warmińsko – Mazurska Kurator Oświaty Pani Grażyna Przasnyska oraz Wiceprezydent Miasta Elbląga Pani Grażyna Kluge. Honorowy patronat nad Seminarium objął Pan Grzegorz Nowaczyk Prezydent Elbląga.

                                                          Organizatorzy:

                                                                            

                                                            Wychowawcy Grup Wychowawczych

                                                                                     przy SOSW nr 1

 

  

   

 

   

 

   

 


 

 

22.05.2012r.

 

KONKURS PIOSENKI EKOLOGICZNEJ

    

     Dnia 22 maja  podopieczni grup wychowawczych uczestniczyli w konkursie piosenki ekologicznej pod hasłem: ,,Żyj z przyrodą w zgodzie”. Celem imprezy była prezentacja utworów związanych tematycznie z przyrodą i ochroną środowiska oraz upowszechnianie idei ekologicznych poprzez różnorodne formy artystycznego wyrazu. Konkursowi towarzyszył quiz wiedzy ekologicznej oraz podsumowanie akcji poświęconej całorocznej zbiórce surowców  wtórnych. Za szczególny wkład w segregację odpadów zostali nagrodzeni: M. Górski, D. Jarmoła, A. Szmyt. Na uznanie zasługuje również postawa  wychowawców i pracowników naszej placówki, którzy równie wytrwale gromadzili surowce wtórne, przyczyniając się do wzrostu świadomości proekologicznej wśród wychowanków. Wszystkie grupy zostały nagrodzone słodyczami i ekologicznymi prezentami.

       

                                                                                     Organizatorzy:

                                                                                     K. Kłos

                                                                                     G. Kozłowska

 

 

   

 

   

 

   

 


16.05.2012r.

 

 

W  CUDOWNYM  ŚWIECIE  BAJKI

 

     W dniu 16 maja wychowankowie najmłodszych grup wychowawczych zostali zaproszeni na inscenizację bajki pt.„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Organizatorem spotkania była społeczność szkolno-uczniowska Bursy nr 4 przy ul. Komeńskiego. Młodzież przygotowała piękną interpretację znanej bajki, której towarzyszyła wspólna zabawa z aktorami.

     Celem imprezy była integracja dzieci i młodzieży, propagowanie idei czytelnictwa oraz twórcze spędzanie wolnego czasu. Impreza przebiegała w przyjaznej atmosferze opartej na wzajemnej akceptacji. Uwieńczeniem spotkania były słodkie upominki dla gości oraz deklaracja dalszej współpracy między placówkami.

 

     Dziękujemy za wielobarwne doznania i szczęście w oczach naszych podopiecznych.

 

                                                          

                                                                         Organizator:

                                                                                     K. Kłos

 

 

   

 

  

 

 


16.05.2012r.

Zajęcia relaksacyjno – usprawniające

 

Zajęcia relaksacyjno – usprawniające prowadzone są systematycznie w grupach wychowawczych. Odbywają się w małych zespołach uczniowskich w sali rekreacyjnej. Ćwiczenia te mają na celu usprawniać koordynację własnego ciała, rozwijać naturalną potrzebę ruchu i zabawy. Podczas zajęć wykorzystywane są różne metody i techniki ćwiczeń: metoda Knillów,  metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, kinezjologii edukacyjnej P. Denisona, techniki relaksacyjne i muzykoterapia. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, wykonują nawet trudne układy do słyszanej muzyki.

 

                                                                                                                                      

                                                                                                      G. Kozłowska

 

 

   

 

   

 

 

 

 

 

 


 

 

21.04.2012r.

Wolontariat w grupach wychowawczych

 

     Dzień 21 kwietnia upłynął w grupach wychowawczych Ośrodka pod znakiem wiosennych porządków. Wszystko to dzięki nawiązaniu kontaktu z Firmą Kurierską UPS, której przedstawiciele ochoczo włączyli się w przebieg akcji zainicjowanej przez Panią G. Kozłowską.

     Do współpracy dołączyło Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Rozwoju Osób z Upośledzeniem Umysłowych „Drugi Dom”.

     Nikt nie próżnował, pracy nie brakowało. Panowie malowali płoty, usuwali wyschnięte drzewa, porządkowali ogród. Panie myły okna, sprzątały pokoje wychowanków oraz porządkowały strych. Ciężko pracowała, nawet najmłodsza, niespełna roczna :) uczestniczka wolontariatu, która postanowiła „zaprowadzić porządek” w sali z kulkami, bo ta niewątpliwie przypadła jej najbardziej do gustu …

     Sił witalnych do pracy skutecznie dostarczały panie kucharki, których  grochówka sprawiła, że nikt nie padł z wysiłku… Równie miło płynął czas po skończonej pracy: grillowanie, woń i smak pieczonych kiełbasek, wymiana spostrzeżeń i refleksji.

    

    

    


 

 

29.03.2012r.

 

Konkurs geograficzny

 

     Która rzeka jest najdłuższa? Z jakimi krajami sąsiaduje Polska? Jakie znasz krainy geograficzne w Polsce? Te i inne pytania mogli usłyszeć uczestnicy konkursu geograficznego, którego organizatorem był pan Marcin Raszewski. W konkursie wzięły udział 3 drużyny. Zestaw prób zadaniowych zawierał krzyżówkę, quiz, ćwiczenia orientacyjne przy mapie,  odpowiedzi na wylosowane pytania. Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim poziomem wiedzy. Najlepszych nagrodzono:

I miejsce – A. Zygnerski, M. Górski,

II miejsce – R. Pacyna, M. Szarliński,

III miejsce – K. Beszczyński, P. Turkowski.

     Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

 

    

 

    

 

    

 

 

 


 

 

29.03.2012r.

 

Latawce, dmuchawce, wiatr…

 

     Młodzież grup wychowawczych, zainspirowana pomysłem Pań: Grażyny Kozłowskiej i Kasi Kłos, powitała tegoroczną wiosnę na łonie natury. Już kilka tygodni wcześniej młodzież i dzieci z grup: I i II przygotowywały barwne latawce. Idea od początku wydawała się ciekawa. Jedyną niedogodnością mogła okazać się mało sprzyjająca pogoda.

     Tymczasem, ku zadowoleniu wszystkich, aura dopisała. Wiatr, niczym w wierszu Juliana Tuwima, z tą różnicą, że nie liście a latawce „ (…) pieścił i szeleścił (…)” Choć brakowało słońca, humory wszystkim dopisywały, zwłaszcza na widok biegającego z dmuchawcem…pana MarcinaJ Wszystko udokumentowaliśmy na zdjęciach i z chęcią do nich wracamy.

 

 

    

 

    

 

 


 

 

28.03.2012r.

 

W klimacie świąt Wielkiej Nocy …

 

 

     Dnia 28 marca w grupach wychowawczych Ośrodka rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt.„Ozdoby wiosenne i wielkanocne”. Przedmiotem oceny były prace wykonane różnorodnymi technikami, od malarstwa po formy przestrzenne.

     Celem konkursu było przybliżenie uczniom tradycji świąt wielkanocnych drogą ekspresji plastycznej. Doceniono inwencję twórczą i zaangażowanie wszystkich uczestników, czego dowodem były słodkie nagrody.

 

                                                                                     Organizatorzy:

                                                                                              G. Kozłowska

                                                                                              K. Kłos

 

   

 

   

 

   

 


 

12.03.2012r.

 

„MAM  TALENT”

 

 

     Motyw przewodni spotkania: „… wszyscy mają talent, mam i ja…” skupił podopiecznych grup wychowawczych, dnia 12 marca wokół wspólnej zabawy.

     Jak dodają jurorzy w składzie:  M. Borzęcki, K. Kłos, T. Kania:

 - Spotkaliśmy się, by ocenić talenty wychowanków.

Zgłoszeń do konkursu było bardzo dużo. Rzeczywistość dowiodła, że pomysłowość, inwencja twórcza i talent przerosły oczekiwania organizatorów oraz członków jury. Doprawdy, było co oceniać, wyróżniać, weryfikować i porównywać: talenty, zamiłowania, pasje czy hobby: wokalne, taneczne, recytatorskie, aktorskie, plastyczne.  

     Na uznanie jury i nagrodę zasłużyli:

A. Piaskowski – w kategorii poezji: wiersz,

R. Pacyna – w kategorii taniec: breakdance,

A. Zygnerski –w kategorii literatura:  opowiadanie własnego autorstwa.

     Oto lista wyróżnionych:

P. Turkowski, T. Baniukiewicz –w kategorii: śpiew,

P. Konopska – w kategorii twórczość plastyczna: rysunek,

grupa I –w kategorii taniec.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz słodycze. Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu… , co już niebawem…,czyli za rok J

 

                                                                                               Organizatorki:

                                                                                                       J. Leśkiewicz

                                                                                                      W. Warda

 

    

 

    

 

    

 


 

 

15.02.2012r.

 

KONKURS  pt. „ RUSZ    GŁOWĄ”

 

     Konkurs, w którym należało wykazać się intuicją oraz niemałą wyobraźnią twórczą, skupił podopiecznych dwóch grup wychowawczych Ośrodka wokół kolejnych prób zadaniowych. Celem spotkania było wszechstronne oddziaływanie na sferę poznawczą, a w szczególności percepcję wzrokowo- słuchową poprzez udział w zabawie.

     Dzieci miały okazję wykorzystać dotychczasową wiedzę w praktyce, co sprzyjało rozwijaniu  logicznego myślenia oraz koncentracji uwagi. Wśród konkurencji znalazły się, m.in. takie punkty programu, jak: rozpoznawanie smaku wody, układanie rozsypanki obrazkowej, liczenie elementów zbioru, rozpoznawanie przedmiotów po dotyku, kojarzenie dźwięków, zabawa w lustrzane odbicie, układanie historyjki obrazkowej do usłyszanej piosenki itp. Wychowankowie ochoczo udzielali odpowiedzi i czerpali radość ze wspólnej zabawy.

     Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodyczami, a konkurującym grupom wręczono gratulacyjne dyplomy.

 

                                                                                              Organizator:

                                                                                                     G. Kozłowska

 

 

   

 

   

 

   

 


 

13.01.2012r.

 

XVII Miejski Przegląd Przedstawień Kolędniczych

 

 

13 stycznia 2012 roku o godzinie 9.00 w Młodzieżowym Domu Kultury zaprezentowała się grupa teatralna Grup Wychowawczych. Przygotowania choć długotrwałe, próby męczące, aktorzy wymagający, wszystko to jednak nie zniechęciło młodym adeptom sztuki  teatralnej stanąć na scenie.

To był pierwszy występ na tak dużej i profesjonalnej scenie. W Przeglądzie wystapiło 13 zespołów teatralnych. Trema była duża, tym bardziej, że w skład jury wchodziły zacne osoby, znające się najlepiej na grze aktorskiej. Członkami jury byli: Jolanta Tadla i Lesław Ostaszkiewicz (aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu) oraz ks. Andrzej Kilanowski.

Po długich naradach jury ogłosiło wyniki – wysiłek aktorów został doceniony, przedstawienie  otrzymało nagrodę.

 

Serdeczne podziękowania naszym młodym aktorom. Za tajemniczymi cieniami kryją się: Małgosia Bloch- aniołek i tancerka,

 Justyna Rychlińska – aniołek, niewolnica Heroda,

Adam Piaskowski – tajemniczy chłopiec ze współczesności,

Adam Zygnerski – król, Herod,

Jakub Beszczyński – król,

Tomek Baniukiewicz – król, Józef,

Paweł Turkowski – pasterz,

Maciek Górski - pasterz .

 

PS

Serdecznie gratulujemy zespołowi teatralnemu  „Koperniczki”.

 

 

Reżyserki ;)

Grażyna Kozłowska,

Joanna Leśkiewicz,

Wioletta Warda

 

 

    

 

    

 

    

 


 

 

03.01.2012r.

 

Znam swoje prawa…

 

 

     Dnia 20 listopada minęła 22. rocznica uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Uznano, że warto pochylić się nad tematem, pomyśleć, podyskutować...

     Wychowankowie Grup Wychowawczych mieli taką  okazję. Podjęli się tego wyzwania. Każda grupa omawiała wybrane prawo dziecka i przedstawiała jego treść w formie gazetki ściennej.

Wszyscy członkowie społeczności uczniowskiej bardzo pomysłowo i rzetelnie analizowali zagadnienie i wszelkie jego aspekty, m. in.  postulat wolności od przemocy, prawo do nauki, prawo do życia, prawo do tożsamości.

     Pomysłodawcą konkursu była Pani Joanna Leśkiewicz, jurorem Pani Urszula Łopaciuk. Największe uznanie zdobyła gazetka grupy III.  Zwycięzcy otrzymali przechodni puchar z nieprzechodnimi słodyczami ;) Wszystkim uczestnikom wręczono zakładki informujące o Dziecięcym Telefonie Zaufania rzecznika Praw Dziecka.

 

                                                                                                          Organizator:

                                                                                                          J. Leśkiewicz

 

 

 

 


 

16.12.2011r.

 

 

Wigilia w Grupach Wychowawczych

 

     16. grudnia…, ten dzień zapamiętamy długo: uśmiechy, radość, prezenty, nagrody, Mikołaj…

     Spotkanie wigilijne uświetnili swą obecnością zaproszeni goście: Dyrektor Ośrodka- Pan Leszek Iwańczuk, Wicedyrektor- Pani Elżbieta Radwaniecka, Pan Paweł Zabłocki, Brat Krzysztof oraz pracownicy administracji i obsługi.

     Rozpoczęto występem „teatru cieni”. Aktorzy z dozą humoru zaprezentowali historię sprzed 2000 lat. Długie przygotowania aktorskie, pod czujnym okiem pań: Wioletty Wardy, Joanny Leśkiewicz i Grażyny Kozłowskiej, przyniosły pożądane rezultaty. Artyści przeszli samych siebie, a gości szczerze urzekli…

     Kulminacyjny moment wieczoru skupiony był wokół symboliki Opłatka i magii życzeń wzajemnie wypowiadanych... Dobrym słowem i błogosławieństwem podzielił się z nami Brat Krzysztof  z zaprzyjaźnionej Parafii Wszystkich Świętych.

     Degustacja świątecznych potraw przy suto zastawionym  stole wigilijnym okazała się prawdziwą ucztą dla oczu i ciała. Wszystkie dania były wyśmienite, tu ukłon w stronę  Pań, które w ich przygotowanie włożyły niemało serca…

     Atrakcją części artystycznej programu był konkurs kolęd i pastorałek, przygotowany przez Radę Wychowanków. Uczestniczyło 5 zespołów, tj. wszystkie grupy uczniowskie i grupa pracowników administracji. I miejsce zajęły zespoły grup: I i II.  Drugą pozycję wyśpiewały zespoły grup: III i IV. W niewątpliwy urok kolędowania nie zwątpił również prężny zespół pracowników Ośrodka pod silnym wezwaniem Kierownika- Pana Mirosława Borzęckiego.

     Tego wieczoru wychowankowie otrzymali nagrody za udział w konkursie bożonarodzeniowym pt. „Choinki”. Organizatorki, Panie: Grażyna i Kasia hojnie nagrodziły wszystkich uczestników plastycznych zmagań. Wygrała choinka wykonana przez młodzież z grupy I. Ozdoba ta została podarowana  wychowankom  DPS w Elblągu.

     Wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy, wszyscy, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, usłyszeliśmy dzwonek i głos, który- zwłaszcza tego wieczoru, nikogo nie zdziwił… To Mikołaj przyszedł odwiedzić wychowanków i, jak na niego przystało, nikogo nie pominął. Każdy otrzymał paczkę pełną słodyczy, owoców oraz małą niespodziankę.

     Teraz wypada już tylko westchnąć i napisać:

-Szkoda, że co dobre szybko się kończy…, zwłaszcza, iż kolejne święta Bożego Narodzenia dopiero za rok…

 

                                                                                  Organizatorzy:

                                                                                  Wychowawcy Grup Wychowawczych

                                                                                  i… święty Mikołaj J

 

   

 

   

 

   

 


 

 

08.11.2011r.

 

Otrzęsiny

 

 

     Aby tradycji stało się zadość, Rada Wychowanków wraz z opiekunami w osobach: pani Wiolettą Warda i pan Paweł Niemczuk, podjęła decyzję o przyjęciu nowych podopiecznych do społeczności uczniowskiej. Program otrzęsin, pozostający tajemnicą, aż do momentu realizacji, opracowała prowadzącą imprezę-uczennica Kasia Tomaszewską, która doskonale spisała się w roli konferansjera... Stroje i niezbędne do zabawy rekwizyty, to też jej zasługa...

     Na efekt tych starań nie trzeba było długo czekać, bowiem dnia 8.  listopada grono wychowanków poszerzyli: D. Kopycka, P. Konopska, P. Sułek, J. Beszczyński, K. Szarapajew, Mateusz B, D. Jarmoła.

     Zabawa była przednia, jak donoszą uczestnicy i obserwatorzy...Innymi słowy, czekamy na kolejną imprezę zorganizowaną przez Radę Wychowanków.

 

 

    

 

    

 

    

 

 


 

07.11.2011r.

 

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości...

 

 

     Dnia 7. listopada wychowankowie  grup: III i IV wykazali się niemałą wiedzą  historyczną na temat wydarzeń XX wieku. Konkurs składał się z trzech etapów:

1.      dotyczył znajomości symboli narodowych,

2. zawierał  serię pytań skoncentrowanych wokół tekstu źródłowego,

3. przebiegał w formie ekspresji plastycznej.

Organizatorzy: pani Wioletta Warda i pan Marcin Raszewski zadbali o część merytoryczną konkursu, nie zapominając o słodkim poczęstunku dla uczestników zmagań z historią.

Najlepiej wypadł zespół w składzie: N. Kupidłowska, M. Szarliński.

II miejsce zajęli: A. Zygnerski, M. Górski.

Na III miejscu uklasyfikowali się: J. Beszczyński, P. Turkowski. Grayulujemy!

 

                                                                                              Organizatorzy:

                                                                                              W. Warda

                                                                                              M. Raszewski

 

 

    

 

    

 


 

 

27.10.2011r.

 

„Halloweenowe rzeźby z dyni”

 

 

     To już II edycja konkursu zorganizowanego przez panią Joannę Leśkiewicz.

W tym roku cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem.  Wychowankowie na wesoło podeszli do tematu. Stworzyli ciekawe rzeźby, byli więc: anioł, diabeł, piłkarz, królowa, Jaś i Małgosia, czarnoksiężnik oraz inne tajemnicze postacie.        

     Wychowankowie musieli włożyć niemało serca i siły w wykonanie rzeźb, zwłaszcza że owoce dyni były tego roku wyjątkowo twarde :)))

Dnia 27. października dynie trafiły na wystawę i zostały poddane wnikliwej ocenie Jury. A oto wyniki:

I miejsce zajęła dynia grupy I- rzeźba „Czarodziej”,

II miejsce - „Królowa-” gr. I oraz „Małgosia”- gr. II

III miejsce- „Diabeł”- gr. III i „Piłkarz”- gr. IV

Dynie-rzeźby znalazły stałe miejsce w ogródku Grup Wychowawczych.

 

 

     

 

     

 

 


 

20.10.2011r.

 

„Coś z niczego…”

 

 

     „Coś z niczego…”, tymi słowy można określić przedsięwzięcia prężnej drużyny „ Ekoludków”, działających w Grupach Wychowawczych Ośrodka pod bacznym okiem Pani Kasi Kłos.

     Wychowankowie są na co dzień uświadamiani, jak ważna jest dbałość o stan środowiska naturalnego. W toku spekulacji na temat różnych możliwości ochrony przyrody, młodzież wydedukowała, że z materiałów wtórnych mogą powstać ciekawe przedmioty, które pozwolą nam uporządkować przestrzeń. Mogą to być, np. pudełka na kasety, biżuterię, czy kredki. Inne bibeloty: kukiełki, zamki, wieże,  podsuną pomysł zabawy tematycznej, bądź wzbogacą pokój o oryginalne elementy dekoracyjne, np. wiszące ozdoby z płyt kompaktowych.

     Nic nie uszło naszej uwadze, ocenie i pomysłowości, dnia 20. października mogliśmy podziwiać wszystkie prace na wystawie.

     W konkursie na przysłowiowe „ tworzenie czegoś z niczego”, wygrali:

I m-ce-  A. Zygnerski

II m-ce- P. Turkowski

III m-ce- R. Pacyna

III m-ce- A. Piaskowski, U, Ptak, M. Ptak

     Wszystkim „ Ekoludkom, i tym mniej i bardziej twórczym, serdecznie gratulujemy!

                                                                      

                                                      Wychowawcy oraz społeczność uczniowska

                                                               Grup Wychowawczych

 

 

    

 

    

 

 

 

 


 

 

13.10.2011r.

„Tęga głowa”, co oznacza- matematyki ciąg dalszy…

 

     13. października wychowankowie grup: I i II wzięli udział w konkursie matematycznym pn. „Tęga głowa”. Spotkanie miało formę zabawy, podczas której uczniowie bazowali na dotychczas zdobytej wiedzy matematyczno-przyrodniczej. Młodzież wykazała się dobrą znajomością pojęć matematycznych oraz umiejętnościami pragmatycznymi, czyli wykorzystaniem teorii w praktyce.

     Ocenie zostali poddani wszyscy uczestnicy. Poziom był wyrównany, obie grupy, równie dobrze przygotowane, otrzymały tę samą ilość punktów, zajmując tym samym I miejsce. Wychowanków nagrodzono artykułami piśmienniczo- papierniczymi oraz słodyczami.

     Jakkolwiek konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem i gotowością do podejmowania matematycznych wyzwań , kolejna edycja dopiero za rok…

 

   

   

   

 

 


 

 

09.10.2011r.

 

Wybory do Rady Wychowanków 2011/2012

 

     9. października 2011r. odbędą się wybory do Sejmu RP.

My- członkowie małej społeczności Grup Wychowawczych również podejmujemy ważne decyzje, wybierając Zarząd Rady Wychowanków. W tym celu opiekunowie Rady: Pani Wioletta Warda i Pan Paweł Niemczuk zorganizowali wybory w dniu 27 września.

      Kandydaci zostali wyłonieni na szczeblu grup wychowawczych. Na spotkaniu wyborczym zaprezentowali swoje kandydatury. Powołano komisję nadzorującą przebieg wyborów w składzie: przewodnicząca Pani Urszula Łopaciuk, Patrycja Konopska, Urszula Ptak, Jakub Beszczyński.

     Kandydaci spośród siebie wybrali przewodniczącego, zastępcę, sekretarza i członków Rady Wychowanków.

 

Wyniki głosowania:

Przewodniczący: P. Rychliński

Zastępca: M. Młynarski

Sekretarz: K. Tomaszewska

Członkowie: J. Waszkiewicz, R. Szwagierek

 

     Mamy nadzieje, że nowy Zarząd będzie z zaangażowaniem pracował na rzecz społeczności Grup Wychowawczych.

 

   

 

   

 

 

 


 

06.10.2011r.

 

Konkurs piosenki karaoke

 

„ Śpiewać każdy może…”-  młodzież w grupach wychowawczych, też…

Wieczorem, 6. października, organizatorzy, Panowie: T. Kończak i M. Raszewski, zorganizowali karaoke. Do udziału w występach i niepowtarzalnej próby własnych sił wokalno- muzycznych, nie trzeba było długo namawiać…

Konkurs wygrał M. Górski, który oryginalnym wykonaniem piosenki  „Zawsze tam, gdzie Ty” urzekł Jury i publikę. Drugie miejsce zajęli: H. Piłat i A. Piaskowski, którzy zaprezentowali piosenkę pt. „Wolność”. Trzecie nagrodzone miejsce wyśpiewały: P. Konopska i J. Waszkiewicz- „Daj mi tę noc”.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji występów karaoke, co już niebawem…

                                                                                              Organizatorzy:

                                                                                              T. Kończak

                                                                                              M. Raszewski

 

   

 


 

 

„Sprzątanie świata 2011”

 

    Już po raz  18. Polacy przystąpili do wspólnego działania dla dobra środowiska i korzyści ludzi. Rok 2011 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Lasu, stąd bardziej niż kiedykolwiek zwracaliśmy uwagę na ochronę lasów oraz ich rolę w życiu Ziemi i ludzi.

     Tegoroczna akcja „Sprzątania Świata”  przebiegała wśród uczniów SOSW nr 1 pod hasłem: „Lasy to życie- chrońmy je”. Dnia 16.09. brać uczniowska ruszyła w zorganizowanych grupach, pod opieką wychowawców, na ratunek przyrodzie. Sprzątano teren pozostający w bliskim sąsiedztwie szkoły. Jak każdego roku, stanęliśmy na wysokości zadania, wracając… z pełnymi workami śmieci.

 

 

                                                                                            Koordynator akcji:

                                                                                            D. Kaszczuk

 

 

 

 


 

 

15.09.2011r.

 

SIEDEM NOWYCH CUDÓW NATURY.., 

a w podtekście…-  Ach rodzime, piękne Mazury!

 

- w myśl słów piosenki „ Hej, Mazury, jak wy cudne! ”

 

     15.września ogłoszono Światowym Szkolnym Dniem Głosowania w plebiscycie 7 Nowych Cudów Natury. Dzieci i młodzież Grup Wychowawczych Ośrodka z wielkim zaangażowaniem przyłączyły się do akcji, promując piękno polskich Mazur. Wychowankowie wykonali plakat, oddali swój głos drogą sms-ową i za pośrednictwem Internetu. 

     Warto przypomnieć, iż Mazury nazywane są krainą 1000. jezior, a o walorach przyrodniczo-krajobrazowych tego jakże urokliwego regionu Polski pisał, nie bez kozery, dobrze wszystkim znany Konstanty Ildefons Gałczyński.

     Reasumując, zależy nam- małej internackiej społeczności, by wieść o osobliwościach mazurskiej krainy obiegła świat. Innymi słowy, sobie i Mazurom, pełni nadziei tego życzymy :)

 

                                                                                     Społeczność Grup Wychowawczych

                                                                                              SOSW nr 1 w Elblągu

    

 


 

 

26.05.2011r.

 

Kwiatek dla Mamy wierszem i piosenką malowany…

 

 

„Najlepsze u Mamy jest to, że ją mamy (...)”

                                                         Joanna Kulmowa „Mamy mamę”

 

     Dzień Matki to święto obchodzone rokrocznie w Polsce 26. maja. Tego dnia szczodrze obdarowujemy Mamy laurkami, kwiatami, słodkościami…

     Młodzież w grupach wychowawczych również postanowiła uczcić ten dzień wyjątkowo i niepowtarzalnie, zwłaszcza że tradycji musiało stać się za dość… A tej wiosny, jak podają media, upłynęła 97.rocznica obchodów Święta Mam. Z tej okazji wychowankowie przygotowali część artystyczną programu owianego wierszem i piosenką. Obie części: recytatorska i wokalna, obok idei głównej- szacunku i wdzięczności dla Mam, wniosły element konkurencji w klasyfikacji konkursowej, co dodatkowo podnosiło rangę i efekt artystyczny spotkania.

Jury w składzie, Panie: A. Wieloch i T. Kania oraz przewodniczący Pan M. Borzęcki, wysłuchało wykonawców. Ocenie podlegał dobór repertuaru- zgodność z tematyką, interpretacja utworu oraz wrażenia ogólne. Decyzja o wyborze 3 laureatów w każdej kategorii nie należała do najłatwiejszych... Po długich naradach jury ogłosiło werdykt:

 

Część recytatorska :

I m-ce – P. Turkowski

II m-ce -M. Ptak

III m-ce –A. Piaskowski

Część wokalna:

I m-ce- zespół gr. II

II m-ce -zespół gr. III

III m-ce -T. Baniukiewicz

 

Laureaci konkursu zaprezentują swoje umiejętności dnia 9. czerwca podczas Biesiady Rodzinnej, na którą serdecznie zapraszamy rodziców wychowanków grup wychowawczych.

 

Organizatorki konkursu:

                                                                                               W. Warda

                                                                                                J. Leśkiewicz

                                                                                                G. Kozłowska

                                                                                                B. Kowalewska

 

 

    

 

    

 

    

 

 


 

 

21.04.2011r.

Wiosenna wycieczka do Jagodna

 

            21. kwietnia grupa chłopców wraz z opiekunami wyruszyła do Jagodna, by miło spędzić czas podczas wiosennych gier i zabawach na łonie natury. Pogoda w pełni dopisała.

            Młodzież z grupy M4S, pod czujnym okiem instruktora pana Tomasza Kończaka,  zaprezentowała nieprzeciętne umiejętności na ściance wspinaczkowej. Szczególne predyspozycje do pokonywania kolejnych rekordów na linie, w przysłowiowej drodze do nieba, wykazali trzej podopieczni: P. Rychliński, K. Piskorz, M. Młynarski.

            Wyprawie towarzyszyło wiele atrakcji, m. in.: gry sprawnościowe, ognisko, słodkie coś nie coś na ząb oraz aktywne poszukiwanie zwiastunów wiosny. Wszystkim uczestnikom szybko udzielił się biwakowy nastrój, a wspomnieniom nie było końca..

 

                                                                                                          Organizatorzy:

T. Kończak

                                                                                                          J. Leśkiewicz

 

   

 

   

 

   

 


 

22.03.2011r.

 

,,POWITANIE WIOSNY”

 

     Uroczyste żegnanie zimy i witanie wiosny nie mogło ominąć podopiecznych Grup Wychowawczych Ośrodka. Podążając śladami koleżanek i kolegów ze szkoły udali się ukwieconym ,,gaikiem –maikiem” do parku „Nad Dolinką”. Kultywowany rokrocznie rytuał witania pani Wiosenki rozpoczęto w świetlicy. Zabawy, konkursy, zagadki, nawiązujące do ludowego zwyczaju topienia marzanny, wypełniły radością wspólnie spędzony czas.

     Wyprawa powiodła się, jako że pierwszych oznak wiosny- przysłowiowych zwiastunów, nie musieliśmy długo szukać…Innymi słowy: udało się..!

 

                                                                    Organizatorki:

                                                                      G. Kozłowska

                                                                                  B. Kowalewska

 

 

   

 

   

 

   

 

 


 

24.02.2011r.

 

Pierwsze zawody wspinaczkowe

 

Dzień 24. lutego przebiegał w Grupach Wychowawczych Ośrodka pod znakiem zawodów wspinaczkowych. Uczestniczyło 14 zawodników w trzech kategoriach. Sekcja „Junior” zrzeszała najmłodszych zawodników z grup: I i II. Trasę na ściance wspinaczkowej opracował, z myślą o nich, jeden z najstarszych wychowanków- członek Sekcji Alpinistycznej M4S - Paweł Rychliński. Dwie następne kategorie: „Light”, dla mniej doświadczonych oraz „Masters”, dla już wtajemniczonych śmiałków, przygotował wychowawca oraz instruktor w jednej osobie- p. Tomasz Kończak.

Zadaniem każdego zawodnika było przejście wyznaczonej trasy, przy czym zaplanowano trzy odcinki dla każdej z trzech kategorii, bez możliwości utraty kontaktu ze ścianką. Zmaganiom towarzyszył ogrom emocji, niebywałych wrażeń, adrenaliny i szczęścia. Kibice: wychowawcy i wychowankowie dopingowali pełną parą, a sędziowie obiektywnie oceniali każde przejście.

Łatwo udało się wyłonić przysłowiowych asów trudnej sztuki wspinaczki ściankowej:

 

I KATEGORIA „Junior”: I m-ce- A. Piaskowski, II m-ce- R. Szwagierek, III m-ce- K. Pietryka

II KATEGORIA „Light”: I m-ce- Kupidłowska, II m-ce- R. Pacyna, III m-ce- M. Kutowska

III KATEGORIA „Masters”: I m-ce- P. Rychliński, II m-ce- K. Piskorz, III m-ce M. Młynarski

 

Gratulacje i słowa uznania przysługują wszystkim zawodnikom.

 

Organizator:

Sekcja Alpinistyczna M4S

 

Opiekun sekcji: T.Kończak                                   

 

Sędziowie:

T. Kończak, B. Chrząstkowski

 

   

 

   

 

   

 


 

 

14.12.2010r.

 

CHOINKA…symbolem nadziei
 
     Wychowankowie grup wychowawczych SOSW nr 1 w Elblągu włączyli się do udziału

w ogólnopolskiej, świątecznej akcji pn. „Choinki Nadziei", zainicjowanej już po raz szósty przez ekologiczną Fundację „Arka”. W tym roku akcji patronuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Pan Marian Pigan.
     W ramach akcji, dnia 14 grudnia 2010 r., w atmosferze świąt Bożego Narodzenia, wychowankowie zaprezentowali część artystyczną programu dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Toruńskiej w Elblągu.

     Momentem szczególnym było wręczenie pensjonariuszom naturalnej choinki i przyozdobienie jej kotylionami, uprzednio wykonanymi przez dzieci. Spotkaniu towarzyszyło wiele emocji i wzruszeń. Seniorzy Domu Pomocy Społecznej aktywnie włączyli się do wspólnego kolędowania. A wraz z kolędą, popłynęła…, ta spośród trzech…, o której już

w czasach biblijnych pisano…- NADZIEJA…

 

  Warto przypomnieć, że drzewko otrzymaliśmy od … samego świętego Mikołaja, którego rolę doskonale spełniły Lasy Państwowe Nadleśnictwa Elbląg, za co serdecznie dziękujemy, licząc na dalszą, owocną współpracę
                                                                                                                               

                                                                                             Organizatorki:

                                                                                                       J. Leśkiewicz,

                                                                                                       B. Kowalewska,

                                                                                                       W. Warda,

                                                                                                       G. Kozłowska.

 

    

 

    

 

 

 


 

03.11.2010r.

 

 

 HALLOWEENOWE RZEŹBY W DYNI

 

            Halloween to doskonały czas na zabawę, a zwłaszcza poznanie osobliwości tradycji i kultury obcego narodu. W takim przekonaniu odbył się w grupach wychowawczych Internatu przy ulicy Chopina halloweenowy konkurs na rzeźbę z dyni.

            W świetle legend, dynia jawi się jako znamienna oręż w walce ze złymi siłami. Jej magiczna moc nie jest niczym innym, jak dobrze nam znane podkowy darowane na szczęście, czy czterolistne koniczyny, które fortunę zwiastować mogą.

            Wychowankowie postanowili zmierzyć się z trudną i misterną pracą rzeźbiarza, wykorzystując, jako tworzywo, dorodne owoce dyni. Powstała oryginalna minigaleria współczesnej sztuki użytkowej, a wśród niej niepowtarzalne, czasem mniej, czasem bardziej straszne i zabawne rzeźby. Nie zatracono jednak w toku zabawy poczucia dobrego smaku i taktu.

            Jury w składzie: p. D. Panimasz, p. D. Śpiewak, p. A. Wieloch oraz wychowankowie: K. Szabelska, P. Rychliński pod przewodnictwem p. Pawła Niemczuka, uznało za stosowne wyróżnić twórców następujących rzeźb:

I miejsce

 „Klaun” gr. II: M. Bloch, D. Jarmoła, P. Kurlenda, H. Piłat, P. Piłat, J. Rymsza, R. Szwagierek, Ż.Wieczorek

II miejsce

 „Dynia Band” gr III: A. Tomków, J. Koc, K. Szabelska

oraz

   „Kurka z podwórka” gr I: A. Piaskowski, K. Pietryka

III miejsce

 „Strach ma wielkie oczy” gr IV: A. Zygnerski, T. Baniukiewicz, M. Górski

    Wszystkim artystom dziękujemy i zapraszamy do dalszego owocnego uczestnictwa

w konkursach.

                                                                                                                        

                                                                                  Organizator:

                                                                                     A. Leśkiewicz

 

   

 

 

 

 

 


 

28.05.2010r.

 

 RODZINNY FESTYN W GRUPACH WYCHOWAWCZYCH

 

Uwieńczeniem „Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny” był zorganizowany dnia 28 maja 2010 r., w ramach Grup Wychowawczych, Festyn Integracyjny pn. „ Moja Mama jest Kochana, mój Tata jest fajny”. Uczestnikami byli wychowankowie i pracownicy Ośrodka, rodzice, zaproszeni goście, a wśród nich przedstawiciele Świetlicy Romskiej oraz zaprzyjaźnieni sąsiedzi z ulicy Chopina. Spotkanie uatrakcyjniły konkurencje sportowe, występy dzieci ze Świetlicy Romskiej oraz pokazy judo. W gościnnym menu nie mogło zabraknąć smakowitej, staropolskiej grochówki i bardzo popularnych ostatnimi czasy, kiełbasek z grilla. Zdjęcia z imprezy majowej przekonują chyba największych domatorów i „smutasów”, że wszyscy doskonale się bawili…

 

Osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tak pięknej imprezy serdecznie dziękuję.                                                                                      

 

Mirosław Borzęcki- kierownik

Grup Wychowawczych przy OSW nr 1

 

 

  

 

  

 

   

 

  

 

  

 

  

 

  

 

  

 

 


 

         

          Bieżący rok nauki obfituje w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w prace remontowe i modernizacyjne. Kolejnym etapem przedsięwzięć budowlanych, po zakończonym remoncie szkoły, stał się długo oczekiwany moment wymiany dachu w budynku grup wychowawczych w styczniu 2010 roku. Środki na ten cel przekazał Prezydent Miasta Elbląga. Stan techniczny poprzedniego zadaszenia tym bardziej niepokoił, że zagrażał bezpieczeństwu podopiecznych i wychowawców. Wykonano ceramiczne pokrycie połaci dachu, a budynek wyposażono w nowe rynny i kominy. Lokal wzbogacił się o wyremontowane pomieszczenia ostatniego piętra, których naprawa stała się już koniecznością, zwłaszcza z powodu przeciekającego dachu. Remontowi poddano cztery pomieszczenia sypialne, pokój wychowawców, łazienkę i korytarz. Dzięki przeprowadzonym zabiegom remontowo- budowlanym znacznie podniósł się komfort pobytu wychowanków w Ich drugim domu, jakim niewątpliwie są Grupy Wychowawcze OSW nr 1 w Elblągu.

 

 

                                               Kierownik Grup Wychowawczych OSW nr 1

                                               Mirosław Borzęcki

 

 

 

 

      

 

      

 

     

 

     

 

     

 

     

 

 

 
 
 

Copyright © 2008 Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr1 w Elblągu