Z wizytą w teatrze…- projekt pn. „Teatr uczy, bawi i rozwija”

W ramach czynnego uczestnictwa w kulturze uczniowie klas: IV a, V a, VII b rozpoczęli- jak się okazuje z powodzeniem- realizację projektu pn. „Teatr uczy, bawi i rozwija”. Już 21 lutego nasi podopieczni mieli niewątpliwie miłą okazję doświadczać kontaktu ze sztuką teatralną tu i teraz. A wszystko to za sprawą Sponsorów, dzięki którym spotkanie z „Królową śniegu” okazało się źródłem niezapomnianych wrażeń estetycznych i humanistycznych.

Naszą przygodę z teatrem zainicjował spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. W baśniowej scenerii rodzimego teatru poznajemy dzieje dwojga ubogich dzieci, Gerdy i Kaja, rozdzielonych przez Królową Śniegu. Twórcy sztuki zadbali, by tę wyjątkową historię przedstawić w owianej niepewnością i grozą scenografii.  Muzyka zaś dopełniła swego, potęgując  tajemniczość opowieści, podkreślając różnorodność klimatów, nadając bieg i sensacyjność  wydarzeń, a nade wszystko wiernie towarzysząc losom bohaterów.

Opowieść H. CH. Andersena przeniosła uczniów w krainę wiecznego lodu, mroźnego wichru, bezkresu śniegu, ale także gorących serc, bezwarunkowych uczuć i  poświęcenia bez granic. Przedstawienie oparte na sztuce duńskiego baśniopisarza skłoniło młodych widzów do refleksji nad istotą zła. W toku dyskursu teatralnego uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie, skąd się bierze zło, jak się przed nim ustrzec, jak z nim walczyć..?

Ta piękna, poetycka baśń, odwołująca się do dzieciństwa jako skarbnicy wartości, stała się apoteozą przyjaźni, miłości, wierności. W imię najwyższych wartości, jak sugeruje reżyser, trzeba umieć wszystko poświęcić. Niewątpliwie spektakl, z żywym aktorem w roli głównej, rozbudził ciekawość poznawczą naszych podopiecznych, a nade wszystko wprowadził ich w świat kultury, oddziałując w jedyny i niepowtarzalny sposób na sferę uczuć wyższych i autentycznych emocji. Młodzi widzowie do żywego utożsamiali się z losami bohaterów, czego wyrazem była widoczna na ich twarzach empatia. Spontaniczne gesty i aplauz publiczności dowiodły, jak bardzo dzieci solidaryzują się z losami baśniowych bohaterów, którzy dzięki mistrzowskiej grze aktorów stali się ich przyjaciółmi.

Warto podkreślić, iż udział naszych podopiecznych w sztuce teatralnej, posiada oprócz walorów kulturoznawczych, cenne wartości rewalidacyjno-terapeutyczne, stąd realizacja projektu wydaje się tym bardziej zasadna.

Wyrażając wdzięczność Sponsorom, bez wsparcia których realizacja przedsięwzięć projektowych byłaby niemożliwa, kierujemy słowa szacunku i uznania do Cleaner Elbląg, Falkon Centrum Budowlane, Tartak Ligora Elbląg.

Państwa hojność, będąca wielkim darem serca, pozwoli naszym uczniom kontynuować przygodę z teatrem, tym razem będzie to Teatr Muzyczny w Gdyni, a przysłowiową wisienką na torcie Teatr Lalek w Olsztynie.

 

Organizatorzy: A Góralska, M. Kliks, A. Latecka, E. Pardo

Komentarze są wyłączone.