Bohaterstwo i służba w „Kamieniach na szaniec” Aleksandra Kamińskiego

W ramach realizacji projektu pn. „Szkoła Wierna Dziedzictwu” uczniowie kl. 8e obejrzeli w toku lekcji bibliotecznej film poświęcony Bohaterom Podziemia Polski Walczącej okresu II wojny światowej.

„Kamienie na szaniec” to książka o wielkim patriotyzmie młodych ludzi, którzy w momencie zagrożenia ojczyzny potrafili sprostać potrzebie chwili i chwycić za broń. Dom rodzinny, szkoła, harcerstwo ukształtowały ich charaktery i gotowość złożenia ofiary z własnego życia dla niepodległej Polski, dla przyjaciół. Podjęli walkę, aby zachować ludzką godność i tożsamość narodową. Byli zwykłymi młodymi ludźmi, harcerzami Szarych Szeregów, którym przyszło żyć w okrutnych czasach. W swej pełnej determinacji walce           z niemieckim okupantem wiedzieli, że „Polska przegrała szereg bitew, nie przegrała jednak wojny”. Z narażeniem życia prowadzą więc walkę konspiracyjną w Warszawie w ramach Małego Sabotażu, potem walczą w Grupach Szturmowych w dywersji.

Powieść jest wstrząsającym dokumentem poświęcenia, bezgranicznego oddania, braterstwa i autentycznej przyjaźni na śmierć i życie. Rudy, Alek, Zośka i inni zdają egzamin z odwagi, patriotyzmu, polskości, oddając życie ofiarnie i bez protestów. Organizują Akcję pod Arsenałem, by odbić Rudego z rąk gestapo, on sam zaś, mimo nieludzkich tortur, nie wydaje nazwisk kolegów. Znamienne słowa konającego są hołdem Poległym Bohaterom, których los został przyrównany do „kamieni” złożonych na szańcu Ojczyzny, a oni sami potrafili „pięknie umierać i pięknie żyć”.

 „ Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei (…)

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,

Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec ! …”

Książka Kamińskiego to literatura faktu o cechach reportażu. Stanowi wiarygodną relację o ludziach, których autor znał osobiście, i o wydarzeniach, w których sam uczestniczył bądź znał ich przebieg z opowiadań świadków. Nie jest to więc powieść o anonimowym bohaterstwie, a powieść dokumentalna oparta na wierności prawdzie historycznej.

Magdalena Janiak, Edyta Pardo

Komentarze są wyłączone.