20-lecie Polski w NATO

W dniu wczorajszym obchodziliśmy 20-lecie Polski w NATO.

Czym jest NATO? „Od niemal 70 lat NATO pozostaje najważniejszym filarem bezpieczeństwa europejskiego, zapewniając niezbędny łącznik pomiędzy Europą i Ameryką Północną w sferze polityczno-obronnej”. Sojusz Północnoatlantycki zrzesza 29 krajów, w tym naszą ojczyznę. „Dla Polski kluczowe znaczenie ma potencjał skutecznego odstraszania oraz zdolności wojskowe Sojuszu gwarantujące realizację zadań zbiorowej obrony.

Polska mogąca liczyć na pomoc, wsparcie krajów członkowskich NATO, sama „angażuje się w działania sojusznicze poza obszarem traktatowym, mające na celu zapobieganie, reagowanie kryzysowe i odbudowę pokonfliktową”. Członkostwo Polski w NATO oznacza również stałe wzmacnianie własnych zdolności obronnych.

W naszym kraju rozmieszczone są różne struktury NATO. Jedna z nich, a dokładniej Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód zlokalizowana jest w Elblągu.

W sobotę, z okazji 20 jubileuszu członkostwa Polski w NATO, w naszym mieście odbył się piknik wojskowy, na który zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy miasta i regionu. Skorzystaliśmy więc z zaproszenia. Uczniowie klasy IV i V pod opieką pani A. Czeczkowskiej mogli zobaczyć z bliska, a nawet zajrzeć do wnętrza, czołgu, bojowego wozu rozpoznania BWR-1D czy wozów przeznaczonych do innych zadań wojskowych. Działo przeciwlotnicze i stanowiska, w których uczniowie sprawdzali swoją celność, strzelając z karabinów cieszyły się największym powodzeniem. Ścieżka sprawnościowa okazała się na tyle interesująca, że wzięły w niej udział również dziewczęta. Wszyscy otrzymali dyplomy. Uczniowie, w jednym z wojskowych namiotów, mogli po raz kolejny przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Każdy próbował swoich sił w tym zakresie. A w pawilonie dowodzenia, ku uciesze wszystkich, można było zagrać w gry komputerowe o tematyce wojskowej. Chłopcy gratulowali sobie wzajemnie z pobicia wyników ich poprzedników – młodzieży szkół elbląskich. Zwiedzaniu poszczególnych stanowisk towarzyszyła muzyka Orkiestry Wojkowej.

Pomimo innej pogody niż sobie życzyliśmy humory wszystkim uczestnikom pikniku dopisywały. A smak wojskowej grochówki i kiełbasek pamiętamy do dnia dzisiejszego.

Przygotowała Anna Czeczkowska

Komentarze są wyłączone.