2018 ROKIEM IRENY SENDLEROWEJ

W dniach: 20 i 22 marca uczniowie naszego Ośrodka, członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki, pod czujnym okiem pań: Doroty Szablewskiej i Edyty Pardo, zorganizowali spotkanie poświęcone uroczystym obchodom „Roku Ireny Sendler”. W ramach realizacji projektu pn. „Szkoła wierna dziedzictwu” przedstawiono młodzieży prezentację multimedialną upamiętniającą sylwetkę kobiety-bohaterki, która z narażeniem własnego życia walczyła o życie i godne przetrwanie żydowskich dzieci, skazanych na zagładę przez hitlerowską machinę zbrodni. Uhonorowana jako „Sprawiedliwa wśród Narodów Świata” przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Izraelu stała się pierwszoplanową postacią sztuki pt. „Życie w słoiku”. W świecie mediów uchodzi za „ autorytet moralny, a jej życie i postawa to ciche bohaterstwo bez atmosfery rozgłosu wokół siebie”. Jak pisze Marek Edelman, ostatni dowódca powstania w getcie warszawskim, „ …To wielki człowiek, osoba o wielkim sercu, która może być przykładem dla wszystkich…”

Dążąc do ukształtowania wśród młodego pokolenia Polaków właściwych postaw i systemu wartości, opartego na poszanowaniu człowieczeństwa, trudno nie wspomnieć o Irenie Sendler, wyróżnionej Orderem Orła Białego i nagrodą Jana Karskiego z Centrum Kultury Polskiej w Waszyngtonie „Za odwagę i serce”. To Jej biografii poświęcono film pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej”, który młodzież Ośrodka miała okazję obejrzeć w drugiej części spotkania, aby skonfrontować wiadomości zawarte w prezentacji multimedialnej z fabułą dramatu wojennego.

Pani Annie Górniak, reprezentującej Bibliotekę Elbląską im. C. Norwida, dziękujemy za udostępnienie sali kinowej i współpracę w realizacji  założeń  projektowych.

D. Szablewska
E. Pardo

 

Komentarze są wyłączone.