Międzynarodowy Dzień Białej Laski w SOSW nr 1

15 października będzie obchodzony Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji nasz Ośrodek po raz drugi włączył się w kampanię Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie! rozpowszechnioną przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. l. Braille’a w Bydgoszczy.

By przybliżyć naszym uczniom świat osób niewidomych zaprosiliśmy Sylwię i Przemka, niewidome małżeństwo, którzy przyjechali do nas z Tczewa.  Opowiedzieli nam jak sobie radzą w codzienności, zademonstrowali czujnik cieczy, tester kolorów, pokazali jak poruszają się przy pomocy laski. Opowiedzieli jak robią zakupy, co im pomaga przy robieniu prania, jak gotują. Odpowiedzieli również na ciekawe pytania, które zadali uczniowie.

W drugiej części spotkania nasi nauczyciele wykonywali zadania bez użycia wzorku. Musieli nalać sobie napój do szklanki i go wypić, wyczuć różne zapachy, przejść się z laską, wysłyszeć różne dźwięki i za pomocą dotyku rozpoznać przedmioty. Radzili sobie dobrze, ale jak mówili było to dla nich nie lada wyzwanie.

Spotkanie ze światem osób niewidomych się było spotkaniem z innością, która jak się okazało może łączyć, a nie dzielić.

Anna Góralska

Komentarze są wyłączone.