Program ,,Mój Autyzm”


28.02.2015r.

PROGRAM „Mój Autyzm”

Dnia 28 lutego 2015 r. w naszym Ośrodku rozpoczęła się realizacja programu pn. „Mój Autyzm” . Program jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat, uczęszczających do zespołów edukacyjno – terapeutycznych dla dzieci z autyzmem. Celem programu jest szeroko pojęty trening  społeczny skoncentrowany wokół   podstawowych obszarów funkcjonowania:

1.zachowania społeczne
2,komunikacja
3,niwelowanie sztywnych wzorców zachowań

Wszystkim nauczycielom, którzy zechcieli przyłączyć się do programu serdecznie dziękujemy:

Koordynator projektu – Izabela Kusaj
Anna Hatle- Tafelska
Kamila Siwko


28.02.2015r.

„Żegnaj zimo”

Dnia 28 lutego dzieci z klas autystycznych uczestniczyły w warsztatach edukacyjno- terapeutycznych  „Żegnaj zimo” . Warsztaty odbyły się w Filii Biblioteki Elbląskiej nr 5. Program zajęć  obejmował: ćwiczenia oddechowe („spadające śnieżynki”), rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej, prezentację o zimie, zabawy z elementami integracji . Dużą niespodzianką okazało się dla dzieci wspólne  lepienie  bałwana z  gazety.

Bardzo dziękujemy  kierownik biblioteki Pani  Annie Romańczuk za podjęcie z nami współpracy. Dziękujemy również Pani Małgorzacie Gwóźdź  za profesjonalne przygotowanie i prowadzenie zajęć oraz  Pani Katarzynie Pietrzyńskiej za pomoc w nawiązaniu współpracy  z Biblioteką.

Organizatorzy projektu


24.03.2015r.

Odwiedziny w KMP Elbląg

Dnia 24 marca dzieci i nauczyciele klas z autyzmem odwiedzili Komendę Miejską Policji w Elblągu. Dzięki Panu insp. Markowi Osikowi uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę nt. specyfiki odpowiedzialnego zawodu policjanta. Poznali również okoliczności, w których pomoc policji jest niezwykle cenna z uwagi na rodzaj zagrożenia życia i zdrowia.

Dziękujemy Pani Annie Bełzie za pomoc w realizacji spotkania.

Organizatorzy programu.


24.03.2015r.

Zajęcia edukacyjno- terapeutyczne w Filii Biblioteki Elbląskiej nr 5

Dnia 24 marca uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w  zajęcia edukacyjno- terapeutycznych w Filii Biblioteki Elbląskiej nr 5. Tematem zajęć były nadchodzące Święta Wielkanocne. Spotkanie rozpoczęło się od treningu społecznego, w ramach którego dzieci witały się z nowymi osobami, przedstawiały się, przypominały swoje imiona. Wspólne zabawy ruchowe pomogły im odnaleźć się w nowej sytuacji i miejscu. Uczniowie poznawali tradycje świąteczne, a toczenie pisanek sprawiło im wielką radość. Ozdoby wielkanocne z wydmuszki  zabraliśmy do swoich klas. Każde dziecko wykonało również pisankę – wyklejankę. Uwieńczeniem spotkania były przygotowane przez dzieci wielkanocne koszyczki.

Dziękujemy Pani  Annie Romańczuk i Pani Małgosi Gwóźdź za przygotowanie spotkania.

Organizatorzy programu.


marzec 2015r.

Warsztaty kucharskie pn. „Jem zdrowo”

W marcu w ramach treningu społecznego odbyły się warsztaty kucharskie pn. „Jem zdrowo”. Dzieci z klas: V a aut. i III a. aut. przygotowały zupę jarzynową i wiosenną sałatkę. Krojenie, tarcie i smażenie sprawiły uczniom wielką frajdę. Dzieci zapoznały się z obsługą sprzętu kuchennego, potrzebnymi przyborami oraz zasadami bezpieczeństwa przy pracy. Uwieńczeniem zmagań kucharskich był  poczęstunek, na którym królowały samodzielnie przygotowane potrawy.

Organizatorzy programu.


13.04.2015

Zabawka edukacyjna – wanna piaskowa.

Dnia 13 kwietnia, w trosce o rozwój naszych podopiecznych, Panowie: Jan Zgiep i  Paweł Konopka, zaoferowali swoją pomoc i podjęli wyzwanie  zbudowania specjalistycznej zabawki edukacyjnej, tzw. wanny piaskowej, która służy rozwijaniu  motoryki małej, doskonaleniu sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz  nauce pisania. Z wanny piaskowej będą korzystać uczniowie i nauczyciele w ramach zajęć zabawowo- terapeutycznych programu „ Mój Autyzm”. Bardzo dziękujemy w/w nauczycielom za chęć włączenia się w realizację programu „ Mój Autyzm”.

Organizatorzy programu.


28.04.2015r.

Z wizytą w bibliotece

28.04.2015r. Uczniowie i nauczyciele ponownie odwiedzili Bibliotekę Elbląską.  Tematem zajęć była wiosna. Zajęcia służyły usprawnianiu zmysłów, doskonaleniu umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji społecznych w toku wspólnej zabawy oraz pomocy w wyciszaniu negatywnych i wyzwalaniu pozytywnych emocji poprzez ćw. relaksacyjne na łące (chusta animacyjna). Spotkaniu towarzyszyły również ćwiczenia oddechowe i zabawy usprawniające ogólną koordynację ruchową dzieci. Do swoich klas uczniowie zabrali własnoręcznie wykonane plakaty, ilustrujące kwiaty polne.


12.05.2015r.

Wizyta w zakładzie produkcyjnym

12.05.2015r. dzieci klas autystycznych odwiedziły zakład produkcyjny- krawiecki. Podczas wizyty uczniowie zapoznali się z niezbędnymi urządzeniami potrzebnymi do szycia ubrań, zobaczyły jak wygląda praca w takim zakładzie, mogły przyglądać się powstawaniu wyrobu od początku do końca produkcji. Zapoznały się również z zasadami bezpiecznej pracy. Dzieci podczas pobytu w zakładzie produkcyjnym miały możliwość generalizacji nabytych już umiejętności społecznych i interpersonalnych. Miłym akcentem wizyty w pracowni krawieckiej był prezent- worek na obuwie, który otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania.

Dziękujemy panią: Halinie Wyrzykowskiej i Małgorzacie Mordusiewicz za zaproszenie.

 Organizatorzy Programu.


26.05.2015r.

Wizyta w Bibliotece

26.02.2015r. dzieci klas z autyzmem uczestniczyły w warsztatach edukacyjno- terapeutycznych pn. „W mojej rodzinie”.  Zajęcia obejmowały: wspólne zabawy ruchowe, słuchanie opowiadania o rodzinie myszek, komponowanie plakatu „W rodzinie czuję się…”, ćwiczenia usprawniające koordynacje ruchową oraz pracę plastyczną- „ Serce na Dzień Mamy”. Dziękujemy pani Małgorzacie Gwóźdź za profesjonalne poprowadzenie zajęć.

 Organizatorzy Programu.


29.05.2015r.

„Słońce, morze, piasek i bezpieczna zabawa”

W dniu 29.05.2015r. w naszym Ośrodku odbyły się warsztaty edukacyjno –  terapeutyczne pt. „Słońce, morze, piasek i bezpieczna zabawa”. Zajęcia miały na celu: nabycie i wzbogacenie informacji dotyczących bezpiecznego spędzania wolnego czasu podczas wakacji, kształtowanie czynnych postaw wobec zdrowia i bezpieczeństwa własnego oraz innych, doskonalenie interakcji społecznych, rozwijanie zainteresowań ucznia otoczeniem. Dzieci z klas autystycznych mogły wysłuchać opowiadania nt. bezpiecznej zabawy nad morzem, podczas którego mogły dotknąć morskiego piasku, zrobić babkę z piasku oraz posłuchać szumu fal. Uczniowie wykonali także prace plastyczne: „ Życie w morzu” oraz „ Kolorowe łódki”, a na koniec spotkania każdy z podopiecznych zostawił na plaży swoją muszelkę.

Dziękujemy panią: Sławce Sroczyńskiej oraz Dorocie Deniziak, za profesjonalne przygotowanie zajęć.

Organizatorzy Programu

„Słońce, morze, piasek i bezpieczne wakacje” – prace plastyczne dzieci, c.d.


 

.