BIP

OŚRODEK

STRUKTURA OŚRODKA

ORGANIZACJE

CERTYFIKATY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BANERY

 

 

 

 

 

Aktualności

Zaleca się otwieranie serwisu poprzez przeglądarkę Mozilla Firefox celem uniknięcia błędów, które mogą wystąpić na poszczególnych stronach.


 

--- Rok szkolny 2014/2015 ---

 

 

 

Jednodniowa wycieczka do największej gotyckiej twierdzy w Europie

 

Przepiękny Zamek Krzyżacki, malownicze brzegi rzeki Nogat i inne atrakcje mogły podziwiać klasy Ia i III gim ze swoimi paniami- Beatą , Magdą i Dorotą. Po raz pierwszy, dla niektórych uczniów, przejazd pociągiem to także niezapomniane wrażenia. Na koniec Mc Donalds - lubiane miejsce nie tylko przez dzieci, zwłaszcza, gdy po wielu przeżyciach i pieszej wędrówce , głód zaczął doskwierać.  Mimo,  iż chwilami było chłodno, to tylko na dworze. Maluchy dzielnie zniosły pierwszą poważną wycieczkę, zaś ich starsi koledzy opiekowali się nimi, jak młodszym rodzeństwem. Umiemy razem uczyć się i odpoczywać!. Wycieczka udała się w całej okazałości.

 

Organizatorki:

Beata Maj

Magdalena Kowalczyk – Zielonka

 

    

 

    

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

OSW Nr 1 przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne Wakacje" pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Naszym zamierzeniem jest zwiększenie wśród uczniów i dorosłych świadomości dotyczącej spędzania czasu wolnego. Mamy nadzieję, że akcja pozytywnie ukształtuje prawidłowe nawyki związane z bezpieczeństwem, w końcu to sprawa priorytetowa każdej placówki.

 

 

 

                                                                                 Zachęcamy do wzięcia udziału

                                                                                             Ewa Łukaszewska

                                                                                             Beata Maj

 


 

 

 

Kategoria: WIADOMOŚCI ULUBIONE,

czyli NADESZŁY UPRAGNIONE WAKACJE!!!

 

 

W piątek, 26 czerwca, uroczystą akademią pożegnaliśmy rok szkolny. Nie zabrakło piosenek z motywem lata i dedykacji poświęconych nauczycielom poszczególnych przedmiotów. Prezentacja multimedialna przygotowana z myślą o pracownikach szkoły: pedagogicznych, obsługi i administracji, wprawiła wszystkich w radosny, frywolny nastrój. Przedstawiony w części artystycznej montaż słowno-muzyczny był wyrazem wdzięczności za trud nauczania, wychowania, troski i opieki. Absolwenci Gimnazjum w SOSW nr 1 o nikim nie zapomnieli, symbolicznymi różami obdarowali Dyrekcję, nauczycieli oraz inne osoby zatrudnione, w dowód wdzięczności  i uznania. Trzecioklasistów żegnali uczniowie klas drugich, a wszystkich Maryla Rodowicz- piosenką: „Ale, to już było…”

 

 

 

 

                                                                                             D. Szablewska

                                                                                             E. Pardo

                                                                                             D. Kaszczuk

 

 

 

 


 

List Prezydenta Elbląga z okazji zakończenia roku szkolnego 2014/2015

 


 

 

 

Minęła szósta edycja festynu integracyjnego „Zobacz uśmiech”.

 

 

24 czerwca żegnaliśmy bieżący rok szkolny pod znakiem radosnej zabawy i uśmiechu, którego nie zabrakło na twarzach gości,  ani gospodarzy imprezy- SOSW nr 1. Pomimo kaprysów pogody, dzieci elbląskich przedszkoli oraz uczniowie klas: I-III szkół podstawowych, przybyli na czas, jak każdego roku było nas kilkuset. Spotkaniu przyświecała idea integracji w imię poszanowania odmienności i chęć wspólnego świętowania w przeddzień wakacji. Wśród atrakcji największe zainteresowanie wzbudziła „Jaskinia Trolla”, zamek dmuchany, fantazyjne wiązanie balonów, zderzenie symulatorem akcji i zwiedzanie wozów służb mundurowych: więziennych, celnych, policji, straży pożarnej, żandarmerii wojskowej.  Niewiele krótsza była kolejka w oczekiwaniu na przejazd kucykami, kontakt z psem terapeutą, strzał do tarczy przy użyciu profesjonalnego sprzętu strzeleckiego oraz pokaz tresury psa służb granicznych. Sztuki walk wschodu: karate i kung-fu dopełniły swego, obserwowaliśmy każdy ruch trenerów w niemałym osłupieniu…Stanowiska kulinarne przeżywały prawdziwe oblężenie, bo i każdej dobrej zabawie, zawsze sprzyja degustacja łakoci.  

Obecnością swą zaszczycili nas zaproszeni goście, a wśród nich Przewodniczący Rady Miasta- Pan Jerzy Wilk, który zabrał głos w przyjaznym geście oficjalnego otwarcia imprezy integracyjnej w Elblągu- mieście integracji. 

Bogactwo atrakcji, różnorodność kulinariów, nagrody rzeczowe, w tym radiomagnetofon- nagroda główna Dyrektora Ośrodka to, obok przedsiębiorczości gospodarzy, nieoceniona zasługa Sponsorów, którzy po raz kolejny nie zawiedli..!

To Im Wszystkim z całego serca, pięknie dziękujemy w imieniu własnym i naszych podopiecznych. Słowa uznania kierujemy do:

 

- Bank Spółdzielczy w Brodnicy,

- Elbląski Bank Żywności,

- Elbląskie Centrum Mięsne „EL- HURT”,

- Firma Gastronomiczna „Celebra”,

- Hurtownia Słodyczy „Lukrus”,

- „Optima”

- PHPU Milejewo”,

- Hurtownia Mięsa, Wędlin, Drobiu PHU „Stek”,

- PUKS „Rafael” w Elblągu,

- Rada Rodziców przy OSW nr 1 w Elblągu,

- Restauracja „Myśliwska”,

-Urząd Miasta w Elblągu.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy również do wolontariuszy Zespołu Szkół Gospodarczych, i Zespołu Szkół Ekonomicznych w Elblągu oraz Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym.

 

 

 

                                Leszek Iwańczuk-dyrektor SOSW nr 1

                                oraz koordynatorzy festynu i społeczność szkolno-uczniowska

 

 

 


 

 

WYNIKI KONKURSU „BEZPIECZNE WAKACJE”

 

W tym roku szkolnym  wybór laureatów konkursu okazał się wyjątkowo trudny.

Wszystkie  prace były bardzo ciekawe, trafnie odzwierciedlały temat.

 

A oto zwycięzcy:

I miejsce-Karol Włodarczyk

II miejsce-Kewin Drywa

III miejsce-Szymon Oppat

 

Wyróżnienia:

- Daniel Siejk

-Wiktor Skowron

-Dawid Kowalewski

 

Serdecznie dziękujemy za ufundowanie nagród firmie Wena s.c. w Elblągu

 

 

                                                Gratulujemy!

                                                     Organizatorzy

 

 

 


 

 

Wycieczka do Kadyn

 

 

W dniu 22.06.2015 r. klasy: II b gimnazjum z-e-t, kl. V/VI SP i kl. IV SP wybrały się na wycieczkę do Kadyn,, do Rezerwatu Przyrody „ Kadyński Las” Dzieci miały okazję wysłuchać ciekawych opowieści pana leśnika Z. Gawrona na temat najstarszych drzew rosnących na tym terenie. Największą ciekawość wzbudził 800 letni dąb im. Jana Bażyńskiego, którego obwód wynosi niemal 10m. Chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia pana leśnika do jego ogrodu przed domem, usytuowanym w lesie. Piknik na trawie umilał świergot różnych gatunków ptaków, które zagnieździły się pod dachem domostwa. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści na ich temat. Wielką frajdę sprawiła dzieciakom zabawa z psami pana Zbyszka.

>więcej< 

 

 

                                                                                  S. Sroczyńska

                                                                                  A. Wójtowicz

                                                                                  K. Pietrzyńska

                                                                                  D. Deniziak

 

 

 

    

 


 

 

Słów kilka o pracy pszczół…

 

 

 

Dnia 18 czerwca 2015r. klasy IV/V SP i Ia gim z e-t uczestniczyły w plenerowych zajęciach edukacyjnych w Centrum Pszczelarstwa w Karczowiskach Górnych.

Podczas zajęć uczniowie:

 

- zgłębiali wiedzę o życiu i zwyczajach pszczół,

- obejrzeli zabytkowe i współczesne ule oraz barcie,

- poznali pracę pszczelarza,

- uczestniczyli w grach edukacyjnych,

- samodzielnie wirowali plastry miodu w miodziarce,

- degustowali różne rodzaje miodu,

- poznali produkty będące efektem pracy pszczół,

- własnoręcznie wykonywali świece z wosku pszczelego,

 - robili zakupy w sklepie pszczelarskim.

Uwieńczeniem wycieczki było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz śpiew piosenek turystycznych przy gitarowym akompaniamencie Pani Grażyny Jędrzejczak.

>więcej<

 

 

 

A. Światkowska

                                                                                                           M. Sierek

 

 

   

 

 


 

 

WYCIECZKA DO BERLINA

           

            W dniach 04.-07.06.2015 grupa uczniów z klasy III stolarz i III kucharz/kaletnik oraz nauczycieli SOSW Nr 1 w Elblągu udała się na wycieczkę do Stolicy Niemiec – Berlina. Wyjazd był zwieńczeniem projektu klas III ZSZ pn. „Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej na europejskim rynku pracy” realizowanego w bieżącym roku szkolnym. Głównym założeniem wycieczki było poznanie stolicy państwa europejskiego jako przykładowego celu wyjazdów zagranicznych Polaków do pracy, jak również kształtowanie świadomości i postawy obywatela Europy, walka z uprzedzeniami wynikającymi z historii polsko – niemieckiej, podjęcie prób wykorzystania umiejętności językowych w sytuacjach naturalnych.

>więcej<

 

 

 

                                                       Koordynator projektu:

                                                                            Tamara Lorentsen

 

 

    

 


 

 

Z cyklu: Nagrody zawsze miło otrzymywać…

 

Tegoroczne działania proekologiczne realizowane w ramach wojewódzkiego konkursu „OD PROJEKTU DO EFEKTU” przebiegały pod hasłem: „Turysto, szanuj środowisko!- Światło, warunkiem udanego wypoczynku…Ukoronowaniem przedsięwzięć podejmowanych na przestrzeni miesięcy: II- V 2015 był Festiwal Nauki, którego stanowiska tematyczne angażowały społeczność szkolną, czyniąc dzień 30 kwietnia pełnym atrakcji, eksperymentów, doświadczeń i niecodziennych wrażeń.  Walory projektu-kolejne etapy działań przedstawione w formie prezentacji multimedialnej, doceniło Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej, przyznając nagrodę naszej placówce. Koordynatorki projektu: Danuta Kaszczuk i Edyta Pardo, po konferencji podsumowującej konkurs w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, wróciły do szkoły z dyplomem
i nagrodą pieniężną. Dostaliśmy 900 zł .

 

 

 

                                                                              Koordynatorki:

                                                                                         Danuta Kaszczuk

                                                                                         Edyta Pardo

 


 

 

WYCIECZKA DO GDAŃSKA

 

            Dnia 02.06.2015r. uczniowie klasy III kucharz/kaletnik i III stolarz wraz z opiekunami p. Małgorzatą Kliks i p. Tamarą Lorentsen udali się na wycieczkę do Gdańska.

            W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Obejrzeliśmy tam wystawę poświęconą zakończeniu II wojny światowej, gdzie 45 przedmiotów, wiele bardzo osobistych i przejmujących, ilustruje polskie doświadczenia wojenne. Następnie zwiedziliśmy wystawę stałą, dedykowaną historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Do prezentacji wykorzystane są tradycyjne metody ekspozycyjne, ale  i najnowsze rozwiązania technologiczne. Oprócz eksponatów historycznych zwiedzający mają dostęp do projekcji przestrzennych i elektronicznych, gdzie zgromadzone są fotografie, filmowe materiały archiwalne, dokumenty, mapy, biogramy, kalendaria, wycinki prasowe.

>więcej< 

 

 

                                                                 Opracowanie:

                                                                                  Tamara Lorentsen

 

 

 

    

 

 


 

 

OWIES W SZKOLE

 

            OWIES czyli Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu to instytucja, która oferuje bezpłatne spotkania z doradcą, udział w warsztatach i szkoleniach oraz usługi animatora, a wszystko to w celu wspierania w obszarze ekonomii społecznej. Dnia 25 maja 2015r. w murach naszej szkoły gościliśmy przedstawicielkę OWIES, panią Justynę Ocalewicz, która przeprowadziła dla uczniów klasy III stolarz i III kucharz/kaletnik zajęcia organizacyjne na temat działalności instytucji, warunków korzystania z jej usług i możliwości wynikających z takiej pomocy. Dnia 29 maja 2015r. ta sama młodzież wzięła udział w kilkugodzinnych warsztatach na temat spółdzielni socjalnych. Pani Justyna Ocalewicz aktywnymi metodami zachęciła uczniów do zaprojektowania działań służących założeniu spółdzielni socjalnych z uwzględnieniem kategorii usług. Uczniowie, pracując w grupac, określili swoje mocne i słabe strony, umiejętności i talenty oraz spróbowali sprecyzować,  jak wyglądałaby założona przez nich spółdzielnia. Obie klasy pracowały bardzo aktywnie i chętnie prezentowały wyniki swoich przemyśleń.

>więcej< 

                                                                                  Opracowanie:

                                                                                  Tamara Lorentsen

 

 

    

 

 


 

 

 

Konkurs wiedzy na temat Parków Narodowych

 

W dniu 27.05.2015r. podczas spotkania integracyjnego Wielka majówka w Bażantarni odbył się konkurs wiedzy na temat Parków Narodowych. Dzieciaki opowiadały na pytania dotyczące zwierząt i roślin chronionych. Dowiedziały się również, gdzie znajdują się parki na terenie naszego kraju.

           Na zakończenie uczniowie wykonali prace konkursowe. Działali w zespołach efektem, czego były kolorowe obrazy fauny i flory parków narodowych.

 

 

 

                                                                                                     S. Sroczyńska

                                                                                                     A. Wójtowicz

 

 

 

    

 

 

 

 


 

Już wkrótce „ZOBACZ UŚMIECH”- VI edycja festynu integracyjnego

Organizator imprezy- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1, wzorem lat ubiegłych, zaskoczy atrakcjami najmłodszych elblążan, których rokrocznie zrzesza wspólna idea integracji w myśl słów: „Uśmiechu nie zabraknie, bo i przyjaciół wiele. Czas wspólnej zabawy jednoczy ludzi, charaktery, odmienności i cele…” 

Animacje kynoterapii z psem terapeutą w roli głównej oraz animacje hipoterapii -
z kucykami za pan brat” każdorazowo wnoszą, obok zabawy, cenne walory rewalidacyjne.  W bogatym repertuarze tegorocznej imprezy nie zabraknie równie ciekawych punktów programu, aby zadowolić najbardziej wysublimowane upodobania dzieci, dla których festyn jest swego rodzaju nagrodą za całoroczną pracę. Niecodziennych wrażeń dostarczą akcje symulowane z udziałem straży pożarnej, żandarmerii wojskowej, służb celnych oraz policji. Dreszczyk emocji towarzyszyć będzie wielbicielom akrobacji na zamkach dmuchanych, odkrywcom groty z labiryntem, czarom iluzjonisty i pokazom walk. Miłośników sztuki zachęcamy do graffiti, warsztatów animacji filmowej, finezyjnego wiązania balonów, malowania twarzy- „foto-uśmiech” oraz zajęć plastycznych pod czujnym okiem artystów rodzimej Galerii-EL. Festyn uatrakcyjnią również swoimi występami grupa Street Workout, która zaprezentuje trening uliczny oraz grupa „Elbląg”- motocykle.
W przerwie między konkurencjami sportowymi na wszystkich czekać będą kulinarne niespodzianki: kiełbasa z grilla, grochówka, chleb i smalec z ogórkiem w duecie, popcorn, wata cukrowa, domowe wypieki oraz przez wszystkich lubiane, zwykle w mig zjadane, naleśniki i gofry.  Słowem, u progu lata, w muzycznych rytmach, dla każdego coś miłego…Zapraszamy w godz. 10:oo- 13.oo.

Leszek Iwańczuk- dyrektor oraz uczniowie, rodzice i nauczyciele SOSW nr 1 w Elblągu


 

 

Bezpieczne wakacje

           

W ramach ostatniego, w tym roku szkolnym, „Naszego spotkania ze sztuką, klasy gimnazjum z e-t uczestniczyły w pokazie multimedialnym pt. „Bezpieczne wakacje”. Bibliotekarz p. D.Szablewska omówiła zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach, na plaży, w lesie oraz zwróciła uwagę na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Obejrzano również film polecany przez MEN pn. „Bezpieczne przebywanie na akwenach śródlądowych i uprawianie sportów wodnych”.

Uczniowie zostali pouczeni o niebezpieczeństwach spowodowanych ukąszeniem żmii, pożarem lasów czy kontaktem z dzikimi zwierzętami.

Prowadząca podkreśliła również, iż należy postępować ostrożnie w kontaktach z nieznajomymi oraz o zachowaniu w domu podczas nieobecności rodziców.

Na zakończenie młodzież śpiewała piosenki o tematyce lata, które wprawiły wszystkich w radość nadchodzących wakacji. Rozdano także informacje każdej klasy  poświęcone pierwszej pomocy.

Spotkanie uatrakcyjnił film pt. „Wakacje Mikołajka”.

>więcej<

 

                                                                           Do zobaczenia po wakacjach.

                                                                                      M.  Kowalczyk- Zielonka

                                                                                       D.  Szablewska

                                                                                       G. Tumanowska

            

                                                                          M. Zalewska

 

    

 


 

Lekcja biologii w skali makro

 

Wystawa gigantycznych owadów znajdująca się w Centrum „Ogrody”, przyciągnęła licznych odwiedzających. Byli nimi także uczniowie klasy II a i III c gimnazjum z e-t. Oko w oko stanęli z modelami różnych gatunków owadów. Zapoznali z szczegółami budowy anatomicznej, dowiedzieli się, jaki jest ich tryb życia. Najdłuższy owad na wystawie ma aż 4,5 metra, a najwyższy- 2,3 m. Ogromna biedronka z dużą ilością czarnych kropek zrobiła największe wrażenie na odwiedzających. A jakie były inne owady? Zdjęcia pokażą niektóre z nich.

>więcej< 

 

                                                                                                 M. Kowalczyk- Zielonka

                                                                                                 M. Zalewska

 

 

    

 


„Słucham, rozumiem, mówię”

 

         Proces edukacyjny  uczniów nie może się zamykać w budynku szkolnym. Konieczna jest szersza przestrzeń edukacyjna. Współpracując   ze SP nr 9 w Elblągu-  z grupą dzieci „Przyjaciele książki”, pod pieczą pani Małgosi Kondrat-Ekes, klasa Ia odbyła już kolejne zajęcia w kontakcie z literaturą dziecięcą, wykorzystując różnorodne formy i metody pracy (wg założeń autorskiego programu „Słucham, rozumiem, mówię”). Stymulacja językowa środowiska ma istotne znaczenie w rozwoju umiejętności komunikacyjnych. Książka to ważny aspekt tej stymulacji, odgrywający kluczową rolę w posługiwaniu się językiem, zarówno u dzieci, które rozwijają się prawidłowo, jak i tych, które napotykają trudności. W oparciu o utwór sprawdzamy stopień rozumienia treści, uczymy się, doświadczamy i dobrze bawimy. Tym razem naszym zajęciom przyświecał wiersz J. Tuwima „Rzepka”. Powitaliśmy się jak zwykle piosenką i gestem oraz wprowadziliśmy nasze umysły w „gotowość szkolną” ćwiczeniami wg Dennisona.  Następnie maluchy bacznie obserwowały przedstawienie w wykonaniu uczniów SP nr 9, włączając się w ćwiczenia ortofoniczne na jego tle. Później dzieci wspólnie wykonały z masy mączno-solnej bohaterkę zajęć-rzepkę. Oczywiście każde działanie uczniów poprzedzone było informacją w postaci piktogramu w kolorze. Wszyscy uczniowie opatrują się z nimi, by móc podczas kolejnych zajęć coraz lepiej komunikować się z sobą. Przed nami, po wakacjach, jeszcze wiele wspólnych spotkań edukacyjnych przy utworach ze świata  literatury dziecięcej.

>więcej<

                                                                                                              Beata Maj

 

    

 


 

Wycieczka do Malborka

 

Najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy- zamek w Malborku, w którym niegdyś mieszkali krzyżaccy rycerze z wielkim mistrzem na czele, otworzył swoje wrota dla uczniów klas: I i II a gimnazjum. Dzięki zaproszeniu młodzieży z Ośrodka w Malborku, gimnazjaliści połączyli przyjemne z pożytecznym, naukę z rozrywką. Wspaniały kierownik działu edukacji muzeum, pan Tomasz Bogdanowicz uchylił rąbka historii i pokazał tereny Zamku Średniego ze średniowiecznym piecem, dziedziniec Zamku Wysokiego oraz fosy i międzymurza. Uwieńczeniem spotkania z historią były zawody łucznicze i celne strzały do tarczy.

Niemało atrakcji dostarczyło spotkanie w profesjonalnej kręgielni. Wspaniała zabawa, zdobyte punkty i przepyszna pizza zakończyły udany wyjazd.

Teraz oczekujemy naszych znajomych z Malborka na festynie „Zobacz Uśmiech”. Mamy nadzieję, że będą równie wspaniale bawić się u nas…

>więcej<

                                 

                                                                M. Sierek

                                                                                                 M. Zalewska

 

    

 


 

I pomoc przedmedyczna

 

            Dnia 15 czerwca 2015 r. uczniowie zespołów edukacyjno-terapeutycznych brali udział w spotkaniu, którego celem było przypomnienie czynności wykonywanych podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Działania te poprzedzono instruktażem, dotyczącym wzywania i udzielania pomocy w nagłych wypadkach.

            Zajęcia są jedną z form realizacji szkolnego programu edukacyjnego pn. „Bezpieczny uczeń”. >więcej<

                                                       Zaangażowanie i postępy uczniów zasługują na pochwałę.

                                                                                          Gratulujemy!

 

                                                                                                        Beata Maj

                                                                                                        Ewa Łukaszewska

 

 

    

 


 

Dni Rodziny

 

W letniej atmosferze, w blasku czerwcowego słońca, przebiegała integracyjna impreza klas gimnazjum z przedstawicielami rodziców. Spotkanie pod hasłem „Rodzina drogowskazem życia” ukoronowało uroczyste obchody Dni Rodziny,

Młodzież recytowała okolicznościowe wiersze i wręczyła upominki swoim rodzicom.

Miłym akcentem spotkania było wspólne grillowanie oraz owocowy poczęstunek.

>więcej< 

                                                                             Wychowawcy klas gimnazjum:

                                                                                            D. Deniziak

                                                                                            B. Jurec

                                                                                           M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                           M. Sierek

                                                                                            G. Tumanowska

                                                                                           M. Zalewska

    

 


Wycieczka do Jantara

Dnia 10 czerwca 2015 r. uczniowie klas PdP uczestniczyli w wycieczce na Farmę Jantar położoną na Mierzei Wiślanej. Posiada ona wiele interesujących atrakcji oraz wyjątkowy klimat sprzyjający wypoczynkowi, spacerom i zwiedzaniu. Nasi wychowankowie z ogromną ochotą skierowali swoje kroki w stronę Mini Zoo. Tam można było zobaczyć wiele gatunków ptaków i ssaków, m. in. zwierzęta domowe, dzikie i egzotyczne króliki, kury różnych ras, kaczki, kozy, świnki i wiele innych. Największe wrażenie zrobiły na nas strusie i piękne pawie. Wizyta w Mini Zoo dostarczyła uczniom wiele radości i okazała się super frajdą . Były lody, kawa, słodycze. Spacer na świeżym powietrzu i bliskość morza wprawił wszystkich uczestników w stan relaksu.

>więcej<

 Organizatorzy:  K. Kaszewska, I. Kochanowska, M. Łokuciewska

 

     

 


 

 

„Historia ciekawsza niż myślisz”

 

          Klasy przysposabiające do pracy i gimnazjum z e-t skorzystały z zaproszenia Muzeum Historyczno- Archeologicznego- w Elblągu i zwiedziły dwie wystawy poświęcone historii naszego miasta i regionu pod hasłem „Historia ciekawsza niż myślisz”.

           Pierwsza – poświęcona obrazowi przedwojennego świata widzianego oczami dzieci , pn. „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii”, druga – pn. „Historia ponad granicami”, w której historia przeplata się nowoczesnością. Eksponaty na tle gruzu wprawiły zwiedzających w niezwykły nastrój, wywołujący wiele refleksji o życiu naszych przodków – dawnych elblążan. Niezwykle ciekawym i zaskakującym dopełnieniem wystawy był 20 – minutowy film holograficzny pt. „Historia ponad granicami”, przedstawiający dzieje regionu, w tym Elbląga i Kaliningradu. Wszyscy uczestnicy spotkania z żywą historią miasta i okolic byli pod ogromnym wrażeniem tego, jak historia przenika czasy współczesne.

>więcej<

 

                                                                                                  G. Tumanowska

                                                                                                  M. Kowalczyk-Zielonka

                                                                                                  M. Zalewska

 

    

 

 


 

 

Wycieczka do Gdyni

 

Przedmiotem uwagi uczestników wycieczki do Gdyni było zwiedzanie Centrum Nauki Experyment. Zarówno młodzież gimnazjum , jak i dzieci z e-t  oraz podopieczni świetlicy szkolnej, kreatywnie spędziły czas na interaktywnych wystawach podczas zajęć komunikujących naukę. Interaktywna ekspozycja dała podopiecznym możliwość eksperymentowania i zgłębiania tajemnic nowoczesnych stanowisk promujących  rozwój nauki i techniki w niebanalny sposób. Cztery główne wystawy skoncentrowane były wokół bloków tematycznych: „Hydroświat”, „Akcja człowiek”, „Drzewo życia”, „Niewidoczne siły”. Fascynujące wystawy tymczasowe wprowadzające w świat różnych dziedzin nauki , wyjaśnianie w przystępny sposób nawet najbardziej skomplikowanych zależności naukowych, sprzyjały wyzwalaniu wśród uczniów kreatywności i postawy aktywnego badacza.  Spacer aleją Jana Pawła II, przejście brzegiem Motławy, wizyta u Neptuna podczas zwiedzania Starego Miasta w Gdańsku, to kolejne atrakcje, których tego dnia zabraknąć nie mogło.

>więcej<

 

                                                                                                                                       

                                                                               Organizator:

                                                                                            D. Kaszczuk

 

                                                          Nauczyciele uczestniczący:

                                                                              A. Bełza

                                                                              A. Baur

                                                                              D. Czerska –Biały

                                                                               E. Pardo

                                                                              K. Pietrzyńska

                                                                               E. Szulecka

                                                                               A. Wójtowicz

                                                                                I. Wójtowicz

 

    

 


 

Wycieczka na Hel

 

Dnia 9 czerwca zespół „Koperniczki” zakończył wycieczką sezon teatralny. Z Gdyni młodzież wypłynęła katamaranem „Agat” na Hel. Ścieżki zawiodły naszych młodych aktorów do latarni morskiej i na cypel. Po obiedzie oglądali tresurę i karmienie fok w fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W drodze powrotnej łapali promienie słońca na górnym pokładzie katamaranu, wspominając kończący się, udany, bardzo pracowity, rok szkolny.

>więcej<

 

                                                                                     W. Szczepańska

                                                                                      A. Światkowska

                                                                                     M. Zalewska