Grywalizacja w nowoczesnej edukacji dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną

W dniu 3 lutego 2022 r. odbyło się spotkanie on-line pt. „Grywalizacja w nowoczesnej edukacji dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną” zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wielu placówek oświatowych zajmujących się edukacją osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu całego kraju.

Podczas spotkania w kompleksowy sposób przedstawiano oferty narzędzi edukacyjnych w postaci gier planszowych, adresowanych do osób z  niepełnosprawnością intelektualną, dostępnych na polskim rynku. Wszystkie produkty, które zaprezentowano, powstały w ramach unijnych projektów, inkubatorów lub w ramach programu ERASMUS. Część gier jest już gotowym produktem, dostępnym dla każdego zainteresowanego, inne są w końcowej fazie testowania, a na jeszcze inne będzie trzeba poczekać kilka miesięcy.

Jednymi z prelegentów spotkania były przedstawicielki Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Elblągu. Placówka od 3 lat bierze udział w międzynarodowym projekcie ID GAMES. Nauczycielki podzieliły się kilkuletnim doświadczeniem z procesu tworzenia, testowania oraz wdrażania gier planszowych i multimedialnych w proces edukacji OZNI. W/w zaprezentowały również prototypy gier, które powstały w ramach realizowanego projektu.

Pierwszy raz, w jednym miejscu (wirtualnym), zaprezentowano narzędzia z takiego obszaru oraz bezpośrednio dla takiego odbiorcy, które mają realny wpływ na jakość i atrakcyjność procesu edukacyjnego.

Kolejnym etapem współpracy, ma być stacjonarny udział osób starających się wprowadzać taką innowacyjną formę kształcenia, w tym  przedstawicieli Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Elblągu, w Targach Edukacyjnych w Poznaniu, mających odbyć się w dniach 11 – 13 marzec 2022 r.

Ewelina Deja

Anna Hatle  Tafelska

Komentarze są wyłączone.