Rocznica odzyskania niepodległości

W roku 1914 Europa wkracza w decydującą fazę rozgrywki mocarstw. Rozstrzygają się losy przyszłości Europy i świata. Nasi zaborcy: Rosja, Niemcy i Austro – Węgry znalazły się w stanie wojny. Z gruzów starego porządku wyłoni się nowa mapa świata na którą powróci niepodległa Polska. Nasi przodkowie czekali na ten moment od 123 lat. To wtedy kraj, który istniał prawie tysiąc lat zostaje zagarnięty przez trzech naszych sąsiadów. Polacy tracą swoje państwo.

Ale dzięki wielu patriotycznie nastawionym Polakom iskra wolności nie gaśnie. Duch narodowy przetrwa.

Wielokrotnie nasi przodkowie chwytali za broń by walczyć o niepodległość. Przelewali swą krew podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, powstań: listopadowego, krakowskiego czy styczniowego walcząc przeciwko zniewoleniu.

Dopiero I wojna światowa daje nadzieje na niepodległość. Józef Piłsudski, Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski mieli jeden cel. Odzyskać niepodległość.

Józef Piłsudski zakładał walkę zbrojną. Jego Legiony Polskie powstały w oparciu o Austro-Węgry. Wkrótce zaczęły odgrywać główną rolę w tworzeniu polskiego wojska. Odmawia on złożenia przysięgi wierności cesarzowi Niemiec i zostaje uwięziony. Dmowski i Paderewski tworzą we Francji armię polską i Komitet Narodowy Polski, który zostaje uznany za oficjalne polskie przedstawicielstwo.

Na początku 1918 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson w czternastu punktach określa nowy model świata z których dla Polaków najważniejszy jest ten trzynasty. ,,Stworzenie niepodległego państwa polskiego”.

Polacy stopniowo odzyskiwali swój kraj z rąk rozpadających się imperiów. Zwolniony z więzienia Piłsudski obejmuje władzę jako Naczelnik Państwa.

11 listopada 1918 roku Polska wróciła na mapę Europy. Konferencja pokojowa w Paryżu potwierdziła nowy kształt świata.

 

Komentarze są wyłączone.