Informacja dotycząca wprowadzeniem edukacji zdalnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Nr 1 w Elblągu

Szanowni Państwo,

Nowelizacja Rozporządzenia MEN z dnia 12.08.2020 wprowadziła  zmiany w funkcjonowaniu  szkoły w roku szkolnym 2020/2021. Dyrektor SOSW NR 1 w Elblągu informuje, że z dniem 9 listopada 2020 zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas 1-3.

Dyrektor szkoły  wprowadza kształcenie zdalne  na następujących zasadach:

  1. Wszystkie klasy 1-8 SP, 1-3 BSI, 1-3 PdP i ich nauczyciele pracują w trybie zdalnym zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć lekcyjnych. 
  2. Praktyczna nauka zawodu dla klas pracownik pomocniczy stolarza, kaletnik, 3a kucharz oraz zajęcia z przysposobienia do pracy (klasy PdP) realizowane będą na terenie szkoły.
  3. Zajęcia rewalidacyjne oraz rewalidacyjno – wychowawcze będą realizowane w sposób zdalny zgodnie z tygodniowym rozkładem zajęć.
  4. Zajęcia w ECTiR i CWWRD będą odbywać się w sposób hybrydowy, według ustaleń dokonanych w porozumieniu z Rodzicami i Opiekunami. Dwutygodniowa absencja dziecka/ucznia powoduje zawieszenie tych zajęć.
  5. Podstawową platformą komunikacyjną nauczycieli z uczniami i rodzicami jest dziennik elektroniczny Librus Synergia oraz poczta szkolna Gmail, materiały dydaktyczne wysyłane są poprzez platformę Librus, Google dysk, lekcje wideo będą prowadzone na Google meet.
  6. Edukacja zdalna to lekcje wideo (na żywo) lub lekcja on- line (przesyłanie uczniom materiału dydaktycznego).
  7. Godziny rozpoczęcia lekcji wideo czy on – line są zgodne z tygodniowym planem lekcyjnym, jaki obowiązuje w trybie stacjonarnym.
  8. Informacja o lekcji wideo będzie zamieszczana w terminarzu klasy w Librusie , pozostałe lekcje, z użyciem innych środków komunikacji nauczyciela z uczniami, będzie odbywała się zgodnie z planem lekcji. W tym czasie nauczyciele pozostają do dyspozycji uczniów, przygotowują i przesyłają uczniom materiały, kontaktują się z uczniami z użyciem przyjętych środków komunikacji (wiadomości w Librusie; poczta e-mail; Messenger, Facebook; rozmowa telefoniczna i inne),
  9. Odnotowywana będzie frekwencja uczniów na zajęciach: na podstawie podejmowanych przez ucznia kontaktów z nauczycielem, aktywności ucznia, udziału w lekcjach wideo. Nieobecność ucznia na zajęciach zdalnych musi być usprawiedliwiona.
  10. Ocenianie bieżące będzie zgodne z przyjętą skalą stopni w szkole. Ocenianie obejmuje przede wszystkim aktywność i zaangażowanie ucznia, systematyczność i terminowość wykonywania zadań, poleceń i innych prac.
  11. Wszystkie oceny uzyskane podczas zdalnego nauczania są ważne i wliczane do oceny semestralnej.
  12. W przypadku nieobecności nauczyciela z powodu zwolnienia lekarskiego czy kwarantanny równoznacznej ze zwolnieniem lekarskim zajęcia będą odwoływane lub będą zastępstwa doraźne. Informacja jest umieszczania w terminarzu klasy w Librusie.
  13. Każdego dnia nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej realizuje treści programowe z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej i jednej z pozostałych.
  14. Jeżeli uczeń przez 2 jednostki zdalne jest nieaktywny i nie odpowiada  na zadania, wychowawca może telefonicznie wezwać rodzica do kontroli pracy dziecka.
  15. W przypadku, kiedy uczeń nie ma dostępu do narzędzi wykorzystywanych w edukacji zdalnej (laptop, zestaw komputerowy, tablet), szkoła może wspomagać go wypożyczając potrzebny sprzęt. Prosimy o  przekazanie  informacji za pośrednictwem wychowawcy klasy.
  16. Dla uczniów, którzy nie mają możliwości kontaktowania się z nauczycielami za pomocą narzędzi zdalnego nauczania materiały edukacyjne są opracowywane i dostarczane w formie tradycyjnej (wysyłane pocztą na adres rodziców, pozostawione do odbioru w placówce lub dostarczane bezpośrednio do domu ucznia). Sposób przekazania materiałów ustala wychowawca klasy z rodzicami ucznia.
  17. Uczniowie odbywający naukę na odległość mają prawo do korzystania z pomocy psychologiczno – pedagogicznej w formie zdalnej.
  18. Kontakt z pedagogiem i psychologiem będzie się odbywał za pomocą dziennika elektronicznego Librus lub telefonicznie w godzinach pracy pedagoga, psychologa.
  19. Biblioteka realizuje e – usługi, np. udzielanie porad bibliotecznych i czytelniczych on – line. Na Google dysk w zakładce biblioteka umieszczać będzie recenzje książek, teksty literackie, linki do darmowych audiobooków i e – booków, listy polecanych książek, linki do ekranizacji lektur szkolnych, linki do instytucji kultury oferujących wirtualny dostęp .
  20. Na Google dysk w zakładce biblioteka prezentowane będą propozycje książek, a także istotne bieżące informacje dotyczące akcji, konkursów wydarzeń .
  21. Biblioteka szkolna nadal będzie prowadziła wypożyczanie książek. Zamówienia książek należy wysyłać drogą Librus na nazwisko bibliotekarza lub szkolną pocztę Gmail. Każdorazowo bibliotekarz poinformuje o stanie zamówienia i o dacie odbioru książek.
  22. Świetlica szkolna zapewnia opiekę uczniom, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. O tym fakcie należy powiadomić wychowawcę klasy.
  23. Dowozy oraz wyżywienie zostają wstrzymane.
  24. Rodzic/prawny opiekun dziecka ma obowiązek i prawo stałego kontaktu z nauczycielem w razie pojawiających się trudności w nauce lub innych przyczyn nieaktywności ucznia w procesie dydaktycznym (tj. brak logowania się ucznia do Librusa, brak aktywności w odrabianiu zadań domowych, brak odpowiedzi na maile nauczycieli, itp.).
  25. Rodzice dzieci powinni pozostawać w kontakcie z nauczycielem/wychowawcą, przekazują dzieciom treści i zadania przekazywane przez nauczyciela.

O wszelkich zmianach w funkcjonowaniu szkoły będziemy Państwa informować na bieżąco.

Ewelina Deja

Komentarze są wyłączone.