BIP

OŚRODEK

STRUKTURA OŚRODKA

ORGANIZACJE

CERTYFIKATY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANERY

 

 

 

 

 

Kronika szkoły


[Rok 2008/2009] [Rok 2009/2010] [Rok 2010/2011] [Rok 2011/2012]

[Rok 2012/2013] [Rok 2013/2014] [Rok 2014/2015]


 

--- Rok szkolny 2014/2015 ---

--- semestr II ---

[semestr I] [semestr II]

 


strona_1,   strona_2


 

 

Jednodniowa wycieczka do największej gotyckiej twierdzy w Europie

 

Przepiękny Zamek Krzyżacki, malownicze brzegi rzeki Nogat i inne atrakcje mogły podziwiać klasy Ia i III gim ze swoimi paniami- Beatą , Magdą i Dorotą. Po raz pierwszy, dla niektórych uczniów, przejazd pociągiem to także niezapomniane wrażenia. Na koniec Mc Donalds - lubiane miejsce nie tylko przez dzieci, zwłaszcza, gdy po wielu przeżyciach i pieszej wędrówce , głód zaczął doskwierać.  Mimo,  iż chwilami było chłodno, to tylko na dworze. Maluchy dzielnie zniosły pierwszą poważną wycieczkę, zaś ich starsi koledzy opiekowali się nimi, jak młodszym rodzeństwem. Umiemy razem uczyć się i odpoczywać!. Wycieczka udała się w całej okazałości.

 

Organizatorki:

Beata Maj

Magdalena Kowalczyk – Zielonka

 

    

 

    

 


 

 

 

 


 

 

OSW Nr 1 przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne Wakacje" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Naszym zamierzeniem jest zwiększenie wśród uczniów i dorosłych świadomości dotyczącej spędzania czasu wolnego. Mamy nadzieję, że akcja pozytywnie ukształtuje prawidłowe nawyki związane z bezpieczeństwem, w końcu to sprawa priorytetowa każdej placówki.

 

                                                                                 Zachęcamy do wzięcia udziału

                                                                                             Ewa Łukaszewska

                                                                                             Beata Maj

 


 

 

 

24.06.2015r.

 

 

Minęła szósta edycja festynu integracyjnego „Zobacz uśmiech”.

 

24 czerwca żegnaliśmy bieżący rok szkolny pod znakiem radosnej zabawy i uśmiechu, którego nie zabrakło na twarzach gości,  ani gospodarzy imprezy- SOSW nr 1. Pomimo kaprysów pogody, dzieci elbląskich przedszkoli oraz uczniowie klas: I-III szkół podstawowych, przybyli na czas, jak każdego roku było nas kilkuset. Spotkaniu przyświecała idea integracji w imię poszanowania odmienności i chęć wspólnego świętowania w przeddzień wakacji. Wśród atrakcji największe zainteresowanie wzbudziła „Jaskinia Trolla”, zamek dmuchany, fantazyjne wiązanie balonów, zderzenie symulatorem akcji i zwiedzanie wozów służb mundurowych: więziennych, celnych, policji, straży pożarnej, żandarmerii wojskowej.  Niewiele krótsza była kolejka w oczekiwaniu na przejazd kucykami, kontakt z psem terapeutą, strzał do tarczy przy użyciu profesjonalnego sprzętu strzeleckiego oraz pokaz tresury psa służb granicznych. Sztuki walk wschodu: karate i kung-fu dopełniły swego, obserwowaliśmy każdy ruch trenerów w niemałym osłupieniu…Stanowiska kulinarne przeżywały prawdziwe oblężenie, bo i każdej dobrej zabawie, zawsze sprzyja degustacja łakoci.  

Obecnością swą zaszczycili nas zaproszeni goście, a wśród nich Przewodniczący Rady Miasta- Pan Jerzy Wilk, który zabrał głos w przyjaznym geście oficjalnego otwarcia imprezy integracyjnej w Elblągu- mieście integracji. 

Bogactwo atrakcji, różnorodność kulinariów, nagrody rzeczowe, w tym radiomagnetofon- nagroda główna Dyrektora Ośrodka to, obok przedsiębiorczości gospodarzy, nieoceniona zasługa Sponsorów, którzy po raz kolejny nie zawiedli..!

To Im Wszystkim z całego serca, pięknie dziękujemy w imieniu własnym i naszych podopiecznych. Słowa uznania kierujemy do:

- Bank Spółdzielczy w Brodnicy,

- Elbląski Bank Żywności,

- Elbląskie Centrum Mięsne „EL- HURT”,

- Firma Gastronomiczna „Celebra”,

- Hurtownia Słodyczy „Lukrus”,

- „Optima”

- PHPU Milejewo”,

- Hurtownia Mięsa, Wędlin, Drobiu PHU „Stek”,

- PUKS „Rafael” w Elblągu,

- Rada Rodziców przy OSW nr 1 w Elblągu,

- Restauracja „Myśliwska”,

-Urząd Miasta w Elblągu.

Serdeczne podziękowania kierujemy również do wolontariuszy Zespołu Szkół Gospodarczych, i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Elblągu oraz Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.

 

                            Leszek Iwańczuk-dyrektor SOSW nr 1

                            oraz koordynatorzy festynu i społeczność szkolno-uczniowska

 

 


 

22.06.2015r.

 

Wycieczka do Kadyn

 

W dniu 22.06.2015r. klasy: II b gimnazjum z-e-t, kl. V/VI SP i kl. IV SP wybrały się na wycieczkę do Kadyn,, do Rezerwatu Przyrody „ Kadyński Las” Dzieci miały okazję wysłuchać ciekawych opowieści pana leśnika Z. Gawrona na temat najstarszych drzew rosnących na tym terenie. Największą ciekawość wzbudził 800 letni dąb im. Jana Bażyńskiego, którego obwód wynosi niemal 10m. Chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia pana leśnika do jego ogrodu przed domem, usytuowanym w lesie. Piknik na trawie umilał świergot różnych gatunków ptaków, które zagnieździły się pod dachem domostwa. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści na ich temat. Wielką frajdę sprawiła dzieciakom zabawa z psami pana Zbyszka.

 

 

                                                                                  S. Sroczyńska

                                                                                  A. Wójtowicz

                                                                                  K. Pietrzyńska

                                                                                  D. Deniziak

 

 

    

 

    

 

 


 

 

19.06.2015r.

 

Bezpieczne wakacje

           

W ramach ostatniego, w tym roku szkolnym, „Naszego spotkania ze sztuką, klasy gimnazjum z e-t uczestniczyły w pokazie multimedialnym pt. „Bezpieczne wakacje”. Bibliotekarz p. D.Szablewska omówiła zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach, na plaży, w lesie oraz zwróciła uwagę na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Obejrzano również film polecany przez MEN pn. „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i uprawianie sportów wodnych”.

Uczniowie zostali pouczeni o niebezpieczeństwach spowodowanych ukąszeniem żmii, pożarem lasów czy kontaktem z dzikimi zwierzętami.

Prowadząca podkreśliła również, iż należy postępować ostrożnie w kontaktach z nieznajomymi oraz o zachowaniu w domu podczas nieobecności rodziców.

Na zakończenie młodzież śpiewała piosenki o tematyce lata, które wprawiły wszystkich w radość nadchodzących wakacji. Rozdano także informacje każdej klasy  poświęcone pierwszej pomocy.

Spotkanie uatrakcyjnił film pt. „Wakacje Mikołajka”.

 

 

                                                                           Do zobaczenia po wakacjach.

                                                                                      M.  Kowalczyk- Zielonka

                                                                                       D.  Szablewska

                                                                                       G. Tumanowska

                                                                                      M. Zalewska

 

    

 


 

18.06.2015r.

 

Słów kilka o pracy pszczół…

 

 

Dnia 18 czerwca 2015r. klasy IV/V SP i Ia gim z e-t uczestniczyły w plenerowych zajęciach edukacyjnych w Centrum Pszczelarstwa w Karczowiskach Górnych.

Podczas zajęć uczniowie:

- zgłębiali wiedzę o życiu i zwyczajach pszczół,

- obejrzeli zabytkowe i współczesne ule oraz barcie,

- poznali pracę pszczelarza,

- uczestniczyli w grach edukacyjnych,

- samodzielnie wirowali plastry miodu w miodziarce,

- degustowali różne rodzaje miodu,

- poznali produkty będące efektem pracy pszczół,

- własnoręcznie wykonywali świece z wosku pszczelego,

 - robili zakupy w sklepie pszczelarskim.

Uwieńczeniem wycieczki było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz śpiew piosenek turystycznych przy gitarowym akompaniamencie Pani Grażyny Jędrzejczak.

 

A. Światkowska

                                                                                                           M. Sierek

 

   

 

   

 

   

 


 

 

18.06.2015r.

 

Lekcja biologii w skali makro

 

Wystawa gigantycznych owadów znajdująca się w Centrum „Ogrody”, przyciągnęła licznych odwiedzających. Byli nimi także uczniowie klasy II a i III c gimnazjum z e-t. Oko w oko stanęli z modelami różnych gatunków owadów. Zapoznali z szczegółami budowy anatomicznej, dowiedzieli się, jaki jest ich tryb życia. Najdłuższy owad na wystawie ma aż 4,5 metra, a najwyższy- 2,3 m. Ogromna biedronka z dużą ilością czarnych kropek zrobiła największe wrażenie na odwiedzających. A jakie były inne owady? Zdjęcia pokażą niektóre z nich.

 

 

                                                                                                 M. Kowalczyk- Zielonka

                                                                                                 M. Zalewska

 

 

    

 

    

 


„Słucham, rozumiem, mówię”

 

         Proces edukacyjny  uczniów nie może się zamykać w budynku szkolnym. Konieczna jest szersza przestrzeń edukacyjna. Współpracując   ze SP nr 9 w Elblągu-  z grupą dzieci „Przyjaciele książki”, pod pieczą pani Małgosi Kondrat-Ekes, klasa Ia odbyła już kolejne zajęcia w kontakcie z literaturą dziecięcą, wykorzystując różnorodne formy i metody pracy (wg założeń autorskiego programu „Słucham, rozumiem, mówię”). Stymulacja językowa środowiska ma istotne znaczenie w rozwoju umiejętności komunikacyjnych. Książka to ważny aspekt tej stymulacji, odgrywający kluczową rolę w posługiwaniu się językiem, zarówno u dzieci, które rozwijają się prawidłowo, jak i tych, które napotykają trudności. W oparciu o utwór sprawdzamy stopień rozumienia treści, uczymy się, doświadczamy i dobrze bawimy. Tym razem naszym zajęciom przyświecał wiersz J. Tuwima „Rzepka”. Powitaliśmy się jak zwykle piosenką i gestem oraz wprowadziliśmy nasze umysły w „gotowość szkolną” ćwiczeniami wg Dennisona.  Następnie maluchy bacznie obserwowały przedstawienie w wykonaniu uczniów SP nr 9, włączając się w ćwiczenia ortofoniczne na jego tle. Później dzieci wspólnie wykonały z masy mączno-solnej bohaterkę zajęć-rzepkę. Oczywiście każde działanie uczniów poprzedzone było informacją w postaci piktogramu w kolorze. Wszyscy uczniowie opatrują się z nimi, by móc podczas kolejnych zajęć coraz lepiej komunikować się z sobą. Przed nami, po wakacjach, jeszcze wiele wspólnych spotkań edukacyjnych przy utworach ze świata  literatury dziecięcej.

 

                                                                                                              Beata Maj

 

    

 

 


 

16.06.2015r.

 

Wycieczka do Malborka

 

Najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy- zamek w Malborku, w którym niegdyś mieszkali krzyżaccy rycerze z wielkim mistrzem na czele, otworzył swoje wrota dla uczniów klas: I i II a gimnazjum. Dzięki zaproszeniu młodzieży z Ośrodka w Malborku, gimnazjaliści połączyli przyjemne z pożytecznym, naukę z rozrywką. Wspaniały kierownik działu edukacji muzeum, pan Tomasz Bogdanowicz uchylił rąbka historii i pokazał tereny Zamku Średniego ze średniowiecznym piecem, dziedziniec Zamku Wysokiego oraz fosy i międzymurza. Uwieńczeniem spotkania z historią były zawody łucznicze i celne strzały do tarczy.

Niemało atrakcji dostarczyło spotkanie w profesjonalnej kręgielni. Wspaniała zabawa, zdobyte punkty i przepyszna pizza zakończyły udany wyjazd.

Teraz oczekujemy naszych znajomych z Malborka na festynie „Zobacz Uśmiech”. Mamy nadzieję, że będą równie wspaniale bawić się u nas…

 

                                                                                                 M. Sierek

                                                                                                 M. Zalewska

 

    

 

    

 

    


15.06.2015r.

I pomoc przedmedyczna

 

            Dnia 15 czerwca 2015 r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych brali udział w spotkaniu, którego celem było przypomnienie czynności wykonywanych podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Działania te poprzedzono instruktażem, dotyczącym wzywania i udzielania pomocy w nagłych wypadkach.

            Zajęcia są jedną z form realizacji szkolnego programu edukacyjnego pn. „Bezpieczny uczeń”.

                                                       Zaangażowanie i postępy uczniów zasługują na pochwałę.

                                                                                          Gratulujemy!

 

                                                                                                        Beata Maj

                                                                                                        Ewa Łukaszewska

 

 

    

 

    

 

    

 

 


 

 

12.06.2015r.

 

Dni Rodziny

 

W letniej atmosferze, w blasku czerwcowego słońca, przebiegała integracyjna impreza klas gimnazjum z przedstawicielami rodziców. Spotkanie pod hasłem „Rodzina drogowskazem życia” ukoronowało uroczyste obchody Dni Rodziny,

Młodzież recytowała okolicznościowe wiersze i wręczyła upominki swoim rodzicom.

Miłym akcentem spotkania było wspólne grillowanie oraz owocowy poczęstunek.

 

                                                                             Wychowawcy klas gimnazjum:

                                                                                            D. Deniziak

                                                                                            B. Jurec

                                                                                           M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                           M. Sierek

                                                                                            G. Tumanowska

                                                                                           M. Zalewska

    

    

 


 

10.06.2015r.

Wycieczka do Jantara

Dnia 10 czerwca 2015 r. uczniowie klas PdP uczestniczyli w wycieczce na Farmę Jantar położoną na Mierzei Wiślanej. Posiada ona wiele interesujących atrakcji oraz wyjątkowy klimat sprzyjający wypoczynkowi, spacerom i zwiedzaniu. Nasi wychowankowie z ogromną ochotą skierowali swoje kroki w stronę Mini Zoo. Tam można było zobaczyć wiele gatunków ptaków i ssaków, m. in. zwierzęta domowe, dzikie i egzotyczne króliki, kury różnych ras, kaczki, kozy, świnki i wiele innych. Największe wrażenie zrobiły na nas strusie i piękne pawie. Wizyta w Mini Zoo dostarczyła uczniom wiele radości i okazała się super frajdą . Były lody, kawa, słodycze. Spacer na świeżym powietrzu i bliskość morza wprawił wszystkich uczestników w stan relaksu.

 Organizatorzy:  K. Kaszewska, I. Kochanowska, M. Łokuciewska

 

     

 


 

10.06.2015r.

 

Zakładka do książki

 

W konkursie na najpiękniejszą zakładkę do książki, ogłoszonym w Dniu Książki i Praw Autorskich, wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum z e-t oraz klas pdp.

Oto nagrodzeni uczniowie:

 

I miejsce- Katarzyna Janicka kl. I b pdp

II miejsce- Dariusz Magdziak kl. III b pdp

III miejsce- Martyna Ostręga kl. II a gim.

                  Andrzej Piaskowski kl. III c gim.

 

Wyróżnienia otrzymali:

Aniela Ziegert kl. IV sp

Adam Piaskowski kl. III c gim.

Adrian Kocak kl.III c gim.

Bartosz Szyderczyk kl. III c gim.

Dyplomy i nagrody zostaną wręczone na apelu podsumowującym II semestr.

                                                                                   

                                                        Gratulujemy młodym artystom!

                                                                                           J. Pruszak

                                                                                         M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                         M. Zalewska

 

 


 

 

Do uczestników VII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego

 „Znowu wiosna zawitała”

organizowanego przez SOSW Nr 1 w Elblągu.

 

 

Mamy przyjemność powiadomić, że konkurs plastyczny został rozstrzygnięty.

 

Jury w składzie:

-Dyrektor SOSW NR 1 Leszek Iwańczuk,

-Z-ca dyrektora Elżbieta Radwaniecka,

-Plastyk Małgorzata Kliks

 

oceniło prace plastyczne nadesłane z ośrodków w: Iławie, Ostródzie, Lidzbarku Warmińskim, , Nowym Dworze Gdańskim, Malborku, Nidzicy i Elblągu.

Komisja konkursowa wzięła przede wszystkim pod uwagę pomysłowość, różnorodność technik plastycznych, samodzielność oraz estetykę wykonania prac.

 

I miejsce zajęła praca Żanety Żach z Ostródy

II miejsce zajęła praca Marcina Wucke z Nowego Dworu Gdańskiego

III miejsce zajęła praca Beaty Szmitke z Nidzicy

 

Wyróżniono również kilka prac:

Karolina Krakowska- Lidzbark Warmiński

Adrian Kocak – Elbląg

Maria Polankowska – Malbork

Grzegorz Figurki – Iława

                                                           

 Gratulujemy!!                 

 

                                                                   Organizatorki konkursu:

                                                                                    S. Sroczyńska

                                                                                   M. Zalewska

 

 

 


 

09.06.2015r.

 

Wycieczka na Hel

 

Dnia 9 czerwca zespół „Koperniczki” zakończył wycieczką sezon teatralny. Z Gdyni młodzież wypłynęła katamaranem „Agat” na Hel. Ścieżki zawiodły naszych młodych aktorów do latarni morskiej i na cypel. Po obiedzie oglądali tresurę i karmienie fok w fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W drodze powrotnej łapali promienie słońca na górnym pokładzie katamaranu, wspominając kończący się, udany, bardzo pracowity, rok szkolny.

 

                                                                                     W. Szczepańska

                                                                                      A. Światkowska

                                                                                     M. Zalewska

 

 

    

 

    

 

    

 


 

08.06.2015r.

 

OSW Nr 1 przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne Wakacje" pod  patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Naszym zamierzeniem jest zwiększenie wśród uczniów i dorosłych świadomości i poziomu wiedzy nt. bezpiecznego spędzania wakacyjnego czasu wolnego. Mamy nadzieję, że akcja wpłynie na kształtowanie wśród uczniów prawidłowych nawyków związanych z szeroko rozumianym aspektem bezpieczeństwa, jako że jest to sprawa priorytetowa naszej placówki.

 

 

                                                             Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału.

                                                                                     Ewa Łukaszewska                         

                                                                                     Beata Maj

 


 

2.06.2015r.

 

Atrakcji ciąg dalszy

 

Klasy: II a i III c gimnazjum z e-t drugi dzień świętowały Dzień Dziecka. Pierwszym punktem programu była wizyta w Multikinie na filmie młodzieżowym. Po uczcie dla ducha, coś dla ciała- wizyta w McDonalds. Zamówione osobiście zestawy smakowały wyśmienicie, co widać na zamieszczonych zdjęciach.

 

                                                                                        M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                        M. Zalewska

 

    

 

    


 

2.06.2015r.

 

Spotkanie w kinie

 

W ramach programu „Poznaj mnie i moje miasto” klasy gimnazjum z e-t I i II a gościły kolegów z Malborka. Dzisiejsze spotkanie odbyło się w Multikinie. Młodzież miała okazję obejrzeć wspaniały, pełen humoru, film przygodowy pt. „Pirat szablozęby i skarb piratów”.  Wspólnie spędzony mile czas z pewnością zaowocuje kolejnymi spotkaniami, najbliższe już niebawem.

 

 

                                                                                M. Sierek                                                                                      M. Zalewska

 

    

 


1.06.2015r.

„Uśmiech dziecka na Dzień Dziecka” 

 

Grupa uczniów naszego Ośrodka ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum z e-t ( klasy: I, II SP, II a, III b, III c Gim. z e-t) świętowała dzień dziecka na placu Urzędu Miejskiego w Elblągu, wspólnie z najważniejszymi przedstawicielami miasta: p. Prezydentem W. Wróblewskim oraz Dyr. Departamentu Edukacji - p. E. Pietrulewiczem. Imprezie przyświecało hasło „Uśmiech dziecka na dzień dziecka”.

 

Nie lada atrakcją festynu, oprócz wielu innych „serwowanych” tego dnia, okazało się samo spotkanie  z Prezydentem oraz poznanie pracy Urzędu. Uczniowie zwiedzili salę obrad, gabinet, w którym urzęduje najważniejsza osoba w mieście oraz inne gabinety UM.

 

W dobry humor wprawiłą wszystkich słoneczna aura, która umożliwiła nam wspólną zabawę.

 

    

 

    

 

    

 


 

31.05.2015r.

Niezwykły dzień Pierwszej Komunii Świętej…

Dnia 31 maja 2015 r. w parafii pw. Wszystkich Świętych uczniowie klas: I, II, III przystąpili do I Komunii świętej. Na to święto czekali od dawna, przygotowując się sumiennie przez kilka miesięcy. Dzień, w którym dzieci po raz pierwszy w pełni mogły uczestniczyć w Eucharystii, okazał się z pewnością jedną
z najpiękniejszych chwil w ich życiu, doniosłym momentem dla ich rodziców i rodzin. Dzieci w bieli alb, z czystym sercem, radością na twarzy i przejęciem, uczestniczyli we mszy, oczekując spotkania z Panem Jezusem w Komunii Świętej.

Dzieci przygotowały wiersze, pieśni, zaniosły Panu Jezusowi dary – wszystko, co robiły, czyniły z miłością. Do pięknej oprawy mszy św. przyczynili się również rodzice. To oni proklamowali Słowo Boże, śpiewali Psalm, czytali modlitwę wiernych, czy komentarz podczas procesji z darami ołtarza. Towarzyszyli swoim pociechom w przezwyciężaniu samych siebie. Z wielkim entuzjazmem, nadzieją, troską, uczestniczyli w próbach poprzedzających I-komunijną uroczystość swoich dzieci. Obowiązkowi, zawsze stawali na wysokości powierzonego im zadania. Z tak wspaniałą grupą dzieci i ich rodziców miała zaszczyt współpracować pani Ania Czeczkowska. 

                                                                                                Anna Czeczkowska

    

 

    

 

    

                                                               


 

29.05.2015r.

„Historia ciekawsza niż myślisz”

 

          Klasy przysposabiające do pracy i gimnazjum z e-t skorzystały z zaproszenia Muzeum Historyczno- Archeologicznego- w Elblągu i zwiedziły dwie wystawy poświęcone historii naszego miasta i regionu pod hasłem „Historia ciekawsza niż myślisz”.

           Pierwsza – poświęcona obrazowi przedwojennego świata widzianego oczami dzieci , pn. „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii”, druga – pn. „Historia ponad granicami”, w której historia przeplata się nowoczesnością. Eksponaty na tle gruzu wprawiły zwiedzających w niezwykły nastrój, wywołujący wiele refleksji o życiu naszych przodków – dawnych elblążan. Niezwykle ciekawym i zaskakującym dopełnieniem wystawy był 20 – minutowy film holograficzny pt. „Historia ponad granicami”, przedstawiający dzieje regionu, w tym Elbląga i Kaliningradu. Wszyscy uczestnicy spotkania z żywą historią miasta i okolic byli pod ogromnym wrażeniem tego, jak historia przenika czasy współczesne.

 

 

                                                                                                  G. Tumanowska

                                                                                                  M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                                  M. Zalewska

 

    

 

    

 

 


 

Nasz udział w ,,Gorączce złota”

 

W okresie od stycznia do maja 2015 r. nasza placówka już po raz kolejny uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji pn. „Gorączka złota”, której inicjatorem jest Polski Czerwony Krzyż. Naszym zadaniem było zebranie jak największej ilości ,,złotych” monet o nominałach 1,2,5 groszy.

Celem konkursu jest pozyskanie funduszy na dofinansowanie kolonii socjalnych dla dzieci z najuboższych rodzin Elbląga i okolic, powiatów: elbląskiego i braniewskiego. W tym roku udało się nam zebrać ponad 20 kilogramów „złotych” monet. Kwota ta została przekazana do ZR PCK w Elblągu.

 

Organizatorzy:

K. Kłos, E. Łukaszewska, I. Nosarzewska, K. Pietrzyńska, M. Raszewski

 

    


 

 

28.05.2015r.

 

Wystawa budowli z KLOCKÓW LEGO

 

Klasy: V b SP, II a, III b, III c gimnazjum z e-t oraz III a gimnazjum uczestniczyły w  wycieczce do Gdańska Wrzeszcza ( stadion PGE „Arena”).

Przedmiotem uwagi uczniów były:

-budowle przedstawiające architekturę zabytkową oraz współczesną,

-wydarzenia historyczne znane z filmów i bajek,

-eksponaty interaktywne- roboty,

-instrumenty muzyczne,

-wielka interaktywna mapa Europy,

-makieta pierwszego człowieka na Księżycu,

-scena zburzenia muru berlińskiego,

-makieta stanu wojennego.

Źródłem największych wrażeń estetycznych okazał się statek „Titanic”, wieża Eiffla i Gwiezdne Wojny.

 

                                                                                      M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                E. Pardo

                                                                           A. Światkowska

                                                                           G. Tumanowska

                                                                     M. Zalewska

 

 

    

 

    

 

    

 

 


 

Konkurs wiedzy na temat Parków Narodowych

 

W dniu 27.05.2015r. podczas spotkania integracyjnego Wielka majówka w Bażantarni odbył się konkurs wiedzy na temat Parków Narodowych. Dzieciaki opowiadały na pytania dotyczące zwierząt i roślin chronionych. Dowiedziały się również, gdzie znajdują się parki na terenie naszego kraju.

           Na zakończenie uczniowie wykonali prace konkursowe. Działali w zespołach efektem, czego były kolorowe obrazy fauny i flory parków narodowych.

 

                                                                                                     S. Sroczyńska

                                                                                                     A. Wójtowicz

 

    

 

 


 

27.05.2015r.

 

„WIELKA MAJÓWKA 2015”

 

Zgodnie z tradycją, uroczyste obchody Tygodnia Osób Niepełnosprawnych, uświetniliśmy „Wielką Majówką” na polanie przy wiacie „Margitka” w rodzimej Bażantarni. Pogoda, jak na maj przystało, dopisała, a my bawiliśmy się świetnie wraz z gośćmi zaprzyjaźnionego Ośrodka w Braniewie oraz podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej im. Matki Teresy z Kalkuty.  Wśród, wielu zaplanowanych w tym dniu, atrakcji najwięcej emocji przyniósł profesjonalny pokaz tresury psów policyjnych, symulowanie sytuacji zagrożenia z udziałem ich interwencji, czemu towarzyszyły efekty specjalne, rodem z seriali kryminalnych i kina akcji. Nie zabrakło dźwięku sygnałów alarmowych policyjnego wozu, strzałów imitujących broń palną, komend słownych, czy znaków świetlnych. Słowem, kadr z filmu, który warto obejrzeć… Źródłem niecodziennych wrażeń okazał się też pokaz sprzętu straży granicznej oraz przejazd służbowym autem. Turniej wiedzy o parkach narodowych w konkurencji zespołowej oraz zagadki, krzyżówki, rebusy, plakaty, zdania z ukrytymi nazwami zwierząt dopełniły swego, pogłębiając naszą wiedzę z dziedziny ekologii. Po takich wyzwaniach przyszedł czas już tylko na konkurencje rekreacyjno- sprawnościowe oraz turnieje siatkówki i bocce o przechodni Puchar Dyrektora SOSW nr 1 w Elblągu. Stałym punktem programu było wspólne ognisko i nieoceniony smak pieczonej kiełbasy, której dla nikogo nie zabrakło.

 

 

                                                                                                          Koordynator:

                                                                                                          M. Oleksiak

 

     

 

     

 

     

 


 

26.05.2015r.

 

Szlachetny gest Pań Lions Club Truso Elbląg..,

a inaczej: mamy nowy sprzęt do sensomotoryki.

 

W trosce o los naszych podopiecznych, w myśl słów Heralda Bloomberga „Ruch, który leczy”, 26 maja 2015 roku zaprezentowano serię ćwiczeń sensomotorycznych z wykorzystaniem pozyskanego dzięki Sponsorom specjalistycznego sprzętu. Po raz kolejny, nieocenionymi Przyjaciółmi SOSW nr 1 okazały się Panie z Lions Clubu w Elblągu, które- wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci i młodzieży specjalnej troski oraz podopiecznym Centrum Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka i Elbląskiego Centrum Terapii i Rewalidacji - przekazały pieniądze na zakup, niezbędnego do ćwiczeń koordynacji, wyposażenia. Gabinet sensomotoryki wzbogacono o pomoce dydaktyczne, które znacząco wpłyną na kompleksowe usprawnianie dzieci i młodzieży z różnymi dysfunkcjami poprzez trening lateralny, jako terapię wspomagającą rozwój psychofizyczny i rewalidację sprzyjającą doskonaleniu podstawowych technik szkolnych. Paniom: Mirosławie Mieszczyńskiej, Barbarze Pisarek, Ewie Wiśniewskiej, serdecznie dziękujemy za wsparcie dla naszych przedsięwzięć, a nade wszystko WIELKI DAR SERCA…

 

Dyrektor SOSW nr 1 w Elblągu

Leszek Iwańczuk

 

                                          Uczniowie, Rodzice oraz nauczyciele - koordynatorzy;

                                                                           S. Sroczyńska

                                                                          A. Wójtowicz

                                                                          E. Pardo

 

     

 

     

 

     

 


 

23.05.2015r.

 

Udział w VIII.  Elbląskich Dniach Recyklingu

 

Dnia 23 maja 2015 r. uczniowie naszej placówki wzięli udział w VIII. Elbląskich Dniach Recyklingu, którym towarzyszyło hasło ,,zamień odpadki na kwiatki”. Za zebrane w szkole odpady, głównie baterie i zakrętki,  otrzymaliśmy 120 punktów, które wymieniliśmy na drzewka. Drzewka zostaną posadzone na terenie zielonym wokół naszej szkoły podczas organizowanych po raz  pierwszy  w naszej placówce Dni Wspólnoty.

 

                                                                                              Organizatorzy:

                                                                                                      K. Kaszewska

                                                                                                       E. Łukaszewska

                                                                                                       K. Pietrzyńska

 

 

    

 

    

 


20.05.2015r.

Rodzina w poezji

Tak brzmi temat corocznego międzyszkolnego konkursu recytatorskiego, którego gospodarzem jest SOSW w Braniewie. Nasi przedstawiciele z klas: II a, III b i III c gimnazjum z e-t zaprezentowali wiersze, które zdobyły uznanie wśród jury. Estera Kubicka zajęła chlubne I miejsce, a Marta Gilewicz- miejsce III .

Wspaniale wypadli także Szymon Grablewski oraz Weronika Percho, otrzymując wyróżnienie. Pozostali uczestnicy: Wiktoria Latoszewska, Bartosz Szyderczyk i Adrian Kocak zostali uhonorowani dyplomem uznania za udział w konkursie.

Gratulujemy utalentowanym recytatorom!

                                                                                       M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                       M. Zalewska

    

    

 


 

19.05.2015r.

 

 

Wystawa motyli

 

Podczas wizyty w bibliotece przy ul. Ogólnej, klasy: II a i III c gimnazjum z e-t oglądały niecodzienną wystawę motyli i owadów  pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej. Eksponaty pochodzą ze zbiorów elblążanina- p. K. Łęgi. Największe wrażenie zrobiły na młodzieży wspaniałe, niebieskie motyle tzw. Morpho. Dodatkowe zajęcia, prowadzone przez panie bibliotekarki, pozwoliły naszym gimnazjalistom wykazać się niemałym talentem plastycznym Efektem ekspresji twórczej są piękne, barwne motyle.

 

 

                                                                                M. Kowalczyk- Zielonka

                                                                                M. Zalewska

 

    

 

    

 

    

 


 

15.05.2015r.

 

„Koperniczki” na START!

 

Dnia 15 maja zespół „Koperniczki” zainaugurował w naszym Ośrodku obchody Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Zaproszeni goście - rodzice, dyrekcja, koleżanki i koledzy mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Z bajką bezpieczniej”. Przy kawie i słodkim poczęstunku członkowie zespołu dzielili się swoimi wrażeniami z pobytu na Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Bartoszycach, gdzie po raz kolejny wszystkich mile zaskoczyli.

 

 

W. Szczepańska

A. Światkowska

M. Zalewska

 

 

    

 

    

 

  


 

15.05.2015r.

 

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Siatkówce na Siedząco

 

Klasy gimnazjum z-et: III b i III c uczestniczyły, dnia 15 maja 2015r., w inauguracji w Otwartych Międzynarodowych Mistrzostwach Polski „Elbląg Cup” w Siatkówce na Siedząco. Nasi uczniowie byli świadkami niecodziennej uroczystości otwarcia turnieju, w której wiodącą rolę odgrywał organizator – Integracyjny Klub Sportowy „Atak”, znany elbląski Klub Sportowy. Tuż, po oficjalnej części i prezentacji drużyn: z Japonii, Łotwy, Kazachstanu, i Polski odbył się turniej piłki siatkowej na siedząco, z udziałem naszego faworyta, I K S „Atak”, któremu nieustannie kibicowaliśmy, wznosząc sportowe okrzyki. Dwugodzinny pobyt na hali sportowej wzbudził w nas wiele emocji, tym bardziej, iż wśród gimnazjalistów nie zabrakło mistrzów sportowych w różnych dyscyplinach.

 

                                                                                               M. Kowalczyk- Zielonka

                                                                                                G. Tumanowska

 

    

 

 


 

14.05.2015r.

 

„Z bajką bezpieczniej”

 

Dnia 14.05.2015r. odbył się XXXIV Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Ośrodków Szkolno – Wychowawczych , pod hasłem „WIEDZA MOIM SKARBEM”. Gospodarzem  i organizatorem imprezy był Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Jesteś-my” oraz Bartoszycki Dom Kultury.  Zespół muzyczno- teatralny „Koperniczki”, składający się z uczniów zespołów edukacyjno- terapeutycznych  gimnazjum , klas PdP oraz IV i V SP, przedstawił małą formę teatralną „Z bajką bezpieczniej”. Ciekawy sposób przekazu wiedzy o właściwym zachowaniu w różnych sytuacjach życiowych spotkał się z aplauzem publiczności. Za wspaniały występ młodzi artyści otrzymali wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową- radiomagnefon, dyplom  i statuetkę.

                                                                                                                                                   Gratulujemy !!!

Serdecznie dziękujemy nauczycielom: I. Kochanowskiej i J. Zgiepowi za pomoc w wykonaniu dekoracji oraz kostiumów, które uatrakcyjniły występ naszych podopiecznych.

 

                                                                                                  W. Szczepańska

                                                                                                   A. Światkowska

                                                                                                  M. Zalewska

 

 

     

 

     

 

     


 

14.05.2015r.

 

Konkurs czytelniczy edycji 2015

 

 

       Dnia 14 maja 2015 r. -w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek- odbyła się w naszej szkole IV edycja Konkursu Wiedzy Czytelniczej. Do umysłowych zmagań przystąpili reprezentanci wszystkich klas gimnazjum i szkoły zawodowej. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o książce i bibliotece, znajomością lektur, sprawnym posługiwaniem się ojczystym językiem, a także poczuciem humoru i fantazją. Atrakcją konkursu była jego forma, przypominająca znane i lubiane teleturnieje telewizyjne, co dostarczyło dodatkowego dreszczyku emocji i adrenaliny.

 Laureatami konkursu na poziomie szkoły zawodowej zostali: Natalia Szeporda (2 kucharz), Łukasz Pieczywem (3 kucharz), Ryszard Wójcik (1stolarz). Wśród gimnazjalistów zwyciężyli: Marta Józefowicz (3c gim.), Dżesika Sztura (1b gim.), Damian Cendrowski (3bgim.). Laureatom gratulujemy, a amatorów wesołej i kształcącej zabawy zapraszamy do udziału w przyszłorocznym konkursie.

 

                                                                                  Organizatorki:

E. Bida

D. Szablewska

 

 

    

 


 

13.05.2015r.

 

 

X Regionalny Mityng w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych

 

Jubileuszowa edycja Regionalnego Mityngu w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych zgromadziła zawodników ze szkół i ośrodków specjalnych województwa warmińsko-mazurskiego w rodzimej Bażantarni, na przekór wszelkim przesądom, w trzynastym dniu maja…

Nikt nie zawiódł, przybyli wszyscy uczestnicy kultywujący ideę szeroko rozumianej integracji poprzez sport, w którym jest się zwycięzcą już z samego faktu aktywnego uczestnictwa w zmaganiach sportowych w myśl słów przysięgi:

 

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć,

niech będę dzielny w swym wysiłku”.

 

Wśród około stuosobowej ekipy zawodników i trenerów nie zabrakło reprezentantów Klubów Olimpiad Specjalnych w Bartoszycach, Działdowie, Elblągu- SOSW nr 2, Iławie, Kruzach, Łupkach, Szymonowie, Węgorzewie, Żardenikach oraz gospodarzy, Elbląg- SOSW nr 1. Dopisali również najmłodsi miłośnicy sportu z Przedszkola przy SOSW nr 2 w Elblągu. Tradycyjnie, po biegu integracyjnym wszystkich chętnych, rozpoczęły się konkurencje sportowe drużyn na dystansach: 400, 800, 1600 m.

Szczególną rangę nadali spotkaniu honorowi goście: Pan Bogusław Milusz- Wiceprezydent Miasta Elbląga, który odebrał z rąk gospodarza imprezy- Pana Leszka Iwańczuka, Dyrektora SOSW nr 1 w Elblągu, jubileuszową statuetkę w dowód uznania za honorowy patronat Prezydenta Miasta Elbląga, Pana Witolda Wróblewskiego. Swą obecnością uświetnili mityng inni zaproszeni goście: Pani Marzena Dworznikowska- Dyrektor Regionalny Olimpiad Specjalnych – Polska Warmińsko-Mazurskie, Pani Beata Wencel reprezentująca Elbląską Radę Konsultacyjną Osób Niepełnosprawnych, Pani Aneta Woźna-Dyrektor Integracyjnego Klubu Sportowego „Atak”, Pani Joanna Cesarska- sekretarz „Ataku” i przedstawiciel Rady Rodziców, Pan Stanisław Szczepański- Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, radny Wojciech Rudnicki- członek Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej oraz delegacja z Rumunii. Elbląskie media reprezentowała Pani Aleksandra Garbecka- dziennikarz czasopisma „Razem z Tobą” oraz Elbląski Dziennik Internetowy „info.elblag.pl”.

Uroczysty moment inauguracji biegów przełajowych rozpoczęto hymnem i prezentacją Flagi Olimpiad Specjalnych, a jubileuszowym akcentem spotkania był symboliczny tort, którym podejmowała gości Pani Małgorzata Kliks- Przewodnicząca Klubu Olimpiad Specjalnych „Rekord” przy SOSW nr 1 w Elblągu.

W tym wyjątkowym dniu, nawet pogoda okazała się nader szczodra, obdarowując nas przyjemnym powiewem wiosennego wiatru i słońcem. Wyzwaniu sprostała również maskotka Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej na Siedząco, zaprojektowana przez uczniów naszego Ośrodka, która częstowała gości słodkim coś niecoś. Reszty dopełnił dobry humor, przyjacielska atmosfera, szczypta zdrowej rywalizacji oraz smakowita grochówka i kiełbasa z ogniska.

Uwieńczeniem imprezy integracyjnej było wręczenie medali i nagród najlepszym sportowcom oraz symbolicznych upominków prężnej ekipie trenerów poszczególnych klubów. Zwycięzcom gratulujemy, życząc sukcesów na Ogólnopolskim Mityngu w Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych i godną reprezentację naszego województwa.

W upowszechnianiu idei Olimpiad Specjalnych znaczącą rolę pełnią sponsorzy, dzięki którym impreza ma wymiar globalny, integrując społeczność szkolną i lokalną. To wielki dar serca wszystkich Was Państwa:

 

-Łukasz Nowotczyński- Restauracja „Myśliwska”,

- Zbigniew Grudzień- El –HURT Dystrybucja Mięs i Wędlin w Elblągu,

- Fundacja Darka Michalczewskiego „Równe Szanse” z Gdańska,

- Roman i Alicja Chlebowscy- Przedsiębiorstwo Handlowe „Optima”.

- Małgorzata Ławrukajtis-Klimkowska i Mirosław Ławrukajtis- Piekarnia „Warmińska” w Braniewie

- Przedsiębiorstwo Zieleni Miejskiej w Elblągu

- Janusz Figielski- Prezes Zarządu „Energa”- Operator Eksploatacja i Inwestycje w Elblągu,

- Producent Reklam „Fantazja” w Elblągu,

- Klub Integracyjny „Atak”.

 Doniosłą rolę pełnią również wolontariusze Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Elblągu, których opiekunem jest Pani Iwona Osmańska. O opiekę medyczną zadbał Harcerski Klub Ratowniczy „Adrenalina”.

Wszystkim darczyńcom i przyjaciołom- współorganizatorom tego szlachetnego przedsięwzięcia, serdecznie dziękujemy!

 

 

                                                                                              Organizator:

                                                                         Klub Olimpiad Specjalnych „Rekord”

                                                                                    SOSW nr 1 w Elblągu

 

 

 

    

 

    

 

    

 

    

 


8.05.2015r.

Zajęcia integracyjne


W ramach integracji ze środowiskiem lokalnym zorganizowano spotkanie uczniów SP nr 19 i SOSW nr 1. W trakcie zajęć uczniowie zaprzyjaźnionych szkół wykonali kwiaty dobroci, na których każdy z uczestników podał po jednym przykładzie czynności/ gestu/ zachowania będącego rodzajem pomocy. Kolejnym etapem działań było tworzenie kwiatów techniką origami. Wspólne prace plastyczno-techniczne sprzyjały pełniejszemu poznaniu siebie i własnych upodobań artystycznych.
 
                                                                                                 T. Wasiukiewicz

 

    

 

 


 

7.05.2015r.

 

 

„Od ziarenka do bochenka”

 

Skąd się bierze chleb na półkach sklepowych? Jak wygląda kłos pszenicy, żyta, jęczmienia? Jak powstaje mąka, a jak kasza? Na te i inne pytania młodzież klas: I a i II a gimnazjum z e-t uzyskała odpowiedzi na warsztatach w ramach programu innowacyjnego „Poznaj mnie i moje miasto” w Szkole Łacińskiej- Centrum Kultury i Edukacji w Malborku.

W ramach części praktycznej, podczas zajęć pod czujnym okiem instruktora, młodzi uczestnicy warsztatów samodzielnie uformowali i ozdobili bułeczki, a w oczekiwaniu na ich wypieczenie wykonali zabawki ze słomy lub siana. A wszystko to na zaproszenie naszych kolegów i pani Magdaleny Górnik z SOSW w Malborku. Czekamy na następne spotkania i zapraszamy do nas.

 

                                                                                                                  M. Sierek

                                                                                                                  M. Zalewska

           

   

 

   

 


 

7.05.2015r.

 

 

„Szablon z niespodzianką”

 

Majowe, ostatnie już w tym roku szkolnym, spotkanie z elbląskim plastykiem, panem Bogdanem Kilińskim, dotyczyło techniki szablonu – najstarszej i zarazem jedynej z najprostszych technik graficznych. Klasy gimnazjum z e-t: II a, III b i III c poznały tajniki abstrakcyjnej kompozycji pod nazwą „Szablon z niespodzianką”. Głównym celem warsztatów było ukazanie zjawiska przenikania barw podczas tworzenia własnego, hipotetycznego układu.

„Niespodzianka”, zawarta w nazwie zajęć, związana była z powstaniem form geometrycznych, z których wyłoniły się przeróżne indywidualne wyobrażenia o szablonowym dziele. Dziś, w sztuce abstrakcji geometrycznej, użyto jako szablonu- kwadratów różnej wielkości, ale- jak wyjaśnił sam mistrz, można używać innych kształtów, zgodnie z wyobraźnią twórców.

O zaangażowaniu i twórczej postawie naszych podopiecznych świadczą fotki, wykonane podczas tych niecodziennych zajęć. Dziękujemy panu Bogdanowi Kilińskiemu za tegoroczną, owocną współpracę. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym, przynajmniej cześć młodych twórców ponownie spotka się z sympatycznym mistrzem plastyki.

 

 

                                                                                       M. Kowalczyk- Zielonka

                                                                                       G. Tumanowska

                                                                                      M. Zalewska

 

 


 

 

6.05.2015r.

 

 

„Śniadanie na trawie”,

 

….. a właściwie przy nowo podarowanym zestawie rekreacyjnym, smakowało wyśmienicie. Słońce opalało, świeże powietrze sprzyjało krótkiej chwili wytchnienia. Czas minął szybko, klasy: II a i III c gimnazjum z e-t wróciły na zajęcia. Mamy nadzieję, że coraz częściej będziemy korzystać z naszego zielonego kącika.

 

 

                                                                                     M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                     M. Zalewska

 

    

 

 


 

 

29.04.2015r.

 

Światowy Dzień Ziemi

 

Dnia 29 kwietnia odbył się konkurs ekologiczny z okazji Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie klas PdP chętnie uczestniczyli w rozwiązywaniu zadań tematycznych propagujących ideę ochrony środowiska. Dzięki nabytej wiedzy bez problemu uzupełnili krzyżówkę, ułożyli zdania z rozsypanki wyrazowej. Pojemniki na odpady wtórne oznakowali właściwymi kolorami, a śmieci zostały poddane prawidłowej segregacji. Problemu nie sprawiało też młodzieży poszukiwanie odpowiedzi na pytania dotyczące różnych sposobów dbałości o stan przyrody tu i teraz. Uczniowie za aktywność i wiedzę zostali nagrodzeni jabłkami.

 

 

                                                                                 Organizatorzy:

                                                                                           K. Kaszewska,

                                                                                             I. Kochanowska,

                                                                                           M. Łokuciewska

 

    

 

    

 

    

 


 

22.04.2015r. 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 r.

W naszej szkole z tej okazji spotkali się uczniowie klas Gimnazjum z e-t i klas PdP. Wysłuchali informacji nt. tradycji i głównych założeń święta., zapoznali się z twórczością elbląskiej pisarki Wioletty Piaseckiej oraz poznali budowę książki.

Podsumowaniem spotkania były fragmenty książek czytane przez pana dyrektora Leszka Iwańczuka, panią bibliotekarkę Dorotę Szablewską oraz wychowawców klas gimnazjalnych.

 

 

                                                                                J. Pruszak

                                                                              M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                              M. Zalewska

 

                                                                             współpraca:

                                                                                D. Szablewska

                                                                                 T. Wasukiewicz

 

    

 

    

 

    

 


 

21.04.2015r.

 

Międzynarodowy Dzień Teatru

 

W ramach Międzynarodowego Dnia Teatru grupa „Koperniczki” po raz kolejny odwiedziła kulisy elbląskiego teatru im. A. Sewruka.  Zespół uczestniczył w warsztatach teatralnych pod kierunkiem pani Hanny Motyki. Młodzież poznała tajniki pracy z lalkami, kukiełkami, pacynkami i mapetami.

Na małej scenie młodzi aktorzy mieli możliwość zaprezentowania krótkich scen z naszego przedstawienia. Pod okiem profesjonalisty nasi uczniowie wykonywali ćwiczenia z ruchu scenicznego. Krótkie instrukcje pani z teatru pomogą w naszej pracy aktorskiej.

 

                                                                             W. Szczepańska

                                                                              A. Światkowska

                                                                             M. Zalewska

 

    

 

    

 

    

 


 

20.04.2015r.

 

Międzynarodowy Dzień Tańca

 

Międzynarodowy Dzień Tańca- pod takim hasłem w dniu 20 kwietnia 2015r. odbyło się „spotkanie taneczne”. Uczniowie naszej szkoły obejrzeli wspaniały pokaz grupy rytmiki ze Szkoły Muzycznej II stopnia pod kierunkiem pani Taidy Wiśniewskiej.

Zaprezentowała się również para utalentowanych, młodych tancerzy z Centrum Tańca „Promyk”. Przy pięknej muzyce przedstawili układy taneczne w stylu standard i latino.

Wszystkie pokazy zostały nagrodzone ogromnymi brawami. Kontakt z „tańcem na żywo” był dla naszych uczniów dużym przeżyciem.

 

                                                                                       M. Sierek

                                                                                       W. Szczepańska

                                                                                        A. Światkowska

                                                                                       M. Zalewska

 

    

 

    

 

    

 


01.04.2015r.

 

Wycieczka do zakładu pracy

 

Dnia 1 kwietnia klasy: III b/III c gimnazjum pod opieką p. Pawła Zabłockiego i p. Leszner-Szatkowskiej, udały się na wycieczkę do Zakładu Wyrobów Skórzanych „Paters”. Przed uczniami kończącymi gimnazjum ważne decyzje, dotyczące wyboru dalszego kierunku kształcenia, już w szkole zawodowej. W zakładzie kaletniczym uczniowie przyglądali się pracy kaletnika, poznali etapy powstawania wyrobów skórzanych: toreb, saszetek, portfeli oraz etui na przybory piśmiennicze, okulary, klucze. Młodzież analizowała kolejne etapy od projektu do gotowego wyrobu, który trafia do naszych sklepów.

 

                                                                                                          Organizator:

                                                                                                          I. Leszner- Szatkowska

 


 

31.03.2125r.

 

 

Spotkanie wielkanocne

 

Klasy II a i III c gimnazjum z e-t spotkały się przy stole wielkanocnym, na którym nie zabrakło własnoręcznie wykonanych bab oraz pięknie udekorowanych, smacznych jaj przedstawionych w zabawnej formie. Wszystkie te smakołyki młodzież przygotowała pod czujnym okiem wychowawczyń na zajęciach kucharskich.

 

                                                                              M. Kowalczyk- Zielonka

                                                                              M. Zalewska

 

    

 

    

 


W atmosferze świąt Wielkiej Nocy…

 

Święta Wielkanocne należą do najważniejszych świąt chrześcijańskich, bowiem podczas nich wciąż na nowo rozważamy, przeżywamy i celebrujemy Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Długi, bo aż czterdziestodniowy post poprzedzający święta, ma za zadanie właściwie przysposobić wiernych do wejścia w tajemnice męki i śmierci Chrystusa, by później przyjąć cud zmartwychwstania. Wielkanoc niesie w swej treści tajemnice życia wiecznego, jest w swej istocie celem ludzkiego życia.

Pani Ania Czeczkowska przybliżyła, uczniom zespołów edukacyjno-terapeutycznych, treści Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wraz z całą bogatą ich tradycją. Liczne pomoce, jakie przedstawiła, pomogły lepiej zrozumieć nie tylko liturgię tego świątecznego czasu, ale i polskie zwyczaje.

W wielkim skrócie, Niedziela Palmowa rozpoczynająca Wielki Tydzień to pamiątka uroczystego wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy. W tym dniu ku czci Chrystusa Mesjasza wierni przynoszą do kościoła gałązki wierzbowe, bądź palmy własnoręcznie przez siebie wykonane lub kupione w sklepach czy na straganach.

Wielki Czwartek to święto ustanowienia Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Wieczorem we wszystkich parafiach sprawowana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Przeżycia religijne, które miały miejsce w kościele, przenoszone są pod dach rodzinny i tworzą jakby jedną całość. Dobrym zwyczajem, rodzina po powrocie z kościoła gromadzi się wokół stołu na uroczystej agapie.

Wielki Piątek, najsmutniejszy dzień roku, w którym rozpamiętujemy mękę i krzyżową śmierć Naszego Pana, to również czas wzmożonej refleksji nad własnym życiem, nad jego przeżywaniem w aspekcie nauki Jezusa Chrystusa. Pomaga w tym uczestnictwo w ostatniej Drodze Krzyżowej Wielkiego Postu oraz liturgii. Krzyż, który jest centralnym znakiem tego dnia w kościołach, również w zaciszu domowym staje się jego najważniejszą Postacią. Wielki Piątek to dzień wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i postu. Do domowej tradycji należą „Boże rózgi”, które związane z męką Pańską polegają na „biciu” najbliższych gałązkami wierzbowymi.

Wielka Sobota – dzień spoczynku Chrystusa w grobie. Zachowana do dnia dzisiejszego tradycja święcenia pokarmów sprawia najmłodszym najwięcej radości. Dzieci od wczesnych godzin porannych wraz z rodzicami przygotowują koszyczek wielkanocny, w którym obowiązkowo powinien znaleźć się baranek (cukrowy, z masła, ceramiczny), chleb, sól z pieprzem, chrzan, wędlina, ciasto i oczywiście jajka w dowolny sposób przyozdobione. Koszyczek przybrany gałązkami bukszpanu i kwieciem staje się piękną dekoracją świątecznego stołu. Dzień cichej nadziei na cud zmartwychwstania to również okazja do odwiedzania Bożych Grobów. „Chodzenie po Grobach” to stara tradycja nawiedzania Grobu Pańskiego w wielu kościołach. Udział wiernych w Wigilii Paschalnej kończy uroczyste przeżywanie Triduum Paschalnego i wprowadza w Święta Wielkanocne.

Niedziela Zmartwychwstania, „oto dzień, który Pan uczynił, - radujmy się w nim i weselmy. Alleluja”. Tradycyjne śniadanie wielkanocne gromadzi przy stole całą rodzinę i jest czasem radosnego świętowania. Zielenie się święconym jajkiem i składane życzenia to czas za dziękowanie Bogu za cud zmartwychwstania i daru rodziny, przyjaciół i znajomych. W tym dniu istnieje również zwyczaj „szukania zajączka”, drobnych upominków w mieszkaniu lub ogrodzie. „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, - Wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana. (…) Ustąpcie od nas smutki i trosk fale, - Gdy Pan Zbawiciel triumfuje w chwale” - nie ma świętowania bez uczestnictwa w najważniejszej liturgii chrześcijan.

Poniedziałek wielkanocny, drugi dzień świętowania, przeżywany jest pod znakiem wody tak święconej, jak i zwykłej. „Śmigus – dyngus”, zwyczaj oblewania wodą w tradycji chrześcijańskiej przypomina wiernym, że wszyscy zostaliśmy obmyci wodą Chrztu świętego. Wiosenna pogoda sprzyja rodzinnym spacerom, które również wpisują się do bogatej polskiej tradycji.

                                                                                     Opracowała Anna Czeczkowska